Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paris Olimpiyatlari 2024

Llama

Öne çıkan mesajlar

Law, 01.08.2024 19:10 tarihinde dedi ki:

Kazansa bile (umarım kazanır) ondan önce elediği atletler ? Ve bundan sonra katılacağı yarışmalar vs sahip olduğu özel durum nedeniyle (sözcüsü isterseksüel olduğunu belirtti ama olamayabilirde) kadınlar katergorisinde yarışmamalı. Kadınlara haksızlık.

isterseksuel ne yahu

buse halleder bunu

Llama tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Law, 01.08.2024 19:10 tarihinde dedi ki:

Kazansa bile (umarım kazanır) ondan önce elediği atletler ? Ve bundan sonra katılacağı yarışmalar vs sahip olduğu özel durum nedeniyle (sözcüsü isterseksüel olduğunu belirtti ama olamayabilirde) kadınlar katergorisinde yarışmamalı. Kadınlara haksızlık.

Sözcüsü interseküel olduğunu belirtti diyorsun, ben daha önce baktığımda böyle bir tanım yapmamıştı kendi için. Kimmiş sözcüsü, buna dair bir kaynak var mı?

Çok yüksek seviye sporcular zaten anormal yapılarda, buna otomatik olarak haksızlık denemez. Evet, kadın sporcuların testeron takviyesi yapması doping. Eski Doğu Alman sporcular testesteron kullanıyordu doping olarak gizlice. O bambaşka bir şey, doğuştan gelen özellikleri sebebiyle avantaj sağlaması bambaşka. 

Farklı federasyonlar farklı kurallar uyguluyor bu konuda, henüz gelişmekte olan bir alan. Atletizm ayrı, bisiklet ayrı. Mesela atletizimde fazla testeron ancak XY kromozom bozukluğu olan sporcular için bir sorun kabul ediliyor diye biliyorum, eğer kromozom anomalisi yoksa fazla testeronu dengelemesi gerekmiyor. Şimdi baktımsadece  400 metre ile 1 mil arasındaki mesafe  müsabakalarda geçerliymiş bu kural, 100 ve 200 metrede veya 5000 metrede krozomom bozukluğu olan yarışabiliyor. Kromozom bozukluğu olan Caster Semenya olay olmuştu hatırlarsanız, o zaman düzenlendi. Fakat tartışmalar bitmedi bu konuda. İleride farklı kurallar da olabilir.

Anladığım kadarıyla olimpiyat komitesi bu olimpiyatta boks için 2016 olimpiyatlarındaki geçerli kuralları uygulamaya karar vermiş. Her spor dalının federasyonu kuralları kendi belirliyor. Mesela yine bu olimpiyatlarda Zambiyalı bir kadın futbolcu var oynayan, 2022 Afrika kupasında yarışamamış cinsiyet uygunluğuna takılmış, ama FIFA kuralları daha esnek olduğu için Olimpiyatlarda yarışabiliyor.

Bu kararların da tamamen teknik olduğunu düşünmeyin, Rusya'ya yakın bir federasyonun daha sıkı kurallar getirmesi, yine eşcinselliğin tabu olduğu Afrika'da yasaklanması tesadüf değil. Serbest olması doğrudur demiyorum ama bu alınan kararlar ister istemez politika kararlar olacak. 

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.sozcu.com.tr/paris-olimpiyatlari-nda-interseks-sporcu-tartismasi-imane-khelif-in-46-saniyedeki-zaferi-p70356 

Coco, Khelif'in "daha çok interseks olarak doğmasından kaynaklandığını" ifade etti. Coco, "Ortalıkta dolaşan haberlerin aksine, Cezayirli atlet Imane Khelif trans bir kadın değil. Kendisi hakkında edindiğimiz bilgilere göre, her zaman bir kadın olarak sosyalleşmiş ve spor yapmış bir interseks birey." dedi.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

doğa insanoğlunun idealleriyle çalışmıyor. doğa sexual dimorphism denen bir konsept yaratmış, hak olarak eşit seviyede tutmamız doğanın eşit imkanlar sağladığı anlamına gelmiyor. buradaki mevzu da "kadınların navy seal olmasına izin vermiyorlar" gibi bir 'hak' sorunu değil. bu sporcuların "hayır sen spor yapamazsın" diye gelip elinden eldivenlerini çıkarmıyorlar. ama madalyalı, ödüllü müsabakalarda hangi kategoride yarışacakları akıl, mantık ve bilimle tespit edilmeli, bizim sosyal hakların sağladığı özgürlükler tarafından değil.

caster semenya ile birkaç yıl önce yaşanan durumda da konuşmuştuk bunu, burada uyanıklık yapıp köşe dönmece maksat. spor veya hak filan değil mesele. kadınların katılım oranı ilk defa %50'ye gelmiş bu sefer, son yıllarda kadın sporlarına ilgi arttıkça bu intersex katılımcılar artmaya başladı. bu kadar nadir bir durumdaki insanın gelip o sporun zirvesine yarışıyor olması tesadüfi mi? değil. kadın ve erkek kategorilerinden sadece kadın kategorilerine yuvarlanıyor olmaları tesadüfi mi? o da değil.

hiç böyle "erkek müsabakasına katıldı ve kazandı" diye bir haber duyuyor muyuz? duymuyoruz. neden acaba? acaba orada kazanamayacaklarından ötürü olmasın? insanları enayi yerine koymayı da geçtim, kadınlar binlerce yıl ezildikten sonra ancak son 100 yılda bazı hak kazanımları elde edebildiler. ilk olimpiyatlarında bir tanesine bile izin verilmemişken şimdi diyoruz ki testosteron gelsin gene hakkını elinden alsın. bu yolun sonu scoutlar bütün hastaneleri gezip böyle müsabaka kazanmaya spesifik sporcu yetiştirirler. biz de erkekler ve kadınların kalmadığı bir kadınlar kategorisi izleriz yaşlılığımızda.

üçüncü bir kategori açılsın, bu şimdiki spor aşığı sporcuların hiçbirisi katılmaz. böyle bedavaya ekmek olmaz çünkü. ben testosteronun zulmü olarak görüyorum. kadınlara doping diye bastılar, onun önü kesilince şimdi de doğuştan dopinglisini getiriyorlar. bir rahat bırakın kadınları artık yeter.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 01.08.2024 20:16 tarihinde dedi ki:

Çok yüksek seviye sporcular zaten anormal yapılarda, buna otomatik olarak haksızlık denemez. 

"Şahsen katılmıyorum" 

Çok yüksek seviye sporcularının anormal yapılarda olmaları anormal biçimde antreman (beslenme, doktor kontrolü, devlet desteği, disiplin, çok iyi antrenörler, psikolijik destek) yapmalarından kaynaklı. Temel olarak onlara birinciliği getiren budur.

Bundan sonrası kişisel laklaklarım.

Doğuştan anormal veya öyle bir avantaj ile doğmuyorlar (3 kat fazla testo salgılamak gibi 800 metreci diskalifiye edilen kadın gibi)) yetenekleri vardır bunu üzerine gidilir zaman ayırır (ki elit seviyelerin hepside bir yetenek avardır bundan dolayı o branşa hayatlarının önemli bir kısmını adarlar) buna rağmen aralarından sadece biri dünya rekoru kırar her 5- 10 veya 2O yılda veya daha fazla. 

800 metreci kadın 2.5 saniye fark atınca ve 3 kat fazla testo ile çıkınca  kadın olmasına rağmen (aksi iddialar var ama ispatlanmadı) diskalifiye edildi, demek normal değil bu durum. Mahkemede bunu haksızlık olarak kabul etti çünkü yarıştığı elit seviye atlerden 3 kat fazla testo salgılamaz dediler rekabete aykırı. Bu koşuda bizim aradaığımız Kadın şudur, nromali budur, sınır budur diye bir tasnif yaptılar. Sen kadınsın demediler bu özelliklerin ile kadınlar ile yarışamassın dediler. O koşucu halen kadın hukuken onu kadın olamkatan çıkarmadılar. 

Olayımızda ki cezayirli sporcu hukuken kadın ama interseks birey yani ne tam kadın ne tam erkek ikisinden ortak ama tam oalrak dğeil bazı özellikleri var. 

Ama Kendi gibi interseks bireyler ile değil kadınalr ile dövüşüyor. Fazla testo salgılıyor vs bunlar eşit şartlarda bir müsabaka sağlar mı (bence sağlamaz) mesele bu yoksa kadınlar erkekler engelliler atlar hepimiz çıkıp koşalım 100 metre gibi karikatürize bir duruma gidiyor olay. Ama demek yarışın eşit adil şartlarda yapılması için erkekler 100 metre kadonalr 100 metre gibi katrgoriler var.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanların yaklaşık %1 ila 2'si iki cinsel organla doğuyor, ama bunların farklı dereceleri var.  Genellikle iki cinsel organdan birini küçük yaşta ameliyatla alıyorlar sonra da hangi organı kaldıysa ona göre yetişiyor. 

Bu sporcunun ayrıntılarını bilmiyoruz ama düşünelim daha hatırlamadığın bir zamanda erkek organın alınmış kadın olarak devam ediyorsun hayatına, sonra sana çıkıp diyorlar ki sen erkeksin, spor yapamazsın. Cinsiyetler ne sadece biyolojik ne sadece toplumsal. 

Doğuştan gelen özelliklerde adil şartlar diye bir şey yok, phelps'in kol açıklığı falan hiç normal değil. Çalışarak oldu ancak bir kısmı, sanki bu sporcu çalışmadan çıkıp sadece testeron fazlalığıyla madalya alıyor. Ben çıkayım dayak yerim erkek halimle.

Biz özel olarak bir kişinin durumunu mu tartışıyoruz, yoksa genel olarak hermafrodit doğan insanların müsabakalarda yarışıp yarışamayacağını mı tartışıyoruz. Ben ikincisini tartışıyorum. Bu Cezayirli sporcunun özel durumu bilmiyorum, bir sporcu tıbbı durumunu haksız rekabet için kullanıyorsa bu tabii ki olmaz. Ama sadece doğuştan gelen kromozom anomalisi yüzünden çok iri güçlü yarışamaz demek saçma. Zaten genetik avantajlar sporda olmazsa olmaz.

İnterseks birey diye bir cinsiyet yok toplumda, O yüzden onlar ayrı yarışsın demek pratikte olmayacak bir şey, her dalın interseks madalyası da mı olacak mesela, zaten bu sporcular  toplumun içinde belirli bir cinsiyetle yetişiyor, tüm toplumu dönüştürmek lazım, böyle bir şeye gerek de yok.

Caster Semenya ile gelen bir sınırlamaydı, sınırlama bence de gerek. Çünkü diyelim kişi hermafrodit doğdu, kadın olarak yetişti ama sonra bilinçli veya bilinçsiz olarak fizyolojik bakımdan erkeğe dönüştü. Bu kişinin kadın sporcularla yarışması adil olmaz.. Ama bunu toptan bir yasağa dönüştürmek mantıklı değil. Caster Semanya durumundakilere toptan yasak gelmedi yazdığım gibi, belirli dallarda (her dalda bile değil) yarışmaları için testeronunu ilaçla veya ameliyatla sınırlaması istendi. Bu durum bile tartışmalıdır.

@Sam hermafrodit doğan sporcular yeni bir şey değil. 1934 olimpiyatlarında rekorlar kıran Zdeněk Koubek bir yıl sonra sporu bırakıp erkek olduğunu ilan ediyor mesela. Başka örnekler de var. Bu tarz durumların istismar edilmemesi için sınırlamalar olmalı tabii ki ama bunu güncel siyasi tartışmaların bir parçası haline getirip toptan yasaklamak asıl haksızlık olur.

Lafım meclisten dışarı cezayirli boksörü meze yapanların amacı trans sporcular kadınlarla yarışıyor diye propaganda yapmak, bence amaçlarına da ulaşıyorlar. Gören çoğu insan trans sporcuların olimpiyatlarda yarışabildiğini sanıyordur. Oysa böyle bir durum yok şu anda, ben biraz bunun önüne geçmek için yazmıştım, tabii tartışma budaklanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

@eldar "spor yapamazsın" diye birşey diyen yok, "kadınlar kategorisinde yarışamazsın" deniyor. mesele spor aşkıysa "madem öyle diyorsunuz ben de giderim erkeklerle yarışırım" diyen görüyor muyuz? görmüyoruz çünkü mesele spor aşkı değil, mesele köşe dönmek. hiç böyle mazlum edebiyatı yapmayalım çünkü kadınlar mazlum, %51 mazlum. %1 değil mazlum olan. spor aşkıysa mesele böyle madalya kazanma, sponsorluk götürme odaklı bir ölçekte bunun kavgası verilmez. bu insanlar eğlencesine, hobi diye yapmıyorlar bu seviyede bu işleri yani.

cinsiyet olarak istediği kadar kadın olarak kabul edilebilir toplum tarafından, "ben kadınım" diyen birine "hayır değilsin" diye mücadele vermek değil buradaki mesele. araba yarışında bile "şunları yapabilirsiniz şunları yapamazsınız" diye kıstaslar konuyor, konuyor ki işin cılkı çıkmasın. doğu alman güllecisine testosteron bastırtmıyorsak o zaman "ya bunun doping doğuştan" diyene de kanmamamız lazım gelir. phelps'in kol açıklığıyla, şopen'in altı parmaklı olmasıyla filan alakası yok bunun. protez ayaklıları da normaller kategorisine koyalım sonra seyredelim bacağını para için kestirenlerin müsabakalarını. sırf idealizm değil, biraz gerçekçilik lazım.

senin sokaktaki vatandaş olarak dayak yemen antrenmanlı ve üstüne yüksek testosteronlu birinin kadınları döveceği gerçeğini değiştirmiyor, bayağı alakasız bir kıyaslama. neden bu spor aşıkları hep kadınlar kategorisinde, neden erkekler kategorisinde görmüyoruz mesela bunu sorgulamamız lazım. "gitti ve erkeklere günlerini gösterdi" gibi bir habere rast geliyor musunuz siz hiç?

punching down diye bir konsept vardır, burada yapılan bu. ben bu haberlerde hiç punching up görmüyorum, hep punching down yapanlar ve bizim neden bu punching down yapanları benimsememiz gerektiği, yapmadığımız takdirde onları kadınlar tuvaletinden men ediyormuşuz gibi anlatımlar görüyorum. neden kadın hakları bu sohbet başlayınca hep rafa kalkıyor? ne zaman kadınlar bu denli privileged sayılmaya başlandı? neden onlara ayrılmış spor kategorilerini bilimsel olarak 1-0 önde başlayan insanlara bırakmaları lazım? ne zamandır %1'e %51'den daha fazla önem veriyoruz? %1 için çoğunluğun hakkını yemek kötüydü hani?

ben de ikincisini tartışıyorum ve hermafrodit, intersex, transseksüel bunların hepsinin bilimsel olarak avantajı var, bu öyle gürbüz doğdu filan gibi bir avantaj da değil. az biraz istatistik uygularsak zaten %1 dediğin bir grubun gelip de %51'in top %1'ine yükseliyor olması "ya dur bir dakika" diye düşündürmesi lazım gelir. kimse kusura bakmasın ama ısrarla kadınlar kategorisine dahil edilmek isteyenler için sempatim sıfır. daha önce de demiştim, milyon çeşit genetik mutasyon var insanları spordan eleyen, bu insanların durumu öyle de olabilirdi ve sporu hobi olarak bile yapamayabilirlerdi. illa profesyonel ölçekte yapmak istiyorlarsa punching down yerine punching up yapabilirler ve hakettikleri saygıyı alırlar neticesinde kazanamasalar bile. ama mesele kazanmak olduğu, kimse "you tried" madalyası için o yarışa katılmadığı için bu tantana yaşanıyor.

testosteron "şimdi azalttım sorun kalmadı" denecek birşey bile değil, günlük kas yapısı değil sadece, iskelet yapısı, ciğer kapasitesi vs tonla etkisi olan şey. burada insanlar 0.5sn için ömürlerini harcıyor. "e napalım kızım sen de xx doğmasaydın" mı diyelim %51'e %1 üzülmesin diye, ne yapalım? bu tarz durumlar istismar ediliyor ve edilmeye devam eder tolere edildiği takdirde, okuma bayramında rol seçme değil bu insanlar karın doyuruyor bu işlerle. yarın serbest bırakılsa sadece testosteron basan kadınlar katılır müsabakalara, diğer hepsi bırakır zaten. survival of the fittest'a dönmesin diye regüle edilmek mecbur, hakikatı bu işin.

ya trans halterciyi görmedik mi geçen sefer, bu konular birbirinden bağımsız değil zaten. yüksek testosteron avantaj sağlıyor mu? sağlıyor. sadece anlık değil, vücudun gelişme döneminde de yaptığı biliniyor. bunlar "ya oturup araştırmak lazım" denecek şeyler de değil yani bilim çoktan araştırmış, anlatmış yarattığı farkları. intersex de olsa trans da olsa aynı hormonu konuşuyoruz gene. kim niye kime meze yapıyor bilmem ama benim gördüğüm %51'in sporu  kültür savaşına meze yapılıyor. kadınlara "fizik gerektiren alanlarda size yer yok" dediğimiz bir gelecek istemiyorum geçmişimiz gibi.

• Tesekkurler 4
Sosyal ağlarda paylaş

aynen, maksat spor yapmak vs ise tamam kardeş buyur erkekler kategorisinde istediğin kadar yarışabilirsin desinler. Yarma gibi tipleri kadın kategorisine alıp cinsiyet kimliği adı altında torpil geçirilmesine ihtiyaç yok.

Sonra 2. dünya savaşındaki dopingli adamlar gibi rekorları normal olmadıkları için senelerce kırılamıyor.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bu insanlar kadın ama, madem bu kadar hassassın sporcular hayatları boyu çalışıyor, ekmek kazanıyorlar vs niye kadınları erkeklerle yarışmaya yolluyorsun? Onların hakları yokmuş gibi davranıyorsun? 

Eğer burada yazdıklarınızda samimiyseniz hermafrodit kızınız doğarsa verirsiniz 10 yaşında erkek takımına bakalım neler olacak. Bana toplumsal gerçekliği, bu insanların hayatlarını, çocukluktan başlayan sporculuk kariyerlerini yok sayıp tek boyut olimpiyatmışçasına davranıyorsunuz gibi geliyor. Bu önerilerin varacağı yer hermafrodit doğan kadınlar sporcu olamasın, pratikte başka bir sonuca varmıyor. Olimpiyatlar sporun ufak bir kısmı. Amatör olarak bir klüpte yarışan sporcu sayısı profesyonellerden daha fazla.

Benim dediğim ve şu anda da oluşamakta olan teamül, bu insanlar toplumsal cinsiyetlerine göre spor yapsın, profesyonel seviyede belirli kriterler göz etilsin. Çok büyük bir sorun da yok ortada esasen. Hatta günümüzde trans ve interseks sporcular için tarihte en sıkı kriterlerin uygulandığı dönem. 

Kadınlarda yüksek testeron salgılamaya yol açan tek sebep hermafrodit doğmak değil, başka sebepler de var. O yüzden testeron azaltılsa bile kalıcı avantajlar sağlar argümanı havada kalıyor. Zaten bu oluyor, bunun gibi doğuştan gelen farklılıkları sebebiyle avantaj sağlıyor tüm sporcular. Burada tek hedef alınan cinsiyetle bağlantılı olan farklılık. 

Bir şeyin istismar edilmesi, toptan hakların ortadan kaldırılmasına sebep olamaz. Astım olduğu için normalde doping olan ilacı kullanmasına izin verilen sporcular da var. Muhtemelen bunu istismar edenler de var, yakalanırsa ceza alacaklar. Ama astım olan ilaçsız takılsın denmiyor. Diğerlerine haksızlık denmiyor.

@Marl0_on insanlar galeyana getirildi gerçekten ama sporcunun başarısı yok değil, dünya şampiyonluğu var.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...