Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yunanistan Niye Battı ?

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

Yunanistan borcunu paşalar gibi ödesin diyenler acıp baksınlar bakalım 2. Dünya savaşından sonra kimin borcu silinmiş.

Avrupa ödenemeyeceğini bildiği borcu bankaların balance sheetinden kendi üstüne alırken düşünecekti.
He almasa ne olurdu euro bankalları domino taşı gibi devrilir daha büyük bir kriz ortaya çıkardı ama bir noktada da olması gereken bu zaten. Sistemin ne kadar kırılgan olduğunun görülmesi getekiyor.

Böyle iteleye iteleye her 2-3 yılda bir başka bir krizle karşı karşıya kalıyrouz zTen.
Sosyal ağlarda paylaş

Yunanların tembel olduğu bir kahvehane muhabbeti zaten, ancak ürettiğinden daha fazla harcadığı da bir gerçek.

Evet yanılttı AB'yi Yunanistan, resmen yanlış bilgi verdiler yıllarca bütçe açıklarıyla ilgili. Burada danışıklı dövüş var denilebilir ama bu danışıklı dövüş AB ile Yunanistan arasında değil, Yunanistan ile uluslararası finans kuruluşları arasındaydı.

Yunanlar haklı olarak bir önceki neslin rahat yaşamak için yaptığı borçları niye ben ödeyim diyor ama Almanlar da kalkıp benim vergilerim niye Yunanların borçlarının maliyetini üstlenmek için harcansın diyecektir.

Euro'dan çıkış riski yükseldi Yunanistan'ın.
Sosyal ağlarda paylaş

Grexiti dillendirdiği için diyor telgraf da zaten herkesin aklında olan bişeydi mantıklı gelmedi bana http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11721079/Yanis-Varoufakis-resignation-linked-to-Telegraph-exclusive.html

Resmiyette EU kuruluşları bu herifi gönder masaya oturalım demiş çiprasa.

said:
Soon after the announcement of the referendum results, I was made aware of a certain preference by some Eurogroup participants, and assorted ‘partners’, for my… ‘absence’ from its meetings; an idea that the Prime Minister judged to be potentially helpful to him in reaching an agreement. For this reason I am leaving the Ministry of Finance today.

I consider it my duty to help Alexis Tsipras exploit, as he sees fit, the capital that the Greek people granted us through yesterday’s referendum.

And I shall wear the creditors’ loathing with pride.

We of the Left know how to act collectively with no care for the privileges of office. I shall support fully Prime Minister Tsipras, the new Minister of Finance, and our government.

http://www.forbes.com/sites/timworstall/2015/07/06/yanis-varoufakis-resigns-i-shall-wear-the-creditors-loathing-with-pride/

Good cop bad cop oynuyorlardı, referandumla gerek kalmadı demiş forbes. Olabilir tabi

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03188/yanis-3_3188375c.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

onların kağıt üzerindeki çalışma saatleri de kağıt üzerindeki diğer verileri gibi sıkış olmasın? (:P)
Laurelin said:

Almanlara sapka ve dagittiklari supriz kutular icin key satip yunanistani kurtarma plani basariya ulasmiyinca gaben in ekonomisti topuklamis direk :D

lmao aynı adammış ahah.
http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/988/157/727.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

onların kağıt üzerindeki çalışma saatleri de kağıt üzerindeki diğer verileri gibi sıkış olmasın? (:P)
Laurelin said:

Almanlara sapka ve dagittiklari supriz kutular icin key satip yunanistani kurtarma plani basariya ulasmiyinca gaben in ekonomisti topuklamis direk :D

lmao aynı adammış ahah.
http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/988/157/727.jpg

şu durumu yok tembellik, yok ayağını yorganına göre uzatmama gibi komikliklerle açıklamaya çalışan sen ve senin gibi laissez faire ciler daha incelikli analizlere cesaret etse ve canla başla kapitalin suçsuzluğunu ispatlamaya bu kadar çaba harcamasalar keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

kapitalden hangi mesajımda bahsetmişim? avrupalı bankacılar umrumda olmamakla beraber "referandum yaptık ödemiyoruz, demokrasi tecelli etti" komedisine gülmemek için neden göremiyorum.

atatürk de yapaydı bir referandum da ödemeyeydik osmanlı borçlarını keşke. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

ikisinin tarihsel sosyo-ekonomik koşulları aynı mı yav.

mesele o deilki, örneğin thomas piketty nin son röportajına falan odaklansanıza abi meseleyi çözerken, burda yunanistanın tavrı ucuz kahramanlık olabilir, Sonuçta bu duruma sebep olanlar, eurozone un hedeflerini sosyal adalet ve demokrasi politikalarını geliştirmekten ziyade aç gözlü kreditörlere iş paslayan almanya (ve fransa) temelli sürekli kar peşinde kapitaldir, çok klişe sol açıklama gibi duruyor olması gerçekliğini değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yunanistan'ın tavrı ucuz kahramanlıktan ziyade yavuz hırsızlık. tsipras "merak etmeyin atamazlar" diye halkına demeç veriyor. "ey halkım emeklisine 1000€ verecek bir ekonomimiz yok" diyemiyor çünkü hayal satarak oy toplamış. ab de hristiyan ittifakı çatlamasın diye çalışanından alıp bunlara verecek.

"borç vermeselerdi" diyorsunuz, işte borç vermiyorlar şu anda. "ödeyemeyiz, vermeyin" borç mu diyor ki yunan hükümeti? hayır, "verin, daha da verin, verdiğinizi de silin" diyor. kendine de ödev biçmiyor hiç. vergi kaçırma had safhada, adam kayırma had safhada, verimsiz çalışma had safhada, türkiye'ye karşı bilumum sübvansiyon, ordu harcaması vs kısılacağına artıyor.

ben kos'u penceremden görüyorum, 20 yıl önce diyorduk daha bu adamlar nasıl burayı besliyor bu kadar büyütüyor diye. öğrendik ki kendi kol gücüyle değilmiş. ben bu adamı neden alkışlayayım? kendisinin olmayan güçle kafa tutmaya çalışıyorlar diye biz hergün cebimizden daha çok harcıyoruz. "türkiye türkiye" diyen arkadaşlarımız nedense bütün paralar emeklisine gitmiş gibi konuşuyor, kendimizi düşünüyorsak yunanistan'ın alkışlanacak bir yanı yok. onların yarattığı kıbrıs meselesi de gene ayrı mesele.

sol hükümet sağ hükümet farketmiyor zaten yunanistan'ın bütün hükümetleri aynı yere çıkar bizim açımızdan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...