Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ün 80 yıl önce sansürlenen mektubu

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

pinkporing said:

valla kardeşim atatürkün dini hayatı,v.s beni ilgilendirmez hayatıma da yön veremez yani,o 73 yıl öncesinde kaldı,yani 500 yıl öncesinde kalmış bir kral padişah gibi hayatını okur geçerim,tarih yani

charles üniversitesinden berkecan has left the room.
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba ben geldim. Topic'i yedinci sayfaya kadar okudum sonra dayanamadım. Sadece şunu söyleyeceğim. Ortada yedinci sayfaya gelecek bir konu yok, nasıl geldiniz anlamadım.

kumdakizenci inanılmaz komplike gözüken ama okudukça hiçbirşey anlatmadığını gördüğüm uzun yazıları ile sizi bağlamış. Ciddi olarak onca postu topla, bir sonuç çıkmıyor, ne dediği anlaşılmıyor, niye tartıştığı anlaşılmıyor, ana fikir nedir belli değil.

O kadar kısır döngü içinde dönmüş ki tartışma şaşırdım.

Atatürk şunları şunları şunları demiş. SO WHAT? Biliyorduk zaten, herkes biliyordu zaten. Ama kumdakisiyahi "banane banane adam bu cümleyi demiş" diye başlangıca geri dönüyor.

kumdakilebronjames, anafikri ver.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anladigim kadariyla adamin dedigi su,
2.posttaki "atatürk'ün peygambere değil ama dört halifeden sonraki halifeler saygı duymadığı malum." lafina karsi oyle bir ayrim yapmiyo ataturk hicbirine saygi duymuyo.
bu kadar.
gerisi biraz kumadamin trollbait gibi yazmasi, biraz da insanlarin ne olursa olsun savunucam diye dikkat etmemesi sonucu kisisel saldiri hep.
yok sen kendini ispatlayamadin, ben ispatladim diye giden 4 sayfa var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu değiştiriyeim azcık;

bu anti-din mevzuunda aslında genç türklere falan, 1. meşrutiyete kadar gitmek lazım. O zaman ki liderlerin duruşlarının sebebi bi 100 senelik bir süreç.

Tabi onu izleyen insanlar, o dönemde ona yoldaş olmuş insanlar işi biraz abartmış zamanla, inönünün kuranın okunmasının yasaklanması var ki şu zamanda akp'nin yaptıklarına benzer bir hareket.
kötü yani.

Bir de ben, bazı tarihi efsane/gerçekler den ötürü o inanmasa da( ki ben böyle düşünmüyorum, söylediklerini belirli bir amaç için söylemiş olabilir, zira kendisi geleceğini o anki halinden daha fazla düşünen bir insan ) onun üzerinde yukarıdakinin ciddi desteğinin olduğunu düşünüyorum.

birde halifelik konusunda,
osmanlının bi adı vardı, islam aleminin koruyucusu mu ne, yani başında ki adamın halife ünvanına sahip olması normal.
Zaten bunu abdulhamit zamanında falan kullanmaya çalışıyorlar yamulmuyorsam.

Sonuçta, katolikler gibi dini bir liderimiz olamaz bizim. Yani ortodokslara bu konuda biraz daha yakınız. Kuralları atayan/değiştirebilen bir dini liderimiz yok. Anca işte sözü dinlenen, bir şeyleri üstlenen insanlar var.
Belkide bilmiyorum, o zamanın koşullarında halifelik papaya ve haçlılara karşı bir ihtiyaçtan doğmuş bu şekilde gelişmiş olabilir.
Kaldırılmasın ki olay da, gereksizliğinden veya zarar verdiğinden değil, bir şeyi düşman gösterme gereksiniminden doğmuştur.
Bir değişiklik yapıyorsanız, öncekini kötülemeniz lazım gelir,
en güzel örnek şapka vs festir bu konuda.
Fes, abdulhamit zamanında "yenilik" olarak getiriliyor, ve sarık vs kötü/gerici olarak gösteriliyor.
aynı şey cumhuriyet döneminde de mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

Din tarihte herzaman kullanılan dünyanın en tehlikeli silahıdır. Kimilerine göre bu olay saçma gelebilir. Müslümanlığa veya herhangi bir dine inanmamak yaratana inanmamayı gerektirmez. Hangi dinden olursan ol temel olay " İyi insan ol, seni yaratana minnetar ol" dur. Bu temeli kavradıktan sonra herhangi bir dine inanıp inanmamak insanın kendi bileceği iş.

Dine yanlış saçma inanışlar yüzünden geride kalmış bir ülke , harap olmuş insanlardan bir devleti ayağa kaldırmak istiyorsanız bunu böyle bir tutumda yapmanız en büyük akıllılıktır.

M.Kemal belkide yahudiydi bunu kimse bilemez, bilinecek tek şey vardır;
Yoktan bir ülke varolmuş, dinin kötüye kullanımı engellenmiştir, halifelik gibi uyduruk manüplasyon sıfatı kaldırılmıştır.

Az değil bi 10 yıl daha yaşasaydı bugün bunları tartışmıyor olacaktık.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anlamadıgım bu kadar insan nie hayata din cercevesinden bakıyor sadece.

inanmayanları nie din düşmanı olarak görüyorlar bu ülkede?

bi tane baş örtüsüne karşı ateist bulamazsınız oysa ki.

bunun en büyük nedeni de bu medya sanırım. adamların kafasını öle bir yıkamıslar ki, düşünceden yoksun bu millet anca kendisine dikta edilen görüşü benimseyip savunmadan öteye birsey yapamıyor maalesef.

insanların ne yaptıgına deil de, neye insandıklarına önem verildigi sürece bu ülke adam olmaz.

namazı niyazı yerinde hükümet ne yapsa dogrudur mantıgında düşünen zihniyet, utanmadan bu ülkenin bugünlere gelmesinde en büyük söz sahibi Atatürkü eleştirmeye kalkıyor, dinsizmiş die.

bi kere olsa size verilen "saksı"yı calıstırın.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben baş örtüsüne de karşıyım zaten kamusal alanlarda, ama cüppeli haçlı tiplere de karşıyım yani, din girmemeli oraya. Herkes eşit olmalı.

Kızım başörtüsü taksa kahrımdan ölürüm, ama bir şey de diyemem yani. Sadece yaptığı şeyi çok saçma bulduğumu ve beni çok kırdığını belirtirim, sene olmuş muhtemelen 2035 derim sen hala din min takılıyosun derim sonra kendi kendime ağlarım heralde
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand haklı. yani ilk mesajında yazdıklarında yanlış birşey yok. Atatürk bu sözleri söylemiş kabul edelim (kaynak alınan yerleri aramadım, dogrulugunu bilmem). Sevdiğim birini herhangi bir gruba daha sempatik göstermek için kılıf arama moduna giremem.

Din gereksiz demiş, aynı zamanada bugünkü yaşamınızı ona borçlusunuz.

şakirt canlar : deal with it

Atatürk sevenler ve kollayanlar dernek üyeleri: u r doing it wrong
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...