Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ün 80 yıl önce sansürlenen mektubu

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

Raze said:

Nigger_of_the_sand haklı. yani ilk mesajında yazdıklarında yanlış birşey yok. Atatürk bu sözleri söylemiş kabul edelim (kaynak alınan yerleri aramadım, dogrulugunu bilmem). Sevdiğim birini herhangi bir gruba daha sempatik göstermek için kılıf arama moduna giremem.

Din gereksiz demiş, aynı zamanada bugünkü yaşamınızı ona borçlusunuz.

şakirt canlar : deal with it

Atatürk sevenler ve kollayanlar dernek üyeleri: u r doing it wrong

e bu oldu zaten, herhangi bir şakirt çıkıp tersini söylemedi, senin deyiminle dernek üyeleri rage açtı genel olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

nileppezdel said:

Sokakta giymesine karşı değilim, ama tarikat ve irtica tehditleri yok edilene kadar kamu kuruluşlarına girmelerine karşıyım. Yani saçma bir laf olmuş o evet

edik: Bir de Red'in dediği var tabi

mesela senin kızın türban değil başörtüsü takmaya karar verse ne dersin?

"önce müslümanlığın diğer şartlarını yerine getiriyor musun diye bi kendine sor kızım. kalkıp da gıybet gibi büyük bi günahı rahatlıkla işliyorsan, kul hakkı yerken hiiiç sorun yaşamıyorsan, kendinden olduğunu düşündüğünü kayırırken diğerlerini hakir görüyorsan e o zaman müslüman da değilsin demektir. aksesuar olarak daha uygun bişiler takman daha doğru olucaktır"

gerçi bunu tr'dekilere de uygulayacak olsak bayağı karışır ortalık hani.

ben çok severim en büyük günahları çatır çatır işlerken başı kapalı, suratı sakallı diye müslüman diye gezinen adamları izlemeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

ben en cok bir haksızlık karşısında caresiz kalıp, yapacak birşey bulamayıp öbür tarafa havale edişleri seviyorum. Keşke ben de öyle olabilseydim yau, negzel kafa rahat. Allah hakkını verir, cehennemde yanar. true story

= mutluluk. o da eşittir sabreden kanaatkar insanlar = toplumda düzen.

genel olarak düşünüldüğünde çok da kötü bir şey değil din bu yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Konuyu değiştiriyeim azcık;

bu anti-din mevzuunda aslında genç türklere falan, 1. meşrutiyete kadar gitmek lazım. O zaman ki liderlerin duruşlarının sebebi bi 100 senelik bir süreç.

Tabi onu izleyen insanlar, o dönemde ona yoldaş olmuş insanlar işi biraz abartmış zamanla, inönünün kuranın okunmasının yasaklanması var ki şu zamanda akp'nin yaptıklarına benzer bir hareket.
kötü yani.

Bir de ben, bazı tarihi efsane/gerçekler den ötürü o inanmasa da( ki ben böyle düşünmüyorum, söylediklerini belirli bir amaç için söylemiş olabilir, zira kendisi geleceğini o anki halinden daha fazla düşünen bir insan ) onun üzerinde yukarıdakinin ciddi desteğinin olduğunu düşünüyorum.

birde halifelik konusunda,
osmanlının bi adı vardı, islam aleminin koruyucusu mu ne, yani başında ki adamın halife ünvanına sahip olması normal.
Zaten bunu abdulhamit zamanında falan kullanmaya çalışıyorlar yamulmuyorsam.

Sonuçta, katolikler gibi dini bir liderimiz olamaz bizim. Yani ortodokslara bu konuda biraz daha yakınız. Kuralları atayan/değiştirebilen bir dini liderimiz yok. Anca işte sözü dinlenen, bir şeyleri üstlenen insanlar var.
Belkide bilmiyorum, o zamanın koşullarında halifelik papaya ve haçlılara karşı bir ihtiyaçtan doğmuş bu şekilde gelişmiş olabilir.
Kaldırılmasın ki olay da, gereksizliğinden veya zarar verdiğinden değil, bir şeyi düşman gösterme gereksiniminden doğmuştur.
Bir değişiklik yapıyorsanız, öncekini kötülemeniz lazım gelir,
en güzel örnek şapka vs festir bu konuda.
Fes, abdulhamit zamanında "yenilik" olarak getiriliyor, ve sarık vs kötü/gerici olarak gösteriliyor.
aynı şey cumhuriyet döneminde de mevcut.

kisaca yaziyim halifeligin tarihini

halifeligin dinde kitapta yeri yok, islamiyet ocnesi araplarin siyasi birligi yok, kabile kabile sehir devletlerinde takiliyorlar, herhangi bir duzenli ordulari veya devlet gelenekleri yok

peygamber geldiginde zeki oldugu icin araplarin siyasi birligini tamamlamaya kasiyor oncelikle, olumunden once basarilida oluyor ama peygamber olunce zaten sekli olmayan bu duzene bir yonetici lazim, ebubekir geciyor basa ki kuranda ilk ebubekir zamaninda toplatilip yaziliyor cunki peygamber okuma yazma bilmiyor

islamin ve kitabin elestirisindede odak nokta budur zaten, ebubekir bir devlet baskani olarak arkadasina ne akdar sadik kaldi, yoksa yaziya gecirip siraya sokarken kendi eklemelerini yaptimi, bunu kimsenin bilmesine imkan yok, peygamberi tanisaniz bile burda %100 guvenilmiycek bir olay var (ki hristiyanlardada bu guven bunalimi vardir, iste en buyuk teorilerde ilk papa olan ve katolik mezhebinin kurucusu aziz petrusun gercek hain oldugunu, sucu masum yehuda nin uzerine attigini soyler)

ebubekirin halifeligi peygamberinde destegi ile uzlasma ile saglaniyor, o donem cemaaatte kucuk zaten, ebubekir devletin kurucusudur direk

ondan sonra omer sonra osman halife oluyor iste, hep uzlasma ile seciliyor bunlar, osmandan sonra ali secilince kiyamet kopuyor, muaviye babadan ogla gecen bir yoentim sistemi istiyro filan, sonra olanlar malum zaten, ali yi oldurup hasan huseyini katlediyorlar ve islami ortadan ikeye boluyorlar

siiler emevi ailesinin halifeligini hicbir zaman kabul etmiyor ve ihanet olarak sayiyorlar, emevilerse onlari kafir olarak goruyro ve bu dusmanlik bugune kada rgeliyor iste

halife develtin yoneticisi sirf, develt din devleti oldugu icin akfasina gore fetva verip dini egip bukmeye basliyor emeviler bir noktadan sonra, pek cok farkli ulusu isgal edip silah zoru ile musluman yapiyor, asimile etmeye calisiyorlar

baskidan ve kolelikten bikan arap olmayan muslumanlar ababsi ailesinin etrafinda birlesti, ozellikle turklerle acemler abbasilere katildi ve son derece kanli bir isyan ile emevi yonetimine son verildi ve dogunun altin cagi dedigimzi donem basladi

araplar zaten savasci bir toplum olmadigindan orduyu neredeyse tamamen turklerin eline biraktilar, turklerde birsuru fetih yapip aldiklara topraklara coreklendiler ve kendi ufak devletciklerini kurdular, sonra kimisi bagimsizligini ilan etti, birde sutune mogol akinalri baslayinca develt komple dagildi, mogollarin baskent bagdati yakmasi ile islam imparatorlugu sona erdi

bu noktadan sonra halifeligin hicbir esprisi kalmadi zaten, osmanogulu aileside anca isyanalrdan ve ayaklanmalardan sonra gucsuz kalinca ise yarar belki ayagina halife sifatini kullandi, ama halifeyim diye ortaya cikmanin romanin caesariyim diye dolasmaktan bir farki yok, bitmis gitmis imapraotrluklarin bitmis gitmis yoneticileri bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

Loxias said:

Raze said:

yok din kötü falan değil zaten, hem lazım hem yararlı. genelde çıkan sorunlar kullanıcı hatası kaynaklı. El kitabına uysalar sorun çıkmaz aslında.

Asıl el kitabına harfiyen uysalar çok büyük sorunlar çıkar =)

niye yaw, ne yazıyor ki?

"O halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. Eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir."
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu doğru da araplar savaşçı değile katılmıyorum pek. adamlar o dönemde hem bizans'ı defalarca yendi üstüne iran'ı hem de endülüs de dahil olmak üzere afrika ve ispanyayı aldı.

türkler daha sonra girdi mevzuya. araplar zaten hep kabileler arası savaş yaptığından savaşa alışkın insanlar. sonra muaviye çağındaki o zenginlik refah falan baydı bunları tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

"O halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. Eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir."

puhahah ciddi mi la bu? bi müslüman "he budur" desin, inanmam yoksa. out of context? şey falan vardı diye biliyorum "her günah affolur, kul hakkı hariç"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...