Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Tutorial

Fistan

Öne çıkan mesajlar

pek anlamıyorum ben ama şu ciklit dediğiniz ciklet diye satılan balıksa uysalını göremedim ben..
2 tane koyduk (joker ciklet diye satılıyodu siyah sarı güzel bişi) once akvaryumdaki tum blaıkları yediler (güzel sklancak yer fln hepsi tam ama balık "hayvan" ) sonra birbirlerini yediler.. çok sinir ya.. dikkat edin :D
yeni başlıyanlara lepistes tavsiye ederim.. hem kolay kolay ölmüyo (ben yaşattım yane .. ) hemde yavrularken izlemesi çok eylenceli :D[signature][hline]Fire is the universal language
Sosyal ağlarda paylaş

fistan su Labirentli Balıklarından biraz bahsedebilirmisin?Bi arkdasım beta besle dedi bana. Yeni baslamak için ve sinirlere karşı birebir olduğunu soyledi. (canlı sinek fln verdiğinizde sineği alıp kavanozun camına flnvuruyormus baya eylenceli bir balıkmıs yani Yeri geldiğinde ufak bir kibrit kutusunda bile 1 gün boyunca yasıyabiliyormus :) Diğer labiretler nasil beta gibimi onlarda?[signature][hline]Feror ego veluti - sine nauta navis,
ut per vias aeris - vaga fertur avis...
Quidquit Venus imperat - labor est suavis,
quae nunquam in cordibus - habitat ignavis.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ailenin üyeleri, zaman zaman oksijen düzeyi çok düşen sularda da hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organına sahiptirler; doğrudan havadan oksijen alabilirler. Cüce Gurami ve Beta gibi bazı türleri, en güzel akvaryum balıklarının arasında sayılırlar. Yumurtalarını genellikle su yüzeyinde yaptıkları köpükten yuvalara bırakırlar.
bu bilgiyi ilk sayfada vermişim.Labirentli balıklar
Beta (Betta Splendens)
Cennet Balığı (Macropodus opercularis)
Cüce Gurami (Colisa lalia)
Mozayik Gurami (Trichogaster leeri) olarak sıralanabilir.

Beta'larda ayrıntıya girersek;
Sinonim Betta trifasciata, Betta pugnax
Habitat Tayland, Kamboçya, Laos
Boy 7 cm
Davranış Türe uygun karma akvaryumlar için.
Beslenme Karnivor; etçil.
Üreme Su yüzeyinde köpükten yuva
Akvaryum suyu pH: 7, Sıcaklık: 24-30°C
En küçük akv. 25 cm
Yüzme seviyesi Üst
Bakımı Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
En güzel akvaryum balıklarından olan tül kuyruklu betaların doğada Güney Doğu Asya'da yaşayan vahşi örnekleri kısa yüzgeçli ve mat renklidirler. Bu vahşi betalarda da üreme veya bir rakibe boy gösterme zamanlarında mat renklerin parlak kırmızıyla mavinin tonlarına dönüştüğü gözlenir.
Cinsiyet ayrımı:
Yavru betalarda 3. aydan sonra cinsiyet ayrımı yapılabilir. Erkekler daha geniş yüzgeçli ve parlak renklidirler. Dişilerin karınlarında ise toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz bir nokta gözlenir.
Beslenme:
Betalar gençken (3 aydan önce) kuru yemlere alıştırılabilirler; fakat ileriki yaşlarda canlı yem verilen balıklarda kuru yeme dönüş çok zordur. Doğal ortamlarında en çok sivrisinek larvalarıyla beslenirler.
Kavgacı:
Erkek betalar güzelliklerinin yanında kavgacılıklarıyla ünlüdürler. Doğada geniş alanda genellikle seremonileşmiş gövde gösterilerinden sonra zayıf tarafın kaçmasıyla sona eren zararsız karşılaşmalar, dar akvaryumlarda ölümüne mücadelelere dönüşür. Tayland'da tıpkı dövüş köpekleri gibi, dövüş betaları yetiştirilir. Dövüşçüler hep kısa güzgeçleriyle daha güçlü vahşi erkek betalardan seçilir. Taraflar dar bir su kabına konduklarında yeni ortamın vediği çekingenlikten çok çabuk kurtulup, ilk safhada rakipler birbirlerine solungaç ve yüzgeç kabartarak gözdağı vermeye başlarlar. İkinci safhada yanal salınımlarla kuyruklarıyla suyu hasımlarına karşı itip şaşılacak kadar güçlü su akıntıları oluşturarak güç gösterisi yaparlar. Üçüncü safhada artık hassas solungaç ve göz çevresini ısırmak üzere gerçek saldırılar başlar. Taraflar bir açık yakalamak için hızla biribirlerinin çevresinde dönmeye başlarlar. En tehlikeli dördüncü safhada ise taraflar rakiplerini ağızlarından yakalayarak tabana doğru bastırmaya, böylece olabildiğince uzun süre yüzeyden hava almalarını engellemeye çalışırlar. Bu dövüş aşamaları tekrar başa dönerek sonuncusuna gelerek saatlerce sürebilir. Birçok zaman da her iki taraf dövüş sonrası bitkinlikten ölür. Akvaryumculukta amaç bu güzel balıkları tabii ki sadistçe dövüştürmek değil, olabildiğince iyi şartlar altında -bitkilendirilmiş ve yeterince geniş akvaryumlarda- yaşatmaktır.
Kavanozda Beta, akvaryumda Beta!
Küçüklüklerinden itibaren yeterince geniş akvaryumlarda beslenen Betalar çok canlı ve sağlıklı olurlar. Yüzgeçlerinin, renklerinin ve hareketlerinin güzelliklerini sonuna kadar gösterirler. Mutsuz kavanoz Betaları ise sarkan yüzgeçleriyle süklüm püklüm bir görüntü sergilerler. Bir akvaryuma konulduklarında bir süre yüzdükten sonra yorulup dibe çökerler. Üretimde de sağlıklı akvaryum Betalarından çok daha iyi sonuç alınır. Yuvayı yapacak, dişiye kur yapacak ve sonra yavrulara bakacak enerjiyi zor (veya hiç) bulamayan kavanoz betaları genellikle üreme sürecinden kısa bir süre sonra ölürler. Betayı kavanozda yaşatmak sağlıksızlığının yanında acımasızlıktır da.
Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
En uygunu, iyi bitkilendirilmiş küçük veya orta büyüklükteki akvaryumlardır. Örneğin 60x30x30 (30 cm yükseklik) tek bir erkek Betanın Neon veya Rasbora gibi sakin balıklarla bir arada tutulduğu bir akvaryum için yeterli bir ölçüdür. Biraz daha genişçe bir akvaryumda ise Mozayik Gurami gibi sakin labirentli türleriyle beraber beslenebilirler. Akvaryumda Tetrazon gibi Betanın tül kuyruklarını kopartacak bir balık türü bulunmamalıdır. Dişiler ancak üretim amaçlı olarak yumurtlamaya hazır olduklarında erkek balıkların yanına konulmalıdırlar; aksi taktirde sürekli kovalanıp hırpalanabilirler. Ender olarak da sürekli tartaklanan bir dişinin artık canına tak edip erkek balığa saldırdığı ve uzun yüzgeçlerini bir anda parçaladığı gözlenir. Birden çok dişi ise sorunsuzca genişçe bir akvaryumda beslenebilir. Bitkilendirmede Cryptocoryne wendtii gibi taban bitkilerinin yanında Riccia fluitans veya Salvinia cucullata gibi yüzer türlere de yer verilmelidir.
[signature][hline]i love this game!
youth only zone!
Sosyal ağlarda paylaş

Çok saol fistan detaylı bilgi için hepsini iyice okudum gerçi akvaryumda beslemem şimdilik zor ama elimden geldiği kadar büyük kavanoz bulmaya çalışıcam.[signature][hline]Feror ego veluti - sine nauta navis,
Sosyal ağlarda paylaş

Eagleeye balık cınslerınıde kafamdan yazcak degıldım ya.
diger tum bilgiler kendi tecribelerim sonucu yazılmıştır.kaynak falan kullanılmamıstır kaynak benım burda.[signature][hline]Yeni şubemizin hangi ilde açılmasını istersiniz?
Antalya olucak. thx.
http://www.tusdata.com sağ tarafta anket.
bide şu resimlere oy verin
ratemypoo
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 3 ay sonra ...
abi süpersin ya!
şirketteki akvaryumdaki her balık öldüğü için bana emanet ettiler... bende balık yetiştiremiorum ölüp duruolar...
neon balıı ve 2 japon kaldı sağlam olarak.
sayende bişiler yapabilirim artık. çünki hiç bi bilgim yoktu yaw çıldırıodum nie ölüo bunlar die ilaç kullanma demişsin ama bizim patronlar dizmişti ilaçları valla
her hafta 2 gün ilaç fışkırtıoz! nese du bakalım...[signature][hline]Lale Savaşçısı Cenx
Sosyal ağlarda paylaş

balık fiyatları haftalık değişir.
frontosa'lar bi kaç çeşit getiriyolar yurt dışından.blue zaire en pahalısı.yavru fiyatı 20 ia 25 arası değişiyor.bazı frontosalar 15 milyona satılıyor yavru fiyatı.ama bunlar kafa yapmıyor denilen yalancı frontosalar.
yazın balık fiyatları yükselir.kışın 25 dedikleri balığa 40 demeleri normal.[signature][hline]Akvaryum Tutorial
I was so sentimental when you left, I even cried.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Tekrar slm Fistan. Ben bıkaç ay önce yaşadığım toplu ölüm vakasından sonra(elektrik kesilmesi[allah seni nası biliyosa öyle yapsın tedaşşşş!]) akvaryumu baya bi toparladım. Balıklarım yine kocaman oldu. Sana şöyle bi sorum var. Aldığım çok parlak renkli balıklar benim akvaryumda renk atıyor. Bikaç akvaryumcuyu dolaştık, hormon ilacı katıyo bazı akvaryumcular dediler(adıda afromuymuş neymiş). Bu hormon ilaçlarının bi zararı var mı? Yoksa iyi bi ilaç adı verde alıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Eternalus, 22 Haziran 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
Tekrar slm Fistan. Ben bıkaç ay önce yaşadığım toplu ölüm vakasından sonra(elektrik kesilmesi[allah seni nası biliyosa öyle yapsın tedaşşşş!]) akvaryumu baya bi toparladım. Balıklarım yine kocaman oldu. Sana şöyle bi sorum var. Aldığım çok parlak renkli balıklar benim akvaryumda renk atıyor. Bikaç akvaryumcuyu dolaştık, hormon ilacı katıyo bazı akvaryumcular dediler(adıda afromuymuş neymiş). Bu hormon ilaçlarının bi zararı var mı? Yoksa iyi bi ilaç adı verde alıyım.

evet akvaryumcuda muthis olan balıklar eve gelince bi kac hafta icinde renkleri atabilir.sonuklesebilir.
bunun iki nedeni olur.
1. si aldıgın yerdeki akvaryum sartları mukemmeldir.Senin akvaryum ise dengeli ve bakımsız ya da tur uyumsuzlugu vardır.balık rengini atar gorunum kotulesir.
2. neden ise balıklara verilen hormondur.kesinlikle zararlı biseydir.
aptal akvaryumcular balıkları satmak icin bu yonteme basvururlar.hormonlu balıklar ureyemez.ureseler bile bu ihtimal cok dusuktur.hormon kesinlikle zararlıdır.
ornegin ahliler uygun akvaryum kosulları saglandıgında 6 aylıkken falan gercek renkleri maviye gelirken akvaryumda gordugumuz 3 aylık minik ahliler masmavi ve parlaktır.bu yaptıkları büyük terbiyesizliktir.

simdi soruna gelince.hormon zararlı. sana ilac ve ya hormon tavsiye etmem.balıklarını iyi beslersen zaten guzel gorunumlerini dogal olarak kazanacaklardır.temiz su yeteri kadar genis akvaryum ve balıgın beslenme sekline gore(etçil-otcul) uygun yemleme ile balıkların zaten parlak ve guzel renklere kavusacaktır.
yem alırken marka olmasına dikkat et. sera ve tetra iyi yemddir.totto iyi yem deildir ornek olarak..[signature][hline]Akvaryum Tutorial
Imagine your life without me...+Miserable huh?.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Vee işte benden fistana bir soru dahaaaa(alkıış)
fistan, şimdi bizim evde şöyle bi durum var. Bizim akvaryum salonda.salonda gece 3e kadar mutlaka birileri oluyo, ışıklar açık yani. ve de gün saat 5-6 arası aydınlanıyo. Bu hesapla benim cikletler günde 2-3 saat ışıksız ortamda uyuyabiliyolar. Acep bu az uyku balıklara zararlı mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

bana sormadın ama bence zaralı olma olasılığı yüksektir. uyku süresi yeterli değil kanımca. Ancak şöyle bir durumda söz konusu her gün aynı saatlerde ışık kapanıyor ise bu da düzenli bir sisteme sahip olduğu anlamına geliyor. Bu da iyi bir şey. Ancak 14 saat ışık gerekli hatta mümkünse akvaryumu evin en karanlık insanın en az olduğu yerde kurmak en sağlıklısı.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
herhangi bir bilgisi olan yada tahmini olan varsa tavsiye versin bana
-ben akvaryum yaptım :) iyi guzel hosda ne biseyime yaptım demek istemiorum ama balıklar keyiften cok sıkıntı veriyo nasıl yani?
ya nerden biliyim akvaryuma bakmak onu izlemek onla ilgilenmek güzel birsey ama bunlar saklanıyorlar kalın bitnin arkasına duruyolar yada yemek yiyp kacıyorlar yani super huzursuz bi ortam (hiphopcıları metal bara atmıs gibi bi eda var los ısık full kacan tıpler ) yanlız akvaryumda bi metalcım var yengec :)acaba ondan olabilirmi ama oda pek bisi yapmıo yinede cok pasıf yardım edin bende mutlıu akvaryumlulardan oluyım ;)
Sosyal ağlarda paylaş

valla haklısın bende bazen oyle dusunuyorum. uzaylıların bizi gezegenlerine goturup kafeste beslemeleri gibi geliyor bana. yemek atıyorlar yada evimizde hissetmemiz için eşya koyuyorlar vs.vs.. gibi.hatta çiftleştirmeye zorluyorlar fln .çok dusununce psikopata bağlıyor. çok dusunme sende. mutlu ol. ne guzel yuzuyorlar işte. :)[signature][hline]Feror ego veluti - sine nauta navis,
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...