Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ATATÜRK'ün Amerikaya Mesajı

reyou

Öne çıkan mesajlar

Acildimi daha once bilmiyorum ama, aradim, baktim goremedim, paylasiyim dedim..

YouTube Linki

Milliyet Linki

Tam Metin =>

Muhterem Amerikalılar

Türk milletiyle karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii neşri (doğal sebep) hakkında bir kaç söz söylemek isterim.Türk milleti katın (şüphesiz) demokrattır. Eğer bu hakikat (gerçek) şimdiye kadar medeni beşeriyet (insanlık) tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa bunun sebeplerini muhterem sefirimiz (büyükelçimiz), Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan, Amerika milletinin benliğini hissettiği dakikada (kurulmasıyla birlikte) istinad ettiği (dayandığı), i’la ettiği (yükselttiği) demokrasi, Amerikalılar bu mevhibe (iyilik/hediye) ile mümtaz (seçkin) bir millet olarak beşeriyet (insanlık) dünyasında arz-u mevcudiyet eyledi (var oldu). Büyük bir millet birliği kurdu. İşte, bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder (sever). Ümit ederim ki bu müşahede (gözlem) iki millet arasında mevcut olan muhabbeti (sevgiyi) kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla kalmayacaktır; belki tüm beşeriyeti (insanlığı) birbirini sevmeye ve bu müşterek (ortak) sevgiye mani olan mazi hurafelerini (tarihe dair-tarihsel gerçek dışı düşünceler-inançlar) silmeye, dünyayı sulh (barış) ve huzur sahasına sokmaya medar (sebep) olacaktır.

Temsil etmekle mubayi(?) olduğum (şeref duyduğum?) Türk milletinin, yeni Türkiye cumhuriyetinin l/nisan-i (?) gayesi (kuruluş amacı?) işte bundan ibarettir.

Metin Alintisi

Atam izindeyiz...
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:
Türk milleti katın (şüphesiz) demokrattır. Eğer bu hakikat (gerçek) şimdiye kadar medeni beşeriyet (insanlık) tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa bunun sebeplerini muhterem sefirimiz (büyükelçimiz), Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan, Amerika milletinin benliğini hissettiği dakikada (kurulmasıyla birlikte) istinad ettiği (dayandığı), i’la ettiği (yükselttiği) demokrasi, Amerikalılar bu mevhibe (iyilik/hediye) ile mümtaz (seçkin) bir millet olarak beşeriyet (insanlık) dünyasında arz-u mevcudiyet eyledi (var oldu). Büyük bir millet birliği kurdu. İşte, bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder (sever).

bunu alıp alıp yapıştırmak lazım aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:
Daha yeni kurulmuş bir devlet, hiç bir sorunu olmayan başka bir devlete (o zamanlar süper güç olmanın yanından bile geçmiyordu) "hepiniz topsunuz" mu demeliydi? O günün şartlarında tabii ki canım cicim denilecek, durup dururken neden ilişkiler iyiye gitmek yerine bozulsun.

bravo +1
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
işe gelmeyince atatürk'ün sözlerini de kaale almayacağız yani?

o da iyiymiş..

Atatürk'ün işinize gelmeyecek sözleri de sticky hemen yukarıda.

fedaykin said:
Daha yeni kurulmuş bir devlet, hiç bir sorunu olmayan başka bir devlete (o zamanlar süper güç olmanın yanından bile geçmiyordu) "hepiniz topsunuz" mu demeliydi? O günün şartlarında tabii ki canım cicim denilecek, durup dururken neden ilişkiler iyiye gitmek yerine bozulsun.

+1

Ayrıca "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" demiş birinin, daha cumhuriyetin ikinci yılında ne demelerini bekliyorlardı ki?

Eminim, benzerlerini başka milletler için de söylemiştir, ama arkadaşların işlerine gelen amerikaya söyledikleri.
Sosyal ağlarda paylaş

çıkar yaz hangi sözünü istiyorsan, bana hava hoş. atatürk'ün gerçekliği kanıtlanmış hiçbir sözü bana dokunmaz. "milleti uyutsun diye" ya da "nabza göre şerbet vermiş" diye bahane uydurmam 'atatürkçü' bazı kimseler gibi.

gençliğe hitabesi de dahil buna elbette.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir anda has kemalist oldunuz bakıyorum.

Yav siz değil miydiniz 80 yıl öncenin zihniyeti köhneleşmiştir diyen?

Atatürk'ün 80 yıl öncenin Amerika'sıyla ilgili söylediği söze balıklama atladınız, "gerçekliği kanıtlanmış" oldu hemen söz.

Nutuk da milleti uyutsun diyeydi hatta, di mi, padişaha düşman etmek içindi, hitabe de öyle?

Atatürk'ün altı okunu tartışmaya açanların Amerika'ya söylediği sözü kendine ayet etmesi ilginç.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...