Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

ozii_x said:

Arkadaşlar Amazondan CE Pre-order yapayım diyorum. Bana özelden yardımcı olabilecek biri var mı ? Cdkey önceden yolluyorlarda kutu mu sonra geliyor biraz bilgisizim.

Sanmıyorum Amazon'dan aldığında key yollayacaklarını. Shopto'da falan öyle olabilir belki, emin değilim. Ben de Amazon'dan CE koşmayı düşünüyorum. Herhalde en geç 20-25 arası elime ulaşır diye umut etmekteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

ozii, oyun Amazon'un eline 15 mayısta geçmeyecektir. Bu tip büyük oyunlarda beş altı gün önceden dağıtıcıların eline pre-order miktarı kadar oyun verilir ki müşterilere dağıtılsın. UK'den de ısmarlayabiliyorsun oyunu, DE'den de. O yüzden en geç bir haftada Türkiye'ye gelir.

Amazon yolluyormuş oyun. Buradan ısmarlayan çok oldu. Hatta en pahalı shipping seçeneğinde (25$ imiş) gümrük vergilerini de Amazon üstleniyormuş üstelik order'ı track de edebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada araştırdım iyice.

Birincisi, UK ve DE'den Türkiye'ye yollamıyor. Normal amazon.com'dan sipariş edeceğiz yani.

Tek bir shipping option var, 25$ tutarındaki priority order. Bu zaten dağıtıcıların kullandığı en hızlı shipping option'ı. Estimated delivery time olarak 2-4 gün gözüküyor ve track edilebiliyor.

Amazon'un international shipping'de fiyat belirlerken shipping'den aldığı ücrete gümrük vergisi dahil. Yani farazi konuşuyorum şu an tabii, 25 dolar veriyorsan bunun shipping'i için, bu 25 doların 20 dolarını kargo şirketine veriyor, 5 dolar için de diyor ki "herhalde gümrük vergisi olarak bu üründen 5 dolar vergi kesilir, biz bunu da kullanıcıdan tahsil edelim, ürüne gümrük kesilmesi gerekirse müşteri gidip gümrükle falan uğraşmasın, kargo şirketi bu parayı cebinden ödesin ve yurtiçi dağıtımına çıksın".

Bu durumda eğer adamların tahmin ettiği gümrük vergisi, alınan gümrük vergisinden fazlaysa ya da hiç gümrük vergisi alınmıyorsa sana o farkı refund ediyorlar. Yani senden 25 dolar kesti, bunun 5 dolarını gümrük vergisi olarak öngördü. Ama Türkiye'de gümrüğe takılmadı bu ürün ya da takıldı ve 4 dolar vergi alındı. Bu durumda hesabına 1$ yatırıyor Amazon.

Yok eğer adamın tahmininden fazlaysa gümrük vergisi, bunu da Amazon kendi karşılıyor. Yani yine 5 dolar gümrük vergisi olarak hesapladıysa ve buradaki görevliler 10 dolar gümrük istiyorsa onu da cebinden ödüyorlar. Her halükarda sana bu garantiyi veriyor, gümrükle mümrükle uğraşmayacaksın, yurtiçi dağıtıma çıkacak diyor.

Şimdi cevap bulamadığım tek soru Amazon daha ne kadar CE satmaya devam eder. Geçen aralık gibi bir ara tükenmişti. Acaba yine ne zaman tükenir. Hemen order edemeyeceğim ben zira. Order edebileceğim an da CE tükendiyse bomba atarım Amerika'ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Ama işte Amazon Türkiye'de genellikle PTT'ye dağıttırıyor kargoyu. Kaç defa PTT şubesine gidip insan boyunda çuvallarda kargo aradığımı, bulduktan sonra da "bunu bugün açmayacaktık iki gün sonra açacaktık, iki gün sonra gel al" diye gerisin geriye yollandığımı bilirim. Hani hiç evime gelmemesi ayrı mesele de, şu mezbeleliği çekmek için oyunun ancak Diablo 3 olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...