Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Assassin's Creed Shadows

progamer

Öne çıkan mesajlar

Anjin i koysan (gerci onun tarihi 1600 civari) kimse tepki vermezdi, cunku gercek karakter. Ama uydurulmus karakteri tarihten alintiladik diyip arkaya da hip hop muzigini basarsan adamlarin tepki vermesi normal. Anjin harici avrupali karakterlerde tepki alirdi. Esasinda diger ulkeler Japonlardan daha cok tepki verdi. Assassin Creed ilk ciktigindan beri ninja konseptine yakin oldugundan, Japonya'da gecen versiyonunun beklentisi vardi. Ubisoft woke layinca millette eee yeter artik moduna girdi.

Isin diger yani sadece karakter degil, Ubisoft asya kulturunden stereotip ogeleri "hepsi cekik gozlu kulturu, ne fark eder yeeaa" diye itelemis olmasi. Mesela Cin'den bayagi mimari ve dekorasyon ogesi araklayip koymuslar.

Sonucta oyun hayal gucunun yettigi kadar yaparsin, fantastic world/alternate history dersin olur biter. Amac oyunun satmasi ve oyuncuya iyi vakit gecirtmesi. Ama herhangi bir ajandayla hareket edip dogruculuk taslarsan, tepki gelmesi normal. 

Shogun'in bu sene yayinlanmasinin da bence bir etkisi oldu. Adamlar kulturel altyapi beklentisini arsa tasidi.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim ergenekon destanının başkahramanının arap olması gibi birşey sdfsgd. Savunmaları da yah aslında tarihe dayanan fiction yapıyoruz ekikiki demişler. O zaman gay, trans samuai da ana karakter olarak koyabilirsin yani istediğin gibi. Azıcık ucundan bile olsa tarihi oyun yapıyorsan da o kültürün insanını incitmemeye,  saygı göstermeye dikkat etmek gerekiyor. Japonlar özlerinde diktatörlükten 1 tık uzakta milliyetçi, geçmişine, kültürüne bağlı insanlar. Bir ton japon efsanesi varken, karşılarına tarihde varlığı bile belli olmayan en fazla köle olarak çalışmış adamı  koyarsan tepki verirler tabi. İlginç yani zorlama şekilde oyunun merkezine afrikalı koyunca satışlar mı patlıyor nedir tam olarak olay? Avrupada geçen ac oyunlarında böyle saçmalıklar da yok. Japonlara kinleri var demek ki

Sosyal ağlarda paylaş

valla ben şahsen anjin'e tepki verdim daha en başından o başlıkta. afrika'da geçince herkes zenci, japonya'da geçince hep beyazlar, zenciler. gits filminde de aynı olay yaşanmıştı. neden? çünkü asyalı azınlık pasif görülüyor bu konularda amerika'da, asyalı başrol oynatmak prim yapmıyor. bakın bakalım kaç tane marvel karakteri asyalı azınlığa dönüşüyor. bariz net burada yapılan, modern minstrel şov gibi asyalılara yapılan şey. cultural appropriation dedikleri olayın daniskası. asyalı coefficient'ı düşük privilege chart'ta, adamlarda ne beyaz hakimliği var ne zenci kontenjanı avantajı var.

bu kadar açık ırkçılık yapılınca açık net konuşmak gerekiyor ne yapıldığı, öyle creative freedom filan değil olay. arka arkaya yasuke dizisi, oyunu ittiriliyor yani kör değil insanlar.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Shadows un ertelenmesine sevindim. 

star wars gibi bi IP yi bile rezil bir oyunla wole ajandayla dansik bir şekilde geliştirip satışlarda rezil olduktan sonra, zaten duyurulduğunda inanılmaz backlash yedikleri shadows u da böyle çıkartıp outlaws daki gibi rezil bir satış rakamı yaşamak istemediler heralde.

Yasuke yi azaltıp düzgün bir japon samuray koyarlarsa bence toparlanır ama çıkış için seçtikleri tarih amerika da black history month mu week mi neymiş.öyle yapmayabilirler de

yapmazlarsa da satışlarda batsın da woke agenda ile oyun yapmanın fail bir karar olduğu artık kanıksansın. Belki böylece bu woke sjw agendalar oyun dünyasına ellerini süremezler…

Sosyal ağlarda paylaş

ya woke bile değil resmen cultural appropriation'ın daniskası. hep japonya'ya ya beyaz adam ya kara adam gelip kurtarıyor. yeter artık biraz da kendilerini kurtarsın japonlar.

çok keyif alıyorum japon anime'leri muricalıları ezince kendi yapımlarında. muricalıların kurtardıkları da onları kurtarsın biraz. 😆

Sosyal ağlarda paylaş

oyunlarini en cok sevip oynadigim firma sayilir ama ne aptallasti su ubisoft. millet irkci maksatla elestirmiyordu. bu yaptiklari yuzunden kendileri irkci gorunecekler.

tarihi tutarlilik ya da irk onemli degildi bana mesela. tema ve setting icin oynuyorum AC'leri.

hindistan'da gecen bir AC yapiyoruz. ama orada donemin tek turk esnafini canlandiricaz. nativ amerikan doneminde bir AC yapiyoruz ama yolunu kaybeden bir napolyon askerini canlandiricaz vs demek gibi bu. black flag'i acinca kendimi geleneksel bi korsan olarak bulmak isterim mesela, ispanyol general canlandirmak istemem.

feodal japon temali bi oyun satiyorsaniz da insanlar o temayi beklerler. beklenen tema da japonlar, samuray, ninjalar falan olur. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Tencent te hisse topluyor, istedigi orana ulasana kadar Guillemot u emekli edicegini sanmiyorum. Bir Slovakyali mi Estonyali mi yatirim sirketi Fransiz yargisina sikayet edicez, Fransiz kanunlarinda halka acik sirketlerde yonetimin gorevini kotuye kullanmasi durumda hostile takeover olabiliyor demisti. Anca oradan bisi cikar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...