Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim

Sam

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

Yahu çoğunluğun RPG'lerden beklentisini karşılıyordu oblivion. Çoğunluğun beklentileri tırt olabilir ama kimse de azınlığın beklentisine göre oyun yapıp sürünmek zorunda değil çoğunluğunkine göre oyun yapıp para havuzunda yüzmek varken. alan memnun satan memnun, hardcore RPG'ciler yasta. Kimsenin umrumda değil ama bu yas malesef. Mainstream oyunlardan bir şey beklemesi hata hardcore RPG'cilerin. Artık sizin yeriniz indie alemi. Ben iki tip oyunu da sevdiğimden hepsini takip ederim o ayrı tabi

abi witcher 1-2
bi nebze ilk dragon age

bak hardcore RPG'cileri bile sevindirdi bu oyunlar

şimdi bide yeni deus ex betasını edindim,iyiye benziyor,oda tatmin edebilir senin öldünüz bittiniz dediğin insanları.

bu tür kaliteli örnekler çıktıkca bizim gibiler yine mutlu olabilir.

ben casualcılar oynamasın demiyorumki,cocluk cocuk oynasın tabi,mutlu olsun.zaten hayatta iyi rpg oynamaktan daha ağır basan dertlerim var.lakin az oyun oynadugum için oynadıgım oyununda kaliteli,beni tatmin eden bir oyun olmasını istiyorum.

böle "meh" dedirten,sarmayan oyunları sırf başladım bitirim diye oynuyamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam pek çok insanı sarıyor. Beni de sarmıştı mesela. Hardcore rpg de sarar bu da sarar yani. Dediğin oyunları da çok sevdim, deus ex 3'ü de bekliyorum zaten. Ama Oblivion'a kötü oyun demek haksızlık olur, sadece hardcore RPG değildi yani. Tamam yapay zeka baya kötüydü ama her oyunun bazı eksikleri vardır ve o oyunun iyi noktaları da baya çok.

Neyse senin demek istediğini anladım ama Skyrim'i de sevmeyeceksin, çok satmasında reklamın etkisi vardır ama azıcıktır, Oblivion oynayan ve seven HERKES ve beğenmeyen ama Morrowind iyiydi belki bu sefer daha iyi olur diyen bir azınlık oyunu alacak. Alanların da %90'ı çok sevecek, günlerini verecek bu oyuna. Sen istediğin kadar oyun kötü de ama deli gibi satarsa ve %90 beğeni oranı veren oyuna kötü demek zor.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ahahah mükemmel ya bunu unutmuşum. Yapmıyorlar artık böyle oyunlar =/

A leopar can't change its spots.. Allah'ım sana geliyorum, malkavian açıp bitirmek lazım yine.

en güzeli, yorma kendini de bizi de gereksiz. ilgilenmediği, öncesini oynamadığı, çıkınca oynamayacağı oyunun başlığına daha çıkmadan şu kadar yazması insanın düşündürücü yani.
DoGMeaT said:

içerik yok demedim.içerik bayat dedim.150 değil 200 saat olsa yine sarmazdı beni,diyorum uzunlugu kötülüğüne bahane olamaz.

eyvallah, burası subjektif. bence de gayet bayat olan oyun adına paticik'te forum bölümü var.
said:
optimizasyon hakkında cok konusmayacagım,senin setup'ında iyi calısıyordur,benim nispeten hızlı pc'm de sürünüyordu,kardeşimin ekran kartını alıp taktıgımda daha kötü ama farklı marka olan o ekran kartıyla cok daha cılgın calısması beni üzüyordu,biraz şansla alakası var yani.
hala yüklüyse şu modları ama öneririm,denedikten sonra daha iyi anlarsın =)
http://devnull.sweetdanger.net/obliviontextureoverhaul.html

oyunun grafiklerini ağırlaştıran mod yükleyince hızlanmasını mı bekliyordun, anlayamadım doğrusu. hardware siteleri yıllarca testlerinde kullandı oyunu. herhalde onlar biraz anlıyordur optimizasyondan sanıyorum?
said:
mod lanılabilirliğine laf söylemedim,hiç değinmedim hatta.

at dlc'si diyorsun, büyük resmi görmüyorsun. gösterince "o da birşey mi" diyorsun.
said:
morrowind le ilgili olarak konusmuyoruz ayrıca,komiklik mi yapıosun anlamadım,morrowind her satısını sonuna kadar hakeetmiştir bence.

morrowind'in efsaneliğini kabul etmeyen sadece belli birkaç arkadaş var zaten forumda. :)
said:
sizin standartlarınız oblivion'a iyi oyun yaftası yapıştırır
eskiden haklsınız daha iyisi yok derdim
ama sakız gibi agzıma takıldı saolsun,benim için bu dakkadan sonra RPG yaptım aga diyen en delikanlı adamın,polonyalı adı sanı duyulmamıs bir stüdyonun elinden cıkmıs olan wiçır'dan daha kötü oyun yapması kabul edilemez.

dişi tavuğa bile atlanılan, 'fetihleri' gösteren strip poker kartlı oyun mu yapsın bethesda da?
said:
tabi cıkıs tarihi itibariyle oblivion la karsılastırmyacagım,lakin skyrim bu karsılastırmaya hazır olsun,daha iyi bir oyun olacagınıda sanmıyorum.

başlıkta zaten skyrim hariç her oyunu konuştunuz maşallah. enteresan forumuz vesselam.
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

abi witcher 1-2
bi nebze ilk dragon age

bak hardcore RPG'cileri bile sevindirdi bu oyunlar

şimdi bide yeni deus ex betasını edindim,iyiye benziyor,oda tatmin edebilir senin öldünüz bittiniz dediğin insanları.

bu tür kaliteli örnekler çıktıkca bizim gibiler yine mutlu olabilir.

ben casualcılar oynamasın demiyorumki,cocluk cocuk oynasın tabi,mutlu olsun.zaten hayatta iyi rpg oynamaktan daha ağır basan dertlerim var.lakin az oyun oynadugum için oynadıgım oyununda kaliteli,beni tatmin eden bir oyun olmasını istiyorum.

böle "meh" dedirten,sarmayan oyunları sırf başladım bitirim diye oynuyamıyorum.

bloodlines ve alpha protocol da eklenebilir oraya...

nileppezdel said:

e tamam pek çok insanı sarıyor. Beni de sarmıştı mesela.

sarma meselesi değil, AAA etiketi koyuyorlar, reklam yapıyorlar, amerika'ya yönelik pazarlıyorlar, oyun çok satıyor, sonra da "herkes oynuyor" oluyor adı.

nileppezdel said:

Yahu çoğunluğun RPG'lerden beklentisini karşılıyordu oblivion. Çoğunluğun beklentileri tırt olabilir ama kimse de azınlığın beklentisine göre oyun yapıp sürünmek zorunda değil çoğunluğunkine göre oyun yapıp para havuzunda yüzmek varken. alan memnun satan memnun, hardcore RPG'ciler yasta. Kimsenin umrumda değil ama bu yas malesef. Mainstream oyunlardan bir şey beklemesi hata hardcore RPG'cilerin. Artık sizin yeriniz indie alemi. Ben iki tip oyunu da sevdiğimden hepsini takip ederim o ayrı tabi

şurda çok saçma bir şey yazmışsın farkında mısın bilmem.

sadece hardcore rpgciler değil, AAA oyunlara otomatik 10 puan veren reviewerlar bile bu konudan rahatsız artık.
"kimsenin umrunda değil" diyorsun ama olan olaylar o şekilde gitmiyor.

bir örnek, gamespot'ta bile dragon age II 8.0 puan alıyor (user score 7.3) http://www.gamespot.com/pc/rpg/dragon-age-2/index.html , öte yandan witcher II 9.0 puan alıyor (user score 9.1) http://www.gamespot.com/pc/rpg/the-witcher-2-assassins-of-kings/index.html
bir düşün bakalım niye.
sen hala "en çok satan oyun modern warfare serisi, o zaman tüm fps'ler bu şekilde olmak zorunda, deal with it" şeklinde yorumluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

başlıkta daha önce yazdığım gibi, oyunun kendisiyle tamamen alakasız olacak, konu gidişatını değiştirecek yönde atılan mesajları gösterimden kaldıracağım.

atacağınız mesajların en azından oyunla veya yapan şirketle dolaylı bile olsa bir ilgisi olmasına özen gösterin.
Sosyal ağlarda paylaş

dişi ttavugu bırak,ilk oyunda tanrı bile sevebiliyordun :D

lakin sevişebilmen,ve seviştiğinde gelen sex card'ı witcher'ı kötü oyun yapmaz,beth witcher'dan cogu şekilde iyi şeyler öğrenebilir,illa sex card'ı almak zorunda değil.

verdiğim modları denersen görürsün,oyunun grafiklerini daha iyi hale getirip(göreceli dğeil,hiç değil) performansıda arttıran modlar.azaltan değil.

at ile modların bi alakasını göremedim ama sevgili sam

biri mod diğeri dlc,aynı şey deme bana.

skyrim kötü olacak diye ego tatmini yapmak istemiyorum,amacımö bu değil

umarım haksız çıkarım da süper bi oyun olur,epicler ötesi olur

lakin umutlarım az.casual'a uygun yapıyolar diye değil
kolaya kaçarak oyun yapıyolar.

ayrıca belirtmden edemicem,metacritc'te dragon age 2 'in puanı witcher 2'den daha yüksek,o kadar rezil bi durum.

saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

http://img.bolumsonucanavari.com/images/e08e735f-ba22-429b-ad08-63d317af278b.jpg
isteyen istediğini reklamlı reklamsız satın alır, çok bomboş bir 'eleştiri' olmuş. morrowind'i çıkar çıkmaz aldığımda esamesi okunmuyordu hiçbir yerde.

oyunun kendisi beğenilmese neden dlc'si satsın ayrıca, o mantık da ilginçmiş.

arada şöle bir fark var. o resmi o ucağa beleşe koydu korean airlines.

kaliteli oyun yapınca oluyo böle şeyler arada.
Sosyal ağlarda paylaş

buda rızası için koymuşlar evet.

kombosunu da almak zorunda değil, başka birşeyini de. örnek alması gereken başka oyunlar sayabilirim ama witcher o listeye girmez. gayet "yoklukta idare edelim" diye demin anlatılagelen bir oyun witcher, elder scrolls'un zaten 98 black isle oyunu olma gibi bir iddiası olmadı. daha eskiye dayanan başka bir tarz. o sonradan geldi de torment'in alıcısı kalmadı gibi bir durum yok. konsol odaklı rpg olayını da başlatan bethesda değil gene. bu anlamsız yarıştırma ihtiyacını anlamadım gitti.

witcher'ı yaptığı şey sizin her fırsatta saldırdığınız yeniyetme konsol kuşağına hitap eden oyun. o kadar göstere göstere kör göze parmak gibi yaparlarsa elbette durum budur.

at ile modların alakası olsa olsa aynı toolset'le yapılmaları olur, ortadaki durum mod desteğini küçümsemek senin yaptığın sevgili dogmeat. :)

kimsenin zevkine de sözüm yok, isteyen istediğini oynar, oynamaz, beğenir, beğenmez. ama seriyi beğenmeyen, oynamayan kimisi gelip tekrar tekrar olay çıkarmaya çalışıyor. orası enteresan. forumda "elder scrolls gelmiş geçmiş en şahane rpg'dir" gibi şeyler söyleyen bir holigan kitlesi de yokken oyunun, havadan nem kapmak niyedir?

şu son paragraf da dogmeat'e değildi ama var böyle arkadaşlarımız.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

@bone: talebi karşılıyorlar, bu kadar QQ yapmak anlamsız, bulduğunuzu oynayın, gelip skyrim şöyle boktan böyle dandik olacak diyerek ego tatmin etmeye gerek yok yani

skyrim şöyle boktan böyle dandik olacak demiyorum, neden ego tatmin edeyim yahu.

hatta oyunun nord üzerine olacak olmasına karşı çok heyecanlıyım (daha önce dediğim gibi rune de böyle bi oyundu, çok severdim)

ancak demek istediğim şey, "kardeşim amerika'da çok satıyor bizim yaptığımız oyun, o zaman sus ve yemeye devam et" mantalitesi oldukça anlamsız.
hadi bunu ea gibi firmalar söyler de, bir oyuncunun "deal with it" dermişçesine söylemesi daha bir aptalca.

dediğim gibi bu konu artık "hardcore rpg snob" olayını aştı geçti.
genel kitleye hitap eden dragon age 2 neden hardcore rpgcilere hitap eden witcher 2'den daha az puan aldığını ve daha az başarı gösterdiğini soruyorum, cevap vermiyorsun.

bak yine skyrim'e dönüp geliyor konu.

oblivion'da en çok rahatsız eden konulardan biri level scaling idi.
level 1'de arena şampiyonu oluyordun. level yükseldikçe level 1 thiefler de senle birlikte yükselip obsidian armor çekiyordu üstlerine.

skyrim'de fallout 3 sistemini kullanacaklarını söylediler.
fallout 3'te yine bi level scaling var. morrowind gibi fix level yaratıklar yer almıyor. yine de bir oblivion kadar rahatsız etmiyor.
skyrim açısından güzel bir gelişme bence.
elder scrolls serisi sandbox vari bir dünyada koşturmayı hedef alan bir oyun. oblivionda level scaling koyunca sandbox olayını ortadan kaldırmış oluyorsun, sadece görevleri tamamla diyor, bunun için işini kolaylaştırsın diye level scaling koyduk diyor, ama sandbox özgürlüğünü kaldırmış oluyor.

senin dediğinden yola çıkarsak oblivion çok sattı ve xboxçular arasında çok tutuldu, madem öyle neden obliviondaki level scalingi skyrimde de uygulamadılar?

başta dediğim konuya geliyor işte.
illa çok satan oyun daha iyi olmak zorunda değil.
trendi satış grafikleri değil oyuncular belirliyor.
bunu engellemek de doğru değil.

hardcore rpg'cileri tatmin etmek için daha çok özellik eklemeleri gerekiyor.
şimdi bu kötü bir şey mi?
normal oyuncular da bu özelliklerden yararlanmış olmayacak mı?

fallout 3 ve new vegas'tan sonra skyrim'den umutluyum açıkçası. 11.11.11'i bekliyorum.
"dragon age 2 çok sattı, o zaman biz de aynı kitleye hitap edelim" kaygısı içerisinde olacaklarını sanmıyorum.
oyuncuların new vegas, witcher 2 gibi oyunlara yöneldiklerini farkedip o kesime de hitap etme gayretinde olacaklarını düşünüyorum.
yine bir oblivion çıkma ihtimali de var tabii onu da es geçmiyorum.

aman neyse, skyrim için wot yazdırdın bana, yoruldum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben oblivion mükemmel bir oyun demedim ki zaten, tabii ki hatalarından ders alacaklar.

DA2'ye gelirsek, aşırı leş bir oyundu yani Oblivion'la kıyaslanamaz bile. Genel kitleye hitap eden her oyun başarılı olacak ve o kitleyi tatmin edecek diye bir kaide yok ki.

Ben sadece kendi zevklerine uymadığı için eksikleri de olsa çoğu açıdan harika olan, milyonlaraca insanın çok severek oynadığı oyuna kötü oyun ya leş gibi oyun sizin zevkinize tüküreyim modunda yaklaşılmasından rahatsızım. Sen öyle yapıyorsun da demiyorum, lafım genel olarak bu başlıkta dönen muhabbetlere.

Ha deal with it derim, ben de isterim bi Vampire the Masquerade gibi oyun çıksın ama işte kabullenmek de lazım biraz durumu. Çok güzel indie yapımlar var, gelecek de işte, gidip de mainstream oyunlara sallamanın anlamı yok bence bu saatten sonra.

Yani şöyle söyleyeyim, hiçbir Türk dizisini kaliteli bulmuyorum, ama halk bunu istiyor, beğeniyor ve gidip de başlıklarına gidip laf sokmuyorum sürekli olarak :)
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

DA2'ye gelirsek, aşırı leş bir oyundu yani Oblivion'la kıyaslanamaz bile.

nileppezdel said:

Ben sadece kendi zevklerine uymadığı için eksikleri de olsa çoğu açıdan harika olan, milyonlaraca insanın çok severek oynadığı oyuna kötü oyun ya leş gibi oyun sizin zevkinize tüküreyim modunda yaklaşılmasından rahatsızım.

çok tutarlısın
Sosyal ağlarda paylaş

Skyrim'e bi tutam witcher dialoğu, bi tutam da witcher seçimler ve sonuçları koysunlar oyun iyi olur. Sadece birer tutam.

Ama hayır, quest giverı öldürmeyi seçtiğinizde bununla yaşamak ve az xp almak yerine alakasız bi adam random dungeon questini size vermeye devam ediyor. Çünkü 90+ iq isteyen oyunların rüzgar direnci çok yüksek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Dün Carmack ile bir röportaj yapmışlar. Adam, "As long as people are buying it, it means they're enjoying it" diyor. Oblivion'a da uygulanabilir bu. Ben eğlenmiştim oynarken, herşeyini bitiremedim, ana görev hele baydı ama rahat bir 30-40 saat harcadım güzelce. Her şekilde verdiğim paraya değer. Beklentilerle ilgili.

Bu arada hardcore RPG, hardcore RPG diyip duruyorsunuz ama Pati'de hâlâ çıkan hardcore RPG'leri oynayan o kadar az kişi var ki. Bir Divinity, bir Risen, bir Drakeseng filan oynayın. EU'dan çok iyi hardcore RPG'ler çıkıyor.

Sam haklı yani, eski oyunlara takılmışsınız hepsiniz. Ben de biliyorum Planescape ya da Baldur's Gate Saga, Arcanum çok iyi oyunlar; hele konu açısından benzerleri yok, ama bu demek değilki hâlâ hardcore RPG çıkmıyor (bakın, yeni tür adı bile türetildi harcore RPG diye, hatta HRPG diyelim artık).

Oblivion ile Risen ya da Divinity farklı oyunlar, farklı hedef kitleleri var. Ayrıca Risen 200k satmış, Oblivion 4m kadar. Diğer HRPG'ler daha da vahim ama yine de bir 4-5m $ getiriyorlar firmaların kasasına, onlarda aynı tarzda oyun yapmaya devam ediyor işte. Piranha Bytes yıllardır yapıyor bu tarz oyunlar, gidin onları oynayın yani illa da öyle istiyorsanız. Witcher oynamışsınız işte hepiniz. Her oyunun hardcore olmasını beklemek şaçma çok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...