Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik Konusunda Vicdani Red Geliyor !11!!1

Tesbih

Öne çıkan mesajlar

Yahu isviçrede piyade olsa ne olmasa ne, napacak admalar piyadeyi.

bir bomba yeri geldi mi bin askere bedel de yine de savaş sırasında o değiş-tokuşu yapabilmen için elindep iyadenin olması gerek. Yukarıdan bombaları atar hallederim falan diye bir şey yok, star warsda bile olmuyor o dediğiniz.

Eli silahlı askere her zaman ihtiyaç var, zorunlu askerliğin doğru olup olmadığı değişik bir tartışma. ama artık asker mi kaldı canım, füzeler-roketler falan anlayışı yanlış bir argüman.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Piyade tırıvırı bir şeydir, geride kalmıştır, yüzbin tanesi bir bombaya bedeldir.

Değil.

Savaş tipine göre dandik terörist bile büyük kayıp verdirebilir. Irak'ta çatışan dandik silahlı siviller bile sağlam direndi en yüksek teknolojili orduya.

Er önemli, adam sayısız teknoloji hiçbirşey.

Ayrıca dediğim gibi konum ve tehditler itibariyle avrupa şehir devleti değiliz.
Sosyal ağlarda paylaş

Oo benim yazı epey revaçta, kısaca yanıtlayayım:

1. Şu "biz diğer ülkelerden farklıyız bizim 4 tarafımız düşmanla çevrili" geyiğini artık ortaokul en geç lisede bırakmak gerekiyor. Birkaç aydır Avrupa'dayım farklı ülkelerde ve etrafındaki komşularıyla sorunu olmayan savaşmayan falan hiçbir devlet yok. Bu pek güvenli Avrupa devletlerinin her biri birbirleriyle onar kere savaştı açıp okursunuz.(ps: isviçre iç savaşları, fransız işgalleri vs.)

2. Piyadenin rolü savaşta hiçte öyle fazla değildir.Hele ki eğitimsiz kolpa 3 aylık eğitimle gezen bizler gibi piyadelerin hiçbi şansı yok da, profesyonel piyade ekipleri (çok özel bir komando birimi olmadıkça) hiç de öyle sandığınız etkide değil. Ancak ve ancak devriye olarak kullanılıyor. Ki Irak'taki savaşta piyadenin ABD'ye zaiyat verdirdiğini söylemeniz gülünç oldu. Piyadenin ne demek olduğuna dönmeyelim, sizin bahsettiğiniz ŞEHİR GERİLLASI dır piyade değil. Sen o "direnişçi" Iraklıları piyade yapıp çayıra topla allahallah diye sal bakalım ABD ordusu kaç zaiyat veriyor.

3. Benim bahsettiğim piyade eğitimli ve techizatlı komando ya da SAM infantry değil. Bizde kullanılan anlamıyla piyade eline tüfeği verip yarı çıplak çoğaltılmış asker.
Sosyal ağlarda paylaş

Etrafımız düşmanlarla çevrili cümlesinin ilkokul ve lisede askeri propaganda cümlesi olması şuan ırakta savaş olduğu gerçeğini değiştirmiyor, suriyede askeri olaylar olduğu gerçeğini değiştirmiyor, güneydoğuda etnik bir çatışma olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Avrupa devletleriyle ilgili verdiğin örnekler tamamıyla alakasız.

Piyadenin tanımı da bellidir, sen şöyle kullandın ben böyle kullandım diye bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Etrafımız düşmanlarla çevrili cümlesinin ilkokul ve lisede askeri propaganda cümlesi olması şuan ırakta savaş olduğu gerçeğini değiştirmiyor, suriyede askeri olaylar olduğu gerçeğini değiştirmiyor, güneydoğuda etnik bir çatışma olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Avrupa devletleriyle ilgili verdiğin örnekler tamamıyla alakasız.

Piyadenin tanımı da bellidir, sen şöyle kullandın ben böyle kullandım diye bir şey yok.

Piyadenin tanımı aynen bellidir, şehir gerillasına piyade diyen ben değilim. Düzenli olmayan bir gerilla gücüne(bugünlerde terörist deniyor) piyade dendiğini literatür kaldıramıyor.

Ben şunu anlamıyorum, günümüzde gerçekten böyle sınırdan meydan savaşıyla rerere diye asker gelip Türkiye'yi işgal edecek masalına inanabiliyor musunuz? Etten duvar ile mi koruyorsunuz ülkeyi? Bu ilkel bir zihniyet değil de nedir ki?

Şu nicelik konusundaki önemsemeyi anlamıyorum, nitelik konusunda da bu kadar geri durumda oluşumuz yine aynı mantıktan kaynaklanıyor. Üç çocuk yapma mantığıyla beton millet sakarya mantığının ne kadar göbekten ikiz olduklarının kanıtıdır bu sayısal üstünlük vurgusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Doğdu doğalı savaşan insan ırkı olarak senin dediğin ekonomik güç falan filan çıkacak bir dünya savaşına bakar.

O dünya savaşları özünde milletler sayko olup canları sıkıldığından değil yine ekonomik nedenlerle ortaya çıkıyor ve cepheler de yine ekonomik durumla alakalı oluyor. O yüzden ekonomi=sanayi=ticaret=ilişki=daha çok diplomatik etki=daha çok dost=daha iyi olan cephede yer almak=savaşı kazanmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Ben şunu anlamıyorum, günümüzde gerçekten böyle sınırdan meydan savaşıyla rerere diye asker gelip Türkiye'yi işgal edecek masalına inanabiliyor musunuz?

İyi de aynen sınırdan rerere diye gelip onu bunu öldürmüyor mu terörist. Hayır aynen hergün olan bişey bu zaten.

Adam sayısı olmadan teknoloji caydırıcılık getirmiyor bir kere. Bkz: İsrail, bkz Çin.

Teknoloji sayıdan daha önemli evet, ama adı ne olursa olsun adam sayısı önemli. Savaş tipine göre o er hayati olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Eh komplike argümanları anlayabilmek için de yeterli olduğunu da pek düşünmüyorum. Bunlarla idare ediver şimdilik.

İran'la savaşırsak İran piyadesi gelmeden çok önce birkaç bin İran füzesi/uçağı/bombası gelir, senin o güzelim piyadelerinin kışlaları dahil yerle bir eder, senin turret sistemin bilmemneyin yetmiyorsa onları dümdüz eder, senin o bayıldığın piyadelerini dümdüz eder, ondan sonra işgal ve devriye görevi için gönderecekse gönderir piyadesini.

Ki orta ölçekli bir ülkeyi işgal ederseniz asayiş ve devriye için gerekli olan piyade sayınız 50 bin ise mesela, 5 milyon asker göndermeniz size bir avantaj getirmez aksine keriz gibi açık hedef vermiş olursunuz.

Ama boşverin baba siz bi zahmet sınıra yakın bi yerde yaptırın kaydınızı hatta iki sınır kapısını kale gibi düşünüp baraj kurun. Beni de bir sürü dertten kurtarmış olursunuz.

@anaconda

Terörist sınırdan göğüs göğüse çarpışarak gelmiyor bunu yeni öğrendiysen hayırlı olsun. Dağda kovukta falan yaşıyorlar önemli miktarı da ülke sınırları içinde.
Adam sayısı olmadan teknoloji caydırı... neyse salla.
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

öderiz. hoş devletin bana borçlu olduğunu hissetsem de ödeyelim anasını satiym.

olay devlet degil, zamanında yaşadıgın topraklar uğruna canını verenler, en azından onlara borcunu savaşta ölerek olmasada anmak için askerligini yapabilirsin.

ben bu devletin hiçbir politkası için savaşmam ama gün gelirde bıçak kemiğe dayanırsa yaşadıgım topraklar tehlikeye girerse devlet için degil zaman için seve seve muharrebeye girerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Gosser said:

DoruK said:

öderiz. hoş devletin bana borçlu olduğunu hissetsem de ödeyelim anasını satiym.

olay devlet degil, zamanında yaşadıgın topraklar uğruna canını verenler, en azından onlara borcunu savaşta ölerek olmasada anmak için askerligini yapabilirsin.

ben bu devletin hiçbir politkası için savaşmam ama gün gelirde bıçak kemiğe dayanırsa yaşadıgım topraklar tehlikeye girerse devlet için degil zaman için seve seve muharrebeye girerim.

Üstündeki insanın mutlu olmadığı devlet olmasa da olur, çünkü insanın mutluluğu ve gelişimi önemlidir, çünkü insanlar devlet için değil, devlet insanlar için vardır.

mani said:

Pirvan arada sırada barrackstan asker basmayı unutma. odun, gold, mineral, metal seviyeleride yüksek olsun. birlikleri de bind edersen gg no rmk.

Ben şundan basıp kurtulcam bu dertlerden. Bu arada oyunu da real life kadar oynayabiliyormuşunuz onu da gördük.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Şimdi burda makale yazmak istemiyorum özet geçeyim:

Dünyada askeri harcamaları kısan ve piyade-er sayısını neredeyse sıfıra indiren bi sürü ülkeler var. (örn isviçre vs.)
Bu ülkelerin bu kadar askeri var da bizim gibi sebil sürü gibi askeri olan ülkeler niye bu ülkeleri işgal etmiyor?

Çünkü
1. Piyade tırıvırı bir şeydir, geride kalmıştır, yüzbin tanesi bir bombaya bedeldir.
2. "Soft power" denilen başka etmenler vardır. Bunlar ülkenin ekonomik gücü, diplomatik gücü, kültürel gücü, teknolojik gücü vb. diye gider. Yani bugün bir ülke bizim hırtlar gibi düşünüp "lan olm bakıyom karşıki dağlara hiç askeri yok bunların hele ağalar dalın yallah" diye İsviçre'ye savaş açarsa 1. Ekonomik olarak gangbang yer. 2. Askeri olarak gangbang yer. 3. Diplomatik olarak gangbang yer falan filan.

Neyse, bunları anlatmak için saat geç, bunu anlatmaya çalıştığımız insanların da fikrinin değişeceğini sanmıyorum.

bu konuda isviçre'nin piyadesi ordusu yok diyecek kadar bilgisiz (ve kulaktan dolma hurafeleri doğru kabul eden) durumdaysan makale falan yazmaya kalkma zaten :D

isviçre'nin nüfusuna oranla gayet orantılı askeri gücü ve piyadesi var. bir kere adamlarda askerlik var, alternatif olarak kamu hizmeti de mevcut, ama askere o kadar iyi para veriyorlar ki herkes askerliği seçiyor. öyle bizdeki gibi yaptım kurtuldum da yok. Adamlar her sene belli bir süre toplanıp (sanırım 3 haftaydı) tekrar tekrar eğitim alıyorlar, yeni mühimmat silah ve malzemeler konusunda talim yapıyorlar. Kısaca nüfusunda asker ve piyade oranı aslında en yüksek ülkelerden biri isviçre, çünkü hemen herkes asker, ve her sene düzenli eğitimleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Ama boşverin baba siz bi zahmet sınıra yakın bi yerde yaptırın kaydınızı hatta iki sınır kapısını kale gibi düşünüp baraj kurun. Beni de bir sürü dertten kurtarmış olursunuz.

Ya sen neyin tribine girmişsin anlamadım. Sana teknoloji önemli değil diyen mi oldu, piyade ana öğedir diyen mi oldu? Piyade önemli değil dedin, biz de piyadesiz olmaz aga dedik. Sen uçmuşsun da uçmuşsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...