Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paris Olimpiyatlari 2024

Llama

Öne çıkan mesajlar

Biraz daginikti; referanslar daha duzenli gidebilirdi sanki biraz karman corman gordum. Celine Dion hala muthis ses ya bayiliyorum kadina, ki cok ciddi bir hastaligi varmis..

Ama iste olimpiyat dedigin sey kultur mirasi biraz. Cin gidiyor 5 bin yillik kulturunu sunuyor, Japonya keza, Londra diyorsun muziginden endustriyel devrime (ki Londra hala bir numara bence) ben insanlik mirasina sunlari kattim diyor.

Biz olsak ne yapariz diye dusunmeden edemiyor insan. Aslinda inanilmaz bir kultur hazinesi olan Anadoludan efsane isler cikabilir de; dogru hukumet dogru insan yapisi ile tarihi ve topraklariyla barisik bir toplumda olur ancak bu. Bize vermesinler.

Yoksa Istanbul, baskalarinin elinde inanilmaz bir organizasyon yapacak tarihe kulture herseye sahip.

Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 27.07.2024 01:01 tarihinde dedi ki:

Biz olsak ne yapariz diye dusunmeden edemiyor insan. 

tum gun bunu dusundum, ilkdefa stat disinda bi gosteri yapilmis

hangi sehrimizi boyle sunariz bulamadim

birde ustune recep cikar 45 dk konusur en az dedim macron iki cumle kurdu oda olimpiyatlarin resmi cumlesi.. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ben geçit resmini izlemezdim normalde, açılış seremonisine bakardım, burada ikisi kaynaşmış, hem de her şeyi koyalım demişler, o yüzden temposu düşük, bir de yağmur etkileyince dağınık göründü iyice.

Törende provokatif kısımlar vardı. Mesela insanlar cinselliğe takılmış ama saltanat karşıtı gösteri çok daha çarpıcıydı. Dünyada, Avrupa'da da birçok monarşi var, temsili monarşinin devam etmesini isteyen insanlar var. Onun dışında Fas gibi Avrupa'nın dibinde monarşi var, Fransa'nın içindeki Monaco anayasal monarşi. Zaten Olimpiyatlardaki Arap monarşilerini falan saymıyorum. 

Cinsel kimlik serbestliği törenin temalarından biri. Sanatın yıkıcı ve devrimci gücünü vurgulamışlar. En bilinen dini tasvirlerden biri olan Son yemek yeniden yorumlanıyor. Organizatörlerin birleştirici kapsayıcı olmak gibi bir kaygısı olmamış, Cumhuriyet değerlerini norm kabul etmişler. 

Bu arada bir tane başörtülü Fransız kadın atlet var, yarışmalarda yarışabiliyor ama seremoniye katılmasına izin vermemişti Fransa, şapka takarak katılmasına izin verdiler en son. Diğer ülkelerden başörtülü yarışmacılara tabii böyle bir yasak yoktu. 

Sosyal ağlarda paylaş

Olmamis. Discord'da da dedigim gibi temayi tasarlayan arkadas ulkenin Eurovision duzenledigini zannetmis.

Senne'de tekne gecisi guzel fikir ama program akisi cok kotuydu. Her seyi kararinda birakmalari gerekirdi, 20 dk at izledik. Danscilar konuyla cok alakasizdi, sanki toren gecisine aradan parti teknesi kaynamis gibiydi. 10 uzerinden 3-4 alir.

Sosyal ağlarda paylaş

Fistan, 27.07.2024 11:43 tarihinde dedi ki:

zaten 92 de okla yakıldıktan sonra üstüne de çıkılamadı henüz :d

niye ya muhammed ali de iyidi 

ateşin ondan küçük olması, yakması falan baya güzel gönderme değil mi

Llama tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

ben beğendim ya ama gerçekten eurovision gibi olmuş. Thomas Jolly adında queer bir tiyatrocuymuş organizasyonun başındaki kişi. 24 saat shakespeare oynadığı için buna layık görülmüş 😄 

Bu açılıştan sonra Türkiye olimpiyatlardan çekilir. Bizim islamcı kitle yine başlamış söylenmeye. Bir kesim avrupa'da sağın yükselişine, ırkçılığa, muhafazakarlığa karşı güzel bir tören olduğunu söylüyor ki bence de böyle ancak gerçekten woke kültürü çok göze sokuluyor. sakallı kadın dansçı ne alaka 😄

Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 27.07.2024 00:01 tarihinde dedi ki:

Biraz daginikti; referanslar daha duzenli gidebilirdi sanki biraz karman corman gordum. Celine Dion hala muthis ses ya bayiliyorum kadina, ki cok ciddi bir hastaligi varmis..

Ama iste olimpiyat dedigin sey kultur mirasi biraz. Cin gidiyor 5 bin yillik kulturunu sunuyor, Japonya keza, Londra diyorsun muziginden endustriyel devrime (ki Londra hala bir numara bence) ben insanlik mirasina sunlari kattim diyor.

Biz olsak ne yapariz diye dusunmeden edemiyor insan. Aslinda inanilmaz bir kultur hazinesi olan Anadoludan efsane isler cikabilir de; dogru hukumet dogru insan yapisi ile tarihi ve topraklariyla barisik bir toplumda olur ancak bu. Bize vermesinler.

Yoksa Istanbul, baskalarinin elinde inanilmaz bir organizasyon yapacak tarihe kulture herseye sahip.

OSMANLIYI ZATEN AVRIPA YAKINDAN BILIYOR KARDESIM! BUYUKLUGUMUZU ICINDE HISSEDERLER!

Sosyal ağlarda paylaş

Fistan, 27.07.2024 11:43 tarihinde dedi ki:

geçiş meçiş zaten izlenmezdi olimpiyatlarda çünkü çok sıkıcı ama ateşi kim yaktı nasıl yakılacak ilgi çeken kısmı. o da balonda asılı kalan şey olcaksa kötü olmuş, zaten 92 de okla yakıldıktan sonra üstüne de çıkılamadı henüz :d

O balon epey teknik bir şeymiş. Ateş yanmıyormuş, basınçlı suya ışık tutarak ateş efekti yaratıyormuş. Hesapta karbon yakıt kullanmayan ilk olimpiyat meşalesi.

Burada anlatıyor.

https://www.edf.fr/en/giving-paris-2024-the-energy-to-shine/paris-2024-edfs-news/our-news-for-paris-2024/with-the-flame-ring-the-cauldron-of-paris-2024-makes-history

eldar tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman bayağı aptalca olmuş, ateş değil ekranda alev gifi seyrettirmişler efektif olarak. dev gibi alev yaksınlar fosur fosur doğalgaz harcasın demiyorum ama ufak birşeyi yanar halde bırakırsın. iyi-kötü vaktinde alev seçilmiş simge olarak. bayrağı hala kumaş ve boya harcayıp yakıyoruz o zaman onu da göndere çekmesinler, ekrana versinler.

Sosyal ağlarda paylaş

simgesel şeylerin, modern sıkıntılarımıza / politikalarımıza göre değişmesi normal değil mi ? iklim krizi / karbon yakıt karsıtlığına geçerken simgesel olarakta bi zahmet ateş yakmasınlar

ateşinde muhafazakarlığı yapmayalım yani zerdüştlük  2000 yıl önce bitti

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...