Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hitler Durdurulmasaydı?

pwnbot

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

iste 50 ler 60 lar olmasisin sebebi de 2. dunya savasi baskan
adam borc para veriyor avrupaya, parayi dolasima sokuyor
diyorki benim uretim fazlam var, borcu benden mal alarak odeyeceksiniz .

aga o söylediklerin amerika'nın dünyayı domine etmesine neden oldu evet, ama en başında adamların üretim imkanları zaten dünyayı katlıyordu. savaş sırasında bu dediklerini yapıp uçağa, gemiye, tanka boğmadılar dünyayı.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

iste 50 ler 60 lar olmasisin sebebi de 2. dunya savasi baskan
adam borc para veriyor avrupaya, parayi dolasima sokuyor
diyorki benim uretim fazlam var, borcu benden mal alarak odeyeceksiniz.

savas hic olmamis olsa nah yapar.

Hayir kapitalizmin altin cagini yasatan bretton woods idi

Nixon sonrasi sistem bozulunca bu bok cukuruna girdi iste dunya
Sosyal ağlarda paylaş

matmazel hazretleri yine lügat parçalamış cevap verme tenezzülüne gerek yok ama sade şu noktaya değinmek istiyorum:

almalar zaten marstan geldikleri için, büyük savaşın kaybeden tarafı olarak avrupanın buhranından muzdarip olmadıklarından rahatça işlerine bakmışlardır tabi

ayrıca, avrupa karasında bulunmayan ingilize ne denir?
- inine kovalanmış ingiliz denir
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

rusyaya baglayabiliriz ya
dunyanin trolludur rusya
osmanliyi yikan da rusyadir aslinda, avrupanin hanuna koyanda

adam ayni anda cinle japonyayla ugrasip sonra isvecle ugrasabiliyor.
ve muhtemelen hitler falan olmasaydi rusya baya saracakti avrupaya.

Esas soru, stalin durdurulmasaydi olmaliydi heh. Almanyayla savasmamis bir rusya karsisinda abd ne yapabilir?

doğru, hitlere birazda o yüzden işin başında göz yumdular, yenilmiş almanyanın komünist olamaması için, aslında bu bile bir komplo teorisi...
Sosyal ağlarda paylaş

feamer problemin bu iste senin, bilgiye degil tamamen varsayim uzerinden konusuyorsun

ingiltere ne zaman kita avrupasinda daimi askeri bir guc oldu? inine kovalanmis ingilizler benzetmen facia o yuzden. ingilizlerin inine kovalanmasi tamamen 2. dunya savasindan sonra. ikinci dunya savasi basladiginda dunya nufusunun %25 i ingiliz kontrolu altinda, donemin hala super gucu, okyanuslar hala ingiliz kontrolunde ki alman salakliginin zirve noktasi bu gene, ingiltereyi denizde yenebilme sanslari yok adamlarin ne donanma doktrini ve gelenekleri var nede dogru duzgun yetismis subaylari

hani salliyorsun bilgiye dayali salla lutfen heleki tarih bolumunde iken, gundem degil burasi.

gelelim diger fantasik aciklamana

said:
doğru, hitlere birazda o yüzden işin başında göz yumdular, yenilmiş almanyanın komünist olamaması için, aslında bu bile bir komplo teorisi...

hayir problem bu degildi, bu konuda sansliyim cunki avrupadayken cok ciddi bu konuda hem arastirma yapma hemde cok kral hocalarla konusma sansim oldu avrupa birligi konusunda

orta avrupanin daima bir istikrar sorunu oldu habsburglar guc kaybettiginden beri. balkanlardada osmanli dagildiktan sonra bir guc boslugu oldu ki balkan ulkeleri birbirini bogazlamaya basladi bunun sonucunda.

burada bulunan cozum avrupanin siyasi birligi meselesi idi, ozellikle 1. dunya savasinin faturasi bu kadar agir olmus iken akli basinda hicbir ulke avrupada yeniden bir savas cikmasini istemiyordu. Hitler gibi bri figur hepsinin hosuna gitti, almanyanin yeniden ayaga kalkmasi ve kurulucak bir avrupaya hem lider olmasi hemde bir istikrar kalesi olmasi gerekli birseydi. sorun bu salaklar hitler zihniyetinin nerelere gidecegini tahmin edemediler.

basta almanyanin avusturya ile "birlesmesi" hos karsilanan birseydi, cekleri isgalinede kimse ses cikartamadi ciddi ciddi ancak polonyanin isgali hani bu isin nereye gittiginin habercisi idi, savas kacinilmazdi o yuzden

AB dedigimiz olguda bundan farkli birsey degil, AB nin kurulusununda amaci avrupanin yonetimini almanlara birakmaktan ibaret. avrupada cunki kalici barisi saglamak icin anahtar ulkedir almanya ki merkel olmasaydi bundan 10 sene once dagilmisti AB

merkel giderse iktidardan ve yerine capsiz birileri gelirse gorun cumbusu simdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

İngilizler kara ordusu bulundurmasa dahi Avrupa'nın içişlerine daima ilgisi olmuştur. Mesela Ruslarla ezelden beri gizli müttefiktir bu herifler. Moskova'nın ilk elçi yolladığı ülkelerden biri İngiltere. Değişik bir ilgileri var Rusya'ya ve hem Napolyon'un hem de Almanların merkez Avrupa projesini bir şekilde bozmuşlar Ruslar'la bir olup.

Hitler, Chamberlain'e yalvarıyor söz Polonya son, oradan direkt Sovyetlere dalacağım diyor ama İngilizler bir türlü kabul etmiyor. Hitler'in bu sözünde durup durmayacağı tartışılır ama Kavgam'da direkt İngilizler doğal müttefikimiz. Onlarla bir an önce müttefik olup bolşevik tehlikesini bertaraf etmek gerekiyor diyen bir adam kendisi. Bana göre mecburen dalıyor Fransa'ya ve İngiltere'ye. Stalingrad'da kuşatılan orduyu geri çekmeyen, Moskova önlerinde tüm ordusu erimesine rağmen hücum emri vermeye devam eden adamın Deniz Aslanı Harekatı'nı yapmaya gözü kesmiyor.

Normalde Hitler'in tüm amacı Lebensraum ama işte İngilizler ikna olmuyor. Olmadığı gibi de kutuplardan ve İran üzerinden Rusları donatıyor. Kısacası çok kutuplu Avrupa İngilizlerin işine geliyor gibi gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

sanayi devrimi sonrasi ozellikle 20.yy in baslarinda artik ingiltere avrupada itis kakis politikasindan baya geri adim atiyor

cok temel sunun sebebi, kimse musterilerini bombalamak istemiyor. kapitalist duzen bunun uzerinden yurur. son 20 senedeki butun itisip kakismalar ne hikmetse dunya ticaret orgutune uye olmayan ulkelerde cikmistir. cok dusundurucu dimi :D

ingiltere avrupa pazarinda hir gur ciksin istemez o yuzden.

cok eskidendi o rakiplerim birbiri ile didissin ben keyfime bakiyim geyigi. artik hele piyasalar birbirine bagimli ancak, cinde cikicak bir ic savas amerikayi felce ugratir veya polonya ile almanya savasa girse italya ile yunanistan mahvolur en once

ulke olarak biz cok gecmiste kaldik bu konularda ne yazikki
Sosyal ağlarda paylaş

"Max Damage" said:

İngilizler kara ordusu bulundurmasa dahi Avrupa'nın içişlerine daima ilgisi olmuştur. Mesela Ruslarla ezelden beri gizli müttefiktir bu herifler. Moskova'nın ilk elçi yolladığı ülkelerden biri İngiltere. Değişik bir ilgileri var Rusya'ya ve hem Napolyon'un hem de Almanların merkez Avrupa projesini bir şekilde bozmuşlar Ruslar'la bir olup.

Hitler, Chamberlain'e yalvarıyor söz Polonya son, oradan direkt Sovyetlere dalacağım diyor ama İngilizler bir türlü kabul etmiyor. Hitler'in bu sözünde durup durmayacağı tartışılır ama Kavgam'da direkt İngilizler doğal müttefikimiz. Onlarla bir an önce müttefik olup bolşevik tehlikesini bertaraf etmek gerekiyor diyen bir adam kendisi. Bana göre mecburen dalıyor Fransa'ya ve İngiltere'ye. Stalingrad'da kuşatılan orduyu geri çekmeyen, Moskova önlerinde tüm ordusu erimesine rağmen hücum emri vermeye devam eden adamın Deniz Aslanı Harekatı'nı yapmaya gözü kesmiyor.

Normalde Hitler'in tüm amacı Lebensraum ama işte İngilizler ikna olmuyor. Olmadığı gibi de kutuplardan ve İran üzerinden Rusları donatıyor. Kısacası çok kutuplu Avrupa İngilizlerin işine geliyor gibi gibi.

ingilterenin en temel politikası,balance of powers-güçler eşitliği.100 yıl savaşlarını kaybetmesinden bu yana bakarsanız hep güçlü tarafın karşısında koalisyon kurmuştur ingiltere.bu fransa olur,habsburg ispanya-kutsal roma cermen imparatorluğu olur,almanya olur.hepte bi şekilde de başarmıştır bunu.

bunu yapmak için eski düşmanıylada bir olur problem etmez.ruslara karşı bi hassas noktası yok yani ingilizlerin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...