Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone 4 - This changes everything. Again.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

"Apple's attempt to draw RIM into Apple's self-made debacle is unacceptable. Apple's claims about RIM products appear to be deliberate attempts to distort the public's understanding of an antenna design issue and to deflect attention from Apple's difficult situation. RIM is a global leader in antenna design and has been successfully designing industry-leading wireless data products with efficient and effective radio performance for over 20 years. During that time, RIM has avoided designs like the one Apple used in the iPhone 4 and instead has used innovative designs which reduce the risk for dropped calls, especially in areas of lower coverage. One thing is for certain, RIM's customers don't need to use a case for their BlackBerry smartphone to maintain proper connectivity. Apple clearly made certain design decisions and it should take responsibility for these decisions rather than trying to draw RIM and others into a situation that relates specifically to Apple."

Gayet güzel bir özet olmuş. Ben söyleyince "bir sen mi akıllısın" diyenler bunu beğenmiş bir de, sakalım mı yoktu acaba benim :p
Sosyal ağlarda paylaş

bende 3gs var gayet memnunum, bazen barlari dusuyor bazi yerlerde cok fena ama gene de memnunum. ama steve jobs'un ya da kim yaptiysa bu aciklamayi yapan adamin diger firmalara camr atmasi hic etik degil. ayrica almazsaniz almayin lan, istemiyorsaniz da geri verin demesi de hic hos degil. apple da bi toyota sendromu yasiyor su an. en sonunda toyota ozur dilemisti herkesten arabalari geri almisti, apple in da sonu o olucak da debeleniyor su anda iste hala belki kurtaririrz diye.

pesin edit: dedigim gibi iphone 3gs kullaniyorum cok da memnunum aletten, pil omru haric =)
Sosyal ağlarda paylaş

steve jobs'ın bu son açıklamaları beni çok soğuttu apple'dan açıkçası.

kesinlikle rakiplerini de battığı çamura çekme çabası hiç etik değil. ayrıca support forumlarından consumer reports ile ilgili topici silmeleri falan da ayrı bir etik sorun.

hani anten sorunu yoktu? hani yazılımsal sorundu? hani at&t ile ilgili sorundu? apple resmen geçmişte yalan söylediğini kabul etti ve buna rağmen kendini özür dilemeyi gerektirecek pozisyonda görmüyor.

her firmanın/insanın kusurlu olacağı aşikar. bu argümanı tabiiki de kabul ediyorum. ama burada sorun kusurun kendisinden çok, apple'un kusurunu örtme çabasıydı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus said:

steve jobs'ın bu son açıklamaları beni çok soğuttu apple'dan açıkçası.

kesinlikle rakiplerini de battığı çamura çekme çabası hiç etik değil. ayrıca support forumlarından consumer reports ile ilgili topici silmeleri falan da ayrı bir etik sorun.

hani anten sorunu yoktu? hani yazılımsal sorundu? hani at&t ile ilgili sorundu? apple resmen geçmişte yalan söylediğini kabul etti ve buna rağmen kendini özür dilemeyi gerektirecek pozisyonda görmüyor.

her firmanın/insanın kusurlu olacağı aşikar. bu argümanı tabiiki de kabul ediyorum. ama burada sorun kusurun kendisinden çok, apple'un kusurunu örtme çabasıydı.

soylediklerinden bazilari hatali bilgi racta. misal consuper reports ile ilgili konular 10-12 saat mi ne gizli kaldi, ertesinde tekrar acildi. muhtemelen panik yapan bir moderatorun isi.

anten olayinda da apple hic yazilimsal ya da at&t ile ilgili demedi ki. bunlar bloomberg ve nyt'nin haberleriydi, soru-cevap bolumunde stiv cabs "cok sacma" dedi o iddialar icin.

bok atma olayi cok cocukcaydi, ona ben de katiliyorum. hele ki sen "biz en innoatif firmayiz, herseyin kralini biz yapariz" diyorsan cikip "bakin herkesin urununde bu kusur var" dememelisin.

ama bazi konularda apple'a hak vermek lazim. ortada "ohaa cok buyuk bir sorun" denen birsey var, ama veriyle destekleyemiyorsun bu iddiayi. anten yuzunden hic konusulmuyor devamli "dropped call" yasaniyor diye haberler yapiliyor, ama %1 gibi bir fark var arada sadece.. bu iddialarda bulunanlarin cogu da bu telefona sahip insanlar degil. arkadasinin telefonunda test etmis, ya da tech demo yapan adamlar. yoksa telefonu kullananlar memnun, sikayetci degil. kimse gidip telefonu iade etmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

yavşak yaa çık adam gibi bi halt yedik özür dileriz de, toplat moplat,düzelttir bişey yap, ama yok bakın diğer telefonlarda da oluyo bizimkinde problem yok diye çamura yatıyo. nası pis bi adamsın sitiv cabs, kanser olmana hiç şaşırmadım.

ya kabul etmisler esasinda videoda, biz mukemmel degiliz, insaniz hata yapariz , diger firmalarda da benzer sorun var, uzgunuz ve bu yuzden beles case veriyoruz, begenmedi iseniz full refund veriyoruz, cozmek icin 22 gun az bir sure uzerinde calisiyoruz demisler. zaten kabul edilmis bir sey , ha keske diger firma ve cep telefonlarini katmasa idi isin icine cok daha guzel olacakti.

hata yaptik insaniz sirketiz ve sorunumuz var bu genel bir sorundur diger telefonlarin bazilarinda da gorulebilir dese, ustune case veriyoruz full refundluyoruz diyip o istatistikleri sunsa super olacak, videoda dedigi bir sey guzel esasinda , bizi yerden yere vuran tum internetteki en buyuk teknoloji bloglari ve reviewleri iphone 4 un en iyi cep telefonu oldugunu soyluyorlar dedi, bu bir gercek , tum reviewlerde gecen tek sey en iyi telefon bu ama su sorunu var, consumer zimbirtisida recommend idi sonradan anteni test edip cektiler geri recommendi ama case beles verilirse recommend diyor.

bu kadar cok satilan bir nesne icin dunya capinda cok guzel bir olay bu. neden mutlu olmuyor millet anlamadim ben. zorlada satmiyor adamlar. ha belki beklenti buyuktu millet iphone 4 bekledi uzunca sonra bu olay cikinca bulandi ortalik.

bende alamadim gitti daha :)
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bişey diyicemde. "bok atma etik değildi" "bok atma cocukcaydı" diyorsunuz ama, apple'ın 10 yıldır bütün pazarlama politikası, bütün PR'ı baska ürünlere hatta bütün pc kullnıcısı kitlesine bok atmak kücük görmek üzerine. uydurma, yanlıs bilgi vermek üzerine.

saşılıcak bi olay değil yanı bu acıklamadaki olaylar.
Sosyal ağlarda paylaş

iyide apple kullananlar mutlu durumlarindan. bu insanlar hipnotizemi edildi kitlece ?

blizzard olayi gibi bu olayimizda cuce. seveni var sevmeyeni daha cok var bilemiyorum ama apple kullanan insanlari gerizekali kullanicilar olarak gorup apple in her yaptigini alan insanlar olarak gormek cok buyuk bir hata.

herkes kendi hur dusuncesi ile bir seylere karar veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında hipnotize edilmiş gibi bu kitle. bizlerde buna dahiliz. tabi adamlar gelip içkine ilaç katmıyor, akşam uykunda fısıldamıyor ama süper bi sosyal mühendislikle aslında alışkanlıklar çok kolay manipüle edilebiliyor. bu manipülasyona alet olmak illa aptal olmak, aciz olmak veya saf olmak anlamına gelmiyor.

ama ortada bir gerçek var. bu anten sorunu duyuldu, haberler yapıldı büyük televizyon kanallarında, internet siteleri detaylı şekilde insanları bilgilendirdi ama satışlar deli gibi devam etti. kılıflı kullanın birşey olmaz denildi insanlar gidip kılıf satın aldı. hani 1 ay daha bekliyim bak yeni software patch i geliyormuş belki düzelir veya toplatılır, bedava kılıf verilir birşeyler yapılır diye düşünmedi çok büyük bi kitle. o gün almazsa ölecekmiş gibi sıraya girdi. 3g si olan 3gs çıktığı gibi aldı sonra iphone4 çıktı. yani bu 3 farklı model bukadar kolay eskitilebilecek birşey değil. ama insanlar harbiden bağımlı gibi apple ürünü gördümü mağaza penceresine yapışıyor.

kısacası sitiv başarılı bu konuda. teknolojiyi üretmek yeterli değil sitiv insan yönetmeyi, manipülasyonu iyi biliyor. bunu kötü anlamda söylemiyorum. bu sektörde krizlerde bile ayakta kalabilmek ve kar edebilmek için bu skiller gerekli.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

3g si olan 3gs çıktığı gibi aldı sonra iphone4 çıktı. yani bu 3 farklı model bukadar kolay eskitilebilecek birşey değil. ama insanlar harbiden bağımlı gibi apple ürünü gördümü mağaza penceresine yapışıyor.

bunu yapan adamlar sadece apple urunleri icin yapmiyor ki? devamli nokia'nin son telefonu elinde gezen tipler yok mu? var. yani eskitme degil soz konusu, bunu araba icin bile yapan var. her iki senede bir araba degistiren, her 10-12 ayda telefon degistiren sinif var.
Sosyal ağlarda paylaş

mani, anten sorunu duyuldu diyoruz ama hicbirimiz ilk elden sahip degiliz, egerki stivi jobsan yalan soylemiyorsa , satilan 3milyon iphone 4 den sadece %1,7 si geri iade edilmis. yani bir anlamda anti iphone 4 haberleri de olayi abartmis olabilir. bilemiyorum yalanda olabilir ama o seviyede bir adamin bunu ustune basa basa yalan soyleyebilecegine ihtimal vermiyorum.

hepimiz yazilan okudugumuz seyleri konusuyoruz ilk elden test eden cok az kisi var aramizda.

bir seye alisinca digerinden devam ediyorsun zaten, nokia symbian, microsoft windows, mmo wow , android yani millet bir seye alisip onu kullanmayi aliskanlik haline getirmisse bunun yerine baska bir seyi empoze etmek cok zor, sigara gibi birsey sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

telefonu alip konusmadim fakat sol elde tuttugum zaman telefonun cekim gücü sonuna kadar düsüyor, yaklasik 3 4 saniye icerisinde 1 dis kaliyor
daha sonra hat aramaya calisiyor
denediklerimin hepsi t-mobile magazalarinda olan test aletleri idi
ayrica sehrin merkezinde en iyi ceken operator t-mobile ile olmasi sorunun oldugunu gösteriyor
Sosyal ağlarda paylaş

Apple bile önce çirkeflikler, şimdi sağa sola çamur atarak sessiz kabullenmeler ve yanlış yönlendirmeler yapıyor, nasıl hala "var mı yok mu bilmiyoruz" diyebiliyorsunuz ben de bunu anlayamıyorum. Olay gerçekten basit. Bu bir dizayn/hardware sorunu ve gerçekten "var".

Sorun yok diyenlerin yok anlayışını ise daha önce açıkladım; sinyali 1-10 arası puanlarsak, iPhone 5-6'dan ötesini 5 bar olarak gösteriyor. Dolayısıyla yeterince güçlü sinyale sahip bir bölgedeyseniz "aa düşmüyor işte sorun yok" gibi algılıyorsunuz. Düşüş sinyal bu kadar güçlü değilken, ya da JB yoluyla numeric çekiş gücü alınarak çok rahat gözlemleniyor. Bununla ilgili videolar da önceki sayfalarda konmuştu.

Önce "kılıfla kullanın, adam gibi tutun" falan demişlerdi, şimdi "ama herkeste var bakın mesela Blackberry" diye asılsız şekilde millete sataşmaya başladılar, "beğenmeyen iade etsin kardeşim" diyerek ne satışı ne üretimi durdurdular, adam gibi test etmeden milyonlarca üretmeleri yeterince fiyasko değilmiş gibi. Değiştirmeye ya da düzeltmeye niyetleri olmadığı açıkça görülüyor malesef, ben düzeltirler diye umuyordum. Yenisi çıkıp biraz ucuzlayınca 3GS alırız artık madem.

Blackberry test etme mantığı da süpermiş, adam resmen etle kaplamış telefonu, azıcık düştü diye "onlarda da var" olmuş. Sol ele alıp avuca azıcık değdirmekle aynı tutmuşlar yani hayvan gibi absorb edici maddeyle kaplamayı. Aliminyuma sarıp "bakın komple gitti hem de el değmeden!" deselermiş abartıp :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...