Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Tutorial

Fistan

Öne çıkan mesajlar

• 10 ay sonra ...
Ben de tekrar dönüyorum akvaryum alemine.

Bundan 5-6 yıl kadar önce çok güzel bi sistemim vardı, birkaç lepistes ve moli ile başlayıp kendi yavrularımla çok güzel bi akvaryum kurmuştum en nihayetinde. 50 cm'lik bi akvaryum vardı, 40 litre civarı falandır işte hacmi de. O ufacık akvaryumda bitkilerle ve balıklarla çok harika bi noktaya gelmiştim.

Bigün ben dükkandayken komşunun ufak çocuğu ıslak mendil atmış içine. Annem de durumun farkına varmamış bi süre. Akşama kadar bütün kimyasal birikmiş suya zaten. Çok uğraştıysam da toparlayamamıştım balıkları, en sonunda hepsi öldü tek tek.

Bayaaa sinirim bozulmuştu, hevesim kırıldı dağıttım tüm sistemimi o zaman. Şimdi tekrar çekmeye başladı beni bu iş. Sanırım ancak düzeldi kırılan hevesim eüheü.

Okulda kaldığım eve çok büyük olmayan bi sistem kurayım diyorum. Şöyle bi piyasaya bakındım 1 haftadır, malzemeler daha bile ucuz sanırım eskiye göre. Akvaryumda karar kılamıyorum, acaba sıfır mı alsam 2. el mi diye. Bursa'da buldum 1 tane 2. el, zokulu tamamlayıp asıl evime dönene kadar çok büyük bi akvaryum da istemiyorum zaten.

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-cok-ucuz-72lt-hacimli-akvaryum-ve-aksesuarlari-70-x-39-x-26-5-cm-62957437/detay/

Şu var, bursa olduğu için alması götürmesi kolay olur, arabayla halledilir 2 saatte. Ama tabi alırsam balıkları teslim almayacağım, bi süre evde uygun bi yer hazırlayıp dekorasyon yapana kadar canlı almayacağım çünkü.

2. seçenek ise şu;

http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/60cm-akvaryum-35-50tl-44603410

2. akvaryum daha bi hoş geliyor sıfır olmasında mütevellit de, kargo ile akvaryum gönderildiğini hiç duymamıştım daha önce sdf

Başına bi iş gelir mi yoksa adamlar halleder mi paketlemeyi acaba? Sonuçta satıyorlar herifler bunu kargo ile.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

ustunde 18wx2 ibaresi yoksa tek floresanlıktır.
60cm'e en yakın t5 boyu ve wattı ne bilmiyorum arastırmak lazım da, balastlar ucuz 5tl falan.flolarıda elektrikçiden al.
sylvania grolux ve 865 kodlu daylight.philips , osram vs olur.

Bu grolux floresant yerine uygun renkte bi serit led var midir kullanabilecegimiz ki ? Bir sure grolux alamayacagim burdaki elektrikcilerde yok, sinav donemim birde kosturamiyorum. Pembe ya da mavi led, ya da her ikisi, bi sekilde pozitif etkisi olur mu?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Fistan said:

çok bitki yoksa tek floresanla idare edebilirsin.15-20 gun.
hiç led işine girme.etkisiz bana göre ve kötü.

Eöö, yine alıntı yapmak durumundayım görmezsin belki diye.

2 cins bitki yerleştirdim, biri temiz geldi de birinde beyaz noktalar vardı. 1-2 salyangoz da vardı nokta olanda, büyükleri temizledim de baktım detaylı temizlik yapmam çok zor (bitkiler çam, yaprakları çok sık), karantinaya aldım.

Doğmuş salyangozlar varsa diye ilaçladım. Canlı olarak gözükmüyor şu an ama bitkide o beyaz noktalar var. Ama salyangoz yumurtasına da benzetemiyorum, etrafı jel kaplı değil. Böyle iğne ile falan koparınca kabuk gibi kırılıyor, hani muhabbet kuşu yemleri olur ya böyle ufak, etrafı kabuk olur. Onun gibi içi boş kabuk çıkıyor.

1 haftadır karantinada çam, ne kadar dikkat etsem de sıcaklık da ışık da yeterli olmuyor, bitki de bozulmaya başladı hafif hafif. Bunlar salyangoz yumurtası mıdır yoksa benim bilmediğim başka bi cins birşey mi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
1-2 sene önce nano akvaryum yapacadım göya.ne güzel araştırdım ettim kararlaştırdım.tam alıcakken acelesi yok dedim.2 sene geçti sdfs.hayır bi de araştırdıklarımı da unuttum

bu sefer kesin yapıcam.tamamen noob olduğum için bu hazır akvaryumlardan almayı düşünüyorum.pek önerilmiyor ama koyacagım şey karidesler 1-2 basit canlı bitki ve bikaç balık olcak.tamamen noob hobisi

da bu hazır akvaryumlarında iyisi kötüsü vardır tabi elbet.bu konuda marka model yardımı pls

alcagım şey maks 35x35 kare olabilir yada o civarlarda çok büyük olmayan bişi alıcam .
Sosyal ağlarda paylaş

ahahah öyle bişi yapmıştım ztn.sarı prenseslerim vardı öyle aydınlatıyordum.

da şimdi daha basit ufak olsun şık dursun diye hazırlar daha iyi duruyor.

bi 200 lirayı falan gözden çıkardım ya herşey dahil tabi karides kum taş
Sosyal ağlarda paylaş

tamam işte şöyle bişey yapacaksın

hazır alırsan sacmasapan kapağı çerçevesi falan olur
cama cam çok sadece ve güzel olur
ben yapmistim 35cm nano
fotolari ekledim mi foruma bilmiyorum

hatta clear cam diye bişi var
ondan olan camcı bulursan ondan yaptır harika olur

Sosyal ağlarda paylaş

yapmak istediğim şey bu evet.diğerlerinin üstü plastik kapalı tabi.böyle daha estetikl

bizim evin yanında camcı var hemen

adama extra birşey söylemek gerekiyor mu.yoksa dayı 35 e 35 akvaryum yap bana diyince ona göre yapıyorlar mı.hani sağlamlık açısından

ztn ucuza gelir akvaryum da bu sefer motoru ışığı ısıtıcısı derdi oluyor.onları seçmem gerekecek
Sosyal ağlarda paylaş

hazırlardan alırsan emin ol kendi yaptıgından daha kötü malzeme olacak
o kapagi estetik falan geliyor simdi sana ama isin icine girince baya kötü secim yaptigini farketmen zaman almaz

clear cam ara önce sonra her hangi bir camcı sana yapıştırır
üstüne kayıt kuşak yaptırma altına yaptır sadece bu resimdeki gibi
zaten gerekte yok 35cm akvaryuma da
Sosyal ağlarda paylaş

sorayım işte.böyle babacan tecrübeli bir abiye benziyordu önünden geçerken edindiğim izlenimlere göre ahaha

bu arada hagen siyah kum ve fosil kaya geçen sefer aklımda kalan bilgiler olmuş.

bunun harici hertürlü ince tavsiye ve dikkat edilmesi gereken noktalara açığım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...