Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

Kötü değil ama eksik çok. Din bonusları vs. dini aşırı yaymadan hatrı sayılır bir değerde olmuyor. Hafiften endüstriye geçmeye başladığın zaman ise o çağdan gelen bonusların yanında kocaman bir sıfır oluyor. "Din kardeşim, haçlı seferi vs." gibi uygulanan bir konseptte olmadığı için genellikle hobi olsun diye dini yayıyorum. Ajan işi ise teknolojisi ilerde olan insanların hiç bir işine yaramıyor. Yine endüstri çağı civarında zaten kötü oynamıyorsanız bayağı para girişi almaya başlıyorsunuz. Şehir devletine para bastırması çok daha kolay oluyor. Eski civ 4'de ajanlar ofansif kullanılabiliyordu. Mutlaka olması gereken bir özellik o.
Sosyal ağlarda paylaş

Var o olay. AI için. Karşı tarafa ajan sokuyorsun. Turnler sonunda sağ tarafta mesaj çıkıyor. Elizabet, Japonya'ya dalmayı planlıyor diye. Fakat şöyle bir şey var. Ben çoğu zaman bu bilgiyi paylaşmayınca o mesajdaki saldırının gerçekleştiğini görmedim. Bilgiyi paylaşmak ayrı bir olay. Bilgi trade malzemesi değil dialog seçeneği. Öyle olunca söylediğin adam "saol kanka" diyor. Düşmanınsa düşmanın kalıyor, dostunsa dost. Belki ispiyonladığın ülkeyle ilişkileri düşüyordur, bilemiyorum.

Ve hani bu olay başkentinde ajan bekletip diğer ajanları önlemeye çalışmaktan daha önemli bir sonuca yol açmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Civ5 stack of doomu çözdü, policyler oyuna stratejik derinlik kazandırdı, expansion otomatikten alındı önüne ciddi kısıtlar konuldu. Hani bi iki geliştirmeyi geçtim baya ciddi ve gerekli gameplay değişikliklerine gitti oyun. Civ2den beri aynı giden seri bi nefes aldı bu sayede.

Civ6 bu yoldan ilerleyecekse canımı yesin, başta Civ5in bazı eksiklikleriyle çıkmasın yeter.

Bide birbirinize kızıp küsmüyorsunuz dimi çocuklar? Bak bugün denetlemem var akşam eve gelip civ5 multi atıcam hayaliyle yanıp tutuşuyorum, öyle ahmet şehrime daldı mahmut hörsmenimi kesti bahaneleriyle oyuna girmemezlik yapmayın. 3v3 archipalageo haritasının gidişatı belli devam etmeyelim diyorsanız da aynı mantıkta yeni bir oyun açalım.

Son olarak bana hala steamden Civ5 Pati grubu invite ı gelmedi beni de aranıza alın diyen hala varsa bana pm atsın, eve gidince steamde o işleri de ayarlayacağım. Oyunlara genelde 8 gibi başlıyoruz setup falan 8:30 oluyor, o saatlerde ortalarda olursanız birlikte oynarız. Mümkünse bütün dlcleri alın diycem indirimler bitti sanırım. Olsun alın yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

ne stack of doom'muş arkadaş, dönüp dönüp ona geliyorsunuz. dıkşın dıkşından ibaret mi oynuyorsunuz bütün oyunu diyecem ama öyle de değil işte biraz gördüm nasıl.

policy'ler facia, diablo 2 ww build, strafe build kafası. 4000 yıl önce falanca poliçe seçtik, hadi saplanalım kalalım ona. 4 tane monument bir poliçe olsun. çünkü xcom'da da biliyoruz bu kafayı, rocket launcher/medkit item değildir, skill'dir işte firaxis post-modern arcade kafası. anarşi ile medeniyetin poliçesi değişiyordu, çoğu da her çağda iş yapıyordu buradaki kullan-at sözümona poliçelerin aksine.

bone'un dediği diplomasi tam komedi zaten, total war'da bile daha iyi artık diplomasi. adam friend, luxury istemiş verilmiş, ortak friend'ler olmuş vs vs zaten hostile/neutral/friendly'den ibaret HURR friendly biter bitmez savaş açıyor DURR. alın en son dünkü yaşadığım komedi:

kartaca "gel keltlere dalalım" dedi ama ben "ispanya ile boğuşuyorum şimdi gelemem yiğenim" dedim, ERTESİ TURN hem kartaca hem keltler savaş açtı. DOHTOR BU NE. load için şükürler olsun, kabul ettim, ben dokunmadan gitti keltlerin ağzını burnunu kırdı, bana da ganimetleri toplamak kaldı. öncesinde ilişkin iyi miymiş, kötü müymüş ZERRE anlamı yok. sonra gittim keltlerin orduyu yokettim filan, resmen şehirlerinin çoğu benim yüzümden gitmiş oldu, barış yapıyorum, AYNI TURN "geçmişte savaştınız ama size kin beslemiyorlar" yazıyor. LOLWUT? bi 3-5 turn bekleseydin bari ağzını burnunu yeni kırdım? friendly adam birden guarded oluyor çat denounce basıyor. neden? you declared friendship with their enemies. NEY? ulan bana göstermiyorsun ki kim kiminle düşman adamın teki friend önerirken, ui zaten RE-ZA-LET. xcom diyorum gene, orada da aynı dandik ötesi ui. gerekli düğmeler minnacık, dropdown'lardan gidiyorsun, kullanmadığın şeyler dev gibi.

neyse daha sayfalarca gider bu yani, hex başına bir unit kafası da yanlış, age of wonders 10 yıl önce çözmüştü. hex/kare başına 2-3 birim ile sınırlarsın, combined arms olur. doomstack olmaz, tek tile boğaz olan yere şehir kurup çin ordusunu da durduramazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Aynen. Biraz daha oynadim ama iyi degil. Daha once de yukleyip, oynayip, AI sacmaligindan dolayi cikmistim. Fall patch ile biraz duzelmis gibi ama. Daha rahat oynaniyor artik.

Sunu da yukleyin: http://forums.civfanatics.com/downloads.php?do=file&id=15667
Sosyal ağlarda paylaş

askeri güçle de alakası yok. adamdan fazla askerim var, sınırımıza yığmışım, savaş açıp saldırıyor, 2-3 turn saldırıp tonla birim kaybedip geri çekiliyor, "OOOO KOÇHİKA OOOO KOÇHİKA" diyor barış da yapmıyor, gidiyor başkasına dalıyor, dalsam yokedeceğim ama power vacuum istemiyorum diye bekliyorum, sonra öyle barış yapıyor ilk hard-coded değerin izin verdiği zamanda. sallamıyor yani askeri gücü, yenebilir miyim filan hesabı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sana öyle olmuş demekki

ben daha oyun hesabına göre askeri olarak ezdiğim hiçbir civden beklenmedik bir hareket görmedim

girip ezdiysem, benimle savaş halinde ve başka allyı yoksa zaten tükürsem şükrediyor falan
aynı durumda allyı varsa bazen ona güvenip (herhalde combined military strenght falan hesaplıyor) ters cevaplar verebiliyor ama o da normal

normal olmayan lojistiği hesaplıyaması. karşı kıtadaki allyı gelene kadar dümdüz ediyorum zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Sam yalnız o diplomasi olayının bir kısmı da liderlerin özellikleryle ilgili.

adam warmongersa ne kadar iyi geçinsen de bir fırsatını bulup dalıyor sana.

mesela yakınlarda cengiz, alexander falan varsa uğrşmayın diplomasi yapmaya arayı iyi tutmaya, parayla resource falan satıp savaş ilan edin o size etmeden sdf
Sosyal ağlarda paylaş

abi şimdi şeyi oynyorum inanılmaz zevkli ya bundan sonra tüm senaryları bitiririm heralde single oynamadan bi daha. viking senaryosunu oynuyorum denmark ile 1066'da başlıyor cidden çok keyifli olmuş. genel olarak savaş ağırlıklı science culture policy falan yok kapalı hepsi 4 faction var işte britanyayı almaya çalışıyorsun ama zaman limiti var ve belli şeyler kurman gerekiyor vs. çok iyi (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

pikeman'leri musketman'e çevirecektim ki..

pikeman
upgrades to:
lancer

Çünkü lancerlar da pikemanler de anti-cavalry? Ki lancerlar da anti tanka upgrade oluyor cavalryler tanka upgrade olduğunda. Paso anti unit mantığıyla ilerliyor oyun. Ha sen irona gitmeyip swordsman basmayıp tüm defansı anti-cavalry üzerine koyarsan defensive terrain bonusu alamazsın işte.

Pikemanler musketman olsa anti cavalry / anti tank route un olmayacak daha saçmaydı öylesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...