Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Stronghold Kingdoms

Kanuni

Öne çıkan mesajlar

ben oyle yaptim. ilk parishimde stewardligi garantiye alir almaz ikincisi icin baska bir yere gittim, ucuncusu icin de yine baska bir parishe bizim housetan birine oy verebilmek icin gittim. 3 parishte de stewardligi bizim house icin saglama aldik

simdi county saglam sekilde bizde, o yuzden dorduncu koyu gidip farkli countyden alacagim zamani gelince. savasta oldugumuz houseun kontrolundeki bolgeye dalacagim ki pislik yaparken kolaylik olsun =P

bu arada 999. oldum an itibariyle, cok gec baslamis olmama ragmen ilk bine girdim, mutlu ve gururluyum. bu aksam knight unvanini da kapacagim, o zaman sahane olacak

yalniz cok agir savastayiz, ben ana cepheden uzagim ama full forced march sayesinde paso ordu yolluyorum cepheye. arada donup saldirdilar ufak ufak ama cok yakinda ciddi bir organize retaliation gelebilir ve sifirdan baslamak zorunda kalabilirim, saglam kasiniyorum ehu
Sosyal ağlarda paylaş

cok bir numarasi yok. parish capitali kontrol ediyor steward, oradaki bina ve asker uretimlerini belirliyor, parish vergi oranini saptiyor ve capitalda kurdugu orduyu kontrol ediyor. kisisel fayda saglamak istersen, parish ordusunun kontrolu tamamen sende, kendi kalene reinforcement olarak oradan asker gonderebiliyorsun mesela sikistiginda, veya yeterince ordeksen dusmanlarina saldirtabiliyorsun parish ordusunu (yeri gelmisken, gecen gun rakip housetan biri cidden yapti bunu bana, ama parish ordularinin hizi capitalda insa ettigin supply depot sayisina bagli, o bakimdan onun 17 saatte geldigi yolu benim full forced marchli ordularim 2 saatte gidip daha o ordu bana ulasmadan 2 kere yagmaladilar capitalini, tas ustunde tas birakmadim 4 yerden deligi var simdi kalesinin =P)

ama asil faydasi su ki; knight rankine ulasmis stewardlar county sheriffi secimlerinde oy veriyorlar. yani asil nokta o oylari kontrol etmek, yoksa stewardlik oyle pek sanli veya faydali birsey degil. sheriffler de governorlar icin, governorlar king icin oy veriyor; herseyin basi stewardlari saglam tutmak yani
Sosyal ağlarda paylaş

davetiye ile olmuyor emailını girip bekliyorsun gelene kadar.

stewardlık genel olarak parish için faydalı işler yapmana yarıyor. yani aktif biri parish oldugu sürece aslında sorun yok ama aktif olmayan biri parishse millete farm oluyorsun (flag farmı heh) o da baya dezavantaj aktif parishlere göre. ben de bizim parishteki inaktif stewardın şehrini alıp (nedense gücümüz aynı olmasına ve sadece kendimiz kendimize oy vermiş olmamıza rağmen oyları fazlaydı oy dinamiğimi pek anlamadım) ben steward oldum adam ettim parishi. yoksa aktif biri steward olsaydı çok umursamazdım.

parishiniz hep bendeki gibi inaktif oyuncalardan meydana geliyorsa o bölgede en az iki şehrinizin olması önemli bölgenin dinamiklerini kontrol edebilmek için heh

ben ağustosun sonunda falan başladım şuan gentlemanim ama bütün parishin inaktif olması beni baya yavaşlattı en başlarda. ben steward olduğumda parishten masons guildden başka bir bina yoktu. şu an full military tech kasıyorum parishte ilerde utanmadan parishin ordularını kullanırım valla zaten bütün parish benim. sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Nefr said:

cok bir numarasi yok. parish capitali kontrol ediyor steward, oradaki bina ve asker uretimlerini belirliyor, parish vergi oranini saptiyor ve capitalda kurdugu orduyu kontrol ediyor. kisisel fayda saglamak istersen, parish ordusunun kontrolu tamamen sende, kendi kalene reinforcement olarak oradan asker gonderebiliyorsun mesela sikistiginda, veya yeterince ordeksen dusmanlarina saldirtabiliyorsun parish ordusunu (yeri gelmisken, gecen gun rakip housetan biri cidden yapti bunu bana, ama parish ordularinin hizi capitalda insa ettigin supply depot sayisina bagli, o bakimdan onun 17 saatte geldigi yolu benim full forced marchli ordularim 2 saatte gidip daha o ordu bana ulasmadan 2 kere yagmaladilar capitalini, tas ustunde tas birakmadim 4 yerden deligi var simdi kalesinin =P)

ama asil faydasi su ki; knight rankine ulasmis stewardlar county sheriffi secimlerinde oy veriyorlar. yani asil nokta o oylari kontrol etmek, yoksa stewardlik oyle pek sanli veya faydali birsey degil. sheriffler de governorlar icin, governorlar king icin oy veriyor; herseyin basi stewardlari saglam tutmak yani

Geçen gün alt bölgede benzer bir savaş vardı 10k puanlık bir bölgenin stewardı yine 10k puanlık birine saldırdı ancak parishindeki askerleri ile birlikte. Adam meğersek baronluğa oynuyormuş 4. köyü 10klık adamın ilk köyü olunca savunanın 5k saldıran da 15k oldu :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
baktım, teste girebilmiş arkadaşlar olarak aranızda, "büle mi yapsak, büle mi yapsak?" tartışmışsınız çoğunlukla :) arada bikaç bilgi var oyundan ama yarım yarım hep. diyorumki birisi şuraya topluca oyunun özelliklerini bi yazsa. hani oyunun browser mı, değil mi'nin bile cevabını bulamadım açıkçası. birisi bi 14 mb'lık kurulum var demiş, oradan belki browser değildir dedim, sonra browserlarda da kurulum olabildiği aklıma geldi falan. aydınlatın işte yahu? 7 sayfadan tane tane bilgileri ayıklayacağımıza bi tane postta hepsi yazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

single player strongholddan tek farkı bir yere saldırmaya gönderdiğin askerler içni başta bir formasyon belirliyorsun ona göre saldırıyorlar. savaş sırasında kontrol edemiyorsun askerleri. onun dışında fazlası var (din, ekonomi vb) eksiği yok heh dünya haritası da civilization mantığında. grafikler stronghold ile tamamen aynı (asker ve şehir grafikleri)
Sosyal ağlarda paylaş

hadi geceyim ozet;

browser bazli degil, ama islev olarak oyle. soyle ki, mini mini bir clienti var, onu indirip onunla oynuyorsun ama browserdan hallice oluyor sonuc. yine de benim en ufak bir sikayetim yok gorsel acidan. asil harita gayet sade, basit ama yeterli. tek tek koylerin veya kalelerin ekranlarina girdiginde ise strongholdla ayni zaten grafiksel olarak. grafik boyutu gayet iyi yani, bir utopia ile veya tirivirian ile kiyaslamayin. tabii ki harikalar yaratmamis adamlar ama sonucta bu bir mmorpg

ardethin dedigi gibi strongholddan eksigi yok, onlarca, yuzlerce fazlasi var. savas kismi sikinti, cunku real time degil, taktiksel olarak yerlestirip birakiyorsun adamlarini, sonra izliyorsun savasi zamani gelince. onun disinda inanilmaz kapsamli ve kisisellestirilebilen bir tech tree sistemi var. kendi oyun tarzina gore ister tarimda, ister ekonomide, ister askeri, iter dini alanda ya da istersen ortaya karisik gelisip ona gore oynayabiliyorsun. ben mesela askeri agirlikli gidiyorum, saga sola daliyorum, mutluyum; gelgelelim surekli para sikintisi icerisindeyim, zar zor geciniyorum. daha dengeli giden arkadas var mesela, essek yukuyle para yapiyo bana gore ama benim asker uretimim daha seri, askerlerim ve taktiklerim daha efektif vs...

guild mantigi var: factionlar kuruyorsun, sonra bunlar birlesip houselar olusturuyorlar. guc ve egemenlik icin kapisiyorlar birbirleriyle

guc derken, mesela secimler var. herkes baslarken bir koye sahip, sonra rankin arttikca koy sayin da artiyor ama siniri var. ben mesela essek kadar baron oldum, hala 4 koy hakkim var, besinciyi alamiyorum. ust sinir neydi hatirlayamdim simdi ama 10 degil yani. koyler birlesip parishleri olusturuyor, parishteki belli bir ranke sahip herkesin oyuyla yonetici olarak bir steward seciliyor. parishler birlesip countyler olusturuyor, countydeki belli bir ranke sahip stewardlar oylariyla yonetici olarak bir sheriff seciyorlar. countyler birlsip provincelri olusturuyor, provinceteki belli ranke sahip sheriffler bir governor seciyorlar. provinceler birlesip country olusturuyor, countrydeki governorlardan belli ranke sahip olanlar oylariyla king seciyorlar

18K+ adam oynuyor ama total 4 king olabiliyor, 4 country var cunku. kaldi ki king olabilecek ranke sahip 5-10 kisi var, onlarin da zaten 2-3 tanesi secilebilir pozisyonda. king yok yani su an, yakinda olacak. ileride ulke sayisi da artacak talebe gore

baska? mesela trade var. oyuncular kendi aralarinda da yapabiliyorlar, ortak markete yollayarak da. bu konuda da arastirma yapip daha genis alandaki marketleri kullanabiliyorsun ya da yapmazsan kendi parishinden cikamiyorsun. ama bir ah sistemi yok, veya baskasiyla trade yaparken ben sunu vereyim sen bunu ver olayi yok; herkes ayri ayri yollarsa yolluyor mallari, iyi niyete bagli yani

budur. genel hatlar boyle. kesin soru sor, kesin cevap vereyim
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...