Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taksim Marmara Otel'in köpeği Ebru için adalet

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

countdown to extinction...

bu arada hakkatten şu laf doğrudur;
"hayvan sevmeyen insan sevemez."

her hayvanı sevmek zorunda değilsiniz tabii ki ben mesela köpeklerden acaip korkuyorum -çok tanıdıklarım haricinde- ve sırf bu yüzden elktro şok aleti taşımayı düşünüorm o derece :d

ama gidip de ağzını yüzünü kırmam hayvanın eğlence olsun diye.hatta bazen korkumu yenip gidip seviorum falan. o mutluluk da ayrı bişidir o sevdiğin hayvan bile anlıo onu ama işte anlamıyanlar var demek ki...
Sosyal ağlarda paylaş

aquatik said:

İnsanlık dersi falan verdiğim yok, görüşlerimi yazıyorum yalnızca. Ama burada ders verebilecek pozisyonda olsaydım, ''insanlık'' tan çok ''hayvanlık'' dersi verebilmeyi isterdim doğrusu...

Yani sen, senin görüsüne karsi olan insanlara hayvan mi diyorsun?
Kimse kalkip ta suclulari bulmayin hayir durun diye karsi propoganda yapmiyor ki. Sen bi topic aciyorsun ve insanlar fikirlerini paylasiyolar.

Önceki sayfada verdigin o linkte Recall06 isimli kullanici tüm karsi görüslere gayet düzgün ve seviyeli sekilde cevap vermis okudum cogu mesajini. Eger amacin bu sonuca ulasmaksa coktan kaybettin.
Sosyal ağlarda paylaş

SiNKHoLe said:

aquatik said:

İnsanlık dersi falan verdiğim yok, görüşlerimi yazıyorum yalnızca. Ama burada ders verebilecek pozisyonda olsaydım, ''insanlık'' tan çok ''hayvanlık'' dersi verebilmeyi isterdim doğrusu...

Yani sen, senin görüsüne karsi olan insanlara hayvan mi diyorsun?
Kimse kalkip ta suclulari bulmayin hayir durun diye karsi propoganda yapmiyor ki. Sen bi topic aciyorsun ve insanlar fikirlerini paylasiyolar.

Önceki sayfada verdigin o linkte Recall06 isimli kullanici tüm karsi görüslere gayet düzgün ve seviyeli sekilde cevap vermis okudum cogu mesajini. Eger amacin bu sonuca ulasmaksa coktan kaybettin.

Tamamiyle yanlış anlamışsın:

aquatik said:

Birşeyi yanlış algılıyoruz; bu gezegen, yalnızca insanlardan oluşan ve yalnızca insana ait bir gezegen değil.Hayvan dediğimiz; pek çoğunun, pek çok insandan daha duyarlı, daha akıllı, daha insaflı, daha sevgi dolu olduğu varlıkların da en az bizim kadar bu gezegende var olma, yaşama hakkı var. Canlı olarak, kimi zaman gerçekten hiçbir işe yaramayan, ya da kimi zaman yalnızca kötü amaçlar için çalıştırılan aklımız dışında, onlardan hiçbir farkımız yok. Hatta daha önce de belirttiğim gibi birçok yönden bizden üstün olduklarını, çoğu zaman bizden çok daha ''insan'' olduklarını düşünüyorum. Ama biz kimi insanımsıları ''hayvan'' diyerek aşağıladığımızı düşünüyoruz...Ne büyük ironi...
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz toparlayasım geldi olayı, çok ilginç mesajlar geliyor çünkü topiğe ehe.

"Önce insan yav banane" diyenler oldukça hatalı. Önceki mesajların birinde "bir tane bile suç kalmayana kadar hayvan hakları umursanmasın mı" denmişti mesela, gayet doğru. Ne olursa olsun toplumda insandan aşağıdalardır önem olarak evet, bunun sadece derecesi değişir kişiden kişiye. Böyle diye de hepsine işkence etmemiz, edeni görmezden gelmemiz falan gerekmiyor ama. Ortada bir sadistlik varsa buna tepki gösterilmeli, sorumlusu yakalanmalı.

Hayvansever olup demagojiye saranlar da çok matah değil ama. "Yakalanmasın ne gerek var" da denmiyor, "haydi hayvan barınağına dayağa gidiyoruz" diyen de yok. Olayı buralara getirip, abartıp, millete laf sokmak gereksiz. İnsanlar bugün gözlerinin önünde olan hırsızlığa, kavgaya bile "aman şimdi bana bulaşırlar" diye müdahale etmiyor, tepki göstermiyor, mağdura yardım etmeye uğraşmıyor. Hatta çoğu "aman polis şahit yazmasın" diyip ne polisi arıyor, ne de civarda bekliyor. Durum buyken köpeğe yardım edilmedi diye buradaki alakasız insanlara bu kadar demagoji yapılınca komik oluyor haliyle.

Kaldı ki haberin doğruluğu bile meçhul, hiç oturup düşünmeyecek kadar fanatikçe saldırıyor iki taraf da. Bu hayvan otelin simgesi falan değil mi, öldüresiye dövülene kadar neden hiçbir otel çalışanı, müşterisi, müdavimi görmüyor, hem de Taksim gibi bir yerin ünlü bir otelinin önünde? Neden güvenlik kameralarında yok? Otel neden örtbas etsin ayrıca? Hayvanı sevmişler ki benimsemişler, böyle bir şeyi duygusal olarak örtbas etmek istemezler bir kere. Ticari olarak baksan, bedavadan reklam ve sosyal sempati gelecek, tepmeleri mantıksız. Örtüşmüyor yani.

Birilerinin çok büyük bir ihtimalle başka bir çıkar güderek ortaya attığı, sonradan fake olduğu ortaya çıkan, daha sonra "fake olmasının fake olduğu" ortaya çıkan ama otelin bunu onaylamadığı bir olay yüzünden bu kadar birbirine girmek niye?

Olayın iki yönüne de bakmaya çalışarak böyle bir özete vardım kendi çapımda. Şahsi görüşlerime gelirsek buradan itibaren, önce kısa bir olay anlatayım.

Anasını babasını daha ortaokulda kaybetmiş, hiçbir akrabası tarafından en ufak bir destek göremeyen, 450 TL sigorta maaşıyla geçinmeye çalışan bir ilkokul arkadaşım var. Yaklaşık 6 ay önce kendimiz bir fon oluşturup, tanıdığımız 5-10 hayırsever tanıdıktan 50-100'er TL toplayıp, her ay geçimine biraz katkıda bulunalım dedik.

Uzun süre köpek besleyen, köpeği öldü diye (abartısız) insan gibi cenaze ve dualar yapan, her ay kediye köpeğe bilmemkaçyüz liralık yemek dağıttığını bildiğimiz çok eski bir aile dostumuz, bu fona katılmak için öyle bir ayak sürüdü ki, biz utanıp kendisinden almaktan vazgeçtik. Bu tabii ki münferit bir örnektir, hayvan besleyenlerin kesin bir genel istatistiğini bilemem. Fakat benim için ne kadar burjuva ve aslında hayırdan çok kendi zevklerini tatmin etme derdinde insanlar oldukları hakkında iyi bir fikirdi bu olay.

Mesela ev hayvanlarının %90'ı tatlı kediler, gülen köpekler, güzel renkli kuşlar falandır. Amacı sözde hayvanlara iyilik yapmak olan insanlar neden sokaktaki yardıma muhtaç, ama tabii ki kirli, çirkin ve eğitimsiz hayavnları almazlar da, petshoplar dolaşıp, hatta ileri gidip özel kırmalar yaptırıp, milyarlar verip onları alırlar? Sırf mama parasına falan odaklanılmış da; hayvan edinme, hayvan tekstili, hayvan oyuncakları, veteriner masrafları, kısırlaştırma falan da gayet ciddi paralar. Atıyorum 8 yıl bir köpek beslemeye harcanan para, bir muhtaç öğrencinin bütün bir eğitim hayatını karşılayacak paradır muhtemelen.

Şimdi kimse gelip gocunup da demesin "ben sokaktan aldım, ben arkadaşın sokağa atılacak yavrusunu aldım" vs. diye lütfen, kimsenin şahsına direk bir lafım yok. Çoğunluk böyle sadece.

Faydalanıp bizzat legal olarak kestiğimiz hayvanlar da var mesela, hayvansever geçinenlerin kaç tanesi "vejeteryan olalım hadi oley" diyor acaba? Evde köpek besleyip hayvanı doğasından ayırmayı, kısırlaştırmayı, boynunda tasmayla günde 1 saat sokak göstermeyi sevmek sanıyor çoğu hayvansever geçinen.

Kısacası, -benim gördüğüm kadarıyla- çoğu hayvan seven/besleyen insan hayvanseverliği de, hayırseverliği de kendi kendilerine yakıştırıp, işlerine geldiği gibi görüyor. Hayvan sevgisi hayvanı hapsetmek değildir, bir tane hayvanı kurtarmak (daha doğrusu öyle sanmak) değildir, insandan üste koymak değildir. Gerçekten hayır işlediğiniz başka şeyler de yapmıyorsanız, sadece hayvan edinmekle dünyaya hiçbir pozitif katkınız yok, kendinizi kandırıyorsunuz.

(Biraz uzun oldu da, yazının sonunu okuyup saldıracak olan varsa uyarayım: tamamen okumadıysanız lütfen boşuna uğraşmayın ve uğraştırmayın, başı ve sonu biraz birbirinden ayrı şeylere hitap ediyor yazının. Okumaya üşendiyseniz cevap yazmaya da üşenin, ikiyüzlülük olmasın. Teşekkürler.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...