Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Zombi Fotolar. Cambridge Üniversitesi Araştırması

Pluton

Öne çıkan mesajlar

Herkes hata yapar. Yorucu bir akşamdan sonra sabah kalktığınızda arkadaşlarınızın "sevimsiz" bir sabah halinizin fotoğrafını çekmesine engelolamamış olabilirsiniz. Ya da kesinlikle kimsenin görmesini istemediğiniz özel bir resminiz "şakacı" bir arkadaşınızın eline geçmiş olabilir. Daha da kötüsü "şakacı" arkadaşlar bu tip fotoğrafları Facebook veya MySpace gibi sosyal ağ sitelerine yüklemeyi pek severler. Neyse ki tüm bu fotoğrafların silinmesini sağlamak mümkün.

Ama ya bu fotoğraflar silinse bile ortadan kaybolmuyorsa? Bir zombi gibi peşinizi asla bırakmıyorsa!

Ne yazık ki Cambridge Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi zombi fotoğrafların varlığını kanıtladılar. Sosyal ağ sitelerine yüklenen fotoğrafların gerçekten silinip silinmediğini denemek için 16 farklı siteye birer resim yüklediler. Kısa bir süre sonra ise tüm resimleri, herkesin yapacağı gibi sildiler. Peki sonuç? 30 gün sonra sitelerden 6 tanesinde resimlerin izine ulaşmak hala mümkündü!

Araştırmacılar yükledikleri resimlerin adreslerini kaydettiler ve bu sayede sadece bu adresleri tarayıcıya yazarak test etmek mümkün oldu. Test edilen 16 siteden sadece Windows Live Spaces özel bir yöntem kullandığı için adresi saklamak mümkün olamadı. Flickr, Orkut ve Photobucket resimleri anında sildi, bazılarında ise birkaç saat sonra silindi. Ama Bebo, Facebook, hi5, LiveJournal, MySpace ve SkyRock sitelerinden ise resimlere ulaşmak hala mümkün.

Şu adresten hangi resimlerin silinmemiş olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. En üst satırda resmin orijinali görünüyor. Onun altında, sol tarafta resim şu anki hali, sağında bu resmin hangi siteden geldiği yazılı. Görüntülenemeyen resimler silinmiş olanlar. Resimlerin hala göründüğü siteler ise 30 günden uzun süredir resimleri silmeyi henüz başaramamış durumda!

Kaynak: Chip
Sosyal ağlarda paylaş

facebook u biliyordum tabi bunun yanısıra bicok site de aynı sekilde datalarında kullanıcıların yüzeyselde göremedigi bircok seyi barındırıyorlar. Insanlar rahat rahat her tur resmini sharing ediyorsa onlarin düsünecegi bir sey sahsen ben hicbir resmimi sitelere koymam facebook da kullanmam. Ve yalnızca resimler degil facebook da e-mail sifreleri de kabak gibi datada.
Sosyal ağlarda paylaş

1- resmini internete koyuyorsun. neden bir resim internete konulur? herkes görsün baksın diye. hani böyle privacy hede hödö takıntın varsa zaten herkes görsün baksın diye resim koymassın ki? yani direk fail abi. hem diyorsun ki "internete resim koycam", hem de diyorsun ki "privacy hede hödö". Yav arkadaşım privacy derdin varsa zaten arkadaşına msn'den felan yollarsın resmi. facebook gibi sitelere resim koymak zaten public görünsün diyedir.

ELena said:
Insanlar rahat rahat her tur resmini sharing ediyorsa onlarin düsünecegi bir sey sahsen ben hicbir resmimi sitelere koymam facebook da kullanmam.

2- bu zihniyete de hastayım. nedir yani facebook'a resim koymama olayı. iki kaş iki göz bir burun bir ağız işte. sanki hiç kimse seni gerçek hayatta görmüyor da, "fotoğraflarım gözükmesin, kimse bakmasın" telaşı ediliyor. gizli ajan değilsin ki "hiçbir resmimi sitelere koymam, aman sonra aleyhime delil olarak kullanırlar" mi diyelim? hani şey var, "abazanlar görüyor, sulanıyorlar bana" endişesi varsa zaten account ayarlarını private yapıyorsun, kimse seni arkadaş eklemeden accountunu ve fotolarını göremiyor.

said:
facebook da e-mail sifreleri de kabak gibi datada.

3- hani nerde? bildiğim kadarıyla hiç bir sitede şifreler kabak gibi ortada olmaz, encrypted olur. admin bile göremez "kabak gibi". facebook'da account şifresi belki, ama e-mail şifreleri saklanmıyor. sen e-mail'indeki arkadaşları eklemek istediğinde girdiğin şifre facebook'ta saklanmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hani bir de şu var, bu internetteki bilgiler de bilgisayarımızdaki bilgiler gibi harddiske kayıtlı oluyor. nasıl bir dosyayı "del" ile silseniz de halen izi harddiskte kalıyorsa, ancak o sector üzerine baska dosya yazıldığı durumda tamamen "yokolmuş" oluyorsa,
facebook gibi sitelerde de o tarzda işleyecektir.
bir resmi sildiğinizde, size ayrılan fotoğraf alanından silinir ama bellekte halen durur. bir şekilde bu belleğe ulaşırsanız zaten halen "yokolmadığını" görürsün.

hani algoritmadan algoritmaya fark var tabii ki de, bir resmi koyarken "acaba bu resmi umuma açık herkes görsün paylaşalım diye mi koyuyorum, yoksa sadece tek bir arkadaşım görsün, gördükten sonra hemen sileyim kimse bulamasın diye mi koyuyorum" diye kendine sormalı kişi.

eğer ilkiyse, zaten facebook, yonja, myspace gibi sitelerin amacı o.

ha eğer ikincisiyse, msn, icq gibi instant messenger programlarından resim transferi yapmanız daha mantıklı olacaktır.

eğer ki onların da güvenliğinden şüphe duyuyorsanız zaten oturup kendi instant messenger'ınızı felan yapın o kadar da tembel olmayın (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone haklı ama...

Ben internete koyduğum fotoğrafları zaten gözden çıkarmış oluyorum. Yani, facebooka koyduğum bir fotoğraf facebooktan silinmiş silinmemiş nolacak? Sonuçta sen yüzmilyonlarca insanın ortasına koyuveriyorsun o fotoğrafı.

İnternet derya deniz, küçük şeylere takılmayın.

Diyelim ki facebooka bi fotoğrafınızı koydunuz. Sevgiliniz de aldı bu fotoyu blog una koydu.

Bloga surf yapan rasgele bir koreli denk geldi fotonuzu beğendi kaydetti. Sonra stock image şirketine sattı elindeki diğer yüzlerce fotoyla birlikte...

Sonra bir bakmışsın ki senin fotoğrafın gay chat sitelerinin ana sayfasında boy gösteriyor.

Olur mu olur, facebook silmemiş sil dediğin fotoyu nolacak yani..
Sosyal ağlarda paylaş

Facebook'un yaptığı doğru değil diyorsunuz.

Açıklıkla söyleyin, kaçınız bir program veya oyun yüklerken ya da bir web sitesine üye olurken EULA (End User License Agreement) kısmını baştan sona okuyorsunuz?

Aslında orada karşılaşabileceğiniz ya da yüklemekte/üye olmakta olduğunuz şey ile ilgili tarafınıza gerekli olabilecek tüm bilgilendirme yapılıyor.

EULA okunması gereken birşeydir. Kafanıza uymuyor ise üye olmazsınız ya da yüklemezsiniz olur biter. Eğer tersini yapar iseniz orada yazan herşeyi kabul etmiş olursunuz. Onlar çok dikkatli hazırlanan yazılardır zaten. Türkiye'de önemsiz gibi durabilir fakat yurtdışında oradaki (EULA) hatalı bir madde firmanın başını bir daha kurtaramayacağı dertlere sokabilir, o yüzden tüm sınırlar o yazılarda çok iyi şekilde çizilir.

Saygılar..
Sosyal ağlarda paylaş

heheh ben koyuyorum facebookada özel hesap öyle herkes göremiyor :P zaten paylaşmak istemediğim şeyi nete koymam. paylaşıyorsamda varsın silinmesin? adamlar ne kadar sürede silindiğini test ediyorlardır. bir nevi performans değerlendirmesi gibi. sonuçta bellekte boşuna durduğu sürece gereksiz yer kaplıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

1- resmini internete koyuyorsun. neden bir resim internete konulur? herkes görsün baksın diye. hani böyle privacy hede hödö takıntın varsa zaten herkes görsün baksın diye resim koymassın ki? yani direk fail abi. hem diyorsun ki "internete resim koycam", hem de diyorsun ki "privacy hede hödö". Yav arkadaşım privacy derdin varsa zaten arkadaşına msn'den felan yollarsın resmi. facebook gibi sitelere resim koymak zaten public görünsün diyedir.

ELena said:
Insanlar rahat rahat her tur resmini sharing ediyorsa onlarin düsünecegi bir sey sahsen ben hicbir resmimi sitelere koymam facebook da kullanmam.

2- bu zihniyete de hastayım. nedir yani facebook'a resim koymama olayı. iki kaş iki göz bir burun bir ağız işte. sanki hiç kimse seni gerçek hayatta görmüyor da, "fotoğraflarım gözükmesin, kimse bakmasın" telaşı ediliyor. gizli ajan değilsin ki "hiçbir resmimi sitelere koymam, aman sonra aleyhime delil olarak kullanırlar" mi diyelim? hani şey var, "abazanlar görüyor, sulanıyorlar bana" endişesi varsa zaten account ayarlarını private yapıyorsun, kimse seni arkadaş eklemeden accountunu ve fotolarını göremiyor.

said:
facebook da e-mail sifreleri de kabak gibi datada.

3- hani nerde? bildiğim kadarıyla hiç bir sitede şifreler kabak gibi ortada olmaz, encrypted olur. admin bile göremez "kabak gibi". facebook'da account şifresi belki, ama e-mail şifreleri saklanmıyor. sen e-mail'indeki arkadaşları eklemek istediğinde girdiğin şifre facebook'ta saklanmıyor.

sen oyle san, 15 yasindaki bebeler 1000 lerce kredi karti account u indiriyo, kicikirik facebook account da neymis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...