Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the Dark Knight -SPOILER başlığı-

Sam

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:
axedice said:
Batman jokeri yeniyo. Ne spoilerı olabilir ki abi filmin :P Neyse gece için ben de bilet aldım, bakalım şaşıracak mıyız hehe.

Aslında erken yorum yapmak çok yanlış olmuş. Zira açık ara Joker Batman'i yeniyor filmde. Herşeyini bitiriyor.

Çocukluk arkadaşı - aşkını öldürüyor, tüm ününü ve itibarını parçalıyor, en güvendiği Gotham'ı kurtaracak politikacıyı yozlaştırıyor, tüm şehrini terörize edip tüketiyor. Kısaca Batman'in elinde hiçbir şey yok filmin sonunda.

Kazanan Joker.

Değil.

İki vapurun birbirini yokedeceğini düşünüyordu Joker.
Oysa halkın eline güç geçtiğinde direk kullanıp kaos çıkartmayacağını görüp "toplumsal deney"i başarısız oluyor Joker'in.
Batman kazanmış oluyor orda. Gerçi Batman'in bir etkisi yok ama Batman'in fikri kazandı diyeyim.

Joker, Harvey Dent'e "güç verip yozlaştırma" metodu izledi biraz.
Ama onu suçlu hale getiren şey, eline verilen "güç"ten ziyade, tüm hayatının mahvolduğundan dolayı olan öfke, hınç ve intikam hırsı.
Ama Joker hep ona "adam öldürme gücü" verip yozlaştırmaya çalışmıştı.
Batman bir yerde engel olmuştu ama sonra yüzü yanıp sevgilisi ölünce hepten tırlattı ve o gücü kullanmaya karar verdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada filmin yapısını çok beğendiğimi söylemek istiyorum.
Normal bir süper kahraman filmi gibi değil. "git düşmanları patakla sonra kızı elde et" tarzı süper kahraman filmlerinden değil. Direk çizgi roman sayfalarının içindeki felsefeyi alıp kullanmışlar. Bu yüzden takdir ettim.
Spider-Man'i ve X-Men'i bu yüzden sevmemiştim. Salt aksiyon olmuştu, salt çocuklara yönelik film olmuştu, işin felsefesini atlamışlardı.

Batman'in bu filminde adamı doyurmuşlar tam olarak.
Joker'in yalancı düzenbaz olduğunu görüyorsun, tek amacının tüm dünyayı karıştırmak ve kaos çıkarmak olduğunu farkediyorsun. Farklı suçlu profillerinden bahsediyorlar, suçluların sadece para amaçlı suç işlemediklerini, kendilerini tatmin etmek için suç işlediklerini de anlatıyor.
Çizgi filmlerdeki Joker'e çok benziyor. Öyle süper gücü yoktu zaten Joker'in. Ancak gülme gazlarıyla terör yaratıyordu. Şehrin içinde etrafa ateş ederek insanları korkutuyordu. Çizgi romanlara ve Çizgi filmlere baktığınızda adamın sadece korku ve terör amacının olduğunu görürsünüz. Bunu çok güzel işlemişler ve yansıtmışlar filme.

Harvey Dent çok kısa süre gözüktü deniyor da, bu filmin esas olayı Joker zaten. Harvey Dent bir piyon olarak kullanılıyor filmde.
Joker'in "chaos, corruption, terror" manyaklığının aslında anormallik değil normallik olduğunu kanıtlama sevdasından dolayı.

"Senle biz aynanın iki yüzüyüz, yapışık ikiz gibiyiz" tripleri de gene çizgi roman ve çizgi filmlerden alınma. Joker ve Batman sürekli kavga ettiğinden, Joker bir süre sonra Batman'i bir "dost" gibi görmeye başlıyor :P
Bu filmde biraz daha felsefe eklemişler bu olaya.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
ama burada joker diyorsun. ne çıkıyor? makyajlı henibıl. e yani olmadı, hani nerde kahkaha? hani nerede JOKE? oyunculuk bu kadar iyi olduğu halde film boyunca hep karakteri bekledim. bekledim. bekledim. gelmedi.

Güldü ya işte adam çok işte. Özellikle ölürken kahkahalar attığını farketmişsindir.

Daha yeni bir karakter adam bu dünya için. Kaos ve karmaşa arttıkça yüzündeki gülücük de büyüyecektir muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Benim filmde tek beğenmediğim kısım vardı. O da 2Face.

Adam o kadar aşmış adamken 1 dakikada anında saptı yolundan. Joker 2 cümleyle böyle adamı saptıramaz yani ayıp. Adam suratına silah çekenleri yumruklarken şehri tamamen temizlerken ne hale geldi 2 dk geçmeden.

Sevgilisinin öldüğünü, kendisinin ölüm deneyimi geçirdiğini, yüzünün yandığını ve yüzünün yarısının yokolduğunu, sevgilisini kurtarmadıkları için polislere kızgın olduğunu, herşeyi kaybettiği için kızgın olduğunu unutuyorsun.
Joker sadece uçurumun kıyısında bulunan adamı biraz itekledi, adam sonuç olarak uçurumdan yuvarlandı.

o kadar aşmış birisi değildi. Geçmişini bilmiyoruz, Two face derlermiş adama. Demek iki yüzlü düzenbazlıkları da olmuş zamanında.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
O öyle hatta şehrin içinde de semt mi bi bölge kendisi ayrıca ama Batman serisinde Gotham City ayrıdır. "Fantastik bir şehir"dir ama genel olarak NYC'ye çok benzer, hani NYC'dir bu dersin ama asla NYC olduğunu belirtmez.

aquila said:
direk degil zaten, NYCnin DC universe yansimasi diyelim.

NYC'nin DC yansıması değildir.

NYC yansıması esas Supermendeki Metropolistir.
Gotham daha ziyade Detroitten esinlenmiştir. Hele Robocop serisinde daha farkediliyor bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Sam tamam polisiye-aksiyon oluyo haklısın, ancak Batman'in sürekli yenilenen çizgiromanlarının da çok farklı havaları var.

Tim Burton daha çok eski çizgiromanlar havasına yatkın yarı gerçekçi yarı masalsı bir Batman yapıyor. Bacağından boyu kadar tabancayla bang bayrağı çıkartan jokerler, değişik değişik Robinler gibi işte. Bu yeni seriyse 90'lar sonrası çıkan yeni seriye daha uygun daha karanlık ve ona göre gidiyor. Hatta Joker daha bir uymuş.

Rewendor said:
Bu filmde pek bir şey kalmamıştı Gotham'dan ama. Daha doğrusu Tim Burton'un Gothamından hava olarak çok farklıydı.

Mesela eski seride Tim Burtondan sonra birisi Arnold Schwarzenegger'in buzadamı oynadığı filmde son sahnede Gotham City'i gündüz gösterdiği için (ki aslında gündüz de değildi güneş ışığı yansıtıyolardı falan, ama Tim Burton filmlerinde asla gündüz gözükmez şehir) inanılmaz tepki çekmiş çok eleştirilmişti. Öyle bir etkisi vardı Tim Burton'un. Şimdikinde Gotham daha gerçekçi daha realistik bir şehir, o kurgusal havasından uzaklaşmış iyice.

Ama ben bu halinden de şikayetçi değilim.

Genel olarak Batman çünkü kurgusal halinden uzaklaşmış. Hani tamam asla "%100 gerçekçi" olamaz ama çok daha gerçekçi, daha doğrusu ÇOK daha tutarlı bir hal almış seri bu da ayrı bir karanlık veriyor zaten.

Burda bir yanlış anlaşılma var sanırım.

Bunun hakkında bir yazı yazmıştım ama tekrar etmek için kısaca özetliyim.

- Batman çizgi romanı ilk çıktığında, Batman Begins ve The Dark Knight filmleri gibiydi. Dedektiflik üstüne kurulu bir çizgi romandı. Karanlıktı. Gri renkler tercih ediliyordu. Adamın Adamın kostümü bile siyah gri idi.

- Ama sonradan Batman'in tarzını değiştirmeye karar verdiler. Bizde Show TV'de yayınlanmış Batman dizisini hatırlarsınız Adam West'li. İşte o dizi de 1960'larda, bu dönemde hazırlanmış. Batman normalde dedektif iken, bu yeni akımla birlikte "olay yerine gidip insanları pataklayan adam" konumuna itilmiştir. Robin'in konulması da bunda etki etmiştir. Feci cartoony hava katılmıştır Batman'e. Vurduğu zaman "kapooow" efektleriyle felan vurur. Çocuklara hitap edilmesi istenmiştir. Robin ile palyaço timi gibi bir halde dolaşırlar.

- Bunun Batman'e zarar verdiğini farkedip 1970'lerde, eski gothic Batman'e geri dönülmüştür. 1980'lerde de bunu Frank Miller devam ettirmiştir.

- Tam da Frank Miller'ın zamanında Tim Burton bir Batman filmi yapmıştır. Bu Batman filmi, sinema sektöründe Batman'i o eski karanlık dönemlerine çevirmeyi başarmıştır. 1960'lardaki Batman'in tv ve sinema filmlerinin etkisini silmiştir Tim Burton'un Batman filmi. O zamanlar Tim Burton adı şimdiki gibi duyulan bir ad değildi. Filme bayılmıştım, halen de en sevdiğim filmler arasındadır. Fakat bunun nedeni Tim Burton'ın adından ziyade, Batman'in siyah havasındandı.

- Tim Burton ilk iki filmi çektikten sonra bırakmış. Yerine gelen yönetmen ise seriye Robin'i dahil etmiştir. "Batman çok siyah ve gece filmi olmuştu, bayıyordu, gündüze çıkarmak ve gündüz sahnelerinde renk katmak istedim" demişti Yönetmen. Film çıkmadan önce aynen bu röportajı yapmış olduğunu hatırlıyorum mesela. Batman Forever bu yüzden Karakterlerin içinin boşaltıldığı, Tim Burton'ın karakter ve ortam analizinden uzak, "olay yerine gidip insanları pataklayan" Batman'i yeniden yaratmıştı bu filmler. Hele Batman & Robin filminde iyice palyaçosal muhabbetlere girdiler, meme ucu olan Batman kostümleriyle dolaştılar.

- Batman Begins filmi ise, Frank Miller döneminden esinlenerek tekrar karanlık dönemlere geri çevirdi film sektörünü.

Bunları yazdıktan sonra senin dediklerin hakkında şöyle bir açıklama yapmak istiyorum.

Tim Burton biraz masalsı bir Batman çıkardı evet. Ama Tim Burton usulu bir masalsılık bu. Batmanin siyah dünyasını bozmamıştır. Örneğin Batman'in sisler arasından çıktığı bir sahne vardı hastaydım ona. O sıralar okuduğum yabancı çizgi romanlardaki havaya çok benzerdi. Yani Tim Burton'un masalsı anlatımı Batman'i bozmamış tersine güzelleştirmiştir. Bu yüzden masalsı dememek lazım. İnsanın aklına "çocuk masalı" geliyor ve kötü birşeymiş gibi algılanıyor.
"değişik değişik robinler" dediğin Tim Burton kendi çektiği iki filmde kullanmadı hiç Robin. Sonraki filmlerde geldi Robin. Zaten "çocuk masalı" gibi hale de o filmler getirdi, Tim Burton değil.
Gündüz gözükmemesinin tek nedeni Tim Burton değildir. Batman aslen gecelerin adamıdır. Çizgi Romanlarda da öyleydi. Batman filmlerinde de hep geceleri konulması bu yüzden.

Tim Burton'ın çektiği Batman filmiyle, Christopher Nolan'ın çektiği Batman filmi arasında şöyle bir fark var.
Biri 80'lerde çekilmiş, diğeri 2000'lerde.
Yani Tim Burton'ın çektiği film öyle, Christopher Nolan'ın filmi böyle diyoruz da,
dönem farkını unutmamak gerekli. Ki iki film arasındaki en önemli fark da bu dönem farkıdır.
80'lerde punk vardı, pop vardı. Filmler çok daha renkli ve şatafatlıydı. Back To The Future 2 filmini izlersen, orda "2000" yılı çok renkli ve gökkuşağı gibi aktarılmıştı. Ancak 2000'lere gelince böyle bir dünyamız olmadı, daha karamsar bir dünyamız oldu. Techno, rap, rock müzikleri bile siyah rengi tercih etti. Punk yerini emoya bıraktı.
Demek istediğim şu ki, 1980'de çekilmiş filmle, 2000'de çekilmiş film aslında temelde aynı ruha, aynı atmosfere sahiptir. Ancak dönem farkı yüzünden bir takım farklılıkları mevcut.
Tim Burton 1980'de değil 2000'de çekmiş olsa, çektiği film bu filme benzerdi. Christopher Nolan 2000'de değil 1980'de çekmiş olsa, çektiği film o filme benzerdi. Tim Burton tarzı sanat tarzını hariç tutuyorum bundan.

Ha bir de daha realistik demişsin de, Gotham asla realistik olmaz. Gotham temelde yozlaşmış, bozulmuş, Corrupted olmuş bir yerdir. Batman Begins'i tekrar izlersen ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. İlk Batman filmi ile Batman Begins filmi genelde arka sokaklarda ve çatılarda geçmişti. Belki bu Batman filminde "New York City gibi deniz kenarından bakış açısı"ndan çektiği için "hmm daha realistik olmuş" diye düşünmüş olabilirsin. Ama bir Batman filmi realistik olamaz. Çok pesimisttir çünkü Batman tarzı. Realistik dediğin şeyin altında bile aslında pesimist bir yapı mevcuttu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
law, dediğim gibi karakterin görüntüsünde değilim ben. JOKER, şaka yapar, güler. şaka yapan ve gülen kötü adam dendiğinde akla gelen ilk karakter joker'dir. manyak, psikopat sürüyle kötü adam bulabilirsiniz. joker makyajlı henibıl lektır değildir sadece. çizgi-romanını okuduysanız zaten ne demek istediğimi anlarsınız kesin.

Sam sürekli aynı şeyi söylüyorsun da,
hiç Batman okumamış, senin yazdıklarını okuyunca Joker'in "Palyaço" olduğunu sanacak.
Ama palyaço değil bu adam.
Psikopat bir adam bu.
Makyajlı henibıl lektık değildir, ama bu da henibıl lektır değil zaten.

Çizgi romanları okuyorsan, farkedeceksin ki psikopat bir yüz siması vardır Jokerin.

"Ay ne neşeliyim bugün ben ya" tadında gülmez adam.
Gülmesinin nedeni psikopat olmasındandır.
Burda da psikopatlık yaptığı zaman da güldüğünü ve kahkahalar attığını farkedersin.
Bunu filmde farketmediysen senin suçun :D
Sosyal ağlarda paylaş

ssj4songoku said:
Rewendor'un realist derken ne dediğini anlamamışsın Bone. Realist derken şehir yapısı, mimari öğeleri vb gibi şeylerden bahsediyor.

Daha önceki filimler ile karşılaştırdığında Gotham'ın "gothic" atmosferinden neredeyse iz yok.

Bu yüzden bu filimdeki Gotham daha gerçekçi olmuş.

e ilk filmde de şehir planı gene new york city gibi bir yerden alınmıştı.
Tamam kilise gibi gothic mekanlarda geçen yerler olabilir.
Ama film baştan aşşağıya gothic mekanlarda geçmiyordu.
Bu yüzden dedim zaten.

En basitinden lokanta sahnesini örnek gösterebilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

adam eğleniyor kendi mantığına göre bone, insan öldürürse eğlenmek için öldürür, çalarsa eğlenmek için çalar. joker kartının üstündeki karakter bir jester'dır, adam palyaçoya bu nedenle evet benzer. eğlendikçe kahkaha atar. şaka yapar, en çok kendi güler. wild card'dır, deli dumruldur. sadece piskopattan ibaret değildir. sayısız piskopat, deli, manyak, tozutturmuş karakter var zaten, bunlardan ayrıldığı kısım kahkaha ve şaka olayları.

ayrıca adam ölmedi ki filmde?
Sosyal ağlarda paylaş

filme gittim, bilemiyorum en son ne kadar verdiğim paranın hakkını aldığımı hissettim bu kadar. süper filmdi, çok güzel sahneler vardı, çok gaz sahneler ve çok gerildiğim sahneler de vardı.. yok tim burton'ın ki daha güzeldi yok çizgi filmi falan daha güzeldi diye boş yere muhalefet olmaya çalışmayın.. bu film aşmış gotham'ın hakkını ve gotham karakterlerinin hakkını veriyor. helal olsun nolan amcama
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...