Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taksim Marmara Otel'in köpeği Ebru için adalet

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

Bu haber doğru ya da asılsız. Benim anlayamadığım bir biçimde çıkar! amaçlı bir yalan haber olma olasılığı var(mış). Bana kalırsa bunların hiçbir önemi yok. Bu ülkede ya da dünyanın birçok yerinde) hayvanlara cansız nesneymiş, oyuncakmış gibi bakılıp eziyet ediliyor mu? edilmiyor mu?

Bir canlıya eziyet edilmesi, işkence yapılması; savunulamaz ya da geçiştirilemez bir davranıştır.

-İnsana da işkence yapılıyor
-Hayvanseverim deyip evinde hayvan besleyen de hayvana eziyet
çektirebiliyor (var bunu yapan, ama her hayvan besleyeni bu
şekilde nitelendiremeyiz.)
-İnsanla ilgili sorunlar ortadayken hayvan ne alaka?
-İşiniz gücünüz yok mu bunlarla uğraşıyorsunuz?

Yukarıda svunulan görüşler, bir hayvana eziyet çektirilmesini hiçbir biçimde mazur göstermez, ya da olay(lar)ın vahametini azaltmaz. İnsan hakları konusunda ne derece duyarlı isek, hayvan hakları konusunda da en az o derece duyarlı olmamız gerekir.

Birşeyi yanlış algılıyoruz; bu gezegen, yalnızca insanlardan oluşan ve yalnızca insana ait bir gezegen değil. Hayvan dediğimiz; pek çoğunun, pek çok insandan daha duyarlı, daha akıllı, daha insaflı, daha sevgi dolu olduğu varlıkların da en az bizim kadar bu gezegende var olma, yaşama hakkı var. Canlı olarak, kimi zaman gerçekten hiçbir işe yaramayan, ya da kimi zaman yalnızca kötü amaçlar için çalıştırılan aklımız dışında, onlardan hiçbir farkımız yok. Hatta daha önce de belirttiğim gibi birçok yönden bizden üstün olduklarını, çoğu zaman bizden çok daha ''insan'' olduklarını düşünüyorum. Ama biz kimi insanımsıları ''hayvan'' diyerek aşağıladığımızı düşünüyoruz...Ne büyük ironi...
Sosyal ağlarda paylaş

Loex said:

millet acliktan oluyo ebru icin niye bu kadar dertleniyosnuzki insan sevgisi hayvan sevgisinden once gelir

insanın toplumuna karşı olduğu kadar çevresine karşı da sorumlulukları vardır.

şu zihniyete hastayım: "insan en önemli varlıktır, hayvanlar önemsizdir. insanlar ölüyorsa, hayvanlar da ölmeyi hakeder. tüm hayvanlar linç edilsin."
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o salak köpek sürekli garanti bankasinin otomatinin önünde filan uyuyodu. Gereksiz bi canliydi zaten orda. Yani cok bile onca sene yasamis. Ayrica nerenin kimin simgesi allah askina. Köpek iste. Öldürenleri savunmuyorum ama ebruyu sevenlerin de tarafinda degilim. Sadece ilk sayfayi okudum aralarda neler yasandi onu da bilmiyorum.

Ayrica köpegi öldürenler yakalansa bile ne ceza alicaklar? Idam mi? en kötü 2 sene hapis sonra adam köpek katili olarak disari cikar 1 degil 100 lercesini zevk icin öldürür.

Gereksiz isler. Allah rahmet eglesin.
Sosyal ağlarda paylaş

http://forum.paticik.com/read.php?13,3439478,page=1

Bundan yaklaşık 10 ay kadar önce, verdiğim linkteki konu açıldığında, paticik, tam da adına yaraşır biçimde ayağa kalkmış, topik sahibine gereken cevapları vermişti.

Şu anda tartışılan konu, üsttekinden çok daha iç acıtıcı, dolayısıyla tepki duyulası iken, insanların olaya ''Bir köpek için mi üzülüyorsunuz, köpek dediğin nedir ki? Amaaan gereksiz hayvanın tekiydi'' gibi yaklaşımlarda bulunmaları ne kadar üzücü ve düşündürücü.

Paticiğin profili mi çok değişti? Yoksa insanlar giderek şiddete eğilimli ve vurdumduymaz hale mi geliyorlar?

Anlaması güç...
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo. Sadece alakam olmayan hayatimda hicbi yeri olmayan herhangi bi hayvandan farki yok. Sahibi degilim köpek sevmem. Ve o pis bi köpekti.

Simdi burda kimseye insanlik dersi vermeye calisma. Insan olsa neyse de yani "ayy oaman tanroom nasil öldürürler heywanlar inamioorum nashi kiydilar ebyumushaa" mi diyim
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Loex said:

millet acliktan oluyo ebru icin niye bu kadar dertleniyosnuzki insan sevgisi hayvan sevgisinden once gelir

insanın toplumuna karşı olduğu kadar çevresine karşı da sorumlulukları vardır.

şu zihniyete hastayım: "insan en önemli varlıktır, hayvanlar önemsizdir. insanlar ölüyorsa, hayvanlar da ölmeyi hakeder. tüm hayvanlar linç edilsin."

insanlarin oldugu bi ortamda hayvanlarin olmesinin zerre kadar onemi yoktur tabikide he hayvan dusmani deilim suan ayagimi yalayan bi kopek var masamin altinda :)
Sosyal ağlarda paylaş

ya şurda niye çıkıntılık yapıyosunuz kardeşim
gözünüzün önünde köpeğin birini tekmeleyerek öldürseler "sakin olmalıyım ırakta daha kötüsü oluyor" mu diyeceksiniz, yapanlar ölsün istemeyecek misiniz sanki
böyle bir vahşetin uygulayıcısı adam bıçaklayandan daha vahşidir ayrıca kimse kusura bakmasın
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:

İnsanlar için adaleti sağlayabildinizmiki hayvanlar için sağlayasınız ?

Bütün canlılar için adalet birlikte sağlanacaktır. O da ancak faşizan ve saldırgan eğilimleri insanlardan silerek mümkün olacaktır.

O yüzden bu ikisi birbiriyle bağlantılıdır.

Ayrıca, hepimiz köpeğiz hepimiz ebruyuz cinliğiyle salınan arkadaşlara sesleniyorum, yürüyün, gelmezsem namerdim.

Hiç görmesem de, tanımasam da, Ebru için çok üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

sesu said:

Ya çok üzüldüm de Ebru diye köpek mi olur arkadaş, başka isim bulamamışlar mı? Boncuk bile daha iyi nerdeyse. Ayrıca bunu yapan arkadaşları da döverek öldürmek lazım.

Edit: noktalama işareti.

Boşver muhtemelen o ismi kendi koymamıştır, dostları da onu belki boncuk diye çağırıyordur :]
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

firatram said:

İnsanlar için adaleti sağlayabildinizmiki hayvanlar için sağlayasınız ?

Bütün canlılar için adalet birlikte sağlanacaktır. O da ancak faşizan ve saldırgan eğilimleri insanlardan silerek mümkün olacaktır.

silmek derken ne anlamda silmek? yok etmekse hadise, sen de faşist olmuyor musun bi yerde?
Sosyal ağlarda paylaş

Diyelim ebru'nun katilleri yakalandı içiniz rahata erecek mi ? Kendinizi avutacaksınız değil mi ?

Eğer gerçekten adalet istiyorsanız bunu her alanda uygulamanız gerekir. Bu ülkede 12 yaşındaki çocuklar polis kurşunlarıyla vurulurken, bir münevverin bir ebrunun adaletinin istenmesi gerizekalı medyamızın rantından başka bir şey değildir. Resmen kar yapmaktadır medya.

Evet bir hayvan ölmüş, yazık olmuş. Bende üzüldüm ama...

...Ama adalet arıyorsanız sadece ebru değil sokaklarda yaşayan binlerce hayvan için adalet aramanız gerekir. Bunun içinde belediyelere yüklenmek gerekir. Yok ben sadece Ebru için adalet arayacağım diyorsanız bu sizin kişisel mevzunuzdur gerekli yerlere gider, olayın peşinden koşarsınız.

Ama Ebru'nun faillerinin yakalanması sokaklarda sürünen diğer hayvanları asla kurtarmaz..

Bilmem anlatabildim mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Köpek için adalet ne yahu ?

Bir sürü ebrular daha beter yaşamlarını, daha beter yerlerde bitiriyorlar. Gidip te adalet istenileceğine çözüm yolları aransın.

Bu dediğimin aynısı Münevver Karabulut içinde geçerli.

said:

Eğer gerçekten adalet istiyorsanız bunu her alanda uygulamanız gerekir. Bu ülkede 12 yaşındaki çocuklar polis kurşunlarıyla vurulurken, bir münevverin bir ebrunun adaletinin istenmesi gerizekalı medyamızın rantından başka bir şey değildir. Resmen kar yapmaktadır medya.

...Ama adalet arıyorsanız sadece ebru değil sokaklarda yaşayan binlerce hayvan için adalet aramanız gerekir. Bunun içinde belediyelere yüklenmek gerekir. Yok ben sadece Ebru için adalet arayacağım diyorsanız bu sizin kişisel mevzunuzdur gerekli yerlere gider, olayın peşinden koşarsınız.

1. Medyanın bu tür olaylarla rant sağladığı, toplum vicdanını taciz ettiği bir gerçek.
2. Diğer taraftan Ebru ve Münevver ölümlerinde, insani değerlerin, özelliklerin sınırlarının zorlandığı da bir gerçek. (Eğer yapılan haberler doğru ise.)
3. Diyelim bir Uğur Kaymaz, ya da gene babasıyla birlikte öldürülen 7 yaşındaki doğulu kız çocuk örneklerinde ve daha pek çoğunda çıkarcı-işbirlikçi medyanın, olayların üstüne gitmeyişi, duyarsızlığı da bir gerçek.

Ama bizim toplum olarak, özellikle de düşünen-sorgulayan bireyler olarak bu olayların hepsinin üzerine gidilmesi ve adaletsizliklerin sorgulanması için çaba göstermemiz, toplum bilinci oluşturmaya çalışmamız gerekmez mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Ebru yalnızca bir simge. İçtenlikle olayın üzerine gidenlerin amacı, eminim ki Ebru'ya adalet istemekten çok, hayvan hakları konusuna kamuoyunun dikkatini çekmektir.

Tabii ki insan çok önemli, ama hayvan da önemli. Tamam önce insan hakları, insan huzuru için çaba gösterilsin, ama hayvanlar, hayvan hakları için de elden gelenin yapılmasının ne zararı var? Niye birçok insanı geriyor bu kadar?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...