Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Activision Blizzard, Kotick ve Tippl

Sam

Öne çıkan mesajlar

bu oyuncuyu söğüşleme mantığı artık saçmalık ve hatta iğrençlik boyutunda. bi şekilde düzenlenmeli bu iş. tabii kimse hayrına oyun yapmıyor, herkes ekmek yiycek yaptığı işten ama bu kadar meydan boş olmamalı. Kapitalist ve rekabeti düzenleyen hiç bi kurumu/kuralı olmayan bi sektör haline geldiğinden son 10 yıldır küçük firmaların hiçbiri tutunamadı. Bu yüzden oyun sektörü bi kaç kapital oyun firmasının boyunduruğu altına girdi. Onlar da istediği gibi at koşturuyor tabii.
sc2 3 parça halinde satılacağı için ben almıcam hiç birini. Oyunun zaten kendisi de hayli pahalı olacak.
Bugün blizzard ve türevlerinin haklı bulunmasının hiç bir mantığı yok. blizzard da bir zamanlar devler tarafından yutulsaydı bugün hiç birimiz warcraft ve starcraft ile tanışamıcaktık.
Oyun sektörünün orman kuralları ile yönetilmesi oyuncuya zarar verir.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit cohun expensionnı 49' dolardı. son expensionıda her ırka 1 ünite getirdi o kadar. oda 55 dolardı.

hani westwood yorumunada garip. hiçbi zaman rakip deildiki. farklı kitlelere mal satıyolardı o zamanda. simdide cıkıyo zaten c&cler.

1 yıllık ömrü olmıyan atılan oyunlar oldu hepsi.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

Cuce said:

aynı blizzard, oyunu 3'e böldük, her yeni campaingle yeni ünite ekliycez expension gibide dedi.
istersen eklemesinler sam.

ya cüce sanki ilk defa bir rts'ye expansion geliyormuş gibi davranyorsun ya aynısını coh ve dow serisinde görüyoruz, oyun 49 dolar 4 ırk, expansion 29 dolar (çıkış fiyatı) multiplayer için almak zorunda değilsin.

ama sen çıkıpta terran campaing 59euro protoss campaing 59 euro zerg campaing 59 euro ve multiplayer için 3'üne de sahip olmalısın dersen savunuluncak hiç bir yanı yok. battle net paralıya dönerse ki dönecek bariz şu bir gerçek ki diablo 1 serverlarını son adam gidene kadar açık tutan blizzard yok artık. hatta dürüst olmak gerekirse blizzard=wow fanboi kitlesiyken yapcak bişi yok blizzard tetris çıkartsa ona da 59 euro verecek adam da bol. westwood kapanmasaydı böyle olmayacaktı ya neyse.

Multiplayer için 3'üne de sahip olmak gerektiğini nereden uyduruyorsunuz onu anlamıyorum bende. Wings of Liberty yani Terran Campaign'ini aldığınız an çatır çatır tüm ırklarla multiplayer oynayabiliyorsunuz zaten?

Zaten hala şu "Vay 3e bölüp kazıklıyorlar" diyenleri de anlayamıyorum. Ha, evet Kotick'e ve saçma sapan pazarlama stratejilerine benim de kafam girsin, onu savunuyorum sanmayın da, şu StarCraft II konusunda bir türlü kabul edilmeyen şey Wings of Liberty'nin TEK BAŞINA StarCraft 1'den daha uzun ve derin bir campaign'e sahip olduğu. Sadece Terran'ı konu alan tek oyun olarak düşünün yani. Sonra bunun üzerine Broodwar tadında Protoss ve Zerg Campaign'leri gelecek yine WoL uzunluğunda. Broodwar çıktığında hiç kimsenin "vay 2ye bölmüşler oyunu nasıl da kazıklıyorlar" dediğini hatırlamıyorum, şimdi adamlar ırkların Campaign'lerini daha kısa parçalar halinde işlemek yerine tek bir pakette işliyor diye mi suçlu oldular yani?
Sosyal ağlarda paylaş

brood war expansion idi çünkü, ondan dememiştir kimse herhalde? burada ise 12 yıl önce tek bir oyun içinde yaşanan starcraft deneyimi olmayacak, sadece terran campaign olacak. starcraft ilk çıkarıldığı zaman nasıl pazarlandığını hatırlayalım:

TEK OYUNDA ÜÇ IRK! GEL VATANDAŞ GEEEEEL

yıl 2010, adamlar bu oyunun çıkış noktasını unutmuş: bir hikayeyi üç farklı tarafın gözünden tek bir kutuda pazarlamak. ama dur pardon, artık apple içöp satsa alacak insan olduğu gibi çöpcraft satsalar alacak insan var nasılsa. şimdi 'değer katıyorlar' oyuna lol

bu mantığı onaylıyorsunuz bugün, diablo 3'ü de beşe bölüp satacaklar o zaman çok eğleneceğim.

"her bir sınıfın kendine has özel bir hikayesi olması gerektiği düşündüğümüzden cebimize.. pardon, oyuna değer katmak istedik, önce cadı hekim çıkıyor, barbarı da 5 yıl sonra oynayabileceksiniz ama merak etmeyin, her oyunda bol bol random map generatordan çıkma mekan var"
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

brood war expansion idi çünkü, ondan dememiştir kimse herhalde? burada ise 12 yıl önce tek bir oyun içinde yaşanan starcraft deneyimi olmayacak, sadece terran campaign olacak. starcraft ilk çıkarıldığı zaman nasıl pazarlandığını hatırlayalım:

TEK OYUNDA ÜÇ IRK! GEL VATANDAŞ GEEEEEL

yıl 2010, adamlar bu oyunun çıkış noktasını unutmuş: bir hikayeyi üç farklı tarafın gözünden tek bir kutuda pazarlamak. ama dur pardon, artık apple içöp satsa alacak insan olduğu gibi çöpcraft satsalar alacak insan var nasılsa. şimdi 'değer katıyorlar' oyuna lol

bu mantığı onaylıyorsunuz bugün, diablo 3'ü de beşe bölüp satacaklar o zaman çok eğleneceğim.

"her bir sınıfın kendine has özel bir hikayesi olması gerektiği düşündüğümüzden cebimize.. pardon, oyuna değer katmak istedik, önce cadı hekim çıkıyor, barbarı da 5 yıl sonra oynayabileceksiniz ama merak etmeyin, her oyunda bol bol random map generatordan çıkma mekan var"

expansion'ın fiyatı biraz daha kırpılması dışında şu sc2 devam paketleri dışında ne farkı vardı ki?

oyunu alıp baştan aşağı yenileyip mi sürüyorlar? hayır.

orjinal release'in maksimum yarısı kadar yeni içerik ekleyip satıyorlar.

sc2 devam paketlerinde ise en az ilk oyun kadar içerik olacak. bir expansiondan daha geniş.

ha genel olarak tüm firmalar sapıttı zaten bu nasıl daha çok para alırız diye. ea mesela 2. el oyunlardan para almak için fifa oyununa cd key ekleyip online gameplaying'i 1 register hakkı verecek. sen oyunu satarsan alan kişi ea'ya para vermek zorunda. bunun gibi birçok örnek de var.
Sosyal ağlarda paylaş

westwood sağ kalsaydı en azından rts için ki benim için blizzardın mühim olduğu nokta orasıdır blizzard bu kadar rahat hareket edemezdi. gayet basit bir iktisadi olaydır rekabet.bunda tartışılıncak birşey yok.

neyse ya boşa tartışıyoruz b.net accountlarını birleştirdiler yakında da bakın 12 euro verip wow oynayacağınıza artık 15 vereceksiniz ve tüm muhteşem oyunlarımızı oynayabileceksiniz b.net üzerinden dedikleri zaman görürüz bu ´abi blizzard işini çok iyi yapiyor´ kitlesini.
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

Multiplayer için 3'üne de sahip olmak gerektiğini nereden uyduruyorsunuz onu anlamıyorum bende. Wings of Liberty yani Terran Campaign'ini aldığınız an çatır çatır tüm ırklarla multiplayer oynayabiliyorsunuz zaten?

Evet, ama Blizzard 2. ve 3. oyunlarda yeni birimler eklenmesi durumunda o birimleri sadece yeni oyunlari alanlarin kullanabilecegini soyledi. Yani aynen Broodwar almayanlarin Broodwar olanlarla oynayamamasi gibi bir durum olacak. Bu durumda da sadece multiplayer oynayanlar bile diger 2 ek paketi de almak zorunda hissedecekler kendilerini.

Bunun daha iyisini Relic DOW2 ile yapti. Chaos Rising'i almayanlara bile eski irklara gelen yeni birimler eklendi. Ama tabii unutmamak lazim, DOW2'deki oyuncu sayisi SC'dekine gore cok daha az oldugu icin oyuncu havuzunu ikiye bolmek hic akillica olmazdi.

Yine de burada Blizzard'in uygulamasi oldukca standart. Oyunu uce bolduler yaygarasi sirf kusur bulmus olmak icin kopartiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Evet, ama Blizzard 2. ve 3. oyunlarda yeni birimler eklenmesi durumunda o birimleri sadece yeni oyunlari alanlarin kullanabilecegini soyledi. Yani aynen Broodwar almayanlarin Broodwar olanlarla oynayamamasi gibi bir durum olacak.

benim hatırladığım tam tersini söylediler. mp'ye etki etmeyecek yeni gelen birimler; ama blizzard tabii bu. 2 gün sonra çok mantıklı! bir açıklamayla neden bunun olamayacağını söyleyebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

pronoit said:

bakın 12 euro verip wow oynayacağınıza artık 15 vereceksiniz ve tüm muhteşem oyunlarımızı oynayabileceksiniz b.net üzerinden dedikleri zaman görürüz bu ´abi blizzard işini çok iyi yapiyor´ kitlesini.

Abi ama o güzel bir şey ki :)

wow dışında paralı oyunları var mıydı?
Sosyal ağlarda paylaş

bi kere içerik fazla olması göz boyama. SC 1 ve exp. tam tadında idi campaignler.
şimdi istese adamlar terran için 30 tane daha chapter eklerler ne olacak ki? bu mudur daha geiş içerk veya daha uzun oyun? tabii bu durumda sadece sc2: wol yani sc2'nin terran kısmı tüm sc1'den uzun olur. ama bu göz boyama. çünkü sc2 hikayesinin tamamını oynayamacağız. blizzardın sc 2 ile yaptığı EA'nın sims ile yaptığından daha kötü. EA da simse zilyon tane expansion çıkarttı ama en azından ilk versiyonunu alınca oyunun hepsini oynayabiliyorduk! :)
Sosyal ağlarda paylaş

içerik konusu fazla muğlak. 30 tane görev var ve içerik olarak ne bekleyebilirsiniz ki bir rts'den. senaryoyu ilerletebilmek için benzer görevleri yapıp duracağız işte.

ha bitirdikten sonra tatmin olmuşsak güzel içerikmiş diyeceğiz, tatmin olmadıysak küfür edeceğiz. şu anda içerik fazlaymış, 30 görev varmış boş tartışma.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

ha genel olarak tüm firmalar sapıttı zaten bu nasıl daha çok para alırız diye. ea mesela 2. el oyunlardan para almak için fifa oyununa cd key ekleyip online gameplaying'i 1 register hakkı verecek. sen oyunu satarsan alan kişi ea'ya para vermek zorunda. bunun gibi birçok örnek de var.

yalnız bunun sebebi para kazanmaktan çok 'korsana ve takasa nasıl darbe vurabiliriz?' çalışmalarının son örneklerinden asfsd

misal yine EA, Bad Company 2'de VIP Code uygulamasını getirdi. Ben PS3'te oynadığımdan oradan örnek vermem gerekirse bu VIP Code sayesinde oyuna ücretsiz olarak eklenen VIP Map Pack'leri edinebiliyoruz.

VIP Map Pack'lerde zaten oyunun tasarım aşamasında oyun içinde bulunan, fakat oyun piyasaya sürülürken kapatılmış bazı özellikleri barındırıyor. Mesela Arica Harbor Conquest modu falan ...

Şimdi adamlar ne diyor, biz oyunu sürekli ücretsiz bir biçimde destekliyoruz. Yeni bir soluk getiriyoruz diyorlar ama bunun için VIP kodunuz olacak deniyor. Bu VIP Kodu ise sıfır ürünlerle birlikte geliyor ve hesaba giriş yaptığında o PSN'in VIP kodu oluyor. Doğal olarak bu oyunu elden çıkardığımızda oyunun yanında bir VIP kodu olmuyor ve oyunun yeni sahibi yeni paketlerden faydalanamıyor.

Hal böyle olunca diyor ki ya bana 15 dolar verip yeni VIP kodu alacaksın, yada oyuna 40 dolar verip sıfırını alacaksın diyor. Bu şart sunulduğunda ise Bad Company 2'de ikinci el satışlarının çok düşük olduğu görüldü. EA buradan çok büyük paralar kazandı ve verdikleri emeğin karşılığını aldılar :)

Bence bu sistem çok güzeldi ama yeni oyunlarda bunu bir adım daha ileri götürmeyi seçmişler. Şimdi sadece ek paketler için değil, direk multiplayer'i oynamak için VIP kod uygulaması geliyor. Zaten büyük satış rakamları olan oyunlar şimdi daha da artacak bence,

Pratikte güzel birşey bence :) ama multiplayer modunu vip kodu tarzı birşeyle kapatmak oyuncuya saygısızlıktır. Gerçi ben bu haberin, yani komple VIP Code gelecek haberinin sadece söylenti olduğunu biliyorum. Yani resmi açıklama geldi mi yapacaz diye hiç görmedim.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

bi kere içerik fazla olması göz boyama. SC 1 ve exp. tam tadında idi campaignler.
şimdi istese adamlar terran için 30 tane daha chapter eklerler ne olacak ki? bu mudur daha geiş içerk veya daha uzun oyun? tabii bu durumda sadece sc2: wol yani sc2'nin terran kısmı tüm sc1'den uzun olur. ama bu göz boyama. çünkü sc2 hikayesinin tamamını oynayamacağız. blizzardın sc 2 ile yaptığı EA'nın sims ile yaptığından daha kötü. EA da simse zilyon tane expansion çıkarttı ama en azından ilk versiyonunu alınca oyunun hepsini oynayabiliyorduk! :)

Bu mantıkla bakacak olursan StarCraft 1'in de tüm hikayesini oynamadık başta, Brood War'la tamamlandı o hikaye. Ek paketi çıkan tüm oyunlar için de böyle hatta bu.

Ayrıca adamlar istese 30 değil 330 chapter da eklerler ama hakkıyla ekleyip eklememiş olmaları burda esas soru. Gerçekten keyifli olacak, tadını çıkarta çıkarta oynayacağımız upuzun bir Terran Campaign'iyse yaptıkları ben bunda gerçekten yanlış birşey göremiyorum? Hani baştan deseler "Terran hikayesini 3 ek paket boyunca işliycez release'deki hikayenin sadece 3te 1i olacak devamını expansionlarda görüceksiniz", "ha tamam o zaman" diyeceksiniz resmen. Adamların yaptığı tek şey o ek paketlerde tamamlayacakları Terran hikayesini tek pakette anlatıp bitirmek ve sonra diğer ırklara yoğunlaşmak. Atıyorum ben Zerg sevmiyorum mesela, Terran'cıyım ve sadece Terran hikayesini merak ediyorum, Terran pakedini almak yetecek bana bu şekilde. Protoss ve Zerg oynamayı çok istersem ancak hikayeleriyle ilgilenmiyorsam açıp multiplayerda bu ırkları da oynayabileceğim hem. O tek paket yetecek yani. Ha, zaten her halükarda hikayenin tamamıyla ilgiliysem adamlar Zerg ve Protoss'u dahil etseler de bu release'e devamı ek paketlerde olacaktı zaten, yine alıcaktım onları da elim mahkum. Değişen bir şey yok burda aslında, ama işte "OHA 3E BÖLÜYOLAR OYUNU" diye olay çıkartmak eğlenceli olduğundan SC2 hakkında böyle konuşmak daha cazip geliyor çoğu kişiye.
Sosyal ağlarda paylaş

mum 5 oyun değerinde content nedir, aynı mantıkla "bitirmesi 50 saat süren tek bir bölüm yaptık, tek başına oyun olarak 60$'a satacağız" deseler ona da hayhay diyeceğiz yani? bölüm eklemek content olmaya yetti mi? ha bir de 5 saatlik single-player'ı 60$'a satan şirket activision blizzard, bakalım 30 bölüm dedikleri ne çıkacak orası da ayrı mesele.

masq nasıl alakasız? ırkları böldükleri gibi sınıfları bölerler işte. viç doktor oynamak istemeyen almaz o paketi.

hatta wow'u da her faction için ayrı paketler halinde satsınlar, malum alliance ve horde yeterince content var kendilerine özgü.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...