Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Quake Live

moriQ

Öne çıkan mesajlar

said:
Id Software tarafından geliştirilen tarayıcı tabanlı çoklu oyunculu FPS oyunu Quake Live'in beta test kayıtları başladı. Oyunun resmi web sitesinden beta testine kayıt yaptırabilirsiniz. Quake Live bedava olarak yayımlanacak ve Quake 3 Arena'ya oldukça benzeyecek.
Oyunun ismi ilk başta Quake Zero idi daha sonra Quake Live olarak değiştirildi.
Quake Live'de gelişmiş istatistik sistemi de olacak.
id Software'in resmi turnuvular da düzenleyeceği oyunun ne zaman yayımlanacağı ise henüz belli değil.

Künye :

Tur : Aksiyon - Wab Tabanlı
Yapımcı : Id Software
Yayıncı : /
Platform : Pc
Cıkıs Tarihi : /
Website : http://www.quakelive.com/

Web tabanlı derken ??

ss

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bende benzer bi site buldum www.instantaction.com

çok güzel bi fps oyunu var içinde...

baya mantıklı aslında neden bi anda hit olduğu belli bu sektörün.

Quake III son derece güzel bi MP oyundu. Şimdi bile oynuyo insanlar. Ama ben mesela quake III oynamak istesemde cd sini bulupta updateleri edip falan hiç kasamam...

güzel düşünce.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
quake live ne halta yarıycak onu merak ediyorum.
doğru düzgün bir quake çıkartacaklarına quake live gibi şeylerle uğraşıyorlar.

Quake kurmak o kadar da kastırıcı birşey değil. 5 dakikada kuruluyor zaten. Öyle 2 Double-Layer DVD oyunlar gibi 1 saat kurmakla uğraşmıyorsunuz.

Quake Live, Quake 3'ün yerini doldurcak gibi gözükmüyor.
En basitinden browserda oynuyorsunuz yav. Browser çökebilir, mouse ekranın dışına gidebilir, yanlış tuşa basınca oyun kapanabilir felan bir ton şey var. Full screen oynamanın rahatlığını içermez Quake Live.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
quake live ne halta yarıycak onu merak ediyorum.
doğru düzgün bir quake çıkartacaklarına quake live gibi şeylerle uğraşıyorlar.

dogru düzgün bir quake dedigin şey zaten quake 3 . gelmiş geçmiş en iyi mfps.herhangi bir eksigide yok , kulvarının kralı.

browser based yaparak, free yaparak olayı basitleştiriyorlar artık herkez rahatlıkla ulaşabilecek.
türkiyede az oynandıgına bakmayın. q kitlesi cok geniş ve köklü.
trailerinden gördügüm kadarıyla steam benzeri bir olay yapmışlar. o bile yeterli.

quakeportal forumlarından bir beta testerin izlenimide burda.

Onlytnt said:
Hacı ID beta alımlarını durdurdu. Son bir public beta testi yapılacak, ondan sonra oyun büyük ihtimalle adettendir xmas zamanına yakın bir zamanda veya biraz daha erken olabilir, full sürüm olarak yayınlanacak ve beleş olacak.

QLive, bildiğiniz q3 fiziklerine sahip ama:

Strafe jump daha hızlı, dm6 daki gibi bridge-rail tipi jumplar çok kolay, sg öküz gibin güçlü, herkesin en iyisi silahi sg. Yeni mapler, yeni mapler de yeni power uplar, silahlar ve itemlar var. CTF maplerindeki kamikaze ve mayın döşeme olayı vss ilginç olacak ve eglenceli olacak ama mayınları her nekadar roketle patlatabilseniz de biraz oyun akışını bozuyorlar.

Oyun browsera gömülü olarak açılıyor, tabii alt enter yapınca tam ekrana dönüyorsunuz. Bunun için siteden 3-5 mb bir plugin çekiyorsunuz. Oyun kurulumu bu kadar. Geri kalan herşey siz siteye girince bilgisayarınıza iniyor. Mesela forumlara girip biraz dolaşıyorsunuz o sırada sizde yüklü olmayan haritalar yükleniyor vs.. Süper bir olay.

Netcode oldukça iyi, oyun oldukça akıcı. Bütün eski haritalar elden geçirilmiş ve modern bir görünüm almış. Hatta diyebilirim ki Qlive oynadıktan sonra Q3 çok demode, eski püskü gelebilir gözünüze.

Bu oyunun sunucularını sadece ID açıyor. Böyle bir durum söz konusu. Yani kendiniz sunucu açamayacaksınız büyük ihtimalle. Çünkü oyun içerisinde reklam olayı var. Oyun beleş+sunucu beleş; bunun bir şekilde karşılanması gerekiyor. Mesela dm17 de sg nin oralarda pano var 2 tane. O panolar reklam panosu olarak kullanılacak büyük ihtimalle. Sunucu yerleri beta testlerinde gördüğüm kadarıyla fena değildi. Hollanda en çok sunucu bulunan ülke sanırım şu an (uzun zamandır girip bakmıyorum bir bug var şu an oyunda). Çünkü hem Amerika batı kıyısı hem de Avrupa iç kesimleri ve bizim gibi doğu Avrupa ülkelerinin yurt dışı bağlantılarının bir ayağı olması sebebiyle Hollanda' ya ağırlık vermişler.

Oyunu az biraz anlatmaya çalıştım aklıma gelen temel özelliklerle beraber. Sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rokstanski said:
dogru düzgün bir quake dedigin şey zaten quake 3 . gelmiş geçmiş en iyi mfps.herhangi bir eksigide yok , kulvarının kralı.

quake 3'le alakalı birşey söylemedim ben bu bir.
ikincisi quake 3 zamanında iyi bir multiplayer fps olabilir ama benim kastettiğim daha iyi bir multiplayer fps yapmak yerine eski bir oyunu farklı bir adla tekrar önümüze sundukları idi.
doom 3 ve quake 4 multiplayerında iş olmayınca onlar da quake 3'ün daha iyi olduğunu kabul ettiler.
bunlarla uğraşmak yerine adam gibi doğru düzgün pc'ye bir oyun çıkartabilirlerdi.

rage'le uğraşıyorlardı ama o da araba yarışı olcakmış.
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:
Quake III ün bu kadar kült olacağını ID dekiler de bilmiyordu ki bence...

Adamlar isteyerek Quake III ü böyle harika yapmış olsalardı Quake 4 te onun kadar iyi olurdu...

değil.
adamlar quake 1 ve quake 2'de deathmatch'in kralıydı.
aynı formülü quake 3'te de uyguladılar ve başarılı oldular.
öyle rasgele şanslarına çıkan birşey değil yani quake 3 başarılı olmadı.

ha quake 4 ayrı mesele. "isteyerek quake 3'ü güzel yapmışlarsa, quake 4'ü de yaparlardı" diyemeyiz.

öncelikle, her quake oyunu kendi özel motorunu kullanmıştır. her quake motoru da, birsürü meşhur oyun için kullanılmıştır (jedi outcast, half-life, hexen vs).
ancak quake 4, doom 3 motoru kullanmıştır, doom 3 motoru da önceki quake motorları gibi efsanevi olmamıştır, half-life 2 motoruna kıyasla çok eksik kalmıştır. korku, gerilim, az kurşun, yavaş oyun amaçlayan doom 3 oyununu quake 4'e uyarlıyınca da ortada quake'le alakasız bir oyun çıkmıştır ve zamanında eleştirmiştim bu meseleyi.

sonra, oyunu farklı bir firma yapmıştır, quake 1-2-3 serisinden farklı olarak raven üstlenmiştir. id software yapmış olsa farklı olur muydu bilmiyorum, doom 3'te oyunun temposunu epey bir düşürmüşlerdi, quake 4 için de benzeri olabilirdi. quake wars oyunu mesela quake aksiyonu tadında değildi, quake 4 yapsalar o da öyle olabilirdi.
her ne kadar raven'ı singleplayer senaryo yapımı konusunda sevsem de, quake 4'te büyük bir başarı sağlayamadı.

quake 4 haritalarına gelirsem, kendine has multiplayer haritaları yapmaktansa quake 3'ünkilerini aynen koymayı tercih etmiş. ayrıca doom 3'ten de gelen tempo düşüklüğü sayesinde, "quake aksiyonu" denilen hızlı oyun tarzını sağlayamamışlar. çok daha hantal kalmış eski oyunlara nazaran.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki ID dekiler tüm bu senin düşündüklerini Quake IV ü hazırlarken, Ravenla anlaşıp yapımını onlara verirken düşünmüyorlar mıydı?

Quake IV'ün çıktığı zamanın oyun piyasa koşulları o tarz bir oyun istedi demekki.

İsteseler Quake 4'e de doom 3 motorunu geliştirmek yerine yepyeni bir motor yazabilirlerdi, yine MP ağırlıklı bir oyun yapabilirlerdi...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...