Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Tutorial

Fistan

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
ya yurttaki odama ben beta almayı planlıyom ama fanusta bakacam bir sorun olurmu suyunu 2-3 günde bir değiştiririm falan bide istanbuldan alıp bursaya getirsem balık posette dururumu 4 saat falan poset icinde bide tam olarak bana ne kadara patlar malzemelerle[signature][hline]:))) !!!
........................
Sosyal ağlarda paylaş

fanusun en kralı 10 ytl dir . ama fanus yerine ufak akvaryum almanı öneririrm en az 10 lt falan.

beta pahalı bir balık değildir.

4 saat yolculukta betaya birşey olacağını sanmıyorum kaldı ki bu balıklar akvaryumcularda gün boyu kavanozda bekliyorlar

beta balıkları yüzeyden oksijen alır o yüzden taş gibi balıktır bişey olmaz 2-3 günde bir su değişimiyle[signature][hline]dogmit bi ara msn de demiş ki:
bunu yazan tosun güç seninle olsun
MSN: [email protected]
http://netbux.org/?r=169517
ayda 24$ kazanmak için..
Sosyal ağlarda paylaş

poşette bişi olmaz ama sert bi kapta taşırsan senin için kolaylık olur. beta bakması kolaydır. ağır şartlarda yaşayabilir. akvaryumcularda zaten yaşam şartlarını görmüşsündür. ama şartlarınız uygun değilse hiç almayın eziyet çekmesin hayvan.

maliyet olaraksa balığın fiyatı 3 ytl civarında olmalı. ortaboy kaliteli bi kavanozu 7-8 ay önce 5 ytl ye almıştım. birde yem alıcanız tabi. yem konusunda bişi diyemicem. ama geneli şu küp şeklindeki kurutulmuş böceklerden yiyor sanırım.[signature][hline]Feror ego veluti - sine nauta navis,
ut per vias aeris - vaga fertur avis...
Quidquit Venus imperat - labor est suavis,
quae nunquam in cordibus - habitat ignavis.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
ben de bişi soliim bari bole genellıkle japon balıklarının karınları sıser yemegi fazla kaçırdıgı zman sırt ustu filan yuzmeye baslarlar arada yan yatar dibe oturur filan bu durumda; hemen balıga yeticek akdar bi parca ıspanak yapargi alıyoruz guzelce yıkıyoruz sonra cezvede bi gsl kaynatiyoruz bole su yesıl olcak sekılde sonra tekrar serın suyla yıkıyoruz o pıslık akıyo yumusacıcık hal alıyo yaprak bunu ufak parcalara bolmeyi ihmal etmeyın cunku ben bus butun atmiştim bole balık ytek seferde aldı hepsini boyu kadar bi parca agizindan sarkıyodu dier kısmıda bagirsaklarında sındırılıyodu . nese işte atiyoruz bu ıspanakı balıklar yiyiyo bi gsl ve bagirsakları calişiyo s*ca s*ca yemyesıl yapiyolar akvaryumu.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk olarak Fistan'a bütün bu bilgiler için çok teşekkürler. Özellikle akvaryum temizliğiyle ilgili kısım için =)

Şuan akvaryuma hava verilmesiyle ilgili 2, zeminle ilgili de 1 sorum var ama... Yardımcı olabilrseniz sevinirim.

Bu dış hava motoru, tamam...
Kumun altınada boruları ve şu havanın çıkacağı silindir şeyleri döşedik, o da tamam (80 cm lik akvaryuma eşit aralıklarla 3 tane).

Şimdi; 1. 3 tane hava çıkışı yeterli midir?
2. Hava motoru 24 saat aralıksız çalıştırlmalı mıdır?
3. Zemine fii tarihinde babam tarafından bir akvaryumcudan alınan çok ufak kum gibi taşlar var. Bunlar uygun mudur? Akvaryum zeminine ne konmalıdır, konacak şey nereden bulunur?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
1. 3 tane hava çıkışı yeterli midir?
Yeterlidir. 1 tane olsa bile yeter.ancak hava kabarcıklarını cok kalın tutmayın.ince ince hava versin.

2. Hava motoru 24 saat aralıksız çalıştırlmalı mıdır?
Akvaryumunuzda herhangi bir akıntı sirkulasyon yoksa hava motoru 24 saat açık tutulmalıdır.

3. Zemine fii tarihinde babam tarafından bir akvaryumcudan alınan çok ufak kum gibi taşlar var. Bunlar uygun mudur? Akvaryum zeminine ne konmalıdır, konacak şey nereden bulunur?
Zemine koyacağınız kum ne tür balık ve ne tür akvaryuma sahip oldugunuza göre değişir.bitkili mi bitkisiz mi? afrika chiclidleri mi yoksa japon ya da yumusak su isteyen discuslar mı? balık bitki bilgisi lazım.
Ama o ince kum idealdir cogu balıga.birazcık kalın olması bitkili akvaryum için iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
akvaryumun büyüklüğüne ve balıkların türüne göre değişir.
300lt üstü akvaryumlar 3-4 hafta hiçbir bakım gerektirmeden ve yemlemeden içindeki balıklar sorunsuz olarak yaşayabilir. (uygun balık sayısı ve uygun ortam yaratılmışsa)

daha küçük akvaryumlar daha cabuk kirleneceğinden ve yemek için gerekli kaynak olusmayacagından 10 günden fazla yemsiz ve bakımsız bırakılması uygun olmaz.

Balık cinsleri malawi ya da tanganika afrika chiclid'leri ise 15 gün rahat aç kalabilirler.
Amerika chiclidler ise aç kalırlarsa zayıf olanı seçer onu tüketirler.
Canlı doğuranlar eğer bol bitkili ve yosunlu bi tankta yaşamıyorsa açlıktan ölmeleri 5-6 günde olur.
Japon balıkları da aynı şekilde 1 haftada dirençsiz düşerler ve hastalanırlar.
Beta, Tetra tarzı tropikal balıklar açlıga dayanamaz.Az yerler ama yemsizliğe dayanamazlar.

Bu sürede hava motoru ve filtrenin sürekli açık kalacagını farzediyorum.

/Fistan
Sosyal ağlarda paylaş

O kadar büyük akvaryum almam mümkün değil, evde yer yok. Tam ölçüp bakmam lazım ne boyutta alabiliyorum. Ama max 100lt falan olur sanırım. O bile zor.

Bu durumda tatile gidince illa birine vermem gerekecek. Petshop'larla konuşayım belki ben tatildeyken belli bir fiyata bakabilirler. Yada olmazsa tatile gitmeden onları veririm, gelince değişik balıklar alırım falan. Teşekkürler bilgiler için. :)
Sosyal ağlarda paylaş

bak ne zamandır yazacaktım yeni geldi aklıma.

2 ay önce bir arkadaşım elinde 300 ltlik eşşek kadar bir akvaryum ve içinde ciklet midir nedir o balıklardan getirdi bi sürü. şimdi ben aslında balıklara falan pek ilgili birisi değildim ama eleman al sana hediye getirdim diyince kıramadım ve alıp ofise koymuş bulundum bu hayvanatları. gerçi şimdilerde kanım kaynamaya başladı keratalara. neyse benim sorum şu olacak. 15 tane balık var bu akvaryumda ve 4 tanesinin boyu 10cm e yakın ya da biraz fazla. bunlara ne kadar yem vermek lazım. ben dip yemi kullanıyorum bu ufak olanlardan ama şöyle bir sorun var bu balıklar çok fena, böyle kol gibi bırakıyorlar dışkıyı. bu bana normal gelmediği gibi akvaryumda balıklardan büyük dışkıların yüzmesi hiç hoş bir görüntü oluşturmuyor.

marka yem mi kullanayım ya da vereceğim yemin mkiktarını nasıl ayarlamak lazım? internetten bakındım biraz 1 dk yemlenebilecekleri kadar atın diyor yem. öyle yapıyorum ama derdime bir çare bulamadım doktor bey. ve yahutta bu yüzen yabancı cisimleri elemine edecek bir tertibat satılır mı, mevcut filtre bi işe yaramıyor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
dış filtre mi var akvaryumda? değilse iç filtre o kadar balığın filtrasyonunda zorlanır. bi dış filtre edin. EHEIM marka en iyisi bu konuda ama pahalı.
yem içinse Tetra Chiclid yemden ver o balıklara.
günde 3 sefer anlatıldıgı gibi 1dk da tüketecekleri kadar ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

Öncelikle sana çok teşekkür ederim Fistan bir süre önce bu yazını okudum ve çok ilgimi çekti. Sayende ben de balık sahibi oldum şuanki evimizde yer olmadığı için fanus aldım ama ilerde akvaryuma geçmeyi düşünüyorum. Soruma gelirsek dün 4 tane lepistes aldım 3 dişi 1 erkek ve sabah kalktığımda dişilerden birinin öldüğünü gördüm :( .
1- Sence balıklarım neden ölmüş olabilir ve diğerleride ölebilirmi ölmemeleri için ne yapabilirim ?

2 - Fanusumda sadece balıklar ve su var balıklarım yawruladığında yemesinler diye fanusa ne koymam gerekir.

3 - Fanusun dibine renkli kum vs. koymak gerekirmi , koymassam balıklarım mutsuz olurmu?

4 - Suyunu kaç günde bir değiştirmeliyim ( akvaryumcu alıştıkları su olduğu için günde 1 bardak su değiştirmemim yeterli olacağını söylemişti) Fakat suyun rengi bi garip , az yem atmama rağmen bitirmiyorlar ve dibe çöküyo yemler.

Evet çok acemiyim ama yardımcı olacığını düşünüyorum şimdiden çok teşekkür ederim....

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
fanus olduğu için suyu çok çabuk kirlenebilir bu yüzden günde 1 bardak veya birkaç günde bir değiştirmekte fayda var. balığın hasta olup ölmüş olabilir. su değişimi yaptıktan sonra suyun temizliği için gerekli ilaçları kullanıyor musunuz? kullanmıyorsanız en kısa sürede edinip kullanın. isterseniz dibine kum veya taş koyabilirsiniz ancak balıklar açısından bir fark yaratacağını sanmıyorum. akvaryuma geçmenizde fayda var. akvaryuma geçtiğiniz zaman balıkların yavrularını yememesi için hemen bir yavruluk edinebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

1- Sence balıklarım neden ölmüş olabilir ve diğerleride ölebilirmi ölmemeleri için ne yapabilirim ?
balığın dışarıdan getirdiğin su ile fanusun suyunun farklı değerler içermesi(sıcaklık,ph,kh vs) sonucu dayanamayıp ölmüş olabilir ya da ısıtıcı olmadığından gece gündüz sıcaklık farkından hastalanıp ölmüş olabilir.ama 1 günde hastalanıp ölmezler genelde.hasta gelmiştir ölmüştür.
diğerlerinin de ölmemesi için sabit sıcaklıkta tutmalısın suyu.

2 - Fanusumda sadece balıklar ve su var balıklarım yawruladığında yemesinler diye fanusa ne koymam gerekir.
fanusta lepistes beslenmez. lepistesler akıntılı suları sever.
fanusta çiftleşeceklerini bile sanmıyorum ama hamile geldiyse diiler bi ihtimal yavrulayabilirler.yavruları başka bi kaba aktarırsan kurtarırsın aksi halde fanusun içine bişeyler koyup yavruların saklanmasını sağlamak cok zor.zaten ufacık fanus.bide içine java yosunu falan kullanırlar bu iş için onu koyarsan yer kalmaz yüzecek.bazı akvaryumcularda rafyayı ince ince kesip bıcakla gerdirdikten sonra karısık bi yumak rafyayı akvaryumun içine koyuyorlar yavrular saklansın diye.ama sonucta plastik tavsiye etmem.sen en iyisi o balıkları ya ver ya da büyük bi akvaryum al.

3 - Fanusun dibine renkli kum vs. koymak gerekirmi , koymassam balıklarım mutsuz olurmu?
renkli kum falan zararlı.sonucta boyalı toksik madde içerirler bir çoğu.dibine 3-5mm caplarında kum koyabilirsin.2-3cm.ama fanus... ııh.
4 - Suyunu kaç günde bir değiştirmeliyim ( akvaryumcu alıştıkları su olduğu için günde 1 bardak su değiştirmemim yeterli olacağını söylemişti) Fakat suyun rengi bi garip , az yem atmama rağmen bitirmiyorlar ve dibe çöküyo yemler.
suyunu 2-3 güne bir %40 dipten çekerek değiştir.filtre sistemi yok fanuslarda bu yüzden sorun hep olur.dinlenmiş su koy bide.
yemi de 1 öğünde balıkların 1dk da tüketebileceği kadar ver.daha fazlasını verme.2 öğün yeterli olur.

Artı olarak fanusta balık beslenmez.beslenebilecek türkiye piyasasında 1 balık var o da beta. sıfır oksijensiz suda bile hatta çamurun içinde bile kalsa yaşayabildiği için.lepistes ve türevi canlı doguranlar bol oksijen ve iyi bir filtrasyona sahip geniş yüzme alanlı akvaryumları sever.
Sosyal ağlarda paylaş

Yardımlarınız için 2 nizede teşekkür ederim en kısa zamanda ufak bir akvaryum alıp oraya aktarıcam balıkları, demekki fanusta olmuyomuş , aldığım yerde bir sorun olmayacağını söylemişti adam demekki sallamış. Para biriktirip akvaryum alana kadarda arkadaşa veriririm balıkları. Açıkcası öğrenci olduğumdan fazla param yok , kazıklanacağımı düşündüğüm için şimdilik fanusla acemiliğimi gidermek istemiştim. Ankarada Bildiğiniz kazıklamıyacak kefil olabilecek kadar tanıdığınız bir akvaryumcu varmı acaba ?
Sosyal ağlarda paylaş

atlamıştır balık dışarı ölmüştür.nedeni yok.

@Revenqe, ya şimdi akvaryumcu adam ticaret gereği satar. fanusta sorun olmaz der.3 yıl yaşayacak balık 3 ayda ölür fanusta.bu da akvaryumcunun işine gelir.
ufak bir akvaryum alacam demişsin.ufak alacaksan hiç alma diyorum.
paran olunca alırsın. en ufak 100cm uzunlugunda akvaryum ehh denebilecek şekilde dogal ortam yaratılabilecek saglıklı akvaryumculuk yapılabilecek bi boyuttur.bunun aşşağısındaki akvaryumların fanustan farkı yoktur.ve ufak akvaryumun bakımı büyük akvaryumların bakımından daha zor ve zahmetlidir.
100cm uzunlugunda bi akvaryumu50-60 ytl civarında alabilirsin.
ama akvaryum almakla bitmiyor mesele.bunun dış filtresi var, hava motoru var, ısıtıcısı var, ışıklandırma sistemi var derken fiyat katlanarak gidiyor.
gerçekten akvaryum sahibi olmak istiyorsan para biriktir en iyisini yap derim.ama şimdilik sana tavsiyem fanusun içindeki lepistesleri akvaryumcuya ya da birine verip o fanusa 1 tane tek beta cinsi balık alıp beslemen.hem biraz zevkini alırsın hemde zorluk çekmezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Balıkları bir arkadaşıma verdim diğer lepisteslerinin yanına koymuş , Şimdi Fistan 100cm Akvaryum,dış filtre, hava motoru , ısıtıcısı , ışıklandırma sistemi , içindeki süsler vs. balıklar hariç toplam ne kadar eder ona göre biriktirmeye başlıcamda. Herşeyin en kalitelisi almayı düşünüyorum belki babamda koltuk çıkar yazın başında alabilirim
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Gerçekten çok güzel bilgiler görünce üye olayım dedim (:D takip edeyim , bende bu hafta içinde canlı doğuran akvaryum edineceğim , kerevit bitki benzeri canlılardan ilginç bir form yakalamaya çalışacağım.
Çok zor olduğunu söylüyorlar ama yinede istiyorum , çekici geliyor nedense.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...