Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

+1
Glad bile satıyorlar. Honor kasıyorlar. Badge kasıyorlar. Tier kasıyorlar. Vakti zamanında HWL/GM de kasıyorlardı. Hatta bizim Almancı Mage kastırmıştı da keyboard turning yapıyordu üzerinde HWL gear ile, Barmen Shankerlı Roguelara maskara oluyordu. RMAH önemsiz hele Diablo gibi bir oyunda.

Onu boşverin siz buna bakın. Skill, runes üzerine Item da ekleyip stat vs görmek ve bızıklamak zevkli.

http://www.d3db.com/tool/planner/
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Arkadaşlar bu oyunu alarak bilgisayar oyunlarına yeni bir standart getireceksiniz, BF4te sniper scope için para ödemeniz gerekicek. L4D3'te hopper zombi pakedini satın alacak, ?

L4D'i yapan firma Valve. Valve'in yaptigi bir diger oyun olan Team Fortress 2 icin para ile item satiliyor. Adamlarin ortada kendi yaptiklari oyun dururken Blizzard'i ornek almalarina falan gerek yok.

Para ile item satma uygulamasi tartisilabilir ama bunu Blizzard'in icat ettigi ve diger firmalarin Blizzard yuzunden bu ise baslayacaklari tamamen gercek disi. Yillardir pek cok oyun icin bu uygulama yapiliyor. O oyunlari sevip sevmemenizin de konu ile zerre kadar alakasi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Eger bu konuda cevap verdigim mesajlara dikkat edersen, orada genel olarak item satma konseptinden bahsediliyor.

Ama senin dedigin sey de asil olayin icindeki ayrinti. Item satma konsepti icinde uygulanan cesitli stratejilerden bir tanesi. Biri itemdan komisyon alir, digeri oyundaki irklari ayri ayri satar, bir baskasi experience almani hizlandirir vs.
Sosyal ağlarda paylaş

TF2 örneği daha önce de verildi, sanırım aynı cevabı daha önce de yazmıştım ama yine yazayım. TF2de alınan itemların oyuncuya hiç bir katkısı yok. Kolay bi şekilde craftlanmasını ve düşmesini geçiyorum, zaten o itemlara ihtiyaç da yok. TF2deki bütün ek silahlar pro/cons şeklinde geliyor, karakterin gelişmesi ve sürekli yeni silahlara ihtiyaç duyulması gibi bi durum yok. Zaten ciddi maçlarda turnuvalarda falan o silahların büyük bölümüne izin verilmiyor.

TF2 ile diablonun en büyük farkı, diabloda yeni itemlara ihtiyaç varken TF2de yok. O yüzden item satılması şapka satılması falan bunlar önemli değil. Sıkıntı diablo gibi progressive oyunlarda item satılmaya başlanması ve işin TF2 mantığından çıkıp oyuncunun kendini item satın almak zorunda hissetmesi.

Hani kendimi iyi anlatamadıysam şöyle özetleyeyim : TF2de natascha kullanmak seni daha iyi bir heavy yapmıyor, oyun stilin değişiyor sadece. Ama diablo tamamen itemization üzerine kurulu.

Sıkıntılardan biri itemization üzerine kurulu oyunda itemı gerçek parayla satmakken, ikincisi ve asıl önemli olanı Valve mantığında yapılan micro transactionın oyuncuya yarar sağlayacak şekilde değişmesi. Sektör için asıl tehlike bu.
Sosyal ağlarda paylaş

TF2'de de oynama sekline bagli olarak itema ihtiyac var. Ha ben ve buyuk cogunluk hic takmadan oynar, ama falanca seti toplayayim diye kasanlar var. Ise daha stratejik yaklasanlar da eminim "Heavy icin falanca gear en iyisi" benzeri hesaplar yaparlar.

Diablo'da da gereklilik adama bagli. Single olarak oyunu bitirebilmek icin super itemlar gerekmiyorsa(D1 ve D2'de gerekmiyordu), bir zorunluluk oldugu soylenemez. Bir tek PvP icin daha gerekli olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

kazandırtmasın zaten, mani olsun diyoruz ki.

ve hatırlanması gereken birşey daha var, oyunun kendi zaten 60-70$ gibi bir fiyata satılacak. micro-transaction vb modellerdeki oyunların ekseriyeti bedava. ha kaldı ki şirket aç kalmış, meteliğe kurşun atan bir indie dev değil, bu kadar üzülmeyin 1 milyar $ daha kazanamayacaklar diye.
Sosyal ağlarda paylaş

ya üst sayfalarda öyle yazılmamışmıydı benmi yanlış hatırlıyorum.

hem itemler belli bir fiyattan kendileri sürücek piyasaya hemde ah da dönen gercek para tradelerinden komisyon alıcaklar. benim bilgim bu.

ayrıca tf2 üzerinde asıl para unusuallerden dönüyor 400-500 dolara ortalama hatler. bunun satışını valve yapmiyor misal.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yanıt başka bi topiğe gelmiş ama burdakilerin de okuyup feyz alması gerekiyor

SAYROZ

Saeros said:

günümüzün globalleşen dünyasında para her zamanki öneminden çok daha fazla bir önem kazanmıştır bunun yankısını oyun dünyasında hissetmek de mümkündür ve bir çok oyun yapımcısı ve oyun şirketi ceo'su bu fırsatı görmüş ve değerlendirmiştir günümüzde hızla artan dlc (downloadbnle contet) çılgınlığıyla önce cüzdanlarımı etkilemişlerdir şimdiyse oyun içindeki eşyaları düşüren oyuncular bunları başka oyunculara satma fırsatına erişecektir bu bildiğimiz şekliyle bilgisayar oyunlarının sonunu getirecek yüz karası bir gelişmedir bilgisayar oyunu oynarken önemli olan şey zevk almak ve zevk vermek (ohh) iken artık bir de bunun yanına para kazanma eklenicektir ve küçük insanlar para kazanıp kaybederken belli başlı oyun şirketleri daha da zenginleşecek belki de gelecekte devletlerin olmadığı şirketlerin ortalığın tozunu attırdığı bir döneme geçiş olacaktır insana ve yaşam hakkına saygıınn olmadığı herkesin yalnızca sahip olduğu parası kadar değerinin olduğu fakirlerin çöp kutularına atıldığı bir geleceğe ufak bir delikten bakmaktayız eğer gördüklerinizden korkarsanız buna isyan edin hayır ben znginim bana giren çıkan yok derseniz bir daha düşünün derim çünkü gün olur devran döner beş parasız çulsuz kalırsınız ve bu şirketler sizi köle gibi çalıştırabilirler laflarıma kulak verin bunların filmini yüzlerce kez izledik ve uzaylılara 2012lere saçma kıyamet senaryolıarna inanıcağınıza önünzde duran bu apaçık gerçeğe inanmanızı tavsiye ederim çünkü insanoğlu bir değişimin eşiğinde ve bu değğşimin sizi nasıl etkileyeceğini başkalrı değil siz belierleyeceksiniz o yüzden artık oturup düşünme vaktiniz geldi her şey pahalı giysiler ve heyecanlı oyunlar demek değildir bazen her şey para da demek değildir bazen birşeyler başka birşeydir ve savaşmanız gerekir bu şeyler için

Her cümlesinin altına imzamı atarım
Sosyal ağlarda paylaş

Oha abi o nasıl karamsar bi bakıs açısıdır.Ben yaklasık 10 senedir online oyun oynayan bi insan olarak (Wow/AoC/WAR/Ko/SRO/Rift aklıma gelenler) daha aylık ücret harici 1 kurus para harcamadım ne wowda mount ne ko/sro da item pot etc nede baska birsey.Kimse kimsenin kafasına vurmuyor alıcaksın bunu diye.

Tabi illaki alanlar olacaktır ya vakti yoktur adamın ugrasmadan direk itemlenip takılmak istiyordur yada baba parası yiyen ergendir en birinç ben olcam herkesi dövcem itemlerim parlıcak onlara bakıp orgazm olcam diyordur ve onların bu itemleri almasının benim arkadaslarımla diablo oynamama ne gibi bir zararı olacak bilmiyorum anlamadım ama bence diablo gibi mmo olmayan bir oyunda hiç bir önemi olmayan bişey.

He bide tek amacı para kazanmak olan x bi şirketin oyunculara negatif bi etki yasatmadan artırmaya çalısmasını bu kadar karamsar bi sekilde abartarak elestirmek bence saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Bu yanıt başka bi topiğe gelmiş ama burdakilerin de okuyup feyz alması gerekiyor

SAYROZ

Saeros said:

günümüzün globalleşen dünyasında para her zamanki öneminden çok daha fazla bir önem kazanmıştır bunun yankısını oyun dünyasında hissetmek de mümkündür ve bir çok oyun yapımcısı ve oyun şirketi ceo'su bu fırsatı görmüş ve değerlendirmiştir günümüzde hızla artan dlc (downloadbnle contet) çılgınlığıyla önce cüzdanlarımı etkilemişlerdir şimdiyse oyun içindeki eşyaları düşüren oyuncular bunları başka oyunculara satma fırsatına erişecektir bu bildiğimiz şekliyle bilgisayar oyunlarının sonunu getirecek yüz karası bir gelişmedir bilgisayar oyunu oynarken önemli olan şey zevk almak ve zevk vermek (ohh) iken artık bir de bunun yanına para kazanma eklenicektir ve küçük insanlar para kazanıp kaybederken belli başlı oyun şirketleri daha da zenginleşecek belki de gelecekte devletlerin olmadığı şirketlerin ortalığın tozunu attırdığı bir döneme geçiş olacaktır insana ve yaşam hakkına saygıınn olmadığı herkesin yalnızca sahip olduğu parası kadar değerinin olduğu fakirlerin çöp kutularına atıldığı bir geleceğe ufak bir delikten bakmaktayız eğer gördüklerinizden korkarsanız buna isyan edin hayır ben znginim bana giren çıkan yok derseniz bir daha düşünün derim çünkü gün olur devran döner beş parasız çulsuz kalırsınız ve bu şirketler sizi köle gibi çalıştırabilirler laflarıma kulak verin bunların filmini yüzlerce kez izledik ve uzaylılara 2012lere saçma kıyamet senaryolıarna inanıcağınıza önünzde duran bu apaçık gerçeğe inanmanızı tavsiye ederim çünkü insanoğlu bir değişimin eşiğinde ve bu değğşimin sizi nasıl etkileyeceğini başkalrı değil siz belierleyeceksiniz o yüzden artık oturup düşünme vaktiniz geldi her şey pahalı giysiler ve heyecanlı oyunlar demek değildir bazen her şey para da demek değildir bazen birşeyler başka birşeydir ve savaşmanız gerekir bu şeyler için

Her cümlesinin altına imzamı atarım

teşekkür ederim çalışmamın onurlandırıldığını görmek istediğim tek şey
Sosyal ağlarda paylaş

SAYROZ

Saeros said:

ahahaha budur.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...