Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the Dark Knight -SPOILER başlığı-

Sam

Öne çıkan mesajlar

Film sonuçta Nolan'ın kendi hayalindeki Batman ve Joker tasviri değil midir? Neredeyse bütün çizgi roman çevirisi filmleri ''Hacı buraya ordu girmez mi? Kimse çıkıp da bir şey yapmıyor mu? Hükümet nerede? '' diye eleştirebiliriz. Herkesin de dünya üzerindeki her film için ''Ben çeksem filmi daha güzel olurdu'' deme hakkı var ama ''Ya çizgi romanda b Joker böyleydi, bu karakter böyleydi bu çizgi romandaki gibi değil.'' demek eleştiriye girmez bence. Çünkü filmin çizgi romanla %100 bile değil %80 birebir gittiğini düşünsenize bir. Ben sıkılırdım izlerken, çizgi romanı okumuş herkes sıkılırdı. Bu yüzden Nolan bence iyi bir iş çıkarmış. Yani çizgi romanla birebir yapmıyacam diyerek sıçmamış filmin içine. Bir çok detay o kadar güzel ayarlanmış ki filmi izlerken bir çok kere keşke şu filmle birebir platformda giden çizgi roman olsun dedim. Joker' ın yara izi hikayeleri ( en başta Joker' in kimyasal bir madde bulunan tanka düşüp yüzünün gerilip kalması hikayesi çok salakçaydı bence ) çok komikti. Joker espri yapmıyor olabilir ama adamın konuşması, sözcük seçimi komik. Ama bu esprileri anlamak için kesinlikle İngilizce kitap okumuş olmak gerekiyor. Aslında Joker birazcık ağır, edebi bir dil kullanıyor. Bence her konuşmasını eğlenceli yapan da bu ''Nıhahahahaha hep gülücem çünkü chaotic evil im diye gezmiyor.'' Bütün bunları düşününce Imdb de overrated bir puan aldığını düşünmeme rağmen hayran kaldım filme ve gittim 10 puanı çaktım.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ema, "joker sample'lı henibıl" şahane olmuş. sezar'ı öldürüp gene hakkını verdim sezar'a zaten. :) ama kahkaha atmayan, şaka yapmayan joker'e joker diyemem. joker'i neredeyse kendimi bildim bileli bilirim ve severim. son derece özgün bir karakterdir. karakterin bu özgünlüğünü ondan çalıp, generic bir piskopat koyarlarsa, performans ne denli müthiş olursa olsun, benim için bir hayalkırıklığı olur. "müthiş joker olmuşşşş" diyemem çünkü o karakter zaten mükemmel kendi halinde. mainstream izleyicinin hoşuna gidecek diye ne çocuklaştırılmasını, (cesar romero) ne de emolaştırılmasını (ledger) kabullenebilirim.

volfi cenneti de eleştiririm beklediğim gibi çıkmazsa, beklentiyi arttırmasalardı. :P

ehh, 'dry ve dark humor'. yani ne desem, joker karakterini bildiğinizi varsayarak konuşuyorum ama belki de yanlışım orada. ondan anlaşamıyoruz belki de. adamın en büyük amacı 'delicesine' eğlenmek. burada devamlı emo mod on bir joker var.

filtre falan takmadım abi, taktınız nicholson'a. nicholson oynamadan 49 yıl önce, ledger oynamadan 68 yıl önce yaratılmış bir karakter var orada. yazdım yukarılarda. 'joker' ekrana geldi. haa iyi. bekledim. bekledim. bekledim. joker'i bekledim. gelmedi. film bitti. sinemadan güzel bir polisiye/aksiyon izlemiş olarak çıktım. batman diye bi tip makyajlı bi adamla savaştılar işte adam piskopattı. oyuncular iyiydi filan. varmış dediler ama joker'i görmedim.

valla beckett, bence de salakça olan yüzüne chelsea smile kazınmış bir adamın üstünkörü palyaço makyajı yapması. salakçalık gayet izafi, izafi olmayan şey karakter özellikleri.

hamdolsun ingilizce'yi o kadar anlıyoruz, isteyen olursa birebir alıntıları alır analiz de ederiz. ondan da kaçınmam yani. (:P)

nolan'a verselermiş lotr'u da emo gandalf yapsaymış, birileri de "tolkien gandalf'ı çok salaktı böyle hobbitleri eğlendiriyordu, iyi olmuş nolan yeni bir yorum getirmiş" deseydi heh..
Sosyal ağlarda paylaş

sen jokere emo diyosan cidden dark humor anlayisin olmadigina inaniyorum ve senle bu konuyu tartismanin bi anlami olmadiigni dusunmeye basliyorum artik

68 yildir olan Joker de her zaman daha buyuk bir plan icin calisirdi, bir fikri vardi kafasinda her zaman

senin istedigin three stooges Sam, joker falan degil
Sosyal ağlarda paylaş

sam hayatında gördüğün iyi, ne biliyim güzel olan birşey söyler misin ? sürekli bi kötü sürekli bi negatif sürekli bi eleştiri ya. de ki arkadaşım bu da olmuş de. birşeye de olmuş de ya. yeter dünya toplumları artık üretmekten vazgeçecek. sana hiçbirşey beğendiremediklerinden dolayı filmler çekilmeyecek, oyunlar yapılmayacak, yemekler pişirilmeyecek. birşeyi beğen ya.
Sosyal ağlarda paylaş

fiz, dikkatini çekmedi muhtemelen ama şu yazdıklarımda zaten beğendiğim birşey var ki bunları yazmışım. :) nedir o? gerçek, özgün joker. kusura bakmayın ama popüler fikre uyuyor diye aykırı olma hevesiyle birşey yazıyor değilim, lakin popüler fikre aykırı diye yanlış olduğunu düşündüğüm birşeyi eleştirmekten çekinmem. buyrun şayet haksız olduğumu düşünüyorsanız tartışırız, forumun amaçlarından biri bu değil miydi zaten?

volfi, adamın planlarının hepsi kendisini eğlendirmek üzerine kuruluydu. ve adamın eğlendiğini rahatlıkla görebilirsin. "of coolluğum kayboluyor gülerken" gibi bir kasıntısı yoktur.

çizgi-roman: (ledger'a "al bunu oku, ilham verir" dedikleri)

nicholson:

ledger:

ve ledger aşağı yukarı devamlı bu yüz ifadesinde.

Sosyal ağlarda paylaş

yok kesin bir daha izlicem bende, bekleyemem dvd falan :D Bir de filmin bitiş sahnesi de mükemmeldi bence;
He's the hero that Gotham deserves
But not the one it needs right now
And so we'll hunt him... Because he can take it
Because he's not a hero... He's a silent guardian
A watchful protector... A DARK KNIGHT.
bole bisidi galiba :P
Sosyal ağlarda paylaş

sonuçta batman'i de sizin bizim gibi insanlar yazıyor. biri yazmayı bırakıp da yeni birileri işe alınınca joker'in de karakteri değişiyo x'in de y'nin de

joker ilk çıktığında şu ankine çok benzer sapıklıktaymış, insanlar tepki vermiş bu ne böle diye çocuklarının okumasına falan izin vermemeye başlamışlar. bir sürü comic book firması batmış o dönem

sonradan yeniden çıktığında tamamen şaka üstüne, daha çok hırsız olan criminal tarafı daha az olan, az zarar veren bi tip haline bürünmüş

daha sonra yeni yazar alındığında joker karakterini kendisi hiç sevmediği için hiç sokmamış hikayelere adam

daha sonra da jack nicholson'ın oynadığına yakın bir karakter çıkmış ortaya, en eskisi ile komik zararsız jokerin arasındaki joker. ceketindeki çiçekten asit atan joker, tokalaşırken elektrik çarpan joker..

joker'in gücü ve dövüş kabiliyeti de her yazara, çizere göre değişen bişey mesela...

bunların hepsi ayrı ayrı jokerler gördüğünüz üzere.

yeni bir yönetmen çıktığında bunların hepsinden birer parça alıp birleştirip joker diye sunabilir. bunu eleştiremeyiz... ha ben de görmek isterdim acid-flower'lı joker mesela ama o joker daha şakacı, şu anki joker ise daha 1940'ların jokeri... nolan böle yapmayı uygun bulmuş, filme de muhteşem gitmiş.

neyi eleştiriyoruz ki hala...

lord of the rings'de gandalf emo olsaymış falanmış filanmış. lord of the rings'i de 17 ayrı yazar 70 yılı aşkın bir sürede ayrı ayrı karakterlerle yazsalardı, peter jackson'ın gandalf'ı da çok değişik olabilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

yettin sam ya: D
okuyorm okuyorm, aradan vakit geçiyo hala okuyorm, hala yazılar bilmemneler, yok uymamışlar: D olmamışlar: D esip gürlemeler
bi çift lafım var arkadaşım, Jack Nicholson sana para mı veriyo?

nasıl gülmüyo, şaka yapmıyo
komik olmayın, adam film boyunca gülüyo dayak yerken gülüyo, filmin en son karesinde gülüyo

ilk repliği bile espri, zaten yüzünün nasıl çizildiğini hala bilen yok,herkese sallayıp duruyo, bunun espri olduğunu anlamayan kalmadı, yapmayın bunu: D
gülünç olmayınız

ayrıca tim börtın ve bodur jack nikılsın ölsün: D
Sosyal ağlarda paylaş

lath cidden merak ediyorum, psikoloji doktoran filan mı var? gerçekçiliğini nasıl anlıyorsun bir zahmet anlatsana. adam DELİ, KAÇIK, ÇILGIN, MANYAK. gülmesi, şaka yapması gerçekdışı mı olur?

ve batman zaten gayet karanlık bir çizgi-romandır, nolan teletabileri alıp ciddiyet katmış değil. hani böyle ciuv ciuv x-men gibi karakterler zaten yok. hatta süper-kahraman bile demek güç olur, joker, batman filan uçup gözlerinden lazer filan çıkartmıyorlar. sanki batman iğrençti de nolan kurtardı.

lath, nicholson'ın gülmeyen resmini değil de ledger'ın gülen resmini koy bir zahmet. ben bulsaydım koyacaktım, bulamadım.

kaçıncı defa tekrarlıyorum bilmiyorum ama: nicholson DAHA yakın ammavelakin tam değil. ledger ise cesar romero kadar uzak neredeyse. sughnuk, o saydıklarına espri diyorsan everybody loves raymond bile çatlatana kadar güldürüyordur seni herhalde. :P

rewendor o da herhalde olmamış demek ki heh, okumadan kesin yargı veremem ama joker'i makyajlı piskopata indirgemek cidden şaka gibi.

ŞAKA GİBİ! MUAHAHAHAHAHAHAHHHAAAAA HAHHAHHAAAAAA!!!

buyrun ledger joker'i: :D

Sosyal ağlarda paylaş

işte diyoruz ki biz de sam, özgün olan joker, farklı olan joker, birçok kişice daha çok beğenildiğine göre, belki de bu yanlış, bu kaka değildir. ı-ıh olmamış kaka bu diye çıkışmanın anlamı yok ki.

jack nicholson ın joker ini tekrar izlicem en kısa zamanda, ama the killing joke u okudum, ve heath ledger ı o joker i oynarken gördüm. çok net söylüyorum. y'see leri bile aynen vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...