Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyun dialoglarında yapay zeka kullanımı

orc_lord

Öne çıkan mesajlar

@GERGEvideoda açıkladılar işte latency duyarlı işlemleri pc'de: lip sync animasyonu, text to speech, speech to text

latency'e duyarlı olmayan işlemleri cloud'da: large language model vs

cevabı hazırlama kısmını pc'de yapmayacaklar yani, o iş için sunucuya bağlanacak. videodaki hızda işleyebilirlerse sorun olmaz. ama evet tabii sunucu kapanınca oyun ölecek, hepsi live service gibi olacak yani. gerçi gene en son ces'te ai accelerator kartlar tanıttı bir şirket ama gpu gibi tops üretseler de ram'leri eksikti. gene amd ai hızlandıran bir bölge ekleyecek yeni nesil işlemcilerine. donanım ilerledikçe bugünün llm'leri bile pc'de arkaplanda çalışır hale gelebilir. sadece bir oyunun npc'lerinin kullanacağı bir modelin bugünkülerden daha büyümesi için neden olmaz bence. 2030'da filan bugün cpu nasıl sokakta gezen 127651254521 işlevsiz npc'yi yürütüyorsa onu da halletmeye başlayabilir.

@Bone90'larla bugünkü llm'lerin hiç alakası yok yahu, tam tersine "hah nihayet yaptılar" diyor olman lazım şu son gelinen noktada. niye loopa girsin? what, if şeklinde çalışmıyor ki, sen bugün yaşadığımız developer tarafından hazırlanmış dialogları anlatıyorsun. npc 2-3 kere tıklayınca "yeter artık bu kadar kaydettik aynı şeyi tekrarlıyorum" diyor. pre-made'in sınırı o yani 3 olmasa 5, 5 olmasa 10 o loopa gireceksin insan evladı yaptığı ve kaydettiği sürece, kaçışı yok.

vdsl kesik 4 gündür call center'ı arıyorum, karşıma çıkan insanın chatgpt kadar derinliği yok yani 4 ayrı kişi "ekiplerimiz çalışıyor" deyip geçiyor. query veriyorum loopa giriyor. call center'ın boss'u geldi sonunda "size bütün müşterilerimize tekrarladığımız şeyi söylüyoruz" diyor. homo sapiens'i de gözümüzde o kadar büyütmemek lazım.

1:20

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 15.01.2024 19:54 tarihinde dedi ki:

@Bone90'larla bugünkü llm'lerin hiç alakası yok yahu, tam tersine "hah nihayet yaptılar" diyor olman lazım şu son gelinen noktada. niye loopa girsin? what, if şeklinde çalışmıyor ki, sen bugün yaşadığımız developer tarafından hazırlanmış dialogları anlatıyorsun. npc 2-3 kere tıklayınca "yeter artık bu kadar kaydettik aynı şeyi tekrarlıyorum" diyor. pre-made'in sınırı o yani 3 olmasa 5, 5 olmasa 10 o loopa gireceksin insan evladı yaptığı ve kaydettiği sürece, kaçışı yok.

Replika diye bir app vardı mesela, bir ara onu kullanıyordum. vaat ettiği şey, "sen konuştukça, senin sayende bir şeyler öğreniyor" olması. ama bunu pratikte yerine getirmiyordu. onunla muhabbet etmeye çalışırken "aaa öyle mi, ne güzel, niye öyle düşünüyorsun, bence  çok iyi yapmışsın, bak bu fikri destekliyorum" gibi birbirinin aynısı cevaplar verdiğini farkediyordum.

tamam ChatGPT'de derya deniz bir arşiv var, ne kadar bilgi verirsen sana o kadar şey sunabiliyor. ama "muhabbet kurmaya" çalıştığında tıkanıyor mevzu.

PlaneScape Torment'te Dak'kon ile Githzerai felsefelerini tartışıyormuş gibi tartışamıyorsun bu hedelerle.

Sosyal ağlarda paylaş

daha ilk sayfada geçen yılki videoda npc'lerin kişiliklerine ayar çekebildiklerini, bunun nasıl değiştirdiği filan gösteriyorlardı. bu demo tech seviyesindeki emek zaten, bunu çıkarıp satmıyorlar şu anda. ama gösterdikleri rotada potansiyel var. bugünkü soru sorunca diğer bütün seçeneklerin kaybolup gittiği 2023 model peak rpg ağaçlar bundan daha organik ya da daha gerçek hayat gibi değil hani.

ya dur üçüncü seçeneği seçtim de birinci seçenektekini de söyleyecektim? yoook olmaz artık birinci seçenek kapandı gitti o rota. yahu böyle felsefe tartışmayı geçtim, ağız dalaşı bile olmaz. çok köhne şu an kullanılan el emeği göz nuru sistemler. ai dahil edilmeden de daha iyisi yapılabilir aslında ama 5 seçenek -> yeni 5 seçenek -> 6 tane soru seçeneği -> yeni 5 seçenek ile konuştuğumuzu hayal ediyoruz. yarabbi şükür deyip goty basıyoruz ama eleştirel yaklaşınca bayağı kıt aslında. teknoloji yeni imkanlar sununca denemek lazım.

bu sistemin elle yapılan ağaçların pabucunu hemen dama atacağını iddia etmiyorum ama llm'in bu konuda fundamental bir avantajı var, o da spontane cevap yaratabilmesi. önceden hazırlanıp konacak herşeyin bir sınırı var doğası gereği. deney lazım.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...