Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hitler Durdurulmasaydı?

pwnbot

Öne çıkan mesajlar

axedice said:
Amerika işgal edilmezdi. Nuke yağardı tepemize, post apocalyptic oyunlar oyun olmaktan çıkar gerçek olurdu.

Bal gibi de Amerika işgal edilirdi. Hitler'in bu konudaki stratejisi müthiştir. Rusya, mağlup edildikten sonra sıra Amerika'ya gelecekti. Azor Adaları'ndan kalkan uzun menzilli Alman bombardıman uçakları Atlas Okyanusu'nu geçerek Amerika'nın doğu kıyılarına bomba yağdıracaktı. Öbür yandan da Alman denizaltıları yine Amerika'nın doğu kıyılarını abluka altına alacaktı. Bu arada Japon İmparatorluk Donanması da ABD'nin batı kıyılarına saldıracaktı. Japon uçak gemilerinden havalanan uçaklar ABD'nin batı kıyılarında taş üstünde taş bırakmayacaktı. Daha sonra da Almanlar doğudan, Japonlar ise batıdan ABD sahillerine asker çıkartarak; ABD içlerine doğru süratle ilerlemeye başlayacaklardı. İki cepheli bu savaş karşısında müthiş bir paniğe kapılan ABD ise kısa zamanda teslim olmak zorunda kalacaktı. Böylece ABD; Almanya ve Japonya arasında paylaşılacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

ha yanı adamlar "sadece adalarımızı bombalıyolar ana yaraya anti air kurmamıza gerek yok yahu, hatta bütün avcı ucaklarıda adalara gönderelim" dediler yanı.

ayrıca, el kada britanya yıllarca bombalandı ama hala fabrıkaları tarlaları calıştı, halkı yaşamaya devam etti, almanya nereye bombalayıp tuz buz ediyo amerikanın doğu sahil şeridini, ne almanyanın ne japonyanın öle amerikanın bi tarafından girip diğer tarafından cıkıcak kaynağı veya insan gücü vardı, koca bir kıtayı o kadar kucuk nufuslarla ele geciremeziniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Cafein said:
Oooof ooof, üç gündür şurada yokum neler olmuş.

Şimdi oturup hepsine uzun uzun cevap döşenirdim, ancak...

1. Vaktim yok, birazdan evden çıkıp yine bir koşturmacaya başlamam lazım.

2. Manowerkin, AKP gibi insansın ne diyeyim ben sana. Dediğin kitapların hepsini okudum, üstüne daha fazlasını okudum, üstüne Nazi veya Hitler sempatizanı olmasam da savaş öncesi ve savaş dönemi Almanyası'nın özellikle ekonomisiyle ilgili ödevler yaptım ve epey araştırdım. Hiçbir şey söylemeden insanlara "azıcık oku, cahilsin oku, hede hödö" demek kolay. "Elimde belgeler var, elimde belgeler var" demesi de kolay. O zaman benim elimde dünyanın belgesi var ve sen okuduklarını cidden anlayamıyorsun.

Ek olarak, zaten okuduğunu düzgün anlayıp sindirebilecek bir insan kendi anadili olan Türkçe'yi de doğru düzgün konuşur, doğru düzgün yazar. Biz de onu düzgün anlar ciddiye alırız. Daha kendi dilini düzgün yazamayan bir adam kalkıp sağa sola cahillik ayarı verir, politik ideolojilerle ilgili atıp tutar, "Ben sizden çok biliyorum" derse ben o adama kıl olurum, bunu da söyleyeyim.

Son olarak da şunu diyeyim, Viktor gerekli uyarıları yapmış ama, bu forum kamuya açık ve belli kuralları var. Bu forumda her türden insan var. Ortaya fikirlerinizi dökmeden önce doğabilecek hassasiyetleri de düşünün. Uç fikirleriniz varsa da bir zahmet bu fikirleri destekleyecek belge ve kanıtlarınızla düzgün bir dilde bunları yazın ki, "Rööhöhöh Dünya Türk Olsun", "Bütün yahudiler sabun olsun", "Müslüman dediğin ibiştir" gibi tuhaf yorumlarla insanlar kışkırtılmasın.

Gün itibariyle izlemekteyim, içi boş laf görürsem çıkartırım sopamı.

Türkçeyi düzgün kullanmayan,tartışma kurallarına uymayan kişi ben miyim,ya da söylenen şeyleri okuyup onlara cevap vermek yerine bana "yıaaaa cevap vermeyin yaa,bomba patlasa işersin,çok 2.dünya savaşı oyunu oynamışsın" "akp gibi adamsın" gibisinden diyen kişi ben miyim?evet bilmiyorsunuz dedim,anlamıyorsunuz dedim,yazdıklarımı iyi okumuyorsunuz dedim,benim yazdığım ilk mesajdan itibaren direk nazi sempatizanı muamelesi yapılıp,"tartışma" olayı yok oldu bi kere..iş tartışmaya bindi ve ben de kendimi savundum

"Rööhöhöh Dünya Türk Olsun", "Bütün yahudiler sabun olsun", "Müslüman dediğin ibiştir"..benim yazılarımda bu ve buna benzer şeyler var mı?
uç fikirlerim yok,bu konuya ad kendi uç fikirlerimi yazmak için mesaj atmıyorum,sadece gördüğümü söyledim,kendime göre değerlendirmesini yaptım,yanlış bulan varsa "arkadaşım düşüncelerin yanlıştır,bak bu böyle böyle" der..bana saldırıdan başka birşey görmedim ben.hiçbirşey söylemeden insanlara oku dedim evet,ama o insanlar tarışma adına bana birşey söylemedikleri için öyle dedim,istediğinizi söylersiniz isterseniz şerefsiz ilan edin ya da küfür edin,ama bir konu hakkında tartışıyorsak ve de ben başkaları tarafından doğru bulunmuyorsa dahi bir düşünce ortaya atmışsam saldırının şahsıma değil de o yanlış bulunan düşünceleri çürütmek üzere yapılmasını isterim...

konuyla ilgili olarak bilmiyorum artık kaçıncı defa söylüyorum bunu,Adolf Hitler'in insan kesmesine sevinmiyorum,Nasyonalizmden konuştum diye alman hayranı olacak değilim..
Nasyonal Sosyalizmin asıl ideolojisini kuran insanın kim olduğunu ve asıl düşüncenin onun kuramı olduğunu,Hitler'in olayı değiştirdiğini,hatta sosyalizm kelimesini sırf sendikaları vb. kandırmak için koyduğunu da söyledim,yazdım,önceki mesajlarımda var.Hatta bu yüzden Hitler'in hatası olarak gördüğümü bile söyledim bu durumla ilgili..
hatalarıyla,ve saygı duyduğum yanlarıyla her türlü eleştirisini yapmıştım Adolf Hitler'in..yeter artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:
Türkiye'ye girilmemesinin en büyük nedeni coğrafya diye okumuştum bir yerde de, alternatifi Rusya olunca ehehe diyesim geliyor.

Türkiye'ye girmemesinin sebebi coğrafya değil sadakattir. Çünkü Türkiye 1. DÜnya Savaşı'nda Almanya'nın müttefikiydi. Dikkat ederseniz Hitler, 1. Dünya Savaşı'ndaki müttefiklerinden hiçbirisine saldırmamıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadakat değil, yapılan hesaplardır. Alman Genelkurmay'ı Türkiye'ye saldırmayı düşünmüş, hatta istihbarat alan Türk Ordusu olası saldırıyı engellemek için Meriç üzerindeki köprüleri uçurup saldırıya hazırlanmıştır.

Ancak Türklerin direneceği ve doğuda dağlık arazide mevzilenip Almanların Kafkaslara veya Orta Doğu'ya ulaşma planlarını aksatacağı düşünüldüğünden, Türkiye'ye saldırı düzenlenmemiş. Ayrıca Anadolu'nun doğu tarafının coğrafi yapısı Alman planlarına yine uygun olmadığından, Almanlar dikkatlerini Ukrayna düzlüklerine çevirmişler.

Anadolu da Ukrayna gibi düz olsa ve Almanların Kafkaslara hızla uzanabileceği bir rotaya izin verseydi bence tarih bambaşka yazılabilirdi...
Sosyal ağlarda paylaş

Cafein said:
Sadakat değil, yapılan hesaplardır. Alman Genelkurmay'ı Türkiye'ye saldırmayı düşünmüş, hatta istihbarat alan Türk Ordusu olası saldırıyı engellemek için Meriç üzerindeki köprüleri uçurup saldırıya hazırlanmıştır.

Ancak Türklerin direneceği ve doğuda dağlık arazide mevzilenip Almanların Kafkaslara veya Orta Doğu'ya ulaşma planlarını aksatacağı düşünüldüğünden, Türkiye'ye saldırı düzenlenmemiş. Ayrıca Anadolu'nun doğu tarafının coğrafi yapısı Alman planlarına yine uygun olmadığından, Almanlar dikkatlerini Ukrayna düzlüklerine çevirmişler.

Anadolu da Ukrayna gibi düz olsa ve Almanların Kafkaslara hızla uzanabileceği bir rotaya izin verseydi bence tarih bambaşka yazılabilirdi...

nazilerden alınan istihbarat konusunda Türk istihbaratçılarının çok iyi oldukları söylenir,hatta Türkiyedeki alman istihbaratçılarını o kadar iyi kandırmışlar ki,savaş sonunda ağlayarak veda ettikleri söylenir alman istihbaratçıların..(kaynak:tuncay özkan,mit^'in gizli tarihi)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
İsmet Paşa'nın 1. Dünya Savaşı'ndan sonra dikkate alınması gereken çok güzel bir sözü vardır : 'Eğer Almanlar savaşı kazansaydılar, bir daha gelmemek üzere geleceklerdi!'

+ Açılış yazısındaki 'hitler yahudilerin hepsini öldürseydi dünya daha yaşanılır olur muydu' sorusunun dile getirilmesinden dahi rahatsız oldum olur mu kardeşim öyle şey. 'Yahudiler dünyayı karıştırıyor, dünyayı yönetiyor' anlayışınada tamamen karşıyımdır herhalde başlangıçtaki yazıyı yazan arkadaşta böyle bir görüş hakim...tmm bazı yahudi locaları hakikaten güçlü localar ama birazda abartılıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak dipnotlar,

Almanya'nın amacı Türkiye ile savaşmak değil, Türkiye ile birlikte savaşmakdı. Harkov'u Ruslara geri kaptırmamak için deli gibi uğraşmalarının ana gayesinin Türkiye'nin savaşa girip girmeyeceğini belirleyecek ana etmenlerin başında gelmesi olduğu söylenir. Aynı şekilde Stalingrad direncinin arkasında da aynı sebep çok ciddi bir yer tutar. Şayet Stalingrad Rusların eline geçmemiş olsa idi Türkiye'nin Almanların yanında savaşa girmiş olma ihtimali hiç de az değil idi.

Hiç bir ciddi savaş planında Amerika'nın işgali söz konusu değildir. En fantastik planlarda bile Amerikan toprakları üzerindeki bombardımanın tek amacı Amerikan halkını yıldırmaktır, öyle üretimi düşürmek savunmayı zayıflatmak filan değil. Japonlar bu iş için balon kullanmışlar ve bir parça başarılı olmuşlardır. Ancak Amerikan yönetiminin uyguladığı katı sansür sayesinde savaş bittiği güne kadar bu konuda hiç bir haber yayınlanmamış ve konuşulmamıştır. Balonların başarısız olduğunu düşünen japonlarda bu işe son vermişlerdir. Ayrıca 2 kez de denizaltıdan kalkan uçak ile bombalamışlardır.

Almalar ise birkaç değişik deney yapmışlar (ABD'ye kadar gidip tek bir bombayı atıp dönemeyen uçaktan, V2'nin çok daha uzun menzillisine kadar) ama hiç birini gerçekleştirememişlerdir.

Amerika uçaksavar neden basmadı derseniz de buna çok basit bir cevap verebiliriz; "iki koca sahil şeridine kaç milyon uçaksavar yerleştirmeyi düşünürdünüz?" ABD'yi klasik uçaksavarlar ile korumak en az bombalamak kadar fantastik bir plandır.
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:
Ufak dipnotlar,

Almanya'nın amacı Türkiye ile savaşmak değil, Türkiye ile birlikte savaşmakdı. Harkov'u Ruslara geri kaptırmamak için deli gibi uğraşmalarının ana gayesinin Türkiye'nin savaşa girip girmeyeceğini belirleyecek ana etmenlerin başında gelmesi olduğu söylenir. Aynı şekilde Stalingrad direncinin arkasında da aynı sebep çok ciddi bir yer tutar. Şayet Stalingrad Rusların eline geçmemiş olsa idi Türkiye'nin Almanların yanında savaşa girmiş olma ihtimali hiç de az değil idi.

Hiç bir ciddi savaş planında Amerika'nın işgali söz konusu değildir. En fantastik planlarda bile Amerikan toprakları üzerindeki bombardımanın tek amacı Amerikan halkını yıldırmaktır, öyle üretimi düşürmek savunmayı zayıflatmak filan değil. Japonlar bu iş için balon kullanmışlar ve bir parça başarılı olmuşlardır. Ancak Amerikan yönetiminin uyguladığı katı sansür sayesinde savaş bittiği güne kadar bu konuda hiç bir haber yayınlanmamış ve konuşulmamıştır. Balonların başarısız olduğunu düşünen japonlarda bu işe son vermişlerdir. Ayrıca 2 kez de denizaltıdan kalkan uçak ile bombalamışlardır.

Almalar ise birkaç değişik deney yapmışlar (ABD'ye kadar gidip tek bir bombayı atıp dönemeyen uçaktan, V2'nin çok daha uzun menzillisine kadar) ama hiç birini gerçekleştirememişlerdir.

Amerika uçaksavar neden basmadı derseniz de buna çok basit bir cevap verebiliriz; "iki koca sahil şeridine kaç milyon uçaksavar yerleştirmeyi düşünürdünüz?" ABD'yi klasik uçaksavarlar ile korumak en az bombalamak kadar fantastik bir plandır.

enteresan şeyler yazmışsın,açıkçası ayrıntıları çok merak ettim

balonla ve hatta "denizaltıdan" 2 kere uçak kaldırıp abd yi bombalama olayının ayrıntıları,tarih ve kaynakları neler?
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla japonların süper uçak-denizaltılarıyla panama kanalına intihar saldırısı yaparak kanalı kapatıp Amerikalıların kapanan Avrupa cephesinden güç kaydırmalarını imkansız hale getirmek için saldırı planları var. Hayata da geçiyor bu plan denizaltılar pasifik tarafı çok iyi korunduğu için atlantiğe gitmek üzere hint okyanusunu ve afrikayı geçip arkadan saldırmak üzer yola çıkıyorlar. Fakat hedeflerine ulaşamadan savaş bitiyor ve teslim oluyorlar. Amerikalılar teknolojisi sovyetlerin eline geçmesin diye incelemeleri yaptıktan sonra direk batırıyorlar bu süper denizaltı-uçakgemilerini..

I-400 sınıfıdır bu denizaltılar..
Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin said:
Ufak dipnotlar,
Japonlar bu iş için balon kullanmışlar ve bir parça başarılı olmuşlardır.

Bu popüler tarih dergisinin bir sayısında vardı.

İşin daha da acısı, bu balonlardan birinin, manhattan project'in (atom bombasının) geliştirildiği binanın elektrik tellerine takılıp patlamamasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz balonla yangın bombası, denizaltıyla uçak gönder vs gibi projeler realistik değil ya tutarsa mantığıyla yapılırlar. Devasa araştırma bütçelerinden pay kapmaya çalışan araştırmacıların generalleri kafalamasıyla ya da tam tersi generallerin bilim adamlarına uçuk isteklerle gelmeleriyle gerçekleşir.

Öte yandan V roketleri ve jet motorlu uçaklar kaynak israfına yol açmış ve verim alınamamışsa da başarılı örneklerden sayılabilir.

Zihni sinir 2. Dünya Savaşı projelerinin bence bir numarası Amerikalıların yarasalara yangın bombası bağlama projesidir. Özellikle ahşap evlerle dolu Japonya'ya karşı geliştirilen bu projede ayaklarına mini yangın bombası bağlanan yarasalar girdikleri köşelerde,oluklarda vs. yangın başlatacaklardı. Canlı yarasa bombaların bir deneme sırasında askeri üste yangın çıkarması projenin akibetini de belirleyecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

ucak tasıyan ucak cok da sacma gelmedi ben dusununce nedense..

cunku savas ucaklarının belli menzilleri var..almanyadan amerikaya gidip geri donen savas ucagı war mı bi fikrim yok..ssuan war mı okonuda bi fikrim yok o zamanlar kesin yoktur yani.. ve almanyanın saldırmayı planladıgı yerler gayet uzak menzil dısı bolgeler..tasıyan ucagın menzili deposu bilmemnesi daha buyuk uzun kocaman olur.. saldırı ve sonrasında geri donus icin yeterli yakıt da savas ucaklarında buludurulur..

neyse bana mantklı geldi..ilerde savas acarsam yaparım boyle bisiler.. =))
Sosyal ağlarda paylaş

ya ucaklarda şöle bi durum var ama,

cok yakıt=cok ağırlık
cok yakıtı alıcak ucak=cok ağırlık
cok ağır ucağı taşıycak motor=cok ağırlık
cok ağırlık, daha güclü motor daha cok yakıt=daha cok ağırlık
taşınan ucaklar=daha da cok ağırlık
-----------------------------------------------------------

kazanc=cücük.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu uçak taşıyan uçak derken, Almanların uçakların altına taktıkları devasa bombalarla karışmıyor inşallah? Öyle bir projeleri de var çünkü, avcı uçağının altına içi patlayıcı dolu pilotsuz bir uçağı takıp yallahlıyorlar. Pilot hedefi gözüne kestirince uçağını bomba uçaktan ayırıp o istikamette bombayı salıyor, tayyar-i bomba kendi uçarak hedefe çarpıyor. "Mistel" miydi neydi adı.

Uçak taşıyan uçağı bilmem de uçak taşıyan zeplin fikri var. Uçan uçak gemisi şeklinde tasarlamışlar, ancak düşman avcılarına karşı oldukça zayıf olan zeplini korumanın yolunu bir türlü bulamadıkları için hayata geçmemiş. "Sky Captain and the World of Tomorrow" olacakmış yani yapabilselermiş.

Benim en koptuğum fikir 1500 tonluk "Landkruzer" fikri, yerde yürüyen savaş gemisi. Ama metrelerce uzunluk ve yükseklikte, 1500 tonluk ve saatte 3 km hızla ilerleyen bir aleti hangi yakıtla yürütürsün, nereye götürürsün, hava saldırısında darmaduman olmasını nasıl engellersin bilinmez. Ciddi ciddi de uğraşmışlar bu fikirle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...