Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ATV de ibo'nun söylediği şey

zgrw

Öne çıkan mesajlar

zgrw said:

müziği güzeldi beğendim ama dediğim gibi sözlerden hiç bişi anlamadım, hiç de bişi hissetmedim şahsen :)

ya mesela loituma yı dinleyince neşeli ve çocuksu bişeyler dediğini anlıyosun ama sözlerini bilmiyosun. harbiden ne diyo o şarkıda anamıza bacımıza küfrediyo olmasın?
Sosyal ağlarda paylaş

ya insanlar saçma şeylere takılıyor evet. ben haklı bişi söyledim ama işin içinde Türk-Kürt kelimeleri geçtiği için herkes nedense "aşırı hassas" olduğu için (heralde milletin yarası var) hemen ırkçılığa çektiler muhabbeti. Halbuki benim en baştaki amacaım sadece şarkının dilini öğrenmek idi...

Türkü konusuna gelince de, Türkü kelimesi köken olarak Türk kelimesinden geliyor (herkes görebilecek kadar akıllıdır bence)

dolayısıyla, Türkü kelimesi, Türkçe şarkılar içindir.

Kürtçe şarkılar olur, güzel şarkı da olabilir. Onunla kimsenin derdi yok.

Her nasıl Fransızca müziği Türkü denmiyorsa, Kürtçeye, Lazcaya, Çinceye, Almancaya, Japoncaya..... (Türkçe hariç herhangi bir müziğe) Türkü denemez.

Mesela,

Kürtler kendilerine özgü bir müziğe X derse, bu defa benzer yapıdaki Türkçe müziğe X diyenlere de kızarım. Çünkü o, diğer dilin müziğine özgüdür.

Irkçılık ile bir ilgiisi yok sözcüklerimin

Biri sevabına kitlesin şu topici, gözleri körelmiş, düşünceleri tabulaşmış ve gerçeklere kulaklarını kapamış insanlara birşeyler öğretmeye çalışmak istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

tdk sözlüğün ne dediğini çok ciddiye almıyorum bu konuda, çünkü sözcüğün kökenini görmek mümkün gayet :)

Ayrıca;

konunun amacı: ŞARKININ DİLİ NEDİR

kürtçe - türkçe oılayı değil, harbi sıkıldım, bu kadar saçma sapan bir tartışma yapmaktan, daha da yazmam bu topice :)

mantıklıca okuyan birisi anlar ne demeye çalıştığımı
Sosyal ağlarda paylaş

zgrw said:

Sparkcaster said:

Türkü, Türkçe olur
wat
adının niye Türkü olduğunu düşünüyordun ki? :)

türkü köken olarak türk kelimesinden geliyor ama emin olmamakla beraber muhtemel kelime anlamının yöresel müzik olabileceğini düşünüyorum. şu anda tdk'yı açıyorum bi saniye lütfen.

"Hece ölçüsüyle yazılmış ve halk ezgileriyle bestelenmiş manzume:" deyor. halk ezgileriyle kısmı benim dediğime geliyor sanırsam. yani türkü türk müziği değil

miş
Sosyal ağlarda paylaş

abi diyoki

onun annesine hemen gürültüyü kesmesini söyledim
yoksa yapacaklarımdan sorumlu değilim
eğer odana gidip sessizce beklersen
kızına daha fazla acı vermemiş olursun.

bende çiçekten böcekten bahseden bi şarkı sanıyodum. psikopat bi veledin arkadaşının annesini neşeli bir şekilde tehdit etmesiymiş galiba :S ingilizcesi iyi olan açıklasın bana bu şarkının olayını.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Azeri Türküsü, Arap Türküsü, İran Türküsü gibi bir çok kavram var, bunlar ne demezler mi hocam?

zaten tdk da türk diye aratınca şu çıkıyor;

1. XIII-XX. yüzyıllar arasında Anadolu'da ve Osmanlı Devleti'nin yayıldığı bütün ülkelerde kullanılmış olan, Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan Türk dili
Sosyal ağlarda paylaş

zgrw said:

sözsül enstrümantal şarkılarda, sadece arkada bir klip ile birşey anlatılıyorsa duygulanabiliyorum (yada daha önce bişi ile bağdaştırmışsam)

kendi adıma, rock metal ve rap şarkılarda ki hemen hemen her kelimeyi gayet anlıyorum. Ne demek istedğini biliyorum, artistlik olsun diye dinlemiyorum.

Son olarak, ramstein'ın 1 tek şarkısını dinliyorum sadece, onu da anlayacak kadar almancam var :)

rap müzikte her kelimeyi doğma büyüme amerikalı bile çekemediğini itiraf ediyorken senin çektiğini iddia etmen fazla abartı olmuş biraz :)

O değil de şu düşünce tarzınla her şeyden önce bir Beethoven'ı Bach'ı Mozart'ı şeyedip attın
Sosyal ağlarda paylaş

zgrw said:

Drall said:

"Kürtçe ağıta ağlamak için, kürtçe bilmek mi gerekir?"

bence evet, şahsen orada çok mutlu bir şey mi yoksa çok üzücü bir şey mi söylüyor bilmiyorum. Müziği hoşuma gidebilir belki ama şarkıdaki duyguyu asla hissedemem.

Japonca ağıt dinlesen mesela (yada hüzünkü bir şarkı neyse artık) bence sen de ağlamazsın, bir şey anlamicaksın çünkü ;)

İngilizce ve Türkçe dışında dinlediğim hiç bir şarkının beni ağlatcağını sanmıyorum, çünkü anlamayacağım ne dediklerini...

kardeş türküler dinle o vakit, zazaca, ermenice, kürtçe ağıtları, aşk şarkıları falan gayet duygulandırabilir bi insanı. illa anlamını öğreneceğim iddia ediyorum kesin anama küfrediyor bu şarkı!!!! diyorsan, sorarsın google'a bakarsın orda kimin hangi acısını, kimin hangi aşkını anlatıyor bu şarkı görürsün, vay anasını der daha da hüzünlenirsin. git bingöl dinle mesela kardeş türkülerden, manaki mu dinle. önce anlamlarına bakmadan dinle bu şarkıları, içinde garip duygular oluşuyo mu bi bak.

ayrıca türkü kelimesinde türk geçiyo, demekki BUNLARKESİNLİKLETÜRKÜDEĞİLTÜRKÜNDEĞİLTÜRKÇEDEĞİL demek anlamsız bi çaba. bu halklar anadolu ve çevresinde uzun zamandır beraber yaşayan halklar, bukadar ayrım göstermeye gerek yok. etnik müzik babor deyip kesip atmak, türkü demekten daha kötü bence. türkü der geçerim şahsen, yok neymiş türkçe değilmiş falan uğraşılcak bişey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

zgrw said:

tdk sözlüğün ne dediğini çok ciddiye almıyorum bu konuda, çünkü sözcüğün kökenini görmek mümkün gayet :)

Ayrıca;

konunun amacı: ŞARKININ DİLİ NEDİR

kürtçe - türkçe oılayı değil, harbi sıkıldım, bu kadar saçma sapan bir tartışma yapmaktan, daha da yazmam bu topice :)

mantıklıca okuyan birisi anlar ne demeye çalıştığımı

Turkey = Hindi

O wai-
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...