Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Blizzard'ı eleştirmek farklı bir şey, senin yaptığın Blizzard'ı eleştirmek değil Sam. Senin yaptığın şunun gibi bir şey:

-Kobe Bryant'ın şut stili çok kötü, kendini geliştirmesi lazım.
-Abi adam takır takır şut sokuyor.
-Evet ama stili kötü.

Ha sen diyorsun ki Diablo'nun grafikleri kötü, Blizzard'ın son dönemlerde yaptığı oyunların grafikleri başarısız vs.

Ben de tam tersini söylüyorum, diyorum ki o oyunlar o grafiklere sahip olmasaydı bu kadar tutmazlardı. Mesela WoW'u Warhammer Online'a, Darkfall'a carta curta bin kere tercih etmemin ilk sebebi WoW'un albenisi olan grafikleridir. Bu WC için de geçerliydi, Diablo için de geçerliydi. Blizzard devrim yapmadı grafikler açısından ama görünüşü nasıl satacağını biliyordu.

Crysis'in grafikleri çok başarılı olabilir, çok deli olabilir şöyle olabilir böyle olabilir. Ama Half-Life 2'nin grafiklerini, grafik motorunu, renklerini, hedelerini hödölerini bin defa tercih ederim Crysis'e.

%90'ı da sıktım evet, gidip yazımdan orayı tutup çıkarman gerçekten güldürdü beni. İstatistik tutmadım, ya da araştırmadım ama Blizzard oyunlarının pazar payının piyasadaki diğer oyunlara olan üstünlüğünü herkes biliyor, sen de biliyorsun.

Hala söylüyorum evet "Sen bu işi bilmiyorsun", daha doğrusu bu cümleyi sarfederken anlatmak istediğim daha basit şey "Mentaliten Blizzard'ın mentalitesi kadar tutmuyor". Örneğin WoW'un grafikleri piyasadaki pek çok MMORPG'nin grafiklerinden daha kötü, ama daha çok satıyor. Açıkçası tutup da War'un, AoC'un, Guild Wars'un vs.nin grafiklerini alıp WoW'a koyarsan bu oyun bugün tuttuğu kadar tutmaz.

Zevk meselesi aslında bir noktada, ama senin anlamamakta direttiğin nokta "Çoğunluğa göre zevkleri, istekleri farklı olan bir azınlığı temsil ediyorsun" Blizzard da bu işi "ya öyle, ya böyle" yapacaksa çoğunluğu tercih edecek her zaman.

Ayrıca Sam kimseyi kandırma lütfen, sen burada düşüncelerini söylemiyorsun sadece. Aynı şeyi 112 sayfadır öznesini ortaya koyup, tümlecini çıkartıp, eş anlamlı kelimelerle süsleyip tekrar tekrar söylemek fikrini söylemek değil. Gir Donanım Haber'e falan, onlar bile söyler sana "Sam Diablo 3'ün grafiklerinin çağın gerisinde kaldığını düşünüyor, grafikleri daha iyi yapabilirlerdi diyor" diye.

Yani başka bir şeyini eleştir, karakter tasarımları kötü olmuş de, büyüler çok klişe de, plot rezil de eyvallah. Ama grafiklerle ilgili fikirlerini anladık, tekrar tekrar söyleyip bunu "Sonra da eleştirmek hakkım" deme, iyi niyetli bir eleştiri değil bu çünkü, tamamen "Tartışmayı kazanmak" üzerine kurulu bir laf dalaşı o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

valla lod çıktıktan hemen sonra energy israftı, sen 5 yıl boyunca ne yaptın bilemeyeceğim.

spidee, o dediklerinden bazılarını da söylüyorum, hepsinde aldığım cevap şu veya bir türevi: "blizzard yapıyorsa en iyi onlar bilir". dolayısıyla tapınma eylemi dışında ben ne desem gene firebat saldırısına uğrayacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizzard "Oyunu en iyi yapan" firma olmayabilir, ama "Oyunu en iyi satan" firma olduğu çok aşikar. Blizzard oyunlarının grafikleri hiç en iyi olmadı, sesleri, senaryosu vs vs pek çok özelliği hiç en iyi olmadı (Bu gayet subjektif elbette). Ama en presentable olanını hep Blizzard yaptı, çünkü Blizzard oyunu oyuncuya göre şekillendirmek yerine oyuncuyu oyuna göre şekillendirmeyi çok iyi yapıyor.

Bu isimleri yapmak da çok kolay bir şey değil bence, ve her şeyde olduğu gibi ekmeğini yemeye devam edecek kredileri de var baya bir süre için.

Mesela şimdi Fallout 3 çıkıyor, insanlar leaked versiyonunu beğenmedi falan, ama bastırıp parasını çatır çatır oynayacağım. Fallout 4 çıksın, futbol oyunu olsun bu sefer, gene alıp oynarım. Çünkü isimle birlikte gelen bir beklenti, bir kredi var, götürüyor da o bir süre gerçekten.

Neyse, gerçekten ben de farkındayım baydığını aynı muhabbetin sayfalardır dönüp durmasının. Daha fazla yormayacağım topici.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konulari ayri basliklarda incelemek lazim..

Genel olarak bu tartismayi 'gelenekciler vs yenilikciler' olarak goruyorum..hem blizzwork hem frp-rpg oyunlari icin bu boyle..Eskiden demec vermeyi uygun gorurdum ama farkettimki zamanin yapabildigi tek sey beni dogrulamak..dolayisiyla sc2 cikicak f3 cikicak o cikicak bu cikicak ve oturup oynuycaz.Sonradan konusuruz 'ben demistimleri' vs yi..

Gercek anlamda 'muhtesem' diyebilecegim oyunlari yapan firmalar kapandi..geriye sanirim bi Relic-THQ dagitimci-yapimci kombinasyonu kaldi..o da kapancak gibi degil zaten..
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonutopia said:
Bu konulari ayri basliklarda incelemek lazim..

Genel olarak bu tartismayi 'gelenekciler vs yenilikciler' olarak goruyorum..hem blizzwork hem frp-rpg oyunlari icin bu boyle..Eskiden demec vermeyi uygun gorurdum ama farkettimki zamanin yapabildigi tek sey beni dogrulamak..dolayisiyla sc2 cikicak f3 cikicak o cikicak bu cikicak ve oturup oynuycaz.Sonradan konusuruz 'ben demistimleri' vs yi..

Gercek anlamda 'muhtesem' diyebilecegim oyunlari yapan firmalar kapandi..geriye sanirim bi Relic-THQ dagitimci-yapimci kombinasyonu kaldi..o da kapancak gibi degil zaten..

Katılıyorum abi, bişey demek istiyorum ama post'unu gördüm haklısın diyorum sadece.

Fallout3 çok iyi tanıtıldı o yüzden ben de alıyorum diyen arkadaşa da buradan selamlar, üzüldüm sadece. Eğer "yeni" jenerasyon için bu kadar kolay ise bir oyunu almak , o zaman küçük oyun yapımcıları ölsünler. Blizzard ve EA iki büyük firma olarak ortada kalsın, diğer bütün rakipleri ölsünler onlar da reklam yapa yapa oyunlarını satsınlar.

Demek ki, artık oyunları kalitesi size verdiği eğlence ya da göz zevkiniz değil de presentable olmasıyla ölçülüyormuş. Ne diyim abi, marketing kurbanı olursanız da, oyunlar balon çıkarsa da "ama niye böyle oldu" demeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay orada zaten,

Ortada 2 firma tekel kalsınlar ve yıllar boyu aynı oyunları pişirip pişirip önünüze sunsunlar mı, yoksa bir sürü şirket rekabet içinde yeni konseptler yeni oyunlar yeni şeyler yapsınlar mı.

Buna kimse karar vermeyecek, sadece siz müşteri olarak karar vereceksiniz. Temcit pilavı gibi önünüze gelen her oyunu aldığınızda, sadece ismi var diye her oyun aldığınızda bir daha düşünün.
Sosyal ağlarda paylaş

e şimdi yıllarca burda "troika gitti len" diye ağlayan adama sosyal mesaj verme. :P

dediğini anladım.al deus ex 3 başlığında bütün rpg öğelerinin çıkartılmasından yakınıyoduk, biri geldi "blabla bla PERİOD beğenmeyen almaz fanboylar hepinize kılım" dedi. millet memnun yani bizim yakındığımız gidişattan maalesef.

ama yinede d3 te ben öyle bişey pek beklemiyorum.zaten pek aynı kategoride değil bence. (şirket olarak demek istediğini anladımda oyun olarak tek başına ele aldığımızda diyorum.)
Sosyal ağlarda paylaş

piyasayı düzeltmekle alakalı birşey değil o.orda olan değişikliklerden bahsediliyordu.

kaldıki forumlarda sadece değiştirebilme güzcümüz olan şeylerden bahsetsek şu forumun ne kadarı kalırdı?

forumda dil dökmeyle olmuyorda, forumda oyunlardaki değişiklerden bahseden insanlara agresif çıkışlarda bulunmak neyi değiştirir bilemem.

neyse konu o değil örnek olarak vermiştim çok güzel tamamladın o örneği.

konuya dönersek ilk başta yayınlanan materyaller banada biraz karanlık havadan yoksun görünmüştü ama umutluydum.şimdikilerde fena görünmüyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Fenris +1 abi zaten, üstüne ekleme yapiym dedim hehe :)

Ne demek kampanya başlatalım abi, biz napıyoruz? Ben de FO3'ü alabilirdim mesela, ama almadım bu nedenlerden dolayı. Giderim Crysis alırım valla daha yararlı olur. Diablo3'ü de şu anda düşünüyorum, ama şu anda gidişat beni pek memnun etmedi o zaman almam.

Siz çok almak istiyorsanız alın, sadece isme göre falan alın; ama sonra niye oyun piyasası böyle oluyor demeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:
Bu da ayrı bi yüzeysellik. Tartışma platformu burası songoku. Oyunlarda iyi olan nedir kötü olan nedir piyasa nereye gidiyor bunları tartışıp fikir alışverişi yapıyoruz.

Asıl yüzeysellik budur abi. Tartışmaymış, klışe laf ya forum ortamlarında. Tartışıyoruz, fikir alışverişi yapıyoruz. Yahu ne tartışması, ne fikir alışverişi be. Herkes kendi istediğini söylüyor, orada kalıyor yani.

Tartışma, fikir alış verişi dediğin birden fazla kişi gerektirir. Bir yapımcı firmaya sitem etmek için ise 1 kişi yeter. Sen inanıyor musun millet; "Ben bu oyunu oynamam abi, baksana Izometrik değil FPS yapmışlar, böyle oyun mu olur" dediğinde fikir alış verişi yapmaya çalışıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

burdanda F3 e mi atladık? senin itiraz ettiğin o değildi yanlız.sen "blablabla period fanboysunuz kılım size" diye girmeden önce dediğin gibi bi tartışma sürüyordu orda. zaten burdada pek öyle bir durum yok.

d3 konusu dağılmasın daha fazla.ben arkadaşlara örnek olarak vermiştim, gayet güzel anlaşılmış görüyorum ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:
Fallout3 çok iyi tanıtıldı o yüzden ben de alıyorum diyen arkadaşa da buradan selamlar, üzüldüm sadece. Eğer "yeni" jenerasyon için bu kadar kolay ise bir oyunu almak , o zaman küçük oyun yapımcıları ölsünler. Blizzard ve EA iki büyük firma olarak ortada kalsın, diğer bütün rakipleri ölsünler onlar da reklam yapa yapa oyunlarını satsınlar.

Demek ki, artık oyunları kalitesi size verdiği eğlence ya da göz zevkiniz değil de presentable olmasıyla ölçülüyormuş. Ne diyim abi, marketing kurbanı olursanız da, oyunlar balon çıkarsa da "ama niye böyle oldu" demeyin.

Onu diyen Songoku değil bendim sanırsam, Songuku üzerine alınmış. Ya da ben de aynı gidişatta bir şey söylemiştim zaten.

"Fallout 3 çok iyi tanıtıldı o yüzden alıyorum" demedim ben, doğru anlamamışsın yazdıklarımı. Fallout 3 belli bir backgroundla, belli bir krediyle birlikte geliyor. Aynı ekip yapmıyor oyunu, çok farklı belki vs. Ama oyunu alıp FO1 & FO2 atmosferini biraz bile yaşatabilir bana, o da bana yeter diyorum. Çünkü FO1 & FO2 tadını verebilecek bir oyunu çok uzun süredir bekliyorum, FO3 çıkıyor, aynı evren concept artları, çıkan trailerları vs daha da heyecanlandırıyor beni. Ben de insanlar "KÖTÜ BU, REZİL" dese bile gidip alacağım. FO dünyasının içerisinde olmak istiyorum çünkü, presentable olmasıyla alakası yok, ki değil bence.

Presentablelıktan bahsederken FO'dan bahsetmemiştim, ayrıca Marketing'i de kastetmemiştim. Blizzard oyunlarından bahsetmiştim genel olarak. Blizzard oyunlarının grafik, ses, hede hödö alanlarında inanılmaz eserler olmadığını, ama bütün olarak oyuna baktığında alıp kendini çok başarılı bir şekilde oynattığını söylemiştim.

Bugüne kadar da Blizzard ne çıkardıysa böyle oldu benim için, hepsi güzeldi. Dolayısıyla yeni bir oyun çıktığı zaman ve insanlar "Olmamış" dediği zaman, "Yok canım, Blizzard yaptıysa olmuştur, ben bunu alırım" dedirtir bana. Gayet de doğal, neden gücendin anlamadım.

Ha bu benim fikrim, Blizzard'ın yaptığı her oyunu alabilirim şu anda, çünkü beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Ha 1 oyun kötü yapar, 2 oyun kötü yapar kredisini tüketir, artık kafalardaki "Blizzard" değildir artık, o zaman bırakırım "Blizzard yaptıysa olmuştur" diye almayı. Ama şu anda öyle bir şey yok benim için.

Küçük oyun yapımcıları da ölsünler diye yapmıyorum bunu, buna böyle yaklaşmış olman da gerçekten çok çok komik. Yani "Blizzard FTW" demedim ki ben hiç. Blizzard'ın yaptığı oyunu alırım, başka da oyun oynamam, gibi bir durum yok ki. X oyun yapar, Y oyun yapar "Abi bu oyun güzel, oynanır" denilir, alırım onu da oynarım.

Zaten "Presentable" kelimesini de baştan aşağıya yanlış anlamışsın, sen Marketing'e verilen önemden bahsetmişsin, ben Presentable derken zaten "Totalde alıp yüklediğinde eğlenceli, göze güzel görünen, kendini oynatan" oyundan bahsetmiştim. Grafik olarak şahaser olmamasına rağmen oynandığını söylemiştim, ya da x'i y'si destansı olmamasına rağmen genel olarak oyunun kaliteli olduğunu anlatmıştım.

Ha bütün bunlar bir yana, belki gerçekten bana söylememişsindir bunları, benden önce veya sonra görmediğim bir başka mesaj vardır benimkinin ayarında, ona cevap vermişsindir. O durumda bile ilginç gerçekten mesajın. Songoku "Ben sadece Blizzard, EA vs. oyunu alırım" diyebilir, alır. Sen de "Bravo, alın bunları küçük firmalar ölsün, bu işte sizin oyunculuğunuz" diyebilirsin gayet. Ama almak onun hakkıyken, senin söylediğin eleştiri tartışılabilir bir şey. Ben derim "Evet abi ölsün küçük oyun yapımcıları", Burak der "Büyük oyun yapımcıları ölsün, sadece küçükler kalsın", sen dersin "Hepsi yaşasın, oyun piyasası gelişsin", Sungoku bütün bunlardan bağımsız olarak alır oynar oyununu, bizim çeşitli açılardan doğru veya yanlış olması tartışılabilir fikirlerimizi sunmamız haklı bir davranış iken, Sungoku'nun oyunu alma hakkı tartışılamaz, iradesini kullanıyor adam.

Ha çıkarsın Sungoku'ya "Abi bak böyle böyle durum, sen bu oyunlara para yatırıp, diğerlerini gözardı edersen tekel yaratırsın, bir yerden sonra da istesen de istemesen de zaten sadece Blizzard'dan oyun alabilecek duruma düşersin" dersin, fikrini anlatırsın, oyun piyasasına katkın o zaman olur. İradesini kullanan bir adama atar yapıp, onun fikirlerine daha da antipatik bir şekilde bakmasına neden olarak olmaz.

Kısaca, şu mesajın ulaşmaya çalıştığı yer açısında hiç mantıklı değil bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...