Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

jagged alliance 2

Sam

Öne çıkan mesajlar

JA2 cidden süper bi oyun helede bu 1.13 modu gelince iice aştı. JA3 cıkış tarihi belirsiz ama, duymuşsundur Jagged Edge Hired guns diye bi oyun cıktı. ruslar bildiğin JAyı kopyalamış yeni nesil grafiklerle ama pek becerememişler yani tutulmadı. ama bi dene derim belki sarar seni.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu bahsettiğimiz Jagged Alliance2 üzerine yapılmış bir mod. bunu oynayabilmek için JA2ye ihtiyacın var. o da türkiyede artık bulunmaz çünkü "10 yıl" öncesinin oyunu:D yuh 10 yıllık oyunu konuşuyolar deme çünkü 1.13modu grafik olsun AI olsun herşeyi tazelemiş durumda(tu) fallout2 tactics falan oynadıysan ona cok benziyor diyebilirim. dediğim gibi oyunu sitesinden ve steamden 9-10 dolara digital download olarak falan yada nette başka malum yerlerden bulursun. imba bi oyun olduundan, cok eski olsada genede bulunuyor heryerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de gaza geldim 1.13 hatrına yeniden yükledim ama tam bir hayal kırıklığı. 3.gün Dressen'i aldım ama 5. gün tam 61 (yazıyla: altmış bir) asker geri almaya geldi. Ki bunların en az yarısı elite trooplardan oluşuyor.

Yok çatıya çık, yok vur kaç yap diye taktik vermeye kasmayın. Oyun içinde 5.gün itibariyle 60 askeri öldürecek kadar cephane yok. Hadi onu geçtim bende her tur 5 dakika bekleyecek sabır yok.

Edit: Hırsımı alamadım. Bu mu arkadaş geliştirilmiş yapay zeka. Wildfire bundan kat kat daha iyiydi. Onda en azından yapay zeka taktik yapıyordu el bombası falan sallıyordu. Yok efendim ai çatıya çıkıyormuş, yok kanatlardan sarıyomuş. Kanat kanat değil bildiğin kolordu sarsa ne olur sarmasa ne olur.
Sosyal ağlarda paylaş

haha, sınırlanmışsın yapamayınca:D
eğer 1.13e yeniysen, elite veya insane seviyede oynamayacan direk orta seviyeden başlıyacan, yoksa ağlatırlar adamı(:P) çok asker geldiği doru ama işte ona göre kuracan takımını, silahlarını dağıtırken hatta her mermiyi sıkarken iki kere düşünecen, ööle uzaktan aha gördüm birini sıkayım yok yane. biraz uğraşırsan seversin ve dahi hastası olursun 1.13ün ama tabi yinede seçim senin...
Sosyal ağlarda paylaş

O meşhur Dressen kuşatması config dosyasından kapatılabiliyor. Senin gibi bu Drassen olayından nefret edenler olduğu gibi, tam tersine hayran olanlar da var. Bence default olarak bunu açmış olmaları bir hata çünkü gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Oyun başlarken bunu da seçilebilir yapsayalarmış iyi olurmuş.

Yapay zeka ise gerçekten eskiye göre gelişmiş. 60 kişi geliyor diye denmiyor bu tabii ki. Etraftan dolaşıyorlar, çatıdaki adamı öldürmek için aynı anda 3-4 kişi çatıya çıkabiliyorlar ve çok daha iyi bomba kullanıyorlar. O Drassen olayı canını sıktıysa ayarlardan o olayı kapatıp baştan başlayabilirsin. Yada dişini sıkıp atlat orayı, gerisi zevkli gelecektir.

Benim tavsiyem: Yeni eklenen "Enemies drop everything" (yada benzer bir isim) seçeneği açman. Onu açınca, o aşırı güçlü elit adamları öldürmek işkence olmak yerine eğlenceye dönüşüyor çünkü üstlerinde ne varsa alabiliyorsun öldürdükten sonra. Ayrıca başlamadan Bobby Rays'te ne satılacağını da belirtebiliyorsun. Tabancayla başlamak istemeyenler için birebir.

Wildfire ise zevk meselesi. Ben hiç sevemedim Wildfire'ı mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

@Shadow: Sorun elite ya da insane değil iron man. Her tur save ederken mermi için on kere düşünebilirsin ama iron mande ne varsa sıkarsın. Ha iron man oynama dersen ver bi tane IMP bitiririm oyunu zaten.

Biraz forumlarına baktım, bu olaydan bazıları şikayetçi ama genelde çok beğenmiş insanlar. Taktik(!) olarak da yukardaki penceresiz bara girip kapıya doğru dizilmeyi tavsiye etmişler. Şaka gibi ya, taktik simülasyon olan bir oyun olmuş turn based Diablo.

Her neyse beğenen oynasın, ben beğenmedim. Evet oyun orjinalinden daha eğlenceli olmuş ama eğlence/zaman oranı dibe vurduktan sonra neye yarar.

Edit: @Mirage: İşte oyunun sorunu bu, zorluğu yanlış taraftan yani asker sayısından arttırmışlar dengelemek için bu sefer ayarlarla oynayıp daha çok silaha daha erken sahip olmak zorunda kalıyorsun. "Enemy drop everything+ excellent BR" açık oynarsam biliyorum ki bu sefer burayı atlatınca oyun çok kolay olacak çünkü 60 askerden çıkan silah+ excellent selection BR ile orjinalinde toplam sahip olduğum silaha sahip olacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

wildfireda biton hata var ya, okadar cok bina basmışlarki maplere paso çöküyo oyun. onu geçtim ne grafikte ne AIda bi gelişmede yok, adamlar basmış binayı başmış askeri salmışlar çayıra yani. bence 1.13ün yanından bile geçemez, cok amatörce kalıyo kıyaslayınca
Sosyal ağlarda paylaş

Nosfe, dediğim gibi Drassen olayı dışında asker sayısında bir artış yok. O Drassen olayı da kapatılabiliyor. Tek hataları default olarak açık olması.

Enemies drop everything ise oyunun dengesini bozmuyor çünkü oyun başında onların kullandığı silahlar da düşük seviye silahlar. 20 kişilik bir alanı temizlediğin zaman sadece 2-3 tane upgrade bulabiliyorsun. Ne bileyim mesela oyun başında bir iki shotgun ve smg buluyorsun. Sonra bilmem kaç bölge sonra kıytırık rifle'lar çıkmaya başlıyor. Yani devamlı gelişme duygusu var.

O yüzden öyle dediğin gibi 60 asker öldürüp high-end ekipman bulma gibi bir durum söz konusu değil. Drassen'deki 60 adamı öldürünce 50 küsür tabanca, bir iki shotgun vs çıkıyor dediğim gibi. Ama o kadar kıytırık tabancalı adam arasında bir tane rifle kullanan elit görünce seviniyorsun, çünkü onu haklayıp elindeki silahı alabileceğini biliyorsun.

Excellent BR ise gerçekten bozuyor dengeyi. O yüzden onu hiç seçmiyorum zaten. O oyunun başında imba başlamak isteyenler için zaten.

Bir de, iron man olmadan ver bir IMP bitiririm demişsin. v1.13'te iron man olmadan tek IMP ile bitirmen pek mümkün değil. Gerçekten gruba ihtiyacın oluyor. O bara girme olayı taktikten ziyade exploit bence. Ama gerçekten adam gibi bir takım kurup düzgün pozisyon alman gerekiyor. Öyle dan dun gidemiyorsun eskisi gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

ben drassen airportu aldığım gibi milita basmaya başladım. karakterin ldrship'i 75 yaptım bide ira'da galiba sadece milita basmaya mı yarıyor nedir. ikisini verdiğim gibi hemen alıyorum militayı. mine sektörüne girince yine milita yaptım gelene kadar birde önceden yaptıklarımda vardı o beni baya kurtardı. milita heralde o gelenlerden 10-15 kişi öldürmüştü en fazla. fakat lynxle ve kendi karakterimle sürekli köşelerden dönüp binalarda gezip falan düşmanlara arkadan saldırdım enemy benim milita'ya saldırırken. lynx kasap gibi saolsun
Sosyal ağlarda paylaş

mirage olayı cok güzel açıklamış, daha eklencek pek bişi yok. ben şahsen bu 1.13mod yapımcılarına teşekkürü bir borç biliyorum ve fırsat buldukça sitelerini ziyaret edip, tartışmalarına falan katılıyorum. bööle ufacık bi topluluk bikaç amatör ve parasız gençle böylesine güzel işler çıkarabilirken. EA gibi sektörün dev ve tekel konumundaki üreticisinin, saçmasapan sadece hamburger beyinli teenagerlara hitap eden oyunları basmasınıda kınıyorum! ulan para para nereye kadar, gözleri doysun artık! nekadar özgün oyun firması varsa hepsini kapatıp ayağını kaydırıp, karadelik gibi yuttular bünyelerine kattılar. şimdi o zavallı programcılara anca lotr:Conquest gibi saçmalıklar yaptırıyolar... inş şu EA ve benzeri paragöz firmalar bir bir batarda, programcı ve yazarlar gene özgün işlere el atabilirler. biraz wot oldu ama cok doluyum bu konularda:D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Yahu sevgilipati dostalrım, kardeşlerim.

Experienced mode'da bitiren var mı gerçekten bunu, hilesiz cheatsiz? Para kalmadı kaçıncı seferdir deniyorum. Keyif de alamadım oyüzden tekarar tekrar bşlamaktan sıkıldım. Ya money cheat yapacağım ya da novice başlayacağım.

Samimiyetle soruyorum - bitiren var mı? Varsa cidden ben de kasayım, fena JA2 oyuncusu değilimdir hani. Yapılabilitesi varsa yaparım gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm biraz nispet çeker gibi olcak sanırım ama, experienced değil expertte bile bitirdimB)-
zaten çoğu kişide expertte oynuyor ama insane denen abartı seviyede oynayıp insan olmayanlarda varmış:D
ya biraz kafa yorman gerekiyor dostum, aynı satranç gibi bi oyun bu. eğer ilk bikaç şehri ve drassen baskınını sorunsuz atlatırsan gerisi kolay zaten. başlarda ucuz adamların yanına 1 günlüğüne Lynx canavarını al. paranı biriktir sağda solda barda pavyonda harcama, madenleri ele geçir, her şehirde bolca militia bas, paso save-load yap falan filan zaten bildiğin şeylerdir bunlar:)
gerçi biliyosundur ama, oyuna başlarken ayarları ii yapman gerek, mesela ben expertte şu ayarlarla oynuyorum...
1- save anytime
2- normal guns
3- boby rays normal veya bi üstü
4- normal inventory
5- realistic
ek olarak optionsta, "Enemies drop everything" seçeneğini seçersen ölen düşmanları donuna kadar lootlarsın:)-D
ha bide oyunda, adam lootlamak dışında karşılaşacağın tiplerden alacağın görevlerlede para kazanırsın sonuçta bu bi rpg oyunu. örneğin san mona şehrinde, 1. sectorde angel adında bi derici eleman vardır onla konuş ve sonra san mona 2. sectordeki genelevden kızkardeşini kurtar. kızı angela götürünce sana dükkanın tapusunu verir. bu tapuyu gene san mona 2. sectordeki dövmeci gay elemana verirsen sana 10bin dolar verir. gene san monada 2. sectorde video kaset dükkanındaki punk saçlı kadını öldürürsen, videocu sana dükkanın arka tarafındaki Tony adlı silah tüccarıyla görüşmeni sağlar. bu adama topladığın silahları gayet ii fiyata satabilirsin. oyunda sector inventorye bakarken, Ctrl veya ALT ile sol clicke basarsan, o tıkladığın item satılır düşük bi fiyata. yani tonye satamadığın şeyleri bu şekilde satıp biraz para yaparsın.
sonra 3. sectorde kingpin denen bi mafya babası vardır. bu adamın cebinde 15bin dolar var ve evinin altındaki mahsendede 35bin dolar vardır. miktarlar daha fazlada olabilir ama en az bu kadar diye hatırlıyorum. ama bunlara ulaşmak için bu adamın 20den fazla guardıyla sıkı bi savaşa girmen gerekecek bunuda söliyim. oyunun başlarında bu miktarda bi para gerçekten hayat kurtarıcı oluyor(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Geçende experienced bitirdim ama özellike oyun başlarında çok fazla save/load kullanmak zorunda kalmıştım. Nerdeyse her bir iki turn'de save ediyordum. Ek olarak güvenli olduğunu düşündüğüm anları 'checkpoint' niyetine save ediyordum.

Shadow'un dediği gibi oyun satranç gibi. Bazen öyle durumlar oluyor ki bir iki turn geri giderek bile çeviremiyorsun durumu. Garanti şah-mat gibi. :) Ben de mecbur bahsettiğim checkpoint'lere dönüyordum o durumlarda. Sektöre baştan başlamam gerektiği bile oldu bir iki kere.
Sosyal ağlarda paylaş

ya eğer zevkine olsun diye düşünüyosan, kamuflaj+knife yanınada agility+health yaparsın tabi, ama karakterini ona harcıycağına herzamanki gibi marksman sniper yapmanı öneririm. çünkü bu şekilde pusulayacağın düşman sayısı 1-2 kişiyi geçmez sector başına ve malum çokta tehlikeli olur. dandik düşmanlar bile yakın mesafeden pompalıyla adamını aşağı alır. zırt pırt yaralı gezeceğin içinde, AP hep düşük olur ve bi sonraki sectorde falan pekte işine yaramaz ana karakterin.
bunun yanında specialitisi bıçak olan scully, blood, razor gibi adamlar var ama kamuflajları yok maalesef(td)
Sosyal ağlarda paylaş

hmm ozaman dediğin gibi yeni bi campaign aç ve fantazi takıl biraz...
bu arada 1.13ün hangi versiyonunu kullandığını ve zorluk seviyeni yazmamışın ama v2445'i "expertte", boby raysi "normal" seçerek ve "normal guns" ile oynamanı tavsiye ederim. bu ayarlar seni baya bi kastırıp daha cok zevk verecektir:D
Sosyal ağlarda paylaş

Experienced basladim standard olarak.. karakterim Nemesis sniper(expert)leadership marksman kasmis durumda su an oyunun yarisindayim 97 oldu lol..

Len buns lynx(1gun) olarak basladim ve cok kolay oldu.. acikcasi drassen kusatmasini cok istahla bekliyordum.. ama dalga gecer gibi 3 (evet uc) kisi geldiler..

Su an ki takimim.. Lynx Scope Nemesis Vicki Conrad Reaper Magic Iggy ve tabiki en sevdigim adamlardan Terry..Bunlarla harekat yapip geri kalan coplerle sagda solda militia ve getir gotur islerini hallediyorum..

Silahlar ve upgradeleri konusunda bi yazi hazirliycam.. sniper tufekleri 80 lik ve 120 uzeri olmak uzere tile lara ayrilmis durumda.. ama oyunun guzelligi cok daha farkli en agir ve buyuk silah en ii silah degil malesef.. ozellikle susturuculu bir sniper tufegi varki bazi sektorleri gece gorusu ile sadece dolasarak temizledim.. combata bile girmedim yani..

Bicaklama isleminede deginicem ama sonra..

Oyun eglenceli ve guzel yapilmis.. expert ve insane modelarini oynamadam bisey demiycem ama wildfire experienced modu kadar beni kastirmadi..gene de ilk oynayanlar icin zor diyebilirim..

Zamanla biseyler eklerim..screenshot falan ..
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:
ilk kez oynadığım novice açtım.boby rays'in açarken ne olduğunu bilmediğimde good açmıştım.
oyunu öğrenme denemesiydi zaten bu oynadığım. ama tekrar sniper başlamak istemiyorum işte

ya aslında illa bi değişiklik arıyorsan, explosives+mechanical şeklinde bi char açabilirsen daha faydalı olur, special olarak Electronics+lock picking sçmen gerek... dexteritysi de yüksek olcak tabii. oyunda hem patlayıcı hem tamir uzmanı bi char cidden cok işe yarıyo çünkü. yada bunların yanında leadershipi ve teachingi yüksek yani kolayca militia yetiştircek ve npclerle konuşacak bi charda yapabilirsin veya bi doktor belkide(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...