Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İspanyollar da sokağa döküldü

Estel_Anorien

Öne çıkan mesajlar

Türkiye'de yabancı bankalar açılması çok iyi bir şey değil yalnız, yabancı bankaların aktif toplamları bayağı arttı Türkiye'de son yıllarda. Bu da onların daha çok söz sahibi olabilmesini sağlıyor.

Türkiye'de bankacılık krizinden sonra çok ciddi önlemler alındı sektörde ayrıca. (AKP öncesi) Hem bankalar için kredi vermek çok cazip ve şu an Türkiye'de inşaat sektöründe devasa bir patlama yaşanıyor ve bu da bankaların ağızlarını sulandırıyor.

Şimdi mesela başbakan reklam yapıyor, çiftçiye kredi verdik modern araçlara kavuştu vs. diye. Bu kredileri verenler yabancı bankalar oldu daha çok, Ziraat falan değil. Ve alınan araçlar hiç araç yokken alınmadı, atıyorum 2000 model traktör 2004 model olanıyla yenilendi. Bunun sonucu olarak da çiftçinin gelecek belki 10 yılını bu yabancı bankalar ipotek altına aldılar. Özetle o sevgili yabancı bankalar Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alıyorlar bir bakıma.

Yabancı bankaların Türkiye'ye girmesi konusunda daha çok yazılır, atladığım, benim de bilmediğim pek çok şey vardır. Fakat tekrar ediyorum onların Türkiye'ye gelmesi biz onların ülkelerine gidemiyorken iyi bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Türkiye'de yabancı bankalar açılması çok iyi bir şey değil yalnız, yabancı bankaların aktif toplamları bayağı arttı Türkiye'de son yıllarda. Bu da onların daha çok söz sahibi olabilmesini sağlıyor.

Türkiye'de bankacılık krizinden sonra çok ciddi önlemler alındı sektörde ayrıca. (AKP öncesi) Hem bankalar için kredi vermek çok cazip ve şu an Türkiye'de inşaat sektöründe devasa bir patlama yaşanıyor ve bu da bankaların ağızlarını sulandırıyor.

Şimdi mesela başbakan reklam yapıyor, çiftçiye kredi verdik modern araçlara kavuştu vs. diye. Bu kredileri verenler yabancı bankalar oldu daha çok, Ziraat falan değil. Ve alınan araçlar hiç araç yokken alınmadı, atıyorum 2000 model traktör 2004 model olanıyla yenilendi. Bunun sonucu olarak da çiftçinin gelecek belki 10 yılını bu yabancı bankalar ipotek altına aldılar. Özetle o sevgili yabancı bankalar Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alıyorlar bir bakıma.

Yabancı bankaların Türkiye'ye girmesi konusunda daha çok yazılır, atladığım, benim de bilmediğim pek çok şey vardır. Fakat tekrar ediyorum onların Türkiye'ye gelmesi biz onların ülkelerine gidemiyorken iyi bir şey değil.

Tamamen katılıyorum ve tıpkı çiftçininkine benzer şekilde Türkiye'de daha yaygınlaştıramadıkları mortgage hikayesinin mantığı da aynı. ABD başta olmak üzere batıda zaten adamların önlerindeki 25-30-35 seneleri ipotek altında. Türkiye'de bunu tam beceremeden kriz çıktı. Ama şu son dönemde tekrar ev kredileri ve hem de inanılmaz vadelerle verilmeye başlandı. Şu an işsizlik insanlara söz gelimi 1 koyuyorsa, mortgage kredisi kullanmaya başladıktan sonra 25 kez koyacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

bi dediğin bi dediğini tutmuyo. kriz ortamı var diosun sonra ortaya yabancı yatırım gerçeği gelince bu güven ortamını onlar söz sahibi oluyoya çeviriyorsun.

Ben senin sıkıntını anladım, okuduğunu anlayamıyorsun.

Kriz ortamı var demedim, dünyada herhangi bir problem olduğunda bundan doğrudan Türkiye de etkilenir dedim. TÜİK'ten aldığım verilerle bunun böyle olduğunu gösterdim.

Bankalar dedin, bankaların Türkiye'ye neden geldiğini açıkladım. Ben herhangi bir siyasi oluşumu desteklemek amaçlı ya da kahvede, televizyonda, gazetede duyduklarımı ikinci elden anlatarak konuşmuyorum. Doğrudan makale sonuçları ve istatistiki verilere dayalı bilgi veriyorum sana. Dolayısıyla kendimle çelişmem gibi bir şey söz konusu değil.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

http://www.swfcabin.com/swf-files/1304884017.swf

Gözünüzü seveyim, uyarı koyun böyle şeylere.

Sabah sabah, bilgisayarın sesi de sonuna kadar açık, tıkladım linki, etrafı toplamaya başladım, o ara link açılmış, adam incecik incecik başlayınca söylemeye "ulan ne oluyor?" dedim.
Korktum.

B)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Aket-Atum said:
edit: Arkadaş İspanyada işsizliği %21.3 olarak söyledi. Bize kaç? ve Napolyonn gibiler varken bir tepki olma olasılığı kaç?

Resmi olarak %10-%15 arası dolaşıyor son bir kaç yıldır. Napolyon tamamen haksız değil, sadece yanlış konuşuyor. Dur lan, ne dedim ben böyle :)

Türkiye krizden epey etkilendi ama Avrupa ülkeleri kadar etkilenmedi, buna teğet diyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Aket-Atum said:
edit: Arkadaş İspanyada işsizliği %21.3 olarak söyledi. Bize kaç? ve Napolyonn gibiler varken bir tepki olma olasılığı kaç?

Resmi olarak %10-%15 arası dolaşıyor son bir kaç yıldır. Napolyon tamamen haksız değil, sadece yanlış konuşuyor. Dur lan, ne dedim ben böyle :)

Türkiye krizden epey etkilendi ama Avrupa ülkeleri kadar etkilenmedi, buna teğet diyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar.

Biz de bu kayıt-kuyut işleri öteden beri iktidarın işine gelecek şekilde yapılır.
İnsanlar işsizlik rakamları konusunda etraflarına baksınlar. Kendi ailelerine, yakın çevrelerine baksınlar. Sonra yakın arkadaşları ile bu gözlemlerini paylaşsınlar. Elbette Türkiye geneli rakamlarına ulaşamazlar ama en azından işsizliğin geldiği korkunç boyut konusunda fikir sahibi olurlar.

Türkiye'de ilginç bir durum daha var. İnsanların sosyal hakları pamuk ipliğine bağlı olduğu için İŞSİZ oldukları halde İŞLİ gibi görünen çok insan da var. Mesela ben. Kimya mühendisiyim ama 31 Ocak'tan bu yana mesleğimi yapmıyorum. Bunun yerine tercüme işleri ile kendime ufak bir aylık yaratmaya çalışıyorum. Ayrıca "hiç olmazsa sigortam ödenmeye devam etsin" diyerek kardeşimin firmasından sigortam da yatırılmaya devam ediyor. Şimdi devlet tarafından incelendiğinde sigortası ödenen, bir firmada(kardeşimin firması)çalışıyor görünen bir adamım. İŞSİZ DEĞİLİM yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...