Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

jagged alliance 2

Sam

Öne çıkan mesajlar

1.13 modu sürekli güncellenen birşey. en son installer versyionu

1.13_2445

Bu linkten installer ı indirin. oyunun klasörünü seçin, gereken bütün programları yükleyecek.

Daha sonra oyun klasöründeki ini editöürünü açarak oyun ile ilgili bir çok şeyi değiştirebilirsiniz. örneğin çözünürlüğü 800-600 veya 1024-768 yapabiliyorsunuz.

Windowed oynayabiliyorsunuz (tabi windows da görüntüyü 16 bit renk olarak ayarlamanız gerekiyor sanırım)

yeni inventory sistemi var.

ap ler 25 den 100 e çıkartılmış silahlar arasında 1-2 ap lik farklar hayati önem taşıyabbiliyor :P

eşyalar için yeni detaylı açıklama menüsü var.

Tabi 1.13 ü oynayacaklar için 1-2 uyarım olacak. İlk olarak drassen counter attack olayını istiyorsanız ini editör ile kapatabiliyorsunuz.
2. olarak da silahların bozulma (jamm) sistemini değiştirmişler. 80% deki silahınız bir anda tutukluk yapabiliyor. O yüzden silahlara reliability diye yeni bir özellik eklemişler. Bu özelliği yüksek silahlar düşük kondisyonlarda daha az bozulma şansına sahipler. Gene de kullandığınız silahları boş bir anınızda repair etmenizi tavsiye ediyorum. (aynı turn içinde hem ana silahım hem de tabancam bozukluk yaptı çıldırıyordum)

Daha bir çok özelliği mevcut. Hala yeni şeyler eklemeye çalışıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bu APleri 100e cıkarma olayı nasılki ya ben biraz eski kafalıyım hoşuma gitmez bu şimdi yüklemeyem yeni versiyonu, bende 2085 release var birazda ben oynamalar yaptım binarydeki proeditle cok manyak oldu nerdeyse her mercin değişik silahı var artık:D 1.13e yeni başlayanlara önerim Experienced, Normal Guns, Realistic, BobyRays(Great),Inventory system(Old) şeklinde oyuna başlamalarıdır cok daha zevk alacagınız kesin cünkü yeni inventory sistemi ve tons of guns olayını aktif edince yüzlerce çeşit silah ve item doluyo oyuna b.oku cıkıo yani önermem onu... biraz alışınca zorluga, experte geçersiniz expert cok daha zevkli onun üstünde insane seviyesi var ama cok kasıyo
Sosyal ağlarda paylaş

100 ap olayı şu bütün fiziksel aksiyonları 4 ile çarpmışlar ama silahların ap leri tam 4 ile çarpılmamış.

25 ap ile oynarken birbirinin aynısı silahlar vardı. 100 ap olunca silahların arasıdnaki 1-2 lik değer bile önemli oluyor.

Tons of guns bence çok güzel. ama sorunu "enemy weapon choices" diye bir olay. Bu default olarak çok random geliyor. Sözde karşınızdakiler düzenli bir ordu ama silahları ve cephaneleri hiç düzenli değil :P Diabloya dönüyor oyun resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

jaan, karşıdaki düzenli ordu dediğin ordu ufacık ve uyduruk bi güney amerika ülkesinin ordusu dolayısıyla ne düzen nede disiplin bekleyebilirsin bence bööle farklı inventoryleri olması çapulcu ve paralı asker şeklinde olmaları cok daha mantıklı ve realist oluo tabii normal guns veold inventory modunda ayrıca proeditten silahların coolnessı deişiyo ve istediin şekilde sadece AK-47 veya AK-74 kullanan bi ordu olablio.verdiin linkten yeni patchi cektim kurdum temiz bi JA2 instalının üstüne ilk izlenimlerim gayet olumlu menüleri falanda modlamışlar bu sefer hoş olmuşŞ:D şimdi eski prof.dat dosyamı buna kopyalasammı diye düşünüom çünkü biton güzel değişiklik yapmıştım merclerin inventoryde
Sosyal ağlarda paylaş

v1.13'de ayarlarda (oyuna başlarken değil, menüden options'a girince) enemies drop everything gibi bir seçenek var. Expert oynarken onu açtım. Daha zevkli oldu bence. Adamlar hangi eşyaları (silah, cephane, zırh, bomba vb) kullanıyosa ölünce üstünden çıkıyor. Silah ve cephane sorunu kalktı ortadan ve daha bir gerçekçi oldu.

Oyunun dengesini de bozmuyor. Yani oyunun en başında adamlardan dehşet silahlar almak gibi bir durum yok. Değişik tabanca çeşitleri düşürüyorlar, arada submachinegun yada pompalı falan. Sonra adamlar güçlenince düşürdükleri silahlar da güçleniyor.

Öbür türlü (yani o özelliği kullanmazsanız) adamlar oyunun başında pompalı tüfekle geliyor, sen kıytırık tabancayla karşılık veriyorsun. Ölünce de üstünden hiç bir şey çıkmıyor. Haksızlık oluyor yani.

Edik: Ha bir de bir şey sorcaktım. Ben şimdi v1.13 versiyonunu güncellemeye kalksam aynı kayıtlardan devam edebilir miyim?
Sosyal ağlarda paylaş

eet bende açıom o özelliği daha gerçekçi oluo zaten ölen adamdan herşeyinin düşmesi yoksa cok saçma ve zor oluo expertte... soruna gelirsek büyük olasılıkla çalışır save dosyan ama oyun illa patlar bi yerden sonra turn dönerken falan oyundan atar yani denemedim ama cok karıştırdıımda dosyaları bende atardı bazen ordan aldıım deneyimle bunu yazıom yoksa kesin emin deilim bence ayrı bi dizine 0 dan gene kur oyunu ve ona yükle bu yeni patchi sonra save dosyalarını atarsın içine denersin mesela bende 3-4 ayrı JA2 kurulu kafama göre açıp oynuyom modluyom:D
Sosyal ağlarda paylaş

1.13ün forumunda başlık actım ve sordum dediklerine göre bu yeni yamada 100 AP sisteminden tekrar geri 25 AP ye dönmek için DATA-1.13 klasöründeki APBPConstants.ini dosyasınının başındaki AP_MAXIMUM = 100 satırını AP_MAXIMUM = 25 yapmak yeterli bunuda bi ek bilgi olarak vereyim, ben 25e cevirdim 100 pek sarmadı biraz eski kafalıyımdırda:P ama dier yenilikler müthiş olmuş gerçekten mutlaka deneyin derim(tu)asıl ilginç şey ise adamlar şimdide oyunun grafik ve karakter animasyonlarına el atmaya hazırlanıyolar, elemanlar kaynak kodu çözüp 1 sene inceleyip sonra bu projeye başladılar ortaya harika bambaşka bi oyun cıktı tadından yenmiyo bide yeni grafik ve animasyon yaparlarsa bilmiom neler olur artık oynarken orgazm oluruz heralde:D
Jaanın verdiği link arka sayfada kalmış bende tekrar yazıyom merak eden olursa yeni sürümü diye 1.13_2445
JA2 goldu kurup üstüne bunu kuruyoz başka yama,dll dosyası şu bu falan gerekmiyo eskisi gibi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
oyunu çektim. ilk kez oynuyorum bu arada. başladım öle. 3 tane tip aldım falan. ilk başta 3 tane düşman geliyor falan sonra bi haritada 1 kare batıya gittim yine düşman geldi falan. onlarıda öldürdüm evet. amacım nedir tam olarak? bir arkadaşımı oynarken seyretmiştim az biraz. silah falan alıyodu. yapım aşamasında diyor silah satan site için. bide karakter özelliklerini nasıl yapmam gerekir öle denemelik başladım. marksman+agi+hp verdim. fakat diğer olaylar nedir?

çok birşey anlamadım desem yeridir oyundan ki çokta karışık durmuyor. combat sistemini anladım gibi mesela fallouttan alışığım ap sistemine fakat heal olayını anlayamadım. first aidi falan nasıl yaptırıyoruz gibi.

küçük bir walkthrough alabilirmiyim? (:

edit: bazen karakterler geri geri yürümeye başlıyor. koşmuyolar falan. load ediyorum geçiyo. klavyedeki tüm tuşlara bastım düzelmiyor. steatlh falanda değil. nasıl düzeltiliyor o options'tan falan mı?
Sosyal ağlarda paylaş

oyunun üstüne bi kere JA2 1.13 modunu kurmuş olduğunu varsayarak anlatacam, çünkü grafik olsun AI olsun her bakımdan değişiyor JA2. eğer kurmadıysan hemen kur üstteki mesajımda var linki. oyunu "normal zorluk" seviyesinde ve "normal guns" ile oynamanı tavsiye ederim tabi "realistic" olacak oyunu kurarken yoksa madeni uzaylılar basıyo biraz uçuk yani o yüzden realistici seç.
neyse önce kendi karekterini yani IMPyi yaratıyoruz. bende herkes gibi hp, marksman, agility gibi değerleri veriyorum. medicalı 35te bırak explosivesı, mechanicsi sıfırla cünkü ya 70in üstünde olmaları gerek bişeye yaraması için yada sıfır olcakki fazla stat ziyan olmasın. genelde sniper+night oluyorum bu işleme 3bin dolar bayılıyoruz. sonra sıra geliyor diğer siteden mercenary kiralamaya, bunuda gene statlarını ve fiyatlarını değerlendirerek yapıyoruz. başlangıç için "Buns, Steroid, Grizzly, Blood" gibi isimler ekonomik olacaktır. normalde bi merc 1 hafta kiralanır, ama üst sıralarda göreceğin mercler baya pahalıdır ve onları 1 günlük kiralamak başlarda şehirleri temizlerken sana büyük kolaylık sağlar. örneğin Lynx hem fiyatıyla hem uzun mesafeli tüfeğiyle en uygun seçimdir. tabi Lynxi alırsan, yanına fazla adam alamayacan onuda hatırlatayım. neyse takımınıda kurduktan sonra sağ alttaki zamanı ilerletme çubuğuyla operasyonu başlatırsın ve araziye inersin helikopterle. burda düşmanlar gelince zaten olay fallout gibidir, onu biliyorum demişin. onun dışında heal etmek için first aid çantasını inventoryde eline alacan ve heal edeceğin elemana tıklayacan. yaralı adamını heal etmeden zamanı ilerletirsen kan kaybından ölür gider bunuda unutma:D gene sorcağın bişi olursa burdayız... kolay gelsin:)-D
----
edit: koşma R tuşuyla toggle olur, turb based olmadığı yani real time anlarda double-clickle mousu koşar yine.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:
edit: bazen karakterler geri geri yürümeye başlıyor. koşmuyolar falan. load ediyorum geçiyo. klavyedeki tüm tuşlara bastım düzelmiyor. steatlh falanda değil. nasıl düzeltiliyor o options'tan falan mı?

İlk önce biraz hikaye anlatmam lazım. Ama konunla ilgili. İşine de yarar. :)

Farkettiysen oyunda interrupt sistemi var. Bazen savaştayken düşman hareket ederken interrupt oluyor, onun hamlesini yarıda kesip sen hamle yapıyorsun. Aynısını düşman da sana yapabiliyor. Eğer düşmanın olduğu yere doğru bakıyorsan interrupt şansın artıyor. Oraya bakıyorsan ve ek olarak silahını hazırlamışsan şansın daha da artıyor. Silah hazırlamak sadece v1.13'te oluyor bildiğim kadarıyla. L tuşuna basıp o anda baktığın yöne tıklayacaksın. Başka bir tarafa dönüp silah hazırlamak istiyorsan L tuşunu iki kere kullanman gerekiyor yani.

Bunları neden mi anlattım? Farketmişsindir belki, savaş modundayken bir tarafa dönmek de AP harcıyor silah hazırlamak da AP harcıyor. Bir tarafa dönmek ayaktayken 2 ap, çömelirken ya da yatarken daha da fazlaydı sanırım. Dolayısıyla bir tarafa bakarken bir adım geri gitmek işkence oluyor. İşte o yüzden baktığın yönü değiştirmeden adım atmak için bir tuş var: Alt (yada ctrl tam hatırlamıyorum). Özellikle yere yatıyorken baya AP kazandırıyor bunu kullanmak.

Peki bunu niye anlattım? Deli miyim ben? Hayır efenim. Oyunda bir bug var. Bazen alt + tab ile falan windows'a döndükten sonra oyuna dönünce Alt tuşu (yada ctrl :p) basılı kalıyor. Dolayısıyla nereye tıklarsan tıkla geri geri gidiyor adamlar. Çözüm: Alt + tab kullanmıyosun. :)

Bu bug sadece steam versiyonlarında var sanıyodum. Bilmiyorum sende normal mi var steam mi var.
Sosyal ağlarda paylaş

dressen'in 2 bölgesini aldım falan. silah alma olayıda açıldı. first aid kullanıyorumda rest falan gibi birşey yok mu? hp nasıl doluyor yani?

edit: çok saol yalnız bir binada 7 kişi sardı etrafımı demin. o L zımbırtısı sayesinde 2 kişi falan aldım galiba. enemy turn'de araya girip ateş etmeye başladım 2 kez.

bu arada buns ve steroid'i aldım. 3 kişi yeterlimi acıbağ? 7 kişiyi aldım demin ama genelde kaç asker aynı anda çıkabiliyor karşıma yada şimdiden başka adam almama gerek var mı? parayı harcamayayım boşuna
Sosyal ağlarda paylaş

yaraları sardıktan sonra, HPnin dolmasının bikaç yolu var. ya zamana bırakırsın ki, cok uzun sürer bu seçenek. ya drug kullanırsın regen olur elemanın canı. yada dediğin gibi Rest yaparsın uyur adam. Reste ana haritada solda isim listesinde bi adama tıklayınca cıkan menüden ulaşılıyor, rest dışında repair, train militia gibi seçeneklerde var. repair bildiğin item tamiri işte mechanicsi 70 ve üzeri olan bi eleman grubun silahlarını falan tamir ediyor bunlan. train militia ise ele geçirdiğin şehirlerde milis güçleri yetiştirmeni sağlıyor işte bir nevi yerel polis(tu)
edit: buns, stereoid, grizzly ve lynx güzel seçimler olur tabi bide senin karekterin vardır onlan birlikte 5-6 kişilik bi takım yeterlidir. ama dediğim gibi JA2 "1.13" modunda başlangıçta normal zorlukta oyna sonra experte geç yoksa zor gelebilir
Sosyal ağlarda paylaş

Shadow hp doldurmak için her şeyi saymışsın ama en önemlisini anlatmışsın. Medical skill'i yüksek biri doktör rolüne girip takımdaki yaralıları iyileştirebiliyor. Anında olan bir şey değil. Tamamen iyileşmen saatler, hatta günler sürebilir. Ama yine de kat kat hızlandırıyor iyileştirme sürecini. Ayrıca doktor rolüne giren kişi kendini iyileştiremiyor. Tabi uzun süre doktor rölünde kalırsa zamanın etkisiyle iyileşiyor ama yavaş yani.

Doktor rolü için ise çantanda medical kit olması lazım. First aid kit değil ama, medical kit. Sonra harita ekranında görev olarak "doctor" seçiceksin (hani student, group, vehicle vb seçenekler olan menüden). Sonra iyileştirmesini istediğin herkesi tek tek seçip "patient" olarak işaretliyeceksin. Sonra zamanı hızlandırıp bekleyeceksin.

Doktor olan kişi epey yoruluyor. O yüzden belli bir süre sonra uyuması gerekecek. Patient olan kişi ise tam aksine dinlenmeye başlıyor. O yüzden o dinlenen hastalardan birini dönüşmeli olarak doktor yapmak baya hızlandırıyor işi.
Sosyal ağlarda paylaş

doktor olarak başlarda favorim MD dir, hem ucuz hemde medicalı yüksektir. MDyi savaşa sokmam, çatışma sonunda heal ederken falan kullanırım, o yüzden bu doktor rolü olayı içinde biçilmiş kaftandır MD:D ama oyun sonlarına doğru savaşçı doktor isterseniz cliff var onun stat/fiyat oranı baya iyidir...
Sosyal ağlarda paylaş

dressen mine'a kadar geldim. 2 tane tüfek aldım. party 4 kişilik falan. fakat dressen mine'da bir sıkıştırdılar 21 kişi geliyor yarısını falan yatırıp illa biyerde öldürüyolar bir adamımı.

taktiklerini falan bilmediğimden. birde nasıl vurulmuyorsunuz abi? elinde accuracy 1 olan adam tee ebesininkinden 40 dmg falan koyuyor bana. elimde rifle var vuramıyorum adamı marksman:87 karakterle

taktik falan bişiler verin. oyun güzel bu zamana kadar oynamadığımada pişman oldum beceremediğim oyun az var bunu 1 gündür oynuyorum ve birşey bilmediğimi düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

bir kaç taktik yazayım. İlk olarak elinde uzun menzilli silahlar olmadığını varsayıyorum.

elinde silahlar kısa menzilli olduğu için hemen kendini gösterip ilk gördüğün adama ateş açma.

1- iyi pozisyon al.
Kıçını sağlama al da diyebilirim :P Öyle bir yerde mevzilen ki Düşmanların sana ateş açabilmesi için senin silah mesafene girmeleri gereksin. Örnek binaların içi (camdan uzak dur) binaların arkaları.

2- Kendi turn ünde hareket etme interupt etmeye çalış

Pozisyon aldıktan sonra eğer 1.13 oynuyorsan baktığın yöne doğru "L" tuşu ile silahını kaldır. örneğin bina içindeysen binanın girişine doğru bak.

3- düşmanı çapraz ateşe al.

Bu biraz zor ama gene de denemeye değer. Düşmanın etrafını sarmaya çalış. Bir tane adamın la bir yere siper alıp her turn ateş edip yere yat mesela. Bu düşmanın ilgisini senin üzerine çeker. Bu sırada başka bir karakterle etrafını çevir. (zor bir hareket)

4- turn un bittiğinde düşmanın hala hayatta ise ve seni görüyorsa tavsiyem load et :P

5- çok zorlanırsan geceleri saldır. :P (01-04 saatleri arasıı :P )

6- Sniper silahları alınca oyun bitiyor resmen :P (bir dragunovla bütün sektörü çok rahat temizlersin :P )
Sosyal ağlarda paylaş

valla farklı farklı taktikler var, ama en güzeli etrafı iyi gören korunaklı bi çatıya saldırı başlamadan önce adamlarını dizmektir. buns-steroid-lynx ve senin karekterinin markmanshipi yüksektir bunlara mümkün olan en ii silahlarını dağıt en başta. sonra madenin yanındaki madenci kulübesinin tepesine tüne bu grupla:D adalarını çatının tam kenarında değilde 1-2 kare içerde oturt, güneyden girerler düşmanlar haritaya ona göre bi yerleşim al adamlarınla. gelenlerin gözünün akını görene kadar ateş etme LoL:D cidden baya bi yaklaşmalarına izin ver gerekirse yere yatır adamlarını her tur sonunda falan, nişan alırken max AP harcaki boşa gitmesin atışın. lynx en geriden sniper desteği sağlasın, diğerleriylede elinden geleni yapacan artık. eğer 1-2 düşman çatıya yanına çıkacak olursa onuda en dandik adamınla tara, iyi adamlarının APsi gitmesin... bu 1.13 moduyla gelen drassen baskını oyunun dönüm noktasıdır ve cidden zordur ama eğer fazla hasar almadan atlatırsan, baya bi alışmış olursun oyuna. bide oyunda optionstan "enemies drop all items when they die" şeklinde bi secenek vardır bunu aktif et, bu sayede düşmanlar ölünce üzerlerindeki herşeyi lootlarsın bu hem daha gerçekçi hemde expert-insane gibi zor seviyelerde oyuncuyu kurtaran bişeydir. yoksa tam donanımlı elite komandodan dandik bi sw&38lik düşerse şaşırma>:D<
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...