Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni gümrük kuralları ile >150€ ürün getiren oldu mu?

paramecium

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Prusa mk4 alma niyetim var. Malum fiyatı 150€ sınırını geçiyor. %18'in(AB olduğu için dedim ama daha fazla da olabilir mi bilmiyorum) haricinde ek sürprizler çıkartıyorlar mı? Buna benzer yüksek limitli alım yapan oldu mu?

Şöyle bir bilgiye ulaştım:
Sanırım 3D printer GTİP kodu 8485.20.00.00.00 Katmanlı üretim için makineler: Plastik veya kauçuk katmanlı oluyor.
gtb.gov.tr üstünden vergi sorgulaması yapınca Çek Cumhuriyeti için çıkan bilgiler:

(Vergi Kodu - Vergi Adı - Vergi Oranı)
10 - Gümrük Vergisi - %1.7
40 - KDV - %18
89 - Damga Vergisi - 393,90₺

Örnek:
Mal Bedeli: 1.000₺
Gümrük Vergisi: 17₺
KDV: 253,96₺
Damga Vergisi: 393,90₺
Toplam Maliyet: 1.664,86₺

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

ben 6k'ya mikrofon aldim, 6k da maliyet cikti - sabiha'dan ( bakılan gümrük bedeli  : urun + kargo )  

buldugum "tanıdık gümrükçü" takıldı dedi ekstra 💵 istedi - belge falan olmadan ekstra 💵 vereceğiz, 💵 💵  dagitacagim dedi.

Ok dedim sabiha'ya gitmemek icin.

toplam 12k verdim 1 tane mikrofona. // 2k civarı devlet vergisi, gerisi "muamele"

TNT/FEDEX ile yaşadım ve butun updatelerde telefon ile aradigim ve email ile iletişim halinde oldugum halde boyle oldu - depoya çekip depo ucreti almaya calisiyorlar.

TNT/FEDEX'e dikkat - bunları kargolarıni çeken şirket hakkında bir çok şikayet okuyabilirsiniz google'larsaniz.

Bu kargo şirketlerini kullanan yerlerden siparis vermeyin, my2cents 🥲

image.jpg

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 18.06.2023 14:34 tarihinde dedi ki:

Valiz ticareti? Bi arkadas 300€luk bisey soylemisti, 250€ mu ne gümrük musaviri masrafi cikardilar

ok bu doğru, ( urun ucreti+kargo ) * 80-90% gibi bir maliyet çıkabilir // bir kısmı da vergi oluyor

newegg/amazon farklı handle ediyor - bunlar disinda...

Sosyal ağlarda paylaş

ben bu limiti bilmeden birkaç tane ayakkabı siparişi vermiştim 154 euro. UPS üzerinden notere gidip vekalet falan çıkardım. Sonra gümrükte ilgilenen kişi aradı sen buna uğraşma çok masraf çıkar vs dedi, tam detayları hatırlamıyorum birkaç belge vs istedi. üreticiden birşeyler vs almak gerekiyormuş. Adama gıcık oldum gittiği yere kadar gidicem dedim ama elimden fazla birşey gelmedi. devletimize bağışladım güzelim ayakkabıları en sonunda. adamı şikayet etmek için aradım çalıştığı birimi, telefonu adam açtı 🙂

Sosyal ağlarda paylaş

bana 150€ üstü bir hediye gelmişti. daha doğrusu fatura olmadığı için gümrük memuru 150€ üstü olduğuna karar vermiş. vergisini verip almak istediğimde sen git gumruk musavirin gelsin vermiyoruz dediler. tabi gümrük musaviri cart curt tutmak pahalı işler. vergisi 1k ise o zaman gumruk musaviri cart curt ile 5 6k oluyordu o da bulabilirsen gumruk musaviri nerden bulayım ben eşşeğim

yani beleş maldan da oldum sagolsunlar. ülkeden soğuma +15 olarak eklenmişti

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 20.06.2023 12:59 tarihinde dedi ki:

adama gıcık olduğun için mi şikayet edecektin yoksa senden rüşvet falan mı istedi? 

beni yönledirmesi gerekirken gevşek ağızla uğraşma falan vs. çok masraf çıkacak dedi ilk konuşmada. ben de ne yapılması gerekiyor onu sordum. inatla söylemedi, yapamazsın edemezsin diye sayıkladı sürekli. en son ısrara devam edince 4 5 evrak belge saydı sonra muayene gitmesi gerekecek test sonuçlarını bekleyeceksin falan dedi.

bak hatırladım gene sinirlendim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Flassh, 20.06.2023 14:03 tarihinde dedi ki:

bana 150€ üstü bir hediye gelmişti. daha doğrusu fatura olmadığı için gümrük memuru 150€ üstü olduğuna karar vermiş. vergisini verip almak istediğimde sen git gumruk musavirin gelsin vermiyoruz dediler. tabi gümrük musaviri cart curt tutmak pahalı işler. vergisi 1k ise o zaman gumruk musaviri cart curt ile 5 6k oluyordu o da bulabilirsen gumruk musaviri nerden bulayım ben eşşeğim

yani beleş maldan da oldum sagolsunlar. ülkeden soğuma +15 olarak eklenmişti

numune sokarken de aynisi oluyor bildigim kadari ile.

genelde bununla ugrasmak yerine taseronlara veriyorlar urunleri. adam 2 valiz numune ile geliyor lol.

endustriyel santa claus

Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 20.06.2023 13:12 tarihinde dedi ki:

ayakkabıya göz koymuş demek ki sgsd bu gümrükte kalan malların açık artırmaları oluyor sanırım sonra di mi?

evet, sonra onları ucuza alanlar "gümrük malları satış mağazası" tabelalı dükkanlarda satıyor, malların satışını yapıyorlar.

"gümrük malları" diye google'da aratınca çıkar bi sürü, ama çıkmayanları daha uygun oluyor (bi tane havran'ın batı çıkışındaki opet'in otopark'ında var mesela)

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 20.06.2023 14:20 tarihinde dedi ki:

evet, sonra onları ucuza alanlar "gümrük malları satış mağazası" tabelalı dükkanlarda satıyor, malların satışını yapıyorlar.

"gümrük malları" diye google'da aratınca çıkar bi sürü, ama çıkmayanları daha uygun oluyor (bi tane havran'ın batı çıkışındaki opet'in otopark'ında var mesela)

satışa çıkanlar genelde gümrükçülerin eşinin dostunun burun kıvırdığı veya gözden kaçırdıkları oluyor. 

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Anlamadıkları ıvır zıvır ürünler çok oluyordu eskiden. Şimdi teknolojiyle daha mantıklı fiyatlandırma yapıyorlar.

Yine de gümrükten alırken 1er 1er almıyorlar genelde, seçmece yapamadıkları için hedeflerinin dışında aldıklarını elden çıkarmaları gerekiyor bir şekilde.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Geçenlerde sadece Danimarka'da satılan bir Lego'yı alayım dedim. 4000 lira tutuyordu.

Bizim gümrüğe bir girdi, yok böyle bir giriş. Kafadan +5500 lira bir de bir şeyler daha gerekirse üzerine 8000-12500 arası daha vergi dediler, geri gönderdim.

Hani 1000-2000 lira vergi çıksa (ödediğimin yarısı yani) ok diyecektim de, bu ne be.

• Tesekkurler 1
  • Haha 1
  • Nasi yani? 1
  • Uzuldum 1
  • Kustum 1
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum, 28.06.2023 16:44 tarihinde dedi ki:

Geçenlerde sadece Danimarka'da satılan bir Lego'yı alayım dedim. 4000 lira tutuyordu.

Bizim gümrüğe bir girdi, yok böyle bir giriş. Kafadan +5500 lira bir de bir şeyler daha gerekirse üzerine 8000-12500 arası daha vergi dediler, geri gönderdim.

Hani 1000-2000 lira vergi çıksa (ödediğimin yarısı yani) ok diyecektim de, bu ne be.

abi ustte yazdim, seni degil de okuyanları uyarayım:

urun fiyatı kadar tutuyor 150Euro ustu, Sabiha veya Istanbul havalimanı gumrugunde halihazirda elemanınız yoksa kalkismayin

6 ay once 5k'lik mikrofonu pre-order canada'dan getirttim - 12k tuttu (para yedirdik, gümrükçü tanıdık olduğu halde bu sekilde)

urun fiyatı kadar masraf cikmasi garanti (USPS veya TNT kargo varsa ekstra masraf çıkabilir bunun uzerine)

((veya birine getirtin ama hakkini verin))

amazon, Newegg alisveris yapabilirsiniz düşünmeden - sizin yerinize hallediyorlar

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...