Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Marty said:

itemlari soulbound olmadigi surece her sekilde reel para ile satis olucakti zaten. sadece artik blizzardin elinden gecicek satislar, blizzard da yolunu bulucak satislardan.

Itemlar (en azından wowdaki gibi önemli bir bölümü) soulbound olsun o zaman. Bu gerçekten iyi bir çözüm.

Ben oyun çıktıktan uzun bi süre sonra bile RMAH karşıtı söylemlerimi dile getirmeye devam edeceğim gangren, eskiyecek bir konu değil çünkü. Etkileri o kadar ters ve o kadar önemli ki, asla "yesterday's news" olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar sayfalarca bunu yazdı, ama bir kez de ben yazayım.

"Paranı bastır, itemi al" olayı zaten Diablo kavramında uzun süreden beri olan bir durum. Şimdi bunun - Blizzard'a göre - daha yasal bir yoldan, Paypal gibi daha güvenilir bir yolla yapılması mı neden kötü oluyor?
Itemleri Blizzard satmıyor, Blizzard bunu teşvik de etmiyor. Neden tükaka oldu şimdi Blizzard? Kestiği komisyon yüzünden mi?

Son olarak, bunu destekleyen BİRÇOK insan var, benim gibi bir işe sahip olan, günlük oyun hakkı sınırlı olan VEYA bok gibi parası olan insanlar; neden işin bu tarafından bakmıyorsunuz da, hep tek taraflı düşünüyorsunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

Eh çünkü biz de "iş-güç sahibi", baba parasıyla yaşamayan insanlarız. Ve oyunların da "oyun" olarak kalmalarını destekliyoruz. Param var my fathers mastercard değilim yeterli bi argüman olmuyor burda. Hayır para kazanan işi olan insanlar yalnızca sizlersiniz zannediyor olamazsınız değil mi?

Eğer diablo2de yıllardır item satışı varsa, bu olay Wowa sıçradıysa ve önüne geçilemediyse, sen de diablo3 ü yaparken wowdan ve diablo2den aldığın derslere göre hareket edersin, en kötü bu ticareti daha da azaltırsın. Bizim burdaki rahatsızlığımız blizzardın sorunu tanımlayıp çözmeye çalışması yerine, burada bir ticari fırsat görerek, oyunların oyun olma özelliğine temelden karşı çıkan bir yapıyı legalize etmesi. Aslında bence daha büyük sorun, "oyuncuların" buna meşalelerle, tırpanlarla karşı çıkıp vampir avına girişmek yerine "kont drakulam çok yaşa!" diyerek destek vermesi.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ben oyun çıktıktan uzun bi süre sonra bile RMAH karşıtı söylemlerimi dile getirmeye devam edeceğim gangren, eskiyecek bir konu değil çünkü. Etkileri o kadar ters ve o kadar önemli ki, asla "yesterday's news" olmayacak.

şu son derece doğru, piyasaya etkisi diablo 3'ün kendisinden kat kat kat önemli bir konu. aslında özel başlık açıp orada irdelemek lazım. bastır axe. :p
Gangren said:

İnsanlar sayfalarca bunu yazdı, ama bir kez de ben yazayım.

"Paranı bastır, itemi al" olayı zaten Diablo kavramında uzun süreden beri olan bir durum. Şimdi bunun - Blizzard'a göre - daha yasal bir yoldan, Paypal gibi daha güvenilir bir yolla yapılması mı neden kötü oluyor?
Itemleri Blizzard satmıyor, Blizzard bunu teşvik de etmiyor. Neden tükaka oldu şimdi Blizzard? Kestiği komisyon yüzünden mi?

Son olarak, bunu destekleyen BİRÇOK insan var, benim gibi bir işe sahip olan, günlük oyun hakkı sınırlı olan VEYA bok gibi parası olan insanlar; neden işin bu tarafından bakmıyorsunuz da, hep tek taraflı düşünüyorsunuz?

kötü oluyor çünkü yasallaştırıyor bu işi, oyunun bir parçası haline getiriyor ki şirketin esas yapması gereken bunu her fırsatta baltalamak. yapmaya çalışana hayatı zindan etmek.

"korsanı engelleyemiyoruz hadi bedava verelim oyunu, komisyonla yetiniriz" diyorlar mı? hayır, gene 60$ istiyorlar. demek ki oyuncuyu değil cüzdanı düşünüyorlar, kanmamak lazım bu "güvenli ortam" söylevine. tü kaka çünkü gameplay'i batırmak pahasına cep doldurma ihtiyacını göze sokuyorlar. ufak indie şirket filan olsa acıyacağım.

o BİRÇOK insan bariz zamanları yeten başka bir oyun oynaması gereken insanlar. çok insan yanlış bir iş yapması o işi genelgeçer hale getirmez. oyunlarda hile koruma sistemi yokken BİRÇOK insan da hile yapıyor. hadi onların tarafından bakalım olaya ve hak verelim?

vaktiniz yoksa abimin yaptığını yapın, ps3'te black ops.
Sosyal ağlarda paylaş

İş güç sahibi değilsen, paran yoksa veya "benim reel parayla alınan itemlerle işim olmaz" modundaysan, RMAH kullanmayan oyunculardan olursun, bildiğimiz standart AH kullanırsın ve bulduğun uber itemleri gold karşılığı satarsın?

Blizzard alternatifleri sunuyor ve RMAH kullanmadan oyundan keyif alınacağının da altını çiziyor.

Nedir peki buradaki asıl üstünde durulan? "Paralı bebe, item alacak, denge bozulacak" Hangi dengeden bahsediyoruz? Blizzard kesin bir dille (eğer fikir değiştirmezse) competitive veya e-sport tadında olmayacağını söyledi Versus modunun.
Ancak adam senin birkaç kez kulağını alır, bu kadar. Tabi, bu argümanı yapan oyuncular hiç "yetenek"ten bahsetmiyor o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

o BİRÇOK insan bariz zamanları yeten başka bir oyun oynaması gereken insanlar.

Bunu söyleme hakkını kendinde nereden buluyorsun? Sen mi karar vereceksin, insanların ne oynayacağına?

Allah'tan Blizzard bu şekilde düşünmüyor; düşünselerdi eminim şu anda Diablo 3 veya Starcraft 2 veya WoW konuşuyor olmazdık.

BİRÇOK insan konusuna gelirsek, öyle bir örnek vermişsin ki, direkt tartışmayı yokuşa sürme olayı. Kısaca, oyunu normal ve legit oynayanlarla, hile yaparak oynayanları karşılaştırdığında, sence çoğunluk kimde?
Sosyal ağlarda paylaş

item-based oyunda yetenek?
http://messeriespreferees.unblog.fr/files/2008/11/b7johncage.jpg
puh-leeeeaaase..

oyunda bir pvp modu var mı? var. buraya iki ah'den de alışveriş yapan girebiliyor mu? evet. competitivemiş değilmiş geçiniz, satışa pvp'siz çıkan wow'u ertesi yıl e-sport yapmaya çalışan şirketten bahsediyoruz burada. arena oynamayacak adama daha ucuza satsınlar o zaman oyunu. oluyor mu? olmuyor tabii.

düşünün ki cod böyle silah satmaya başlamış, eleştiri gelince de biri çıkıp "o zaman multi oynamayın, 5 saatlik singleplayer'ı oynayın" diyor. komik mi? bundan 1-2 sene sonrası muhtemelen. 2 sene önce bu başlığa mangır ah'si geleceğini yazsak kim inanırdı?

öte yandan "mephisto'ya gelmek istiyorsan falanca item lazım" diye mahalle baskısıyla item alınacağı bariz, bkz: wow.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Bunu söyleme hakkını kendinde nereden buluyorsun? Sen mi karar vereceksin, insanların ne oynayacağına?

Allah'tan Blizzard bu şekilde düşünmüyor; düşünselerdi eminim şu anda Diablo 3 veya Starcraft 2 veya WoW konuşuyor olmazdık.

BİRÇOK insan konusuna gelirsek, öyle bir örnek vermişsin ki, direkt tartışmayı yokuşa sürme olayı. Kısaca, oyunu normal ve legit oynayanlarla, hile yaparak oynayanları karşılaştırdığında, sence çoğunluk kimde?

bunu söyleme hak gerektiren birşey değil, nihayetinde talimat vermiyorum elbette ki. bir soruna gözlem ve olması gereken çözüm.

hile yapmak serbest bırakılsa ve şirket tarafından özellikle korunup kollansa, (mangır ah'si misali) oyun içi kılıç almak için euro ödeyen insanların oranından kat kat daha fazla olur hile yapanlar.

örneksiz de tartışabiliriz elbette ama durumu şimdiden tamamen benimsediğiniz için çarpıcı benzetmeler olmadan ikna olma ihtimalinizin olduğunu sanmıyorum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Bu olayın en büyük zarar vereceği nokta yukarıda değinildiği gibi başka firmaların bu olayı trend haline getirecek olması. Aynen starcraftta, önceki diablolarda ve wowda olduğu gibi kendi ürününe güveni olmayan, piyasadaki belli kalıplara yönelen çoğunluk oyuncuyu yakalamayan çalışan her firma diablo'daki bu sistemi olduğu gibi kopyalamaya çalışacaktır.

Nasıl WoW'un başarısı yüzünden mmo piyasası senelerce wow klonu arayan oyuncularla ve wow klonu üreten yapımcılarla büyük bir kısır döngü içerisinde kaldıysa blizzard'ın yiyeceği her nane(gerek iyi gerek kötü) kalabalık topladığı için yine senelerce endüstri standartı haline gelecek diye düşünüyorum.

Micro transaction ile dolu abuk bir dönem hiç hoşuma gitmiyor açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Yetenek konusunda ben farklı bakıyorum, normal/nightmare belki ama hell'de eminim ki her önüne gelen cirit atamayacak, ama bunu konuşmak şu anda anlamsız, hem seninle konuştuğum için, hem de daha kimse Hell ve ötesini görmediği için.

Diğer bir konuda, bahsettiğin tüm itemler normal AH'den de alınabiliyor? Normal AH'den item alıp, PvP yapanlar muaf oluyor o zaman sizin deyiminizle? Normal AH'yi de istemezsiniz şimdi siz böyle bakılınca?

Hatta hatta, bu oyunun en uç noktası hardcore mode'da, RMAH'a izin verilmiyor. Demek ki, Blizzard bazı şeylerin farkında.

Üstüne üstlük, mahalle baskısı olsa bile, arkadaşlarınla oynarsın, bu sorunu ortadan kaldırırsın. Eğer ısrar edip - senin düşüncenle yetenek gerektirmeyen oyunda - Public Games oynarsan; ya oyunu kendin kurarsın ve böyle bir sınırlaman koymazsın, ya da ızdırabını çekersin, senin tercihin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

ya evet d2 de hep parayla alış veriş vardı, blizz şimdi legalleştiriyor, e wowdada parayla alış veriş var, sadece el altından devam ediyor, e o zaman blizzard yeni mmosunda paralı ah hatta parayla item satsın?

Spark'cım, itemi Blizzard satmıyor; store üzerinden hiçbir zaman item satılmayacağını da söylemişlerdi.

WoW ile Diablo 3'ü tür bakımından aynı kefeye koyuyorsan(ız), üzgünüm arkadaşlar, bu tartışma hiçbir yere gitmez.
Sosyal ağlarda paylaş

normal ah'den alınan eşya gene oyuna verilen emek karşılığında alınıyor. yani girdi ile çıktı aynı. bunu gökten zembille inen 'gerçek hayat birikimleriyle' bir tutuyorsan durup tekrar düşünmen lazım. tavlada zar atmayla 5 lira verip düşeş satın almak aynı şey mi?

hardcore kimin umrunda? %1?

mahalle baskısı zaten o arkadaş grubundan olacak ki. ahmetboss'a gitmek isteyecek millet ama falanca ekipman gerekecek. 3 gün 5 gün derken bulamayınca alınacak.

öte yandan wow ile d3 arasındaki fark gayet az, şirket aylık yerine komisyon ile gelir uçurumunu kapatmaya çalışırken hele hele.

mangır ah'si sıradaki mmo'larına eklenince sana hatırlatırız bu yazdıklarını. ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Wowda da bildim bileli gold satışı vardı. Goldu parayla alıp sonra o gold ile istediğin itemi ah'dan satın alabiliyorsun. Blizzard bu yeni sistem ile işin alengirini ve illegal kısmını ortadan kaldırıyor.

Tırışkadan siteler ve şahıslar para kazanacağına oyuncular paralarını riske atacaklarına benim denetimim ve gözetimim altında temiz temiz yapın diyor.

Ki bencede şu aşamada çok yerinde bir sistem. Düzensiz bir çarpık sistem olacağına düzenli! bir çarpık sistemimiz olacak (?)
Sosyal ağlarda paylaş

oyun bu.satin aliyor olmak başından en sonuna kadar erişim sağlamalı. ödenecek ekstra ücretler oyun tecrübesine etki etmemeli.

sizin mantığınızla abi tetikçi tutup adam vurabiliyorduk zaten, devletin adam öldürmeyi legalleştirmesi iyi oldu demek gibi.

oyun firmaları bu tür item alim satimlarını legal görürse ki blizzard gibi sancaktar bir firma bunu yaparsa multiplayerın olayı kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Düşüncelerimin tıpatıp aynısı burada yazılmış ama ben genede DHW platformunda yazdığım mesajları direk kopyalayım hardcore oyuncu sayısının +1 fazla olduğunu göstereyim hihi

diablo 3 for n00bz

"OsManiaC" said:
valla kimse kusura bakmasın dünyanın en zengin adamı olsun olmasın X kişisi gidip diablo gibi bir oyunda "PARA" ile aytım alıyorsa o x kişisi low layf high casual keko masterdır

beklesin az xboxuna ps3üne çıkar onda alır para ile kimse birşey demez nasıl olsa herkes birbirinin aynısı o ortamda asfsaf

"OsManiaC" said:
Öncelikle Blizzardın bu aytım muhabbetini Gabeciğin şapkacıklar ile Team fortress 2 bebişlerini günde 2 kere sağması ile aynı olay olarak görüyorum. Yeni nesil PC oyuncuları kudurur prem olayım şunu alayım bunu alayım oyunun b.ku çıkar ve bu direk PvP muhabbetlerinde kendini gösterir. Auction olayları ile ilk keko browser oyunlarında karşılaştım adam alıyor direk para ile silahı hop sonra atıyorum level1-9 ladderında top10 a çıkıyor. Diablonun kendine has özellikleri vardır yani oyundaki item arama heyecanı başka hangi oyunda var ki?

Tamam belki trade olayı olarak mantıklı kanal kurup iki saat stone of osman arıyorum şunu trade ediyorum diye beklemiyeceğiz (gerçi zamanında o bile güzeldi) ama işin içine bu para muhabbeti girdi mi oyun çok kolay abuse olur. Aha bir önceki sayfadaki karikatürü düşünün. Adam basıyor parayı auctionlarda her oyuncudan bal alıp ortaya hayvan gibi bir şey çıkartıyor. altınla alınma olsa tek daha güzel olurdu. Bu oyun kınayt onlayn değil ki? item bulmak bu kadar kolay olmamalı resmen konsolize (!) etmeye çalışıyorlar PC oyuncularını. Ya herşeyi geçtim hangi Hardcore diablo oyuncusu xxxx itemını bulmak için 10 kez baal run yapmak yerine auctionda bekler.

Barbar eşyam var ben wizardım olayı da Titan questteki gibi shared stash var bence çok güzel bir özellik. 5 Tane mule char açıp hepsine kendi eşyalarını dayarım artık.

Zaten dragon ruhluyum ben item falan satmam biriktiririm ^^

edit: 10kere item dedik bir kere link vermedik aha

http://us.battle.net/d3/en/item/

"OsManiaC" said:

Konsollaşmadaki mantık olayın hardcoredan casuala kayması..

Kesinlikle olacak şeyi söylüyorum PvP karakteri oluşturmak için deli paralar dönecek. Auctionlardan iyi itemları parayı basıp alanlar her zaman ladderda üst sıralarda olacak. d2items gibi sitelerin legal hali işte bu. Hepimizin zaman sorunu var artık kemik diablo kitlesinin yaşı belli sonuçta ben akşam 9da 10da eve gelip sabah 6da kalkan bir mühendisim mesela. Bu action muhabbetleri oyundaki kaliteyi düşürecektir.

İşin içinde premium account, auction, vb gerçek para ile alışveriş olan her oyun bir yerlerde seni oyundan soğutmaya mahkum. Aylık ücretli oyunları buna katmıyorum o farklı bir şey.

Özet geçiyorum artık; para ile avantaj sağlamak oyunlarda bana göre değil.

"OsManiaC" said:
işin legal boyutunu düşünürsek kesinlikle başarılı ve ekstradan kolayca para kazanmak için mükemmel. Ama dediğim gibi (ABUSE kelimesini kullanmayım bu sefer) çok kolay bir şekilde kötüye kullanılabilir.

Co-op yapıyorsun bir casual elemanla ikinizde diabloyu yeni almışsınız ladderdaki oyuncular da max level 15 falan siz level 6sınız boss u kestiniz level 7 oldunuz o da ne adam 5 saniyede üzerine unique itemları ya da set itemı çekmiş pvp de sizi bir güzel hırpalamış olacak. Adama soracaksın ya arkadaş hangi ara bu kadar item kastın diyecek mastercard Sonra gel de delirme. Diablo 2 sitesindeki item lara bakın düşük levellar için bir sürü set / unique var .

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...