Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yunanistan Niye Battı ?

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

e haliyle izliyoruz uzaktan, bizi pek bağlamıyor.
ama sam,
bu borç 11 milyonluk ülkede ki emeklilerin 1500€ almasıyla oluşmadı yani =).

Yunanlılar senin dediğin gibi düşünmüyorlar hocam, öyle söylemiyorlar.
EU kemer sıkma politikasını adaletli buluyor olabilirsin, "çok sefa sürdü ölsün adamlar" diye de bakıyor olabilirsin.

Ama borcunu ödetemeyecek şekilde manasız kemer sıkmanın hiç bir mantıklı açıklaması yok, geri kalan eu devletlerinin içini rahatlatmaktan başka.

Adam kemer sıksada ödeyemeceyek o borcu, Geliri yok çünkü herifin. Neden kemer sıksın?

Düşün ki, ailen bi hata yaptı iflas etti çılgın borca girdi;
Ödeyebilmenin ihtimali yok, haciz de gelemiyor hapiste yatamıyorsun.
Sonra banka diyorki, senin ömür boyu çalıştığın maaşına el koyucam, ve hayat standardını elinden alıcam. Dışarı bile çıkamayacaksın, çay molası bile veremeyeceksin.

Sende diyorsunki, ulan madem ödeyemeceğim neden senin politikanı izliyorum? Hayır kardeşim istemiyorum olmaz o iş öyle diyosun.

Şimdi burda şunu düşünmek lazım, sanıyorum ki fikirlerimizin örtüşmediği nokta şurası.

Ben Devletlerin insanlar için olduğunu düşünüyorum, birliklerinde öyle. Sen devletlerin devletler için olduğunu düşünüyorsun sanırım.

Ben ülkelerin tamamen insanlar için yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum, sen (veya sağcıların genelinde bu var ve bende yok lol) ülkelerin şirket gibi olduğunu düşünüyosun.

Ülkeler iflas etmemeli, borç falan da verilmemeli öyle bol keseden.
Para üstü bişi ya ülke, borç neymiş lol.
Yani cari açığı anlarım, yatırım için X alanına kredi açmayı anlarım da, "biz yemek yiyemiyoruz ve tabak kırıcaz ondan bide XXXmilyon euro ver" diye bişi yok.

Burda yunan hatalımıdır? evet çünkü tuzağa düşürülmüştür.
Senin uçak fabrikanın kapatılmasına denk bir durum vardır burda, sen ye sen çalış bişi üretme ve benim borcuma malıma mecbur ol.
Ben sana borç vereyim, o borçla benim ürünlerimden al sonra o borcu bana öde borcu 2x olarak geri alayım yani

kafasında tuzağa düşmüştür. Art niyetli yöneticiler olabilir, salakta olabilirler ama bu basit bir girdi*çıktı hatasından fazladır yani.

Demem o ki, bu tuzağa düşmüş durumda, herhangi bir iktidarın yapamayacağını yapabilen adam kahramandır. Kimle koalisyon oldukları önemli değil, ne yaptıkları önemli.

Şimdi yere düşmüş adama, punduna getirilmiş ülkeye "oh olsun" demek doğru mudur?

Misal, ABD aynı durumda olsa, askeri harcamalar yüzünden iflasa sürüklense yunanla aynı konumda mı olacaktır?
Sosyal ağlarda paylaş

tuzaga dusurulmus ne demek abi?

borc alip alip raporlarda da "durumumuz cok iyi, oh hayat cok guzel, borclari da ne kadar kolay odiycez su hale bak hayat bize guzel gel aksam deniz kenarinda biraz uzo icek" seklinde yazip kandirmislar avrupayi.

bi de kemer sikma politikasi olunca nasil odeyemiyorlar onu anlamadim.
yavas yavas odesinler iste aldiklari borcu. ya zaten odemeyemiycez gibi. en iyisi silelim ne bicim bi mantik.

elindeki parayla yatirim yapacagina emekliye mi dagittilar duble yol mu yaptilar aksaray mi yaptilar, o zaman dusuneceklerdi. halk da bu yatirim yapmak yerine, bosa harcayani, cebine indireni secerken dusunecekti.
Sosyal ağlarda paylaş

Ulkenin uretim-tuketim dengesi yok. O yuzden kisa-orta vadede + ya donup borc odeyebilecek ekonomileri yok.

Bu sebeple ne kadar kemer sikaraan sik olacak is degil.

Bir de insanin huzurunu bozan en temel sey, alistigi luksun elinden alinmasi. Simdi sen orada emekliye diyebilir misin biz 300€ ya indiriyoruz maasini diye?

Drahmiye donunce 1500€ -> 1500 drahmi yapmaya calisacaklar, yemeyecek tabi ki. Olacak o sana 4500 drahmi.

Boyun para basip enflasyonu %30-40 lara cikaracaklar.

Of cok boktan bi durum cidden
Sosyal ağlarda paylaş

borç yiğidin kamçısıdır. adam ödemicem demiyo. ekonomi borçla dönüyo. yunanistanın en en en büyük sorunu küçük ve ezik olması. hani fakir adamın sürekli zenginden daha fazla masraf etmesi gibi. garibimi de inandırmışlar sen avrubasın, büyük düşün diye. :)

bence avrupa içinde sorun çözülecek, bana öyle geliyor. diğer apartman sakinlerinin "iyi o zaman biz de geç verelim aidatları madem öyle oluyo!" deyip demeyeceğini de görürüz. hiç değilse bunu söyleme şansları olur. neticede avrupada çok şeyin değişeceği, öyle ya da böyle, kesin. ben de değişiklik severim. kansız olsun da.

geçen şöyle bi röportaj okumuştum mesela pro-greek olarak. fena değil.

http://www.zerohedge.com/news/2015-07-06/piketty-germany-has-never-repaid-its-debts-it-has-no-standing-lecture-other-nations
Sosyal ağlarda paylaş

Iranda dogal kaynak var ayrica kendi kapali ekonomisiyle bi nevze kendini dondurebiliyor.

Yunanistanda dogal kaynak yok. Zeytinyagi ve turizmle iphone alamazsiniz. Kaldi ki turizmde de turkiye ispanya falan eziyo seni.

Ne bileyim ya, bence yine de ab nin arkadan vurdugu gercegi su goturmez. Sistem her uyenin "bildigi isi" yapmasi uzerine kurulu. Bu zaten niyeti bastan belli ediyo
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.booking.com/hotel/gr/dioni-maronia.tr.html?aid=304142;sid=a34540c53af6f3c098526cd14d7c93b4;dcid=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0&;checkin=2015-08-09;checkout=2015-08-10

alın perili otel 30 euro

nereye gidliyor yunanistanda 2323 tane adaları var
oralara mal taşısalar ancak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...