Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EURO 2024

neokrasi

Öne çıkan mesajlar

BloodBane, 06.07.2024 14:41 tarihinde dedi ki:

Burda Rew dahil cogunluk Merihin yaptiginin yanlis oldugunu ama UEFA nin verdigi cezanin haksiz oldugu gorusunu paylasiyor. Iyi yada kotu, az yada cok tarihimizde var olan bir simge. Diger ulkelerin benzer hareketleri ayni sekilde ceza almazken, haliyle bozkurt isaretinin almasi sacma olan tarafi. Yoo dedigim bu zaten ama bi tarafindan anlayip evirip kivirmaya calisiyosun. Seninle tartisilmaz.

Ben Rewendor'a ya da Sirplar'a yapilan muamele ile ilgili konusanlara muhalefet etmedim.

Derdiniz gercekten bu olsaydi, ben sizle sembollerin tarihi anlami konusunda cakili kalmazdim. Yok sizle cakilip kalmadiysam da size muhalefet etmemisimdir.

Sosyal ağlarda paylaş

Derdimiz buydu ta ki sen gelip UEFA ceza verdi hakli gibisinden savunana kadar. Biz UEFA nin bariz garezi var, lobi olusturuldu ondan bu kadar ceza geldi derken sen yok efendim hakli, saldirgan bir sembol diye girdin. Tamam saldirgan oldugunda haklisin ama maden oyle neden benzer baska sembollere ayni ceza verilmedi? Madem digerlerine boyle ceza gelmiyo, o zaman dogal olarak UEFA nin garezi var, haksiz, iki yuzlu bir karar yani. 

Burda kimsenin diger benzer olaylarda oldugu gibi para cezasi verilse kalkip itiraz etecegini sanmiyorum. Ama UEFA nin garezi yok, hakli ceza diyen bir tek sen varsin.

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 06.07.2024 14:43 tarihinde dedi ki:

Adamlar olay çıkartıp sosyal medyadan kamuoyu oluşturdu ve cezayı aldı diyorum.

UEFA buradaki karar mercii, turnuvanın yargı makamı. Adamların ırkçılık, saldırganlık ve ayrımcılık için ayrı ayrı maddeleri var genelgesinde ve buna göre ceza uygulayabiliyorlar. Bunları zaten ayrı ayrı maddeler olarak tanımlamış ve kural dışı belirlemişler. Suç muç lafı kafa karıştırır, burada organizasyon kuralından bahsediyoruz. yoksa sokakta topa elle vurmak da suç değil, futbolda kural dış).

Bu konuyu da bu maddeler üzerinden cezalandırmamışlar (bunlar yasak olmasına rağmen bu hareketi o kapsama sokmamışlar) nezaket kuralı ve futbol dışı mesaj verme olarak yorumlamışlar. Eğer ayrıca bunlar için maddeleri olmasaydı haklıydın, "sportmence değil" demek bu anlama da gelebilirdi. Ama diğer maddelerin tanımlı olmasına rağmen onlar üzerinden ceza gelmemesi ve bundan gelmesi "o sıfatlara girmiyor, sadece sportmenlik dışı" anlamı taşır. Bayağı stanart bir mantık aslında.

Buradan hareketle verilen kararin iyi hazirlanmamis ve iyi sonuclandirilmamis oldugu yonundeki bir elestiriye ben de katilirim. Benzer ornekler farkli sonuclanmissa, buradaki elestirilerin haklilik payi olur. Elimizde bu ornekler varsa ceza UEFA yonetmeligi cercevesinde tutarsizmis demektir. Ben isin bu kismini bilmiyorum, vicdanen cezanin dogru oldugumu dusunmustum ama belki de gercekten tutarsizdir.

Beni rahatsiz eden konular isareti savunmak, zararsiz bir oge olarak yeniden imajlandirmaya calismak idi. Ilk mesajimda da bunu yapanlara yonelik bir tepki verdim.

Sosyal ağlarda paylaş

BloodBane, 06.07.2024 14:48 tarihinde dedi ki:

Derdimiz buydu ta ki sen gelip UEFA ceza verdi hakli gibisinden savunana kadar. Biz UEFA nin bariz garezi var, lobi olusturuldu ondan bu kadar ceza geldi derken sen yok efendim hakli, saldirgan bir sembol diye girdin. Tamam saldirgan oldugunda haklisin ama maden oyle neden benzer baska sembollere ayni ceza verilmedi? Madem digerlerine boyle ceza gelmiyo, o zaman dogal olarak UEFA nin garezi var, haksiz, iki yuzlu bir karar yani. 

Burda kimsenin diger benzer olaylarda oldugu gibi para cezasi verilse kalkip itiraz etecegini sanmiyorum. Ama UEFA nin garezi yok, hakli ceza diyen bir tek sen varsin.

Ilk mesajimi alintilayip bu iddialarina uyan cumlelerimi boldlar misin?

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 01:03 tarihinde dedi ki:

Cezalandirilmamasi icin yahut UEFA'nin garezi var diyebilmek icin Turk kulturu ile ilgili, gelenekle alakali bir isaret olmasi gerekir zaten. Bunun cezalandirilmasini ilk basta Turkler istemeli. Ilk basta Turkler tiksinmeli kendilerini temsil etmesi gereken takimda boyle igrenc bir hareketin yapilmasindan. UEFA bu duyara sahip olmasa idi cezalandirmazdi. Demek ki sahipmis. Sahipmis gibi davranmalari bile kafidir, zira Tukiye'yi yanlis temsil eden birine gerekli cezayi vermislerdir.

Buyur, gayet UEFA nin garezi yok, hakli cezayi verdi diyorsun. Madem hakli niye diger sembollere aynisi verilmedi?

Sosyal ağlarda paylaş

Ben burda kimsenin ceza verilmis olmasindan rahatsiz oldugunu dusunmuyorum. Aksine verilen cezanin boyutu ve cifte standartina karsiyiz. Forum sonucta, herkes gidip wall of text atip tum contexti belirmiyo sonucta. @Sotto adina konusmayayim ama bence onun sikayet ettigi durumda ceza verilmesi degil, cezanin boyutu ile ilgili.

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 08:42 tarihinde dedi ki:

Suriyeliler'in evlerinin taslandigi ulkenin, Suriyeliler'i gaz odalarina atmali tartismalarin yapildigi forumunda yaziyorsun bunlari 🙃

Oyle beyaz adam falan diyerek ahlak yarisinda 1-0 one gecilmez. Kimse kimseyle vicdan yaristirmasin, herkes kendi ustune duseni yapsin. Almanlar'in bir tarafina koyim afedersin, kimse beni ulkucu selamiyla temsil edemez. Turkler'in kendi fikri olmali bu ilk basta.

bunca sorun varken el isaretine odaklanmak, performative. faydasiz, distraction.

yarin obur gun MHP cancellansa, ulku ocaklari kapatilsa, insanlar kurt degil baris isareti yaparak gocmenlere saldirsa, icini ferahlatan bisi olmucak, sevinmeyeceksin.

bu cezayi savunan beyaz adam ise sevinecek, gobegini kasirken bizim maymunlugumuza, barbarligimiza laflar hazirlayacak.

ustune dusenler arasinda self criticism elbet var, ama self preservation da olmali. biraz uyanik ol cunku sen gayet kasaba kurnazlarinin tuzagina dusuyorsun.

bizim beyaz adama ahlak taslama luksumuz yok eyvallah ama onlarin yaptigida hadsizlik. bunu farkedip ona ragmen kimseyi yargilamiyorum dediginde erdemli bir durus olyo, yoksa kerizlik.

Sosyal ağlarda paylaş

Dedigim gibi ben haksiz olabilirim bu konuda, duygusal davraniyorum muhtemelen. Ceza verilmemeliden cok beni cezanin verilis sekli, Almanya da Turk dostluguyla bilinen (/s) Bild gazetesi tarafindan aninda yayilmasi, icisleri vs konuya dahil olmasi beni rahatsiz etti. Bu hareket bir anda swastika muamelesi gordu, burasi ayri bir tartisma konusu onu bir kenara birakiyorum. 

ulkucu isareti beni ulkede rahatsiz ediyor olabilir ancak bunun dinamiklerini bizim ulkemizde 100 kisiye sorsan 100 farkli ses cikar. Butun turkiyede bu hareketi yapan herkes fasist, katil, kafatasci diyebilir miyim, ben emin degilim acikcasi. Dedigim gibi nefret etmeme ragmen emin degilim. Bu hareketin ne anlama geldiginden bagimsiz bir durum, bu biraz bizim ic dinamiklerimizle egitim seviyemizle vs alakali sanki. 

hal boyleyken, bir anda avrupanin bunu aninda label etmesi, resimlerin mactan sonra abarili yayilmasi benim garibime gitti acikcasi.  Ben bunda farkli bir niyet okuyorum. Zaten yukselen sagin bir bahanesi olarak abartildigini da dusunuyorum, haberi yapan bild gazetesinin esinin konservatif parti milletvekili olmasi vs belki tesaduftur belki degildir. 

burada kacirilan nokta Merihin hareketinin direk olarak bir zumreyi hedef almiyor olusu. Atiyorum cetnik selaminin bir tarihsel gecmisi var baska bir etnik gruba karsi. Swastika oyle. Veya hirvat oyuncunun ettigi kufur vs. Merihin yaptigi hareket ise ne avusturyalilara ne baskasina aslinda direk olarak bir anlam ifade ediyor mu, ben emin degilim.  Madimak olayiyla ilgili de dedigim gibi onun muhasebesini ve duyarliligini Avrupanin yaptigini dusunmuyorum, o kismi palavra isin. Orasi bizi ilgilendirir. 

atiyorum 100 tane turk taraftar tribunde yapsaydi bunu, resmi bile cekilmezdi. Ama 100 tane alman taraftari nazi selami verse olay olur. 100 tane sirp cetnik selami verse yine keza. Ben hala dedigim gibi ayni kefeye koyamiyorum nedense bu tarz islerden nefret eden biri olarak. Ha ama benim cahilligim olabilir, futbol beni kor etmis olabilir itirazim yok. 

ben zaten bu tarz sevinclerden rahatsizim dedigim gibi. Secdeye yatan futbolcu bile irite ediyor yeri geldiginde bakmayin, anlamsiz. Ama nedense sunun deli gibi olay olmasi bana durust gelmedi. Su hareketi sokakta gorse anlamayacak random Avrupali, bir anda 100 yillik tarihci gibi fasist hareketi o diyiveriyor simdi internette. Garibime bu gitti benim en cok. Yoksa siyasi parti hareketleri yapana ceza verilmesine itirazim yok dedigim gibi bir noktada cizgi cekilmesi lazim da, bundan fazla anlam yuklendi gibi sanki nedense.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi aklıma ne geldi bak, ingiltere bu maçı bala göte kazansa, biz de hollanda'yı bala göte yensek, sonra ingiltere'yi bala göte yensek, fransa'da ispanyolları bala göte yense, sonra finalde fransa'yı bala göte yensek kupayı alabiliriz %0.69 oran veriyorum.

GONDARCENGIZ tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...