Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

animeler için en iyi fansublar

Bone

Öne çıkan mesajlar

İşte hangisinde trollsub yapıyo hangisini doğru düzgün çeviriyo onu bilemediğimizden böyle negatif bi ünü var ama aktif olmaları güzel bişey çoğu zaman hiçbirinin dokunmadığı serileri sadece gg çeviriyo filan o açıdan seviyorum(ya da sevmek zorunda kalıyorum eheh). Şu üstteki kıyaslama sitelerinde de gayet güzel şeyler var, ama tabii onlar aradan seçmece sahneler olduğundan genel olarak araya ne kadar argo karıştırdılar dialogları ne kadar saptırdılar bilemiyorum.

HorribleSubs bayağı güzel, ve o da bayağı aktif çoğu serinin çevirisini bulabiliyorum ama nedense pek sevmiyorum. Yani en azından Commie veya UTW gibi alternatiflerim varsa horrible'a dokunmuyorum bile.
Sanırım çeviri dili aşırı basit olduğu için itici geliyo, ne biliyim böyle bi esnaf ingilizcesi gibi, anneanneye anlatır gibi çeviriler yapıyolar tek düze cümlelerle filan dialoglar aşırı bayıklaşıyo.
Gerçi düz çevirmeye çalıştıkları için böyle sanırım, ille de her şeyi literal olarak birebir çeviricez diye kasıyolar, diğer gruplar çeviremedikleri bir cümleyi aynı anlama gelen başka cümlelerle değiştiriyolar. Zaman zaman onda saçmaladıkları da oluyo ama çoğunlukla düz çeviriden çok daha akıcı geliyo o yüzden horrible'ın alternatifi olduğu sürece tercihimi onlardan yana kullanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Crunchyroll çeviri olarak piyasanın en iyisi, animenin yapımcısından animenin metnini alıyorlar çünkü bir hafta önce en aşağı; sonra profesyonel çevirmenler çeviriyor, profesyonel editörlerin elinden geçiyor. Horriblesub animeleri dediklerin zaten Crunchyroll ripleri, siteden ripleyip korsan şekilde torrente koyuyor onlar. Ses ve görüntü kalitesi de bozuluyor arada.

Sırf Crunchyroll'dan değil, Funimation'dan da çeviriyorlar ama onlar Crunchyroll kadar başarılı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
fansublar arasında commie her zaman çok iyi kalite sunuyor, 10bit çok güzel renkler felan.
ama subcompare sitesinde psycho pass için şöyle bişi gördüm, commie, horriblesubs'tan kötü gözüküyor...

hs:

http://i.imgur.com/KNRGB.png

commie:

http://i.imgur.com/eXErs.png

acaba subcompare mi hata yapmış yoksa commie psycho pass'i becerememiş mi?
Sosyal ağlarda paylaş

altyazıda kullanılan font, video kalitesi, çevirmen notları gibi unsurlar benim için önemli. ingilizce tercüme hazırlayan gruplar arasında fark oluyor o konularda.
ayrıca dosyayı indirip arşivde tutmak da istiyorum. o yüzden crunchyroll'dan izlemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
CR'ye uye ol demiyorum zaten, Horrible cek diyorum ceviri kalitesi icin. Cevirinin kaliteli olmasi oteki dediklerinden daha onemli bence.

Hem CR ripini alip, hem de senin dediklerini ekleyen gruplar var hep, onlari bul ya da.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
cidden lanet olsun şu gg'ye, son oldu, daha da bakmam bir daha yüzlerine. son iki bölümünde bıraktılar öyle jormungand'ı. bu kadar mı sorumsuz olunur. zaten bloat'un kralı, 600mb çıkarıyor commie'nin 150'sinden farksız, içinde dakikalarca reklam ayıklanmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
gg'den bahsediyorsun yani, dogalari troll onlarin. Lisanslanmayan sezonluk serileri bitmeden seri izlemiyorum ben, fansub yarim kaldi derdi olmuyor boylece.

Jormungand lisanslanmisti ama: http://www.hulu.com/jormungand Rip ceksen?
Sosyal ağlarda paylaş

• 9 yıl sonra ...

topiği upluyorum.
bu konuda öneriler varsa alayım.

ji-hi veya subcompare benzeri siteler çıktı mı, hiç takip etmedim.
bir ara BakaBT kullanırdım, her animenin versiyonlarını kalitesine göre sıralarlardı. uzun zamandır oraya erişimi kapattılar, bakamıyorum.
anime indirmek için nyaa kullanıyorum, alışkanlık. 2022'de daha iyi bir anime torrent sitesi var mı onu bilmiyorum gerçi.
anidb'de popüler fansubları group status üstünden takip ediyorduk eskiden. ama güncel release'ler için özellikle bluray versiyonları için yetersiz ve etkisiz kalmış. DVD/DTV release puanları döneminde kalmış.

fansub kıyaslamak için kaynak olarak kullanabileceğim bir site olmayınca nyaa'dan tek tek indirip, ilk bölümlerine göre kendim kıyaslayıp karar veriyorum.
şunlara göre kıyaslıyorum:
- görsel kalitesi iyi olacak, bluray tercihimdir.
- altyazılar hareketli / efektli / renkli olursa güzel olur.
- hem İngilizce hem Japonca seslendirme olsun.
- cep telefonu mesajları veya pano gibi işaretlerin de çevirileri olsun.
- Translator's Note gibi ek bilgiler varsa şahane olur.

bunlara göre bazı seriler için seçtiğim en iyi fansublar:
Akagi: Taedium
Berserk: SAD
FLCL: Cleo (alternatif: CoalGirls)
Fullmetal Alchemist: FMA1394 (alternatif: BlackStrat)
Fullmetal Alchemist: AnimeTime
Hellsing: Tsundere
Hellsing Ultimate: SCY
Mob Pyscho 100: Judas
Samurai Champloo: Arid
Soul Eater: Prof (alternatif: NH)
Tengen Toppa Gurren Lagann: Anipakku
The Disastrous Life of Saiki K.: Cerberus
Trigun: km (kuramori)
UN-GO: neoHEVC
Vinland Saga: Not-Vodes (alternatif çeviri: DragsterPS)

Sosyal ağlarda paylaş

başlığa son atılan mesajdan beri fansubbing scene öldü bitti, artık istenen seri neyse ona özel aranacak. falanca iyidir denecek bir grup kalmadı ortada. varsa yoksa orta-düşük kalite corposubların kopyaları. anidb'den bak derim seriye seçenekleri arasında tercih yapmak için ama çoğuna ulaşmak da zor artık. ben orada listelenmiş bölümün dosya crc'sini google'dan aratıp öyle buluyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

On 10.06.2022 at 20:22, Sam dedi ki:

anidb ne kadar grup çıkarmışsa hepsini listeliyor, devamlı ekleniyor siteye yeni bir grup sub çıkarmışsa. nuhnebiden kalma seriler için bile. subı olup da orada listeye eklenmeyen bir seri mi gördün?

yanlış anladın sanırım. rating'lerden bahsediyorum. DVD/DTV döneminde kalmış ve güncel fansublar için yetersiz site.

6cG9uWY.png

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bir yer yok bildiğim, oturup fansub skorlayan kalmamıştır fansub scene ölünce. ben dosya boyutlarına ve codeclere filan bakıyorum oradan, dosyanın sahip olunma rakamları da popülaritesine işaret ediyor.

ayrıca benim eskiden evladiyelik diye indirip dvd’ye yazdığım çoğu şeyin güncel codeclerle çok daha verimli ve kaliteli encodelanmış hallerini bulunca 10-15 yıllık dvd’leri hdd’ye bile atmaktan vazgeçtim. karaokeli op/ed devirleri kapandı maalesef.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

denediğim ve beğendiğim fansubların listesini vereyim, bir kenarda dursun...

Akagi: Taedium
Assassination Classroom: Cleo (alternatif: MK)
Berserk: SAD
Black Lagoon: Legion (alternatif: smplstc)
Claymore: kuchikirukia (alternatif: CTR-Kametsu)
Cowboy Bebop: CTR (alternatif: JySzE)
Darker Than Black: UDF (alternatif: Tenrai-Sensei)
Demon Slayer: SCY (alternatif: Kaleido-Flax)
Dr. Stone: sam (alternatif: Judas)
Ergo Proxy: Shimatta
FLCL: Cleo (alternatif: CoalGirls)
Fullmetal Alchemist: FMA1394 (alternatif: BlackStrat)
Fullmetal Alchemist Brotherhood: AnimeTime
Gankutsuou: ARC
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex: CTR (alternatif: a-S)
Gosick: Datte13 (alternatif: Kametsu, kuchikirukia)
Great Teacher Onizuka: Godim (alternatif: sxales)
Hellsing: Tsundere
Hellsing Ultimate: SCY
Jormungand: MK-SCY (alternatif: Judas)
Kaiji: Anime Chap (alternatif: DB)
Kyoukai no Kanata: CyC
Mob Pyscho 100: Judas
Mononoke: AB-RMX
Monster: CBM
Moribito: Guardian of the Spirit: CTR (alternatif: -__-')
Psycho-Pass: SCY (alternatif: Commie)
Samurai Champloo: Arid
Serial Experiments Lain: YURI (alternatif: nipkow)
Serial Experiments Lain (DVD): WHW
Soul Eater: Prof (alternatif: NH)
Tengen Toppa Gurren Lagann: Anipakku
Texhnolyze: xvistos (alternatif: Pariah)
The Disastrous Life of Saiki K.: Cerberus
Trigun: INFRNL (alternatif: km (kuramori))
UN-GO: neoHEVC
Vinland Saga: Not-Vodes (alternatif: DragsterPS)
Witch Hunter Robin: G_P (alternatif: sxales)
Wolf's Rain: Cleo (alternatif: ANiHLS)

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Abi bunlar hep eski, fansub kalmadı artık, gerek de yok yani. Sony Crunchyroll'u ve Funimation'ı satın alıp birleştirdi, Netflix ve Amazon da anime lisanslama işine girdi. Zaten shit tier, kimsenin lisans parası vermeyeceği şeyler dışında lisanslanmayan ve profesyonel olarak çevrilmeyen anime kalmadı. Çeviri kötü olabiliyor tabii ama fansub yok yani artık, fansub namına sadece OP/ED çevirme, font koyma, -chan/-san koyma (onu kulak alışkanlığı ile hallediyorum ben yıllardır) kaldı.

O değil de, arada görünce hatırladım. Witch Hunter Robin ne güzel seriydi ya, tekrar izleyeyim vakit bulduğumda.

PS. Animelerin ve JRPG'lerin mainstream olması ve VN'lerin/LN'lerin yavaşça eskinin animesinin popülerliğine ulaşması bu arada güzel oldu. Özellikle adam gibi çevrilmiş LN okuyabilmek güzel.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...