Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aile imamlığımız resmen başladı

saturn

Öne çıkan mesajlar

islam insanlara iyi davranın da diyor, başkasının karısına kızına kötü gözle bakmayın da diyor, kul hakkı yemeyin insanlara hakaret küfür etmeyinde diyor, hırsızlık da yapmayın diyor vs vs vs ama bunları islamın kuralı olarak algılamadan camiye gitmeyen gerçek musluman değildir demek yanlış. Benim muslumanlığım beni ilgilendirir ister giderim camiye ister gitmem istersemde 50 tane cami yaptırırım ama bu benim Allah gözünde diğer ihlal ettiğim islamın kurallarını hafifletmez sadece kendimi kandırırım. Herkesin dini kendinedir fazlası çevreye dindir ki bu yanlıştır.
İbadet ve ihanet gizli yapılır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
goldbären said:

DynamicK said:

Gel gelelim ben camiye 500+ kere gittim mesela. Herhangi bir dine mensup da degilim. Butun dinler gereksiz diyorum. Ne olacak simdi?

potansiyel cevap: "senin için sadece üzülüyorum dynamick... allah seni ıslah etsin..." :D:D

500+ dedi isem bu genel soylem. Yoksa ben 500+ gitti isem 490 kere basket oynarken su icmek icin ya da topumuz kacinca gitmisizdir. Ha 1 kere de camide ateri salonu bile varmis olum! diye bir soylem cikmisti kontrole gitmistik veletken.

Kalan kisim ise bizim memleketin adeti her bayramda eger koye gider isek sabah camiye gidip bayram namazi kiliniyor sonra caminin alt katinda topluca kahvalti ediliyor. Kahvalti ve bayramlasmak icin gidiyorum. Gitmisken de iste imami falan takip edip yatip kalkiyorum sabah sporu niyetine. Ha kac yildir yapmadim Londra da yasadigim icin ama TR'de bulunursam bir bayram gider yaparim gene. Dinin getirisi degil adet olarak gordugum icin.
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

senede bi öğretmen 150 günden fazla tatil yapıyor.

sen anasının babasının evde sahip çıkamadığı 2 velet varken öğretmenin kaç tane çocuğa sahip çıktığını biliyormusun. yada sen hiç bir okula gittin mi hayatında 1-2 kere okula gitmiş adamla tartışmam ben
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Bayram namazı güzeldir ya ailecek erken kalkılır camiye gidip namaz kılınır sonrası bayramlaşma, kurban seçimi falan güzel adetlerdir. Bayadır yapamıyorum ama güzeldir.

farz olan namazlarda camiler bomboş ama farz değil sünnet değil sadece vacip namazlar olan bayram namazlarında camiler tıklım tıklım sonra hadi cami yapalım.

ayrıca yaz tatilini 3-3.5 ay karne verildiği günden okula başlandığı gün arası sanıyorsundur sen şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

uygulama konusundaki düşüncem şu: eğer imamlar sorunlar üzerine analiz yapıp, insanlara yol gösterici olan ayet ve hadislerle değerlendirme yapacaksa, bunu, türkiye'de tv programı olarak 1-2 senede gerçekten halledebiliriz. çünkü dini orjini itibariyle anlamak zorundayız ve bunu anlamış çağdaş islam düşünüleri var dünya üzerinde. o kadar çok yanlış anlaşılma varki. hepsini birden kısa sürede düzeltmek mümkün değil.

yapmamız gereken şudur: artık herşeyi yeni baştan ele almak zorundayız. rasulullah'ın(s.a.v) sözlerini bugünün bilimiyle değerlendirip onu yeni baştan anlamak zorundayız.

bizler dini sanki dışarıdan birinin bize zorla yapmamızı istediği tebliğler bütünü olarak algılıyoruz. halbuki olayın özü, hakikati kesinlikle bu değildir.

bakın arkadaşlar rasulullah(s.a.v) 1400 sene öncesi insanına sadece onların anlayabileceği tarzda, sembollerle, mecazlarla birtakım şeyleri anlatmaya, insanlığın geleceğini görüp onları uyarmaya çalıştı.

fakat biz bugün, o 1400 sene önceki anlatımı direkt olarak alıp, anlamaya çalışmadan ele alırsak, bugünkü aklımız ve kültürümüzle bambaşka, yanlış anlamlar ortaya çıkmaktadır.

allah ismiyle işaret edilen zat, 1400 sene önce, gökten insanları izleyip, rasulullah'ı hoş görüp :"insanlara dini anlatman için seni seçtim" tarzında bir olay kesinlikle yoktur.
bugün çoğu müslüman olayı bu şekilde değerlendirmektedir ve göklere yönelmektedir dua ederken:"allah'ım yardım diye".

işte işin bu kısmı çok tehlikelidir. tanrı ve tanrılık kavramı yoktur. sadece allah vardır. senden ayrı, senin ölçüp tartabileceğin bir tanrı yoktur. bütün evren ve bilmediğimiz sonsuz boyutlar allah'ın ilmi ile meydana gelmiştir. sen insan olarak allah'ın isimlerinin bir terkibisin. bu yüzden yaradandan ayrı birşey sanma kendini. yoksa benlik anlayışına düşer, sadece şu geçici, ruhunu pozitif enerjiyle yüklerken sana gerekli olan bedene hizmet edersin. herşey gerektiği kadardır beden için.

sen allah'ı özünde bulmak ve onu yaşamak durumundasın. bunu yapman için rasulullah sana bir sürü kapı açmış. rasullullahın hakkını hiç bir suretle ödemeyiz zaten.

şunu çok iyi anlayalım. din insanın kendi sorunudur.
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

Cumartesi pazar çalışmayan herkesin 52*2=104 gün tatili zaten var buna ortalama yılda 6 gunde bayramları ekle 110 oldu. Bunun üzerine öğretmenler düşük maaş ile yaz tatiline giriyorlar ama bence sen de haklısın yaz tatilleri kalksın çocuklarda tatile gitmesin öğretmenler de eşit çalışsın diye.
Mantıksız yazılar yazmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

saturn said:

kermit said:

sen anasının babasının evde sahip çıkamadığı 2 velet varken öğretmenin kaç tane çocuğa sahip çıktığını biliyormusun. yada sen hiç bir okula gittin mi hayatında 1-2 kere okula gitmiş adamla tartışmam ben

banane anasının babasının sahip çıkamadığı çocuğun eğitiminden
öğretmenin işi neyse onu yapacak
amele inşaatte amelelik yapıyosa öğretmende o işi yapacak.
1 kaç kez gidip derslere girmiştim. koministlikle ilgili vaaz verdiği için hocalar hoşuma gitmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

kermit said:

Cumartesi pazar çalışmayan herkesin 52*2=104 gün tatili zaten var buna ortalama yılda 6 gunde bayramları ekle 110 oldu. Bunun üzerine öğretmenler düşük maaş ile yaz tatiline giriyorlar ama bence sen de haklısın yaz tatilleri kalksın çocuklarda tatile gitmesin öğretmenler de eşit çalışsın diye.
Mantıksız yazılar yazmayın.

ben o açıdan demedim
kalkıp imamla öğretmenin maaşını kıyaslayanlara dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

e yapın abi.

Bunu da anlamam

Varan bir
-Cami yapcaklarına okul yapsınlar !!!!.
Eved diyip geçiyorum.

Varan iki
Sadece bayramlarda doluo onlar!!!.
*.*

İnsanların belirli hakları var, bunları talep ediyorlar sen de devlet olarak bunları karşılıyorsun.
Daha mantıklı diye kısıtlamak diye bir şey yok.

Mesela örnek vereyim, dün köprüde "0" trafik vardı.
Neden? Kar vardı. E insanlar işe gitmediler mi? gittiler ama daha çok toplu taşıma vs kullandılar.

şimdi o zaman tüm arabaları köprüden yasaklamak lazım,
hatta ingiltere gibi yapalım, ekstra para ödensin dimi.
Bazı şeyler, keyfi de olsa haktır. Eşşek gibi vergi veriyorum, istediğim yerde de kullanırım arabayı. Ha duyarlı olursam trafik olmaz, ama tercih bana ait.

Bu da öyle birşey, hak.
Sosyal ağlarda paylaş

Zyrobod yazın güzel ama bunu kabul etmek için önce Allahı ve dinleri sorgusuz sualsiz kabul etmiş olmak lazım. Sorun burda çıkıyor zaten. Artık bakkaldan ciklet bile alırken bin tane şeyi irdeleyen insanoğlu direk kabullenmesi istenilen emredilen birşeye kuşku ile yaklaşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

saturn said:

kermit said:

1 kaç kez gidip derslere girmiştim. koministlikle ilgili vaaz verdiği için hocalar hoşuma gitmedi.

evrimin olmadığını ve islamdan bahseden hocalara denk gelmemen şanssızlık olmuş o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

saturn said:

kermit said:

saturn said:

kermit said:

evrimin olmadığı, islamdan bahseden hocalara denk gelmemen şanssızlık olmuş o zaman.

onun için camii var cahilmisin ?
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Zyrobod yazın güzel ama bunu kabul etmek için önce Allahı ve dinleri sorgusuz sualsiz kabul etmiş olmak lazım. Sorun burda çıkıyor zaten. Artık bakkaldan ciklet bile alırken bin tane şeyi irdeleyen insanoğlu direk kabullenmesi istenilen emredilen birşeye kuşku ile yaklaşıyor.

Absoult evet inanmak şart ama neye ? arkadaşım işte benim derdim bu. demişsinki sorgusuz sualsiz. yok yok. hayır. bak kesinlikle bu değil olay. tam tersine herşeyi sorguladığında, cevaplarını aramaya çalıştığında ulaşıyorsun inanca.

zaten inançtan kasıt, akla ve mantığa uygun bir biçimde olayın özünü ve orjinin kavradıktan sonra inanmak ve bu doğrultuda inandığını uygulamaktır.

insanı insan yapan aklı ve mantıklı düşünüp çözümler üretmesi dğeilmidir.

senin dediğin gibi olursa iş mantığını zorlamak olur. yahu ne gerek var mantığını zorlamaya insanın. bu dini zorlaştırmak olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya din mevzuunda, hep söylerim,
tümden gelim yaparsan ve sorgularsan, inancın pekişir
tüme varım yaparsan ve sorgularsan, inancın kırılır.
perspektif farkı.

Nese, konuyu dağıtmayın len,
gelsin işte imam ne zararı var ki bunun. Belki aile değerlerini geri kazanımda yardımcı bile olur.
Toplumların en büyük düşmanı, ailenin yok olması zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...