Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu senenin Ramazan Mesajı!!1

veyr10

Öne çıkan mesajlar

cevap 1 ) aslında Mısırda bulunana eski yazıtlarda MU kıtasında Hoparlör benzeri taş yapılar olduğu ve insanların seslerini tüm şehire burdan duyurabildiği anlaşılmıştır

cevap 2) İsviçreli bilimadamlarının Norveçli balıkçılar üzerinde yaptığı deneyler sonucu Arapça (tam değil de hadi arapça diyelim) olan ezanı türkçeye çevirdip okuduğumuzda aynı enerji yoğunluğunun balıkçılara verilemedeği anlaşılmıştır

cevap 3) Ezan dünyanın bir çok yerinde bir çok farklı dilde okunmuş ancak ezan sadece arapça okununca Listelerde 1 numarada yer bulabilmiştir. bu da plak şirketlerini zora sokmuştur. bir süre devlet yardımıyla türkçe okunmaya çalışıldıysa da zarar eden plak şirketlerinin lobisi üzerine tekrar arapçaya dönülmüştür
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili arkadaşlar, şu ramazan döneminde rica ediyorum Burak Özdemir'den Tanrı'nın Doğumgünü'nü okuyun.

son derece farklı ve keyifli bir kitap. islam dinine mükemmel bir bakış açısı getiriyor.

çok hoşuma gitti.

İster ateistlik olsun ister müslümanlık ister futbol taraftarlığı. hiçbirinin fanatizmi iyi değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Böjeek said:

valla bizim imamın işi oldumu camiinin altındaki bakkal okuyodu. hem çabuk okuyodu hemde detone oluyodu.
sonra ezan bitincede özür dileyip iniyodu.
çok rahatsız olmuş mahalleliki imamı şikayet ettiler

ehaha süpermiş

bence ezan (eaöö geleneğinin diyelim yanlışsa düzeltilir) geleneğinin devam etmesi güzel bişey. Herkesin müslüman olduğu varsayımı düşüncesizlik denmiş ama niye düşüncesizlik olsun abi. Her mahallede camiye bağlı güneş gözlüklü imamlar var da evlere girip "ezanı duymuyo musun lan hadi camiye gidiyoz" mu diyor sanki. Ben sanmıyorum ki bi musevi, bi hristiyan, bi hederot ezanı duyunca -dini açıdan- rahatsız oluyor olsun. Ha yok efendim gürültü yapıyor yok berbat hiç sevmiyorum bu sesi falan diyorlarsa bu konumun dışında zira bunları müslüman biri de söyleyebilir veya söyleyemeyip kafasından geçirmekle yetinebilir.

Bunun yanında güzel birşey dememin sebebi bunun kültürün önemli bir öğesi olması. Mesela yurtdışına gidip de kilise çanını duyunca "Hay amuğasdf çan hristiyanlık falan ben müslümanım bana yakışmaz bunu duymak" demenin yerine adamların kültürünü geleneğini dinini herneyiyse onu tanımış olmaktan keyif alıyoruz. Yok gezmeye geldik ama bu olaydan keyif almıyoruzsa ne işin var yurtdışında diye sorarlar adama :D
Sosyal ağlarda paylaş

Farinal said:

Zararı olur demedim ben. Ki çok uğraşmadan da bir sürü zarar sayılabilir ama şimdi oruçlu insanlara hedef olmayalım ramazan ramazan :D

Yok tam tersine oruçlu insan daha sağ duyulu yaklaşmalı :). Ezan kötü okunduğunda sev ya da sevme çok rahatsız edici ve itici oluyor. Ben ezanı severim , güzel okunduğunda çok hoşnut olurum. Ona rağmen kötü okunana katlanamıyor insan bazen.
Sosyal ağlarda paylaş

ezan duymak istemeyen arkadas, ezan saatlerine kulagına tıpa tıkasın.

ulkenin %95 i müslüman.

onun dışında gercekten din konusunda ki bu saygısızlıgı durdurun artık, cunku bazılarınız karşıt gorus bildirmeyi bırakmış direk çok afedersiniz direk yavşaklık yapıyor.

inanmıyorsanızda, inananlara saygı gostermek zorundasınız.
Sosyal ağlarda paylaş

shapshal said:

Bunun yanında güzel birşey dememin sebebi bunun kültürün önemli bir öğesi olması. Mesela yurtdışına gidip de kilise çanını duyunca "Hay amuğasdf çan hristiyanlık falan ben müslümanım bana yakışmaz bunu duymak" demenin yerine adamların kültürünü geleneğini dinini herneyiyse onu tanımış olmaktan keyif alıyoruz. Yok gezmeye geldik ama bu olaydan keyif almıyoruzsa ne işin var yurtdışında diye sorarlar adama :D

3 sene önce birkaç hafta bristolde kaldım. Otobüsün beni indirdiği meydanla gitmem gereken yer arasında devasa bir kilise vardı. İşte yediyi çeyrek geçe orda olmam gerektiği için genelde tam kilisenin yanında hayvan gibi inleyen çana yakalanıyordum. Ama ses öyle böyle değil. Hem öküz gibi inliyor hemde acayip eko yapıyordu falan. 3 haftada kiliselerdende çanlardanda nefret etmiştim ehehehehe. Ezanda çok yüksek sesli bir şekilde okunurken yanında yakalanmazsam rahatsız olduğum birşey değil. Genelde yolda müzik dinliyorum zaten. O yüzden farketmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

GENÇLER ORUÇ ALDIK MI
fede said:

AMİRİM ORUÇ BAŞLARA VURMUŞ
fede said:

ORUEEEEEEEEEEÇÇÇÇÇÇCCCCCCHHH

askjdsdlkfj. böyle olduğuna inanmak istiyorum. bir sürü okumuş adamın takıldığı bu forumda böyle gerzek bi tartışma olmamalı.

"dine laf etmek yoh diye bi kural mı var bilaer" diyen arkadaşlar hele. yok tabii böyle bir kural. modern dünyada biz insanlar birbirimize saygı gösteriyoruz mümkün olduğunda. kural değil bu, hoşgörü falan. hatta direkt insanlığın bi parçası.
Sosyal ağlarda paylaş

dine saygisizlikla dini ti ye almayi birbiriyle karistirmamak lazim

ilkini inanan adam yapmaz ama ikinciyi inanan insanlar gayet yapabiliyor ve anliyicak kapasitesi olan icin (basit trollerden bahsetmiyorum tabi) dini geyikler cok eglencelidir

http://fc01.deviantart.com/fs19/f/2007/274/7/3/Optimus_Prime_by_kahvemolasi.jpg

bu cok basarilidir bana gore ama

http://2.bp.blogspot.com/_Xn_O-mM2sFk/R7Mg6ExctsI/AAAAAAAABKU/NS4AGpe0GpM/s400/muhimage05.jpg

buda basarisiz troll

ha bunada gulen vardir tabi ama basarisiz oldugu gercegini degistirmiyor

birde tabiki halkimizda hakaret altinda gaza gelme var, buna cahillik mi diyim salaklikmi diyim kalitimsalmi diyim bilmiyorum

yahu karsimdaki adam istedigi kadar bana serefsiz desin onun demesiyle serefsizmi olucam?
peygambere istedikleri kadar hakaret etsinler onlarin demesi ile hakikatmi degisicek?
ataturke oglanci diyorsa elin yunani o diyince ataturk oglancimi oluyor hemen susturmak icin kasiyorsun?
sen inaniyorsan dininde saygisizligin ve inanmiyanin cezasini ben bu tarafta vericem diyor tanri, onudami yok sayiyorsun?

her hiyarim diyene niye tuzu kapip kosuyorsun?

karsit veya zit goruslere toleransi yok dogu milletlerinin, neyi hakaret neyi saygisizlik algiladiklari belli degil cerceve cok genis bir standart oturtulamiyor

yarin aburgun avrupa birligine giricez diyoruz, bu kafa ile nasil devam ediceksiniz

su degerlerime (milli,dini,kisisel vs vs) hakaret etti kalibini asin artik bir zahmet
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle birşey var. Dini kültür herkesi adam olacak biçimde eğitmiyor. Toplum içinde sevgilisini öptü diye adam dövenler, kızı açık elbise giyiyor diye öldürenler, dini karikatür çizildi diye ölümle sonuçlanan eylemler yapanlar, kafir olduğunu düşündüklerinin evlerini kaldığı otelleri yakanlar var dünyada. En basidinden kafir sözcüğü bile komunist partinin emperyalist lafını kullanması gibi genelde hakaret manasına geliyor(bknz. dini ve ülke liderlerinin hoşuna gitmeyen diğer liderleri kafir ilan edip sırf bu yüzden öldürülmelerini haklı kılmaları gibi).

Yani burda söylenen iki lafa kızıyorsanız dışardaki insanlar ne yapıcak düşünmek lazım. Bu tahamülsüzlüğün cehaletle birleşmiş halleri yukarda saydığım şeyleri doğuruyor zaten. Direk hakaret içeren birşey olursada modların söylenmelerine bile gerek kalmaz, banlarlar olur biter. Böyle konularda gaza gelmemek lazım Viktor'un dediği gibi. Gerçektende Atatürk'e oğlancı deseler kaale alınmaz. Sana ne, bana ne yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Zegna said:

ezan duymak istemeyen arkadas, ezan saatlerine kulagına tıpa tıkasın.

ulkenin %95 i müslüman.

rahatsız olan adamı kulağına tıpa takmak da rahatsız eder. adam ezanın zamanını kestirip tıpa takabiliyorsa zaten birileri de aynı şekilde o saatte namazını kılabilir.
ezana bir gelenek olmasından ve "bu böyle. müslümanız yapıyoruz, beğenmeyen kulağını tıkar" gibisinden bir yaklaşımdan başka bir meşrulaştırma yapılamamakta zaten. kaldı ki bu ülkenin yüzde 90 bilmemkaçlığı zaten herkesin müslüman olduğu farzedildiği için sağlanan bir durum. doğuştan itibaren müslüman damgası vurulmasa, okullarda islam "dinimiz" diye öğretilmese, soluduğun hava gibi normal birşey olmasa ezan görürdük ülkenin kaçta kaçı müslüman olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

"midye dolma" said:

doğuştan itibaren müslüman damgası vurulmasa

e git kimliğinde değiştir dostum "dini:islam" kısmını
sana zorla İNANACAKSIN diyen olmadıki
dediğim gibi ezan asırlardır varolan bişi.
türkiyedeki belli bi azınlık istedi diye kaldırılacak değil.
o yüzden gözlerinize yazık kulağınıza değil.
QQQQQQQ
Sosyal ağlarda paylaş

söylemeye gelince kolay sanki burası belçika finlandiya falan, teoride var olan herşey pratikte düzgün uygulanmıyor malesef. bu ülkede gayrimüslüm olduğu için devlet dairesinde hakarete uğramış insanlar var, senin kimliğinde dinsiz yazsa nerelerde nelerle karşılaşırsın sanki bilmiyorsun bunu.
ayrıca ben ezan kaldırılsın diye tutturmuyorum, şurada görmediğim sürece aklıma gelen birşey de değil bu konu, burada gördüğüm ezana yönelik savunmaları saçma buldum sadece. düşüncesizce bir uygulama çünkü. günümüzde zaten ezana ihtiyaç yok bu kadar basit ve şahsen durup düşündüğümde de yakışıksız buluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...