Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

FPS ve Mide bulanması

fede

Öne çıkan mesajlar

HL2'nin FOV'u 70'tir. Oyun ciktiktan sonra steam forumlarinda "basim donuyor oynarken" tipi mesajlar turemisti.

Bazi oyunlarin mimarisi ve kullandigi FOV etkiliyor bu olayi.
Kimisinin bu FOV oranina gore oyun stili izleyen kisinin basinin donmesine rol aciyor. Mesela benim arkadasim senelerce CS, HLDM falan oynadi, ben HLDM oynarken izleyemiyor adam, basi donuyormus.

Geometri algilamasi olay yani. 3D dunyada hareket tarzi, gorus acisi falan filan.

Renk olayi baska bir olay, o epilepsi.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bilinen, ünlü ne kadar FPS varsa oynadım diyebilirim.

Bir tek HL2'de geldi başıma o içimin kalkması olayı. İğrençlikten falan değil ve de, resmen bakarken 1 saat sonra falan bööle midem burkuluyordu hissi oluşuyordu.

F.E.A.R gibi falan oyunlarda olan, direk gerilme ve kapama hissiyatı (Dead Space'te oldu mesela) Direk kapatıyorum oyunu, zaten birkaç saatim var oynayacak, hiç kasamam kendimi :p
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:
HL2'nin FOV'u 70'tir. Oyun ciktiktan sonra steam forumlarinda "basim donuyor oynarken" tipi mesajlar turemisti.

Bazi oyunlarin mimarisi ve kullandigi FOV etkiliyor bu olayi.

düşük fov etkiliyor beni de, eskiden 90 olurdu genelde oyunların. cod4 falan 65'di galiba default fov, hayatta oynayamıyorum öyle başım dönüyor. q3'ü 130 fov'la oynuyorum, o da biraz abartı gerçi balık gözü gibi oluyor normal insanlar için ama ben alıştım şimdi 120 yapsam bile yavaş geliyor oyun oynayamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bendede baş dönmesi böyle koytu tenkli kapalı alanlı bölümlerde oluyor. Mesela Brother In Arms: Hell's Highway deki hastane bölümü. Hem karanlık hem devamlı benzer yerlerde dönüyoruz. Hemen başımı döndürmüştü. Fakat açık alanalı yada renkli oyunlarda hiç problemim olmadı. Bir tek aynı yerlerde çok fazla dönüp durunca başım dönüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

SadGamer said:
FOV Field of view olması lazım görüş alanın demek.(başka FOV var mı bilmiyorum benim bildiğim bi bu FOV var)

field of vision

Silphatos said:
q3'ü 130 fov'la oynuyorum, o da biraz abartı gerçi balık gözü gibi oluyor normal insanlar için

nasıl balık gözü abi, insanların fov'unun 200'e yakın olması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Dusuk fov kullanmalarinin nedeni Yuz ve karakter animasyonlarinin gelismesinden dolayi. 90 fov'a gore 70 fov daha yaklastiriyor ve buyutuyor nesneleri, boylece karakterlerle olan etkilesimi guclendiriyor. Eskiden grafikler cok gelismis olmadigi icin ve gameplay'in daha onemli oldugu icin 90 fov standartti, boylece adamin yuzune dikkat etmiyorsunuz cevreye dikkat ediyorsunuz. Son donemde dustu fovlar.

Mesela oyunlarda zoom acarsaniz aslinda oyunun yaptigi sey FOV'u 20'ye falan almak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
bendede yıllardır FPS hastalığı var:( HL2de iyice doruğa ulaşmıştı, ha bide halo serisinde aynı hissi yaşadım, baş dönmesi ve mide bulantısı oluyor cok fena ve kapatıyorum mecbur oyunları. fpslere pek yaklaşmıyorum artık bu yüzden, gerçekdışı uzaylıların, yaratıkların falan olduğu oyunlar hemen bayıyor. bazı TPSler, strateji, simulasyon ve spor oyunları favorim:)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...