Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone 4 - This changes everything. Again.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Baggio said:

Quel-Thul said:

abi alternatifi yokmuş gibi iphone'un bu kadar ugraşıyosunuz hiç anlamıyorum

5800 xm varken hele

X6, N97, Nexus falan sunsanız anlayacağım da, 5800 diye iPhone topiğine gelince bütün kredibilite gidiyor abi.

yok abi alternatifi ama gidipte bozuk malıda almam. Yani gider 2.'el temiz bir iphone 2g alırım. 300'e fln bulunur heralde. 3g modelinden hiç bir farkı yok. (hiç kullanmadıgımız 3g'si hariç tabi.) Yeni nesil sağlam 4g'ler cıkınca da ona dönerim. Eminim 2g bile elinde patlamıycaktır en azından 150-200 veren cıkar temiz bir telefona..
Sosyal ağlarda paylaş

Quel-Thul said:

biye ki abi

iphone 4e kadar olan tüm modelleri eziyo 5800 direk, nette bisürü
karşılaştırma var bi aç bak

iphone 4 vs 5800 yapınca da iphone4 1-2 özellik ile öne geçiyo, ekran falan filan ile.

zaten 5800de en başından beri olan multitask ve önkamera gibi özellikler daha yeni ekleniyor 4. jenerasyon iphonea

factlerle faln yazacak vaktim yok şimdi bu şekilde yazdım ama açıp bakarsan bulabilirsin

Fact dediğin "iPhone vs. 10.000 BC Stone" gibi kağıt üzeri teorik şeylerse Omnia da 5800'dan iyi diyebiliriz ama fonksiyonellikler, göçmeler, uygulama çeşitlilikleri falan da ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

Sailor said:

"Kullanmadığımız 3G" derken? 3G sırf görüntülü konuşma demek değil ki, 6 Kb/s ile mobil internet kullanan mı kaldı :p

valla ben kullanmıyorum varsın 2 saniye geç açılsın web sitesi. Google map'e edge düzgün çalıştırıyor. 3g hayvan gibi pil yiyor. İşin olmadıgında kapat dersen'de valla her seferinde ayarlara giripte onu açıp kapamak işkence.

3g açıkken 6 saat gidiyorsa telefon edge ile 10 12 saat gidiyor pil.
Sosyal ağlarda paylaş

Örnek olsun diye söylüyorum, Yemeksepeti uygulamasında kalabalık bir semtteki restoranların listesi EDGE ile 15sn'de yüklenirken 3G ile 3sn'de yükleniyor. Aradaki fark az buz bir şey değil yani. Her sayfaya tıkladığında ekstradan 5sn beklemek kimseyi öldürmeyebilir, ancak 3G'nin gereksiz bir şey olduğu da söylenemez. Pil ömrü konusunda da zaten o kadar dramatik bir fark yok aralarında.
2G ile 3G arasındaki bir diğer önemli fark da gps bu arada. Ha, bunlara ihtiyacım yok diyorsan zaten alma 3G. Gerçi dediğim gibi ben hala iPhone 4'te gerçek bir sorun olduğunu göremedim. Yurtdışında kullananlar da ikiye bölünmüş bir kısmı sorunlu diyor bir kısmı sorun yok diyor. Türkiye'den daha sorunlu diyen görmedim. O yüzden bence zaten bekleyeyim sonra alırım durumuna hiç gerek yok. Apple son açıklamasıyla hardware olarak bir kusuru olduğunu kabul etmedi, dolayısıyla bir iyileştirme yapmasını da beklemek saçma olur. Ha, yaparsa da önceki müşterilerini mağdur etmez. 2G zamanı fiyatları indirdiğinde önceki müşterilerine hediye çeki göndermesi gibi bir olay yaparlar yine.
Sosyal ağlarda paylaş

Sailor said:

Gerçi dediğim gibi ben hala iPhone 4'te gerçek bir sorun olduğunu göremedim. Yurtdışında kullananlar da ikiye bölünmüş bir kısmı sorunlu diyor bir kısmı sorun yok diyor. Türkiye'den daha sorunlu diyen görmedim.

Aynı dizayna bağlı olan donanımsal bir şey bu kadar ciddi sayıda insanda varken, diğerlerinde olmaması mantık olarak imkansız. Ayrıca durum şöyle; biz GSM çekiş gücünü eksi bilmemkaçlarla uğraşmadan 1 ile 10 arasında temsili gösterirsek, Apple 5 ve üzerini "full çekiyor baba" diye gösteriyor. Onun için yeterince güçlü sinyal alan yerlerde kullananlar bunu sorun yokmuş gibi algılıyor.

Adamlar GSM göstergesini JB ile sayısala çevirip öyle test etmiş, gayet güzel düşüyor %20-30 gibi ciddi oranda. Telefon tam anlamıyla "full çekerken" bu düşüş Apple'ın gösterge mantığına göre 5 bardan aşağı indirmeye yetmediği için sorun yokmuş gibi duruyor. Yani esas problem, 3-4 bar çekerken yanlış(!) tutunca oluşuyor aslında.

Yeni çıkacak software'de de bu deadzone full çekerken değil de ortalarda çekerken olacak şekilde falan konur, makyajlanır geçer gider. Daha çok insanı sorunu çözdük diye kandırırlar yani, ama donanımsal sorunu çözmeyeceklerini ve telefonları değiştirmeyeceklerini "kılıf alın siz de canıms, hem kim dedi sol elle tutun diye" falan gibi yüzsüz açıklamalarla gayet net belirttiler bence.
Sosyal ağlarda paylaş

aklıma geldi de..

ekrandaki sarı lekeler.. hexan'ın zehirli bir temizleyici olması yüzünden açılan davalardan dolayı olabilir...

http://www.crunchgear.com/2010/05/14/workers-sue-iphone-maker-wintek-over-n-hexane-poisoning/
http://blogs.barrons.com/techtraderdaily/2010/05/13/44-workers-sue-iphone-contractor-wintek-over-alleged-poisoning/?mod=yahoobarrons

2009'dan beri temizletiyorlar ekranları hexan'la millet hastalanıyor. ölen var vs.. sonrasında bunlar dava açıyorlar da mayıs ayı gibi ancak dava sonuca bağlanıyor.. tabii mayıstan önce davanın bu yönde gelişeceği gözükünce amcayı atıp hexan'ı ortalıktan kaldırıyorlar..

o dönem millet nasılsa "olm sadece wintek apple'a iş yapıyor ki!!!" diyordu..

lakin başka kirli, lekeli ekranlı telefon serisi daha çıkmadı.. ilginç tabii..

anten içinde ipad'deki anten sorununun (israil için daha lower level wi-fi anten gerekiyor vs vs. olayı) yeiden gerçekleşmemesi için yapılanların sonucu olduğunu öne süren iddialar da var.. gerçi iddia sadece.. wi fi ile bağlantısı nedir bilemiyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Sailor said:

Gerçi dediğim gibi ben hala iPhone 4'te gerçek bir sorun olduğunu göremedim. Yurtdışında kullananlar da ikiye bölünmüş bir kısmı sorunlu diyor bir kısmı sorun yok diyor. Türkiye'den daha sorunlu diyen görmedim.

Aynı dizayna bağlı olan donanımsal bir şey bu kadar ciddi sayıda insanda varken, diğerlerinde olmaması mantık olarak imkansız. Ayrıca durum şöyle; biz GSM çekiş gücünü eksi bilmemkaçlarla uğraşmadan 1 ile 10 arasında temsili gösterirsek, Apple 5 ve üzerini "full çekiyor baba" diye gösteriyor. Onun için yeterince güçlü sinyal alan yerlerde kullananlar bunu sorun yokmuş gibi algılıyor.

Adamlar GSM göstergesini JB ile sayısala çevirip öyle test etmiş, gayet güzel düşüyor %20-30 gibi ciddi oranda. Telefon tam anlamıyla "full çekerken" bu düşüş Apple'ın gösterge mantığına göre 5 bardan aşağı indirmeye yetmediği için sorun yokmuş gibi duruyor. Yani esas problem, 3-4 bar çekerken yanlış(!) tutunca oluşuyor aslında.

Yeni çıkacak software'de de bu deadzone full çekerken değil de ortalarda çekerken olacak şekilde falan konur, makyajlanır geçer gider. Daha çok insanı sorunu çözdük diye kandırırlar yani, ama donanımsal sorunu çözmeyeceklerini ve telefonları değiştirmeyeceklerini "kılıf alın siz de canıms, hem kim dedi sol elle tutun diye" falan gibi yüzsüz açıklamalarla gayet net belirttiler bence.

İyi de bir önceki sayfada verilen link vardı, sen de bu dediklerini oradan söylüyorsun herhalde. Antenin dışta yapılması çekim gücünü artırmış ancak tutulduğunda çekim gücündeki azalma oranı da artmış diyor. Sonuçta her telefonda sinyalde düşüş oluyor, fakat iPhone 4'te bu çok daha fazla oluyor diyor. Ayrıca software olarak hesaplamada gerçekten de hata olduğunu göstermiş. Fakat benim asıl ilgimi çeken death grip yaptığında hiç çekmemeye başlayan telefonların videoları. Dediğim gibi bunun olmadığını söyleyen bir sürü kişi var. Ben İstanbul'un göbeğinde test ettiğimde barlarda öyle bir düşüş bile olmadı yani nasıl tuttuysam. O yüzden hala ben ne hatalı ne de hatasız olduğunu ikna olmadım şu anda.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.anandtech.com/show/3794/the-iphone-4-review/2 cok guzel incelemis anten olayini. kaldi ki, anteni acikta bir urun aliyorsaniz "beni kazikliyorlar ehuhuhu" demeyin. daha ince bir telefon icin bazi seylerden feragat var iste. bunu bile bile hem "iphone almaliyiiiim" diye kendini parcalayip hem de anten olayini elestirmek biraz anlamsiz.
Sosyal ağlarda paylaş

sailor sen kullaniyormusun iphone 4 ve eger sorunun yoksa neden ikna olmadin ? sorunun yoksa bosver gitsin zaten, ben ornegin senin dediklerini ve diger arkadasin yazdiklarini baz aliyorum, birincil agizdan test daha onemli. sorunun att den gelen bir sey olabilecegine ait bir cok yazi var.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun aslinda net. iphone 4'un anteni eskisinden cok daha iyi. 3gs'in konusma yapamadigi noktada iphone 4 birden fazla konusmayi konferans olarak devam ettirebildigi gibi ayni anda data transferi bile yapabiliyor. yani bir case ile kullanacaksaniz hic dusunmeye bile gerek yok

yok benim gibi case sevmiyorsaniz, cekim gucu onemli. sik kullandiginiz yerlede cekim gucu bir sorunsa benzer sorunlari 3g ve 3gs de daha az olcekle yasiyor. onlardan biriyle deneyip karar verebilirsiniz.

misal universitede bizim binada 3g ile 3 bar aliyorum ben. komple kavrayinca 1 bara kadar dusuyor. cok acik ki iphone 4 alinca ofiste sikinti olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun net ama iphone'lar at&t'nin network'unun ne kadar dandik oldugunu gostermemek icin 10 uzerinden 5 cekiyorsa bile cekim gucu cok iyiymis gibi 5 bar gosteriyor.

iphone 4'te de anten disarida oldugu icin tutus sekline gore %20-40 arasi gibi bir cekim gucu kaybi oluyor. zaten cok iyi ceken yerde yapilan testlerde 10 uzeinden 9'dan 5'e dusse de her iki durumda da 5 bar gosterdigi icin fark anlasilmiyor.

ama sorun net. her cihazda cekim kaybi olur tutunca. normalde %10-20 arasinda oluyor bu kayiplar. iphone 4'te bunun iki kati.
Sosyal ağlarda paylaş

bende bugün t-mobile da denedim telefonun antenini
sehrin merkezinde ve en iyi ceken operator olmasina ragmen t-mobile, telefonda cekim gücü tam iken sifira kadar düstü
ve olay yeterince hizli gerceklesiyor

yani sorun sadece att degil almanya da da ayni sorun t-mobile ile var

ama yine de ben alinca shield ve bumpersiz kullanmayacagim icin pek umursamiyorum
onun disinda bu olay kilif vb. seyler kullanmayanlar icin yeterli bir sebep almamak icin
Sosyal ağlarda paylaş

yahu yapılan yanlıs apple gibi bir firma icin felaket niteligi tasıyor. savunulacak bir yanı yok yani. muhtemelen bu hataya sebep olanlar isinden kovulur ve yeni versiyonda hata duzeltilir. ama nasıl tutulacagını ogretmeleri cok komik gercekten.

her ne olursa olsun, piyasada rakibi yok su telefonun tabi. htc, google falan toz toplar ancak, anten rezilligine ragmen.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada "consumer reports", amerika'da çok güvenilen bir organizasyon. ürünleri tavsiye edip/etmemesi üzerine tüketim oranlarını etkileyebiliyor. o test ederken, sanmıyorum ki tüm ihtimalleri denememiş olsun. ve sonuçta da at&t'yi değil de iphone'u suçlu bulmuş, tavsiye edilmeyenlere eklemiş.

ki ben bu haberi ilk bloomberg'de, bir finans programında izledim. sonra da internette okudum. yani ünlü bir iş dünyası kanalında, firma hisseleri üzerine yapılan bir haberde consumer reports'tan bahsediyorsa, bir anlamı olduğuna inanıyorum. en azından belirli oranda bir güvenilirliği vardır ki bu güvenilirliğin non-profit bir organizasyon olarak, engadget tarzı teknoloji sitelerinden daha fazla olduğuna da ayrıca inanıyorum.

iphone 4 güzel telefon.. ama bir anten sorunu var. bunu kabul etmek lazım. buna rağmen alınabilir/alınmaz.. o ayrı bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...