Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EURO 2024

neokrasi

Öne çıkan mesajlar

reyou, 05.07.2024 23:38 tarihinde dedi ki:

bu c.ronaldo ne zamandan beri cakili forvet oynamaya basladi ya?

adam 4 kisi arasinda kollarini kaldirip 35 metredeki adamdan pas istiyor.

lan geriye gelip topu tasisana azcik, resmen 1 kisi eksik oynatiyor. portekizin calhanoglusu ya.

en son manu'da da böyleydi. hiç bilmeyen biri izlese futbolcu olduğuna inanmaz. bildiğin atlet.

neokrasi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 05.07.2024 22:25 tarihinde dedi ki:

Tamam da bu yazdiklariniz bizim ic meselemiz. Bir cogumuz tasvip etmedik Merihin hareketini, Turkluk isareti diyen de olmadi aramizda. Sosyal medya copluk zaten her kafadan bir ses var. 

Burada bircogumuzu rahatsiz eden abartili bir sekilde bir anda bunun fasist nazivari bir tavirla apar topar TR dinamiklerini bilmeyen kurumlar tarafindan cezalandirilmasi. Belki yine cezayi hakediyordu ama Bild in cikisi, Alman disisleri bakani filan derken benim icin sinmedi bu ise. Ulkuculerden oldum olasi nefret ederim de Avrupa nin cok seyindeydi afedersin Sivas katliami. Inanmiyorum gercekten boyle bir duyara sahip olduklarina Turkiyeyle ilgili. Yarin obur gun PKK li bir tip ciktiginda onlar direnisci, rebel diye gecistirecek olanlar ayni insanlar, ikiyuzluluk rahatsiz ediyor. Bilmiyorum haksizim belki ama rahatsiz oldum nedense bu ceza isinden. 

Bunu diyenlerin Tweetler'ini paylasmak suretiyle dendi arka sayfada.
Cezalandirilmamasi icin yahut UEFA'nin garezi var diyebilmek icin Turk kulturu ile ilgili, gelenekle alakali bir isaret olmasi gerekir zaten. Bunun cezalandirilmasini ilk basta Turkler istemeli. Ilk basta Turkler tiksinmeli kendilerini temsil etmesi gereken takimda boyle igrenc bir hareketin yapilmasindan. UEFA bu duyara sahip olmasa idi cezalandirmazdi. Demek ki sahipmis. Sahipmis gibi davranmalari bile kafidir, zira Tukiye'yi yanlis temsil eden birine gerekli cezayi vermislerdir.

PKK'li bir tip ciktiginda kimi cezalandiracaklar bilmiyorum. Kurdistan diye bir milli takim yok zira. Ama baska bir takimda PKK lehine bir sembol, isaret vs kullanan bir oyuncu cikar da devaminda birsey gelmezse o zaman konusuruz. Falanca yapsaymis vermezlermis de bize garezleri varmis falan bunlar klasik Turk itirazlari. Futbolun saldirgan mesajlardan temiz tutulmasi gibi net bir kural varsa buna uyulup uyulmamasi tartisilamaz. Herkes kendi ustune duseni yapmali oncelikle. Bunun ustune, verilen degil verilmeyen cezalar tartisilabilir ancak.

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 01:03 tarihinde dedi ki:

Cezalandirilmamasi icin yahut UEFA'nin garezi var diyebilmek icin Turk kulturu ile ilgili, gelenekle alakali bir isaret olmasi gerekir zaten.

Böyle bir şart yok, başlı başına yanlış cümle, yanlış bir çıkarım.

Bunun cezalandirilmasini ilk basta Turkler istemeli. Ilk basta Turkler tiksinmeli kendilerini temsil etmesi gereken takimda boyle igrenc bir hareketin yapilmasindan. UEFA bu duyara sahip olmasa idi cezalandirmazdi. Demek ki sahipmis. Sahipmis gibi davranmalari bile kafidir, zira Tukiye'yi yanlis temsil eden birine gerekli cezayi vermislerdir.

Cezalandırılmasını Türkler isteyebilir, makuldür. Ama bundan "tiksinmek" demek "iğrenç hareket" diyen birisinden objektiflik beklememek gerekir.

Türkiye kendi ceza verse makul: milli takım gibi birleştirici öğede siyasi simge hata olur.

UEFA ise tamamen propogandadan etkilenerek ceza vermiş. Nitekim ırkçılık veya ayrımcılık değil ceza temeli, "nezakete uymama ve müsabakayı sporculuk dışı gösteri için kullanma". Yani adamların derdi kendi totosunu kurtarmak, ne TR'nin düzgün temsil edilmesi umurlarında ne de umurlarındaymış gibi davranıyorlar.

PKK'li bir tip ciktiginda kimi cezalandiracaklar bilmiyorum. Kurdistan diye bir milli takim yok zira. Ama baska bir takimda PKK lehine bir sembol, isaret vs kullanan bir oyuncu cikar da devaminda birsey gelmezse o zaman konusuruz. Falanca yapsaymis vermezlermis de bize garezleri varmis falan bunlar klasik Turk itirazlari.

Güzel örnekler dizildi. Arnavut kartalı yapan da ceza almadı, Sırp katliam selamı yapan da almadı. Demek ki adamına göre muamele yapıyorlar, garezleri varmış yorumları çok da hatalı değil.

Futbolun saldirgan mesajlardan temiz tutulmasi gibi net bir kural varsa buna uyulup uyulmamasi tartisilamaz. Herkes kendi ustune duseni yapmali oncelikle. Bunun ustune, verilen degil verilmeyen cezalar tartisilabilir ancak.

Bu cümle neredeyse doğruydu, ama Merih'in yaptığı hareket "saldırgan mesaj" olmadığı için geçersiz oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 06.07.2024 00:26 tarihinde dedi ki:

Böyle bir şart yok, başlı başına yanlış cümle, yanlış bir çıkarım.

Boyle demek ile olmuyor, neden yanlis oldugunu acikla o halde.

Cezalandırılmasını Türkler isteyebilir, makuldür. Ama bundan "tiksinmek" demek "iğrenç hareket" diyen birisinden objektiflik beklememek gerekir.

Türkiye kendi ceza verse makul: milli takım gibi birleştirici öğede siyasi simge hata olur.

Bu hareketi yapmak objektiflik degil oncelikle.

Tarafsizlik bekleyen, ve hareketi taniyan biri objektif kalmak suretiyle "igrenc" diyebilir.

Hareket saldirgan ise, turnuvayi duzenleyen de verir cezayi. Gecmis olsun.

UEFA ise tamamen propogandadan etkilenerek ceza vermiş. Nitekim ırkçılık veya ayrımcılık değil ceza temeli, "nezakete uymama ve müsabakayı sporculuk dışı gösteri için kullanma". Yani adamların derdi kendi totosunu kurtarmak, ne TR'nin düzgün temsil edilmesi umurlarında ne de umurlarındaymış gibi davranıyorlar.

Turkiye'nin duzgun temsil edilmesi TURKLER'in derdi olmali.

UEFA'nin derdi, nezakete uyulmamasi ise bu PROPOGANDA KARSITLIGIdir. Propoganda degil. Yeterli bir aciklama yapilmis. Akilli ve sportmen bir adam, kendini bu durumda ve bunlari tartisirken bulmaz.

Güzel örnekler dizildi. Arnavut kartalı yapan da ceza almadı, Sırp katliam selamı yapan da almadı. Demek ki adamına göre muamele yapıyorlar, garezleri varmış yorumları çok da hatalı değil.

Arnavut kartali adamlarin bayraginda var.

UCK selami yapildigini ben gormedim. Ceza almadi ise almaliymis. Bu verilen degil, verilmeyen cezanin tartisilmasidir.

Bu cümle neredeyse doğruydu, ama Merih'in yaptığı hareket "saldırgan mesaj" olmadığı için geçersiz oldu.

Ulkuculuk saldirgan bir ideolojidir ve ulkucu isareti yapmak saldirgandir.

Nigger_of_the_sand tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 01:37 tarihinde dedi ki:

Boyle demek ile olmuyor, neden yanlis oldugunu acikla o halde.

Ortada hatalı iddiada bulunan sensin, senin iddianı kanıtlaman gerekir. Mantıksal metot bunu gerektirir. Bilim de bu şekilde ilerler hatta. Yoksa herkes ortaya kafasına göre uydurduğu bir kural atar hadi aksini kanıtlayın derdi. "sadece x olsaydı böyle diyebilirdik, olmazsa geçerli olmaz" gibi bir kısıtlama getirdin hiç yoktan ortaya, bunu da herhangi bir mantığa dayandırmadın.

Turkiye'nin duzgun temsil edilmesi TURKLER'in derdi olmali.

UEFA'nin derdi, nezakete uyulmamasi ise bu ANTI-PROPOGANDAdir. Propoganda degil. Yeterli bir aciklama yapilmis. Akilli ve sportmen bir adam, kendini bu durumda ve bunlari tartisirken bulmaz.

Bazen bazı tartışmalarda her şeyi detaylı açıklamak zorunda kaldığımı unutuyorum.
--> UEFA propoganda etkisinde kalmış: Yurtdışında maçtan sonra sistematik yürütülen Kürt, Ermeni vb. kurumlarının ve kişilerinin propogandası etkisinde kaldı.

Bozkurt işaretini Nazi selamı gibi bir şey olarak tanımladılar, UEFA da bunun gazına geldi.

Arnavut kartali adamlarin bayraginda var.

UCK selami yapildigini ben gormedim. Ceza almadi ise almaliymis. Bu verilen degil, verilmeyen cezanin tartisilmasidir.

Arnavut kartalı bayrağında var demenin bozkurt bizim destanımızda var demekten farkı yok. Birine problem yoksa diğerine de var. Birinde yoksa diğerinde de yok. Yoksa extremist arnavut grup da bulursun mafya da bulursun o işareti de yapan istersen.

Ulkuculuk saldirgan bir ideolojidir ve ulkucu isareti yapmak saldirgandir.

Bunu sonradan eklemişsin. Bozkurt işaretini sadece ülkücüler değil kendini milliyetçi olarak tanımlayan daha geniş bir kitle var. Ki burada da saldırgan derken PKK falan gibi resmi bir terör örgütünden bahsetmiyoruz.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 06.07.2024 00:48 tarihinde dedi ki:

Ortada hatalı iddiada bulunan sensin, senin iddianı kanıtlaman gerekir. Mantıksal metot bunu gerektirir. Bilim de bu şekilde ilerler hatta. Yoksa herkes ortaya kafasına göre uydurduğu bir kural atar hadi aksini kanıtlayın derdi. "sadece x olsaydı böyle diyebilirdik, olmazsa geçerli olmaz" gibi bir kısıtlama getirdin hiç yoktan ortaya, bunu da herhangi bir mantığa dayandırmadın.

Ben bir iddiada bulunmadim, fikir belirttim.

Bazen bazı tartışmalarda her şeyi detaylı açıklamak zorunda kaldığımı unutuyorum.
--> UEFA propoganda etkisinde kalmış: Yurtdışında maçtan sonra sistematik yürütülen Kürt, Ermeni vb. kurumlarının ve kişilerinin propogandası etkisinde kaldı.

Bozkurt işaretini Nazi selamı gibi bir şey olarak tanımladılar, UEFA da bunun gazına geldi.

Bozkurt isareti, UCK isareti, Nazi selami - bunlar saldirgan ve gayri-sportmence seyler cunku.

Nazi selami bunun ustune suc. Ama bunun sporda yerinin olmamasinin nedeni suc olmasi degil.

Kurt ve Ermeni kurumlari bu yonde propoganda yaptilar ise cok iyi yapmislar. Turkler'in de buna katilmasi gerekir. Bozkur isareti saldigan, rencide edici ve herseyden once Turkiye milli takiminda yeri olmamasi gereken bir hareket. Birlestirici degil, ayristirici.

Onlar garezleri geregi yaptiklarini zannetse bile, aslinda iyilik yapmislar yani.

Arnavut kartalı bayrağında var demenin bozkurt bizim destanımızda var demekten farkı yok. Birine problem yoksa diğerine de var. Birinde yoksa diğerinde de yok. Yoksa extremist arnavut grup da bulursun mafya da bulursun o işareti de yapan istersen.

Senin mantiginla benim de senin bu onermeni kanitlamani istemem gerekir 🙂

Ama ben dogru olani yapip, karsi fikir belirtecegim. Birincisi destan ile bayrak ayni seyler degildir - dolayisiyla fark var.

Bayrak baslibasina ayristirici bir oge degildir, sen oradaki isareti yapmasan bile o orada dalgalanir. Turnuvada yeri vardir. Eliyle kartal yapan bir adamin bayraginda kartal varsa, o adamin kotu niyetini bizzat belirtmesi gerekir. "Yoo ben bayragimi degil, mafya klanimi temsil ettim" demesi gerekir. O isaretin dogru anlami ayristirici, gayri-sportmence degilir.

Destan bir isaret yahut bir temsil ogesi degildir; kulturel bir ogedir. Destanda saldirgan ogeler varsa, sen bunu kullandiginda gayet de sportmenligin disina cikmis olursun. Zaten meselenin destan olmadigini da ilk mesajimda belirttim. Ulkucu isareti bize destani anlatmaz. Sadece fi tarihinde destandan ilham almis lakin baslibasina saldirgan bir ideolojinin semboludur. Bu isaretin yanlis anlami destan, dogru anlami ise ulkuculuktur.

Sosyal ağlarda paylaş

Hepsine genel cevap veriyorum:

Bozkurt işareti yapan belli ekstremist uç gruplar var ve bunlar saldırgan. Bunlara genel olarak zaten karşıyız.

Ama son mesajın itibariyle gruplara, kesimlere değil başlıbaşına bozkurt işaretine saldırgan bir işaret diyorsun, dahası (ki çok fenası) Türklerin destanına saldırgan diyorsun. Burada amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Açık açık "Ülkücüler falan umrumda değil işin bahanesi aslında, bu işareti de kullanan mafya şu bu varsa falan o da değil, onların saldırganlıklarından falan değil ben genel olarak Türklere karşıyım"a geliyor konu. Özellikle destanın bir parçası olduğu Türk kültürünü böyl tanımlayarak kimlik olarak Türkler saldırgan demeye getirerek ironik şekilde direkt kendin ırkçı oluyorsun.

Destan - bayrak konusuna gelince, elbette bayrak kadar güçlü bir unsur değil destan, ama temelinde sembolize ettikleri şeyler aynı. Dolayısıyla birine tamam deyip diğerine karşı çıkmak da en fazla "ya biri zaten çok baskın diye bir şey diyemedim" kaypaklığına girer karar merciinde en fazla.

Sosyal ağlarda paylaş

Turkler'in destanina karsi degilim, destana karsi olmak diye birsey de yoktur zaten. Bozkurt, Turkler'in destaninin bir sembolu degildir. Ergenekon destaninda bir suru oge var, bozkurt bunlardan sadece biri.

Elle yapilan kurt isareti, zamaninda bozkurttan ilham almis bir Ulkucu isaretidir. Ergenekon Destani'nin degil, Ulkuculer'in isaretidir ve bu anlamda kullanilir.

O isareti yaptiktan sonra "yav ben Ulkuculer'i degil destani kastettim" demek camura yatmak oluyor. O isaretin oyle bir kullanim amaci yok. Kimse kimseye elle destan isaret etmez.

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 02:32 tarihinde dedi ki:

urkler'in destanina karsi degilim, destana karsi olmak diye birsey de yoktur zaten. Bozkurt, Turkler'in destaninin bir sembolu degildir. Ergenekon destaninda bir suru oge var, bozkurt bunlardan sadece biri.

Doğru, ama en çok benimseneni, dolayısıyla evet bir organik bağı var.

Elle yapilan kurt isareti, zamaninda bozkurttan ilham almis bir Ulkucu isaretidir. Ergenekon Destani'nin degil, Ulkuculer'in isaretidir ve bu anlamda kullanilir.

Bu da yanlış bir bilgi. Ülkücüler de bunu benimsemiş kullanıyorlar, ama hareketin sahibi onlar değil. Hatta ben söylemeyeyim İlber Ortaylı söylesin:

https://www.trthaber.com/haber/gundem/ilber-ortayli-bozkurt-turk-milletinin-semboludur-866704.html

O isareti yaptiktan sonra "yav ben Ulkuculer'i degil destani kastettim" demek camura yatmak oluyor. O isaretin oyle bir kullanim amaci yok. Kimse kimseye elle destan isaret etmez.

Adam ülkücüleri kastetmedim, milliyetçi duygularla yaptım diyebilir. Her milliyetçi ülkücü olacak diye bir şey yok. Adam uluslararası alanda tutmuş milli takımında gol atmış, hayvan gibi oynamış, kabarmıştır milli duygusu. Zaten kültürel olarak çabuk gaza gelen milletiz. Hele futbol camiasında. Kaldı ki bunun da kademeleri var zaten, 1 ve 0 değil her şey.

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 06.07.2024 01:39 tarihinde dedi ki:

Doğru, ama en çok benimseneni, dolayısıyla evet bir organik bağı var.

Burada ancak kendimi tekrar edebilirim. Kimse kimseye elle destan isaret etmez. Herkes bazi isaretlerin esas anlamini bilmekle yukumludur ve kullanirken dikkat etmelidir. Bu isaret de onlardan biri.

Bu da yanlış bir bilgi. Ülkücüler de bunu benimsemiş kullanıyorlar, ama hareketin sahibi onlar değil. Hatta ben söylemeyeyim İlber Ortaylı söylesin:

https://www.trthaber.com/haber/gundem/ilber-ortayli-bozkurt-turk-milletinin-semboludur-866704.html

Swastika'nin sahibi de Naziler degil.

Yine kendimi tekrar edecegim.

Paranin ustune kurt resmi basmak ile elle Ulkucu isareti yapmak ayni sey degil. Elle kurt isareti yapmanin Turkiye'de baska bir kullaniim amaci yok.

Adam ülkücüleri kastetmedim, milliyetçi duygularla yaptım diyebilir. Her milliyetçi ülkücü olacak diye bir şey yok. Adam uluslararası alanda tutmuş milli takımında gol atmış, hayvan gibi oynamış, kabarmıştır milli duygusu. Zaten kültürel olarak çabuk gaza gelen milletiz. Hele futbol camiasında. Kaldı ki bunun da kademeleri var zaten, 1 ve 0 değil her şey.

Derse desin, cok istiyorsa boyle bir Saul Goodman savunmasiyla arasin hakkini. Belki hem kotu niyetli hem ahmaktir, belki sadece ahmaktir ve de gercekten de kozmik bir rastlanti sonucu hareketin anlamini bilmeden yahut kastetmeyerek yapmistir. Saldirgan hareketlerin cezasiz kalmamasi bir ahmagin onu yapma hakkindan daha onemli oldugu icin, burada degisen birsey olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 06.07.2024 02:50 tarihinde dedi ki:

Burada ancak kendimi tekrar edebilirim. Kimse kimseye elle destan isaret etmez. Herkes bazi isaretlerin esas anlamini bilmekle yukumludur ve kullanirken dikkat etmelidir. Bu isaret de onlardan biri.

Bu hala senin görüşün. Nitekim bu yorumun bu hareketi sadece ülkücülüğe atfetmekten temelleniyor. Oysa bu işaretin (evet bizzat işaretin) Avrupa'daki Gagavuz Türklerinden Orta Asya Türklerine kadar her yerde milli sembol olarak kullanılmışlığı var, tarihçiler de söylüyor. Tarihi olduğunu söyleyen en ünlü Türk tarihçisinin linkini de koydum. Dolayısıyla Türklüğünü vurgulamak isteyen (üzerinde Türk milli takım forması varken gol atmış bir adam mesela) herkesin kullanımı makul (geçmişte Kılıçdaroğlu'ndan RTE'ye kadar farklı siyasi liderler de kullandı. Hatta RTE o zamanlar MHP'yle kavgalı diye bayağı olay çıkmıştı). Ülkücüler görüşleri gereği bunu daha çok benimsiyorlar ve zırt pırt kullanıyorlar, o ayrı bir durum.

Bundan sonrasında diyecek bir şeyim yok, tüm bunlara rağmen "tarihçiler ne diyo umrumda değil bu ülkücünün agresif sembolüdür" dersen zaten devamında anlaşamayacağız bariz olarak.

Ha bu arada, Merih dediğimiz adam da yurtdışında Avrupa başta ülke ülke gezmiş, eşi İsviçreli, en son da Suudi Arabistan'da futbol oynayan bir adam. Geçtiğimiz sezonda Suudi Arabistan'da Türkiye Kupası kavgası olduğunda Atatürk vb tartışması döndüğünde tüm ülke Suudilere tavır almış saydırırken, Suudiler de Türklere saydırırken Merih aman başıma iş açmayayım kontratı yakmayayım diye sessiz kalmıştı. Pek ülkü ocağı profili değil yani kendisi.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Basindan beri bastira bastira bu isaretin Turkiye'deki anlamindan bahsediyorum. Bunu yeterince cumle icinde kullandim. Orta Asya'da kim eliyle kurt yapiyor bilmiyorum, ama bunlar hep birkac gundur ortaya cikan seyler. Turkiye'de bu isareti Gagavuzlar yapiyor diye yapan 1 tane kisi yok.

Linkini koydugun tarihciler de elle kurt yapmaktan bahsetmiyor, rengi boz olan bir kurttan bahsediyor. Ben bu ikisinin farkli seyler oldugunu basindan beri soyluyorum ama sen her seferinde sanki ayniymis gibi hayvan olan kurttan bahsediyorsun.

Kilicdaroglu eliyle kurt yaptiysa sacmalamistir. Sacmalamasi bedava olan bir kisinin neyi nerde yaptigina bakilmaz. Bu anti Tunceli'li, Anti-Alevi bir harekettir. Sen bunu Sivas'ta insanlarin yakildigi gun yaparsan insanlari ekstradan tetiklersin. Netekim sikayet ettiklerini sen de soyluyorsun ama adina Ermeni, Kurt lobisi koyuyorsun, insan koyamiyorsun. Kim ettiyseiyi yapmis. Turkiye'ye kotuluk amacli yaptiysa bile aslinda iyilik yapmis.

Elle kurt yapmak Turkluk sembolu falan degildir. Kurt hayvani da Turkler'in sembolu degildir. Turkluk sembolu Turk bayragidir, cikip Turancilik yaparsan yine saldirgan ve ayristirici bir ideoloji sergilemis olursun. Insanlarin ideolojilerine prim yaptirma platformu degil orasi. O yuzden burada neden marifetmis gibi Turan ideolojisi anlatiyorsun onu da anlamiyorum. Velev ki otel yakanlarin degil Turancilar'in ideolojisi olsun - birsey de-gis-mi-yor.

Ilber Ortayli bize kicindan Turkluk sembolu uydurmasin. Boyle bir sembol olsa bunu Turkler'e mi anlatmak gerekirdi?

Sosyal ağlarda paylaş

Merih lümpen o yüzden ülkü ocağı profilli olduğunu söyleyebiliriz, daha önce de Kaan Ayhan asker selamı vermek istemiyor diye kavga çıkartmıştı

Olay cezanın ağırlığı, yoksa işaretin siyasi bir işaret olduğuna şüphe yok.

Geçmişte siyasetçilerin kullanması siyasi bir işaret olmadığını değil, olduğunu gösterir. Ülkücülere mesaj için yapıyorlardı.

Kaç yıldır Türkiye'de yaşıyorum şu işareti ülkücülük bağlamı dışında yapan görmedim, illa vardır, taşraya varoşa hakim değilim sonuçta. Ancak öyle tarihsel simge falan demek aklı ve mantığı reddetmek, arkeoloji yapmıyoruz burada. Sadece şu el işaretinin günümüzdeki anlamı söz konusu. 

Cezanın ağırlığı hatta bunun ceza konusu yapılıp yapılmaması bile tartışılır ama bu siyasi işaret değildir demek doğru değil. İlber Ortaylı'nın söylediğini kanıt almışsın mesela ama Ortaylı bu el işareti siyasi değildir demiyor. Ortaylı gemisini yürütmek için nabza göre şerbet veren biri, ben de nemalanayım diye çıkmış. Dedikleri de laf salatası. Tarihçiler demek tartışmayı sulandırmak, çünkü tarihte kurt figürünün kullanıldığını reddedilmiyor, buradaki tartışma söz konusu el işareti tarihi devamlılığı olan kültürel bir hareket mi yoksa siyasi bir hareket mi? Bu el hareketi 80'lerden sonra ortaya çıkmış, siyasi bir el hareketidir, gayet siyasi aidiyet vurgular.

Bu konuya tam olarak şöyle yaklaşıyorum, masalları bırakınız diyorum:

GRyMZ_3WwAA6r5q?format=jpg&name=large

eldar tarafından düzenlendi
  • Like 3
Sosyal ağlarda paylaş

@eldar

Guzel yazmissin, benim anlatamadigim bazi seyleri net anlatmissin. Lakin farkli olarak ben cezayi hafif bulmuyorum. Ulkuculer Fransa ve Avusturya'da radikal ve tehlikeli bir organizasyon olarak yasakli olduklari icin Bozkurt Selami yapmak da yasakmis. Almanya'da yasak degil lakin sportmenlik disi bulunmasina sasmamak gerek. Dolayisiyla elimizde bu konuyu kapatacak kadar net delil oldugunu dusunuyorum.

Ulkelerin temsil edildigi ve her ulkenin esit temsil hakkinin oldugu bir organizasyon Turklugu Yuceltme platformu degildir. Sovenizm yapilmamasi gereken biryerde sovenizm yapildi ve de karsiligi alindi. Turkiye buradan ders cikarip yoluna devam etmelidir, bu kadar basit.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...