Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Oyunları öldü mü?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Ya Heroes a kötü demedim ki ben, Age of Wonders ayrıntılar ve atmosfer olarak çok daha iyi dedim. Geçen postta da renk uyumu yok dedim. O kadar.

Geçen sefer, patlamada ölenlere üzülmedim demiştim, maymunlar "sevdindim" demişim gibi anlayıp davrandı. Hayır, insanlar buraya stres atmaya mı geliyor, yoksa fikir paylaşmaya mı. İnsanlara uymayan bir şey dediğimizde hemen başlıyor hakaretler.

diyeceğimiz şeyleri göstere göstere söyleyince teknik olarak söylemiş sayılıyoruz ama bu seferlik uyarı olsun. -sam
Sosyal ağlarda paylaş

Guybrush koydum ya. Çıksın allahın belası monkey island, sıkıntıdan yakıcam kendimi. Pc oyunları gibisi yok arkadaş. Gittim xbox 360 aldım, kuzen de bizdeydi uzundur, onun da ps3ü salona bağlıydı. Zerre tat alamadım. Anlatabiliyor muyum? Kendimi kandırıyorum sf4le, fable2yle falan. Geceleri gizli gizli quake live oynuyorum. Bilgisayarda hala Medieval Total War 1 yüklü. Öyle işte. Tadı çok ayrı ya.
Sosyal ağlarda paylaş

gereksiz agresyonlara girmeyelim ve evet, heroes her ne kadar güzelse de age of wonders serisi tb strateji olarak üstündür, (hatta geçen yıl disciples başlığında tartışıldı ve heroes'cuların da neredeyse hepsi kabul etti) iki seriyi de severek uzun süreler oynayan birisi olarak söylüyorum şahsen.

pc oyunları ölmemekle beraber maalesef genel olarak bir durağanlaşma sözkonusu oyunların gelişimi açısından. 10 yıl önce ne oynuyorduysak bugün hala aynısını oynuyoruz neredeyse. ama 20 yıl önce oynadığımızla 10 yıl önce oynadıklarımız arasında dağlar kadar fark vardı. çok daha büyük gelişimler için potansiyel maalesef eziliyor büyük bütçeler isteyen sektör nedeniyle, kendinizi gösteremiyorsunuz dünyaya. haliyle şirketler devamını getiremiyor arayıp bulan meraklısı desteklese bile, 5-10 kişiyle yapılan oyuna nasıl muamele ediyor oyun siteleri mount & blade örneğinde gördük en güzel.

mmo'ların da maalesef çok kötü etkileri oldu ki bunu net bir şekilde görebiliyoruz, doğru düzgün oyun yapan, aç kalmayan şirketler bile varı yoğu dot-com bubble'ı andıran bir şekilde mmo bubble'a gömüyor. bu ekonomik kriz ortamında yarın öbürgün çoğu çökse şaşmam ben. öte yandan mmo'ya şu veya bu nedenle el atmadan devam etmeye çalışanlar da bütçeler büyüdüğü halde satış rakamları aynı şekilde büyümediği, bu da doğrudan oyunların fiyatlarına yansıdığı için bir sarmal döngü içinde ya kapanıyorlar ya da büyük balıklar ham yapıyor. geriye de basmakalıp, ninemizin oyununu güncel grafikle multi-platform çıkaran şirketler kalıyor çoğunlukla.

ölmemekle beraber ben en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşadığını düşünüyorum şahsen. konsollar artık sadece oyun makinesi olmaktan çıktığı ve kullanımları kastırmadığı ve çalışma odası değil de oturma odası araçları olduğu için hitap edebildikleri kitle daha yaygın ve korsan kullanımla ilgilenmeyen insanlar büyük çoğunluğu. haliyle gördükleri ilgi doğrudan satışa yansıyor pc oyunlarının aksine.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında kişisel düşününce MMOları başladıktan sonra PC bizim için ölüyor. MMOlar çok fazla vakit yiyor, ister istemez. MMOlara başlayana kadar geniş bir oyun arşivim vardı ve bilgisayarda hiç yoksa 10 oyun her daim yüklü olurdu. Sırayla bitirirdim.

Fakat MMO için ayırdığım hayvani vakit diğer oyunlara olan isteksizlik bir süre sonra bende de "zaten adam gibi oyun çıkmıo" dedirtmeye başladı.

PC oyunculuğu ölmedi. Çok kafayı yediğim zamanlar olmuştur niye bunu PC'ye çıkartmıyorlar diye ama gene de FM'nin (eski CM), strateji oyunlarının, FPSlerin tadını hiç bir konsol veremez bana. Fakat detayların azaldığı bariz açık. Eskilerin aksiyon oyunlarını bitirmek günler, haftalar alırdı. Şimdilerde ortalama bir oyun eskilerin çeyreği kadar bile sürmüyor. Tabi bu konsol oyunları için de geçerli.

GTA'da geç çıksın zaten PC'ye. Duyrulduğu tarihte yeni sistem için para biriktirmeye başlayınca çıkana kadar anca birikiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

PC de oyun sektörü kolay kolay ölmez.

Örneğin çıkan bazı oyunlar için yapğılan modlarıın sayısı yüzleri bulabiliyor. Bu sayede bir geri dönüş alabilme avantajları var.

Ufak oyun firmalarının ürünlerini PC için yapmaları ve satmaları hala daha kolay.

vs vs.

Sabahın körü kafa çok çalışmıyor, daha sonra başka maddelerde eklerim.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

walla ps3e klavye mouse takilsa
hayatta pcde oyun oynamam
yok efenim ekran kartiymis driveriymis bilmemneymis

bunu anlatıyordum bende işte.
budur. ps3 e bi klavye mouse. sonra mmo'ları da konsola çıkarsınlar rpgleri de. Kalksın bitin yani pc oyunculuğu, oyunlara bi standart gelmiş olur hem.

bende ekran kartına milyar harcayacağıma giderim gitar fln bişiler alırım kendime.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...