Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Green Knight (2021)

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

meeeh.

pek spo da değil de eleştiri

Spoiler

fazla boşlukta ilerliyor ya. sonra anca 3 5 adam çıkıyor bişiler anlatmaya çalışıyor gereksiz kompleks şekillerde ama sen anlamaya çok fazla kasacak motivasyonu bulamıyorsun çünkü fazla sürreal bırakılmış herşey. hiç bi bağlam vs de yok. hikaye neymiş, bu dünya neymiş, kim kimmiş yok. üstüne bir de fantastik ile birleştirince baştan sonra rüyaymış gibi izliyosun. yani boşluk mesele değil de, gerçek mi değil mi noluyor lan derken bağlanamıyosun sanırım diğerleri olmayınca. yoksa zaten filmde iki gıdım diyalog var, genelde görüntülerle bişiler anlatılmaya çalışılmış ama bağlanmayınca anlamaya da çalışmıyosun. var olan iki gıdım hikayedeki karakter de full antipatik davranınca onun da ekstra soğukluğu oldu biraz.

açıkçası epic tadı beklerken experimental şeylerle kaşılaşınca yaşanan bi dumur da var.

bi de afedersin ama sadece müzik sesini yükselterek ve kamera döndürerek olmuyor. üsttekiler olmayınca hımm kamera neden dönüyomuş diye sorgulamayı bırakıyon zaten. 

belki bi kez daha izlesem daha çok severim ama öyle bi isteğim yok.

6/10

Sosyal ağlarda paylaş

ben beğendim kaynak materyalden max yapabileceğini yapmış lowery. farklı bir yönetmen/yazar daha az sürrealini+daha fazla anlaşılabileni yapabilirdi ama buna daha o şekil gitmez bence ya. 

merak edene eski ingilizceden tolkien çevirisi: http://jessicasladechms.weebly.com/uploads/5/1/7/4/51740093/sir_gawain_complete_large_text.pdf

Sosyal ağlarda paylaş

blpqI8S.png

bence filmin en büyük sıkıntısı insanlar yanlış bir beklentiyle izliyor bunu. nerden oluştu bilmiyorum bu beklenti jokes aside.

izledim şimdi. beğenmemeyi isteyerek girdim filme beğenerek çıktım. serin hikayeyi güzel film yapmışlar derken bazı gerilimler soru işaretleri hoşuma gitti. sonra bi de kişisel olarak yüreğime dokundu. duygusal bağ kurunca +1 +2 puan veriyom. o olmasa 7-8 o var diye 9/10

Sosyal ağlarda paylaş

Bu filmin bahsetmeye değer tek yanı Marvel filmi olmaması mı? Bir filmin ağır tempoda gitmesi kusurlarını örtmesi için bahane olmaz. Ağır da olsa bir tempo var mıydı filmde, yoksa tempo hiç mi yoktu emin olamıyorum. Bence film keyifli değildi. Hatta ben filmin estetiğini de öyle çok beğenmedim ama kısıtlı bütçesi olduğu için çok üstüne gitmiyorum.

Filmi beğenenlerin heyecanlanıp üstüne üç beş kelam etmesini beklerim ki belki öyle bulaşıcı olur beğenileri. Zevkler görecelidir tabii ki, ama ne kaçırdığımı da görmek isterim. Herkes her şeyi beğenecek diye bir şey yok. Bu bir tarzsa ben bu tarzı sevmedim.

Yönetmenin filmlerine baktım şimdi, bir tek Old man & the gun'ı izlemişim. Bunu öğrenmek fikrimi daha da olumsuz etkiledi açıkçası çünkü o filmde konvansiyonel bir tarzı vardı, film de keyifli fakat iyi bir film değildi. Ben yönetmenin sinematografisinden bahsetmiyorum burada, zaten onu değerlendirecek kapasitem yok, illa bir şey demek zorunda kalsam iyi derim. Ama ortaya çıkan sinema eseri beni tatmin etmiyor.

Bunun yapmaya çalıştığını düşündüğüm şeyi şahane yapan bir film Zama'ydı bence. Bu filmden de daha zordu izlemesi. Bu benim zevkime de bağlı olabilir, hatta ruh halime bile bağlı olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, eldar dedi ki:

Filmi beğenenlerin heyecanlanıp üstüne üç beş kelam etmesini beklerim ki belki öyle bulaşıcı olur beğenileri. Zevkler görecelidir tabii ki, ama ne kaçırdığımı da görmek isterim. Herkes her şeyi beğenecek diye bir şey yok. Bu bir tarzsa ben bu tarzı sevmedim.

Katılıyorum, o yüzden:

Spoiler

- Kral Arthur efsanesine atıfları beğendim, burda içimdeki marvelcı ortaya çıkmış olabilir. Mesela Arthur'un bir bakış atıp danıştığı eleman, bir de sonda bebeğe dokunan eleman Merlin. Gawain'ı oturmaya davet ettikleri koltuk ya Lancelot'un yeri ya da Mordred'in. Gawain'in annesi sanırım Morgana.

- Baz alınan efsane nerden baksan en az 1500 senelik olmasına ve filmin atmosferi, diyalogları, ana hikayesi masalsı olmasına rağmen karakterler rasgele bir Hollywood filminden çok daha insani. Korkuyorlar, ağlıyorlar, tereddüt ediyorlar; ana karakter karnına kurşun yiyince dişini sıkıp susuz aspirin çiğnemiyor.

- Filmin özündeki mesaj, eğer yanlış anlamadıysam çok güzel. Gawain iyi bir adam olmayı (great, honorable, knight vs) hedefliyor ama erdemleri test edildiği her noktada başarısız oluyor. Mesela kafası kopan kadına yardım ediyor ama önce karşılığında ne vereceksin diyip azarı işitmeden değil. Yol gösteren elemana para veriyor ama o istedikten sonra. Malikanedeki kadından uzak duruyor ama odasına geldiğinde karşı koyamıyor.

Bu bağlamda erdemleri tamamen dışa dönük ve edilgen. Yani gerçek erdemler değil, dış etkenlere göre kenara bırakıyor ve hiç bir zaman aktif davranışlar değil. Green Knight'ın meydan okumasını kabul etmesi de buna dahil, anca Arthur ve Gunivere'in gazına geliyor. Ta ki son sahneye kadar. Bütün filmde tek aktif olarak yaptığı hareket aslında dışardan en edilgen gözükeni; kuşağı çıkarıp boynunu eğmek.

Bu noktada filmin özündeki mesaj tek bir doğru hareketle iyi bir adam olabiliceği olarak gözüküyor. Ama düşününce Gawain'i iyi bir adam yapan sonundaki hareket değil, bütün hikaye boyunca iyi bir adam olmaya çalışması. Zaten sondaki hareket bile diğer seçeneğin sonuçlarını gördükten sonra geliyor. Malikanedeki adamın(Green Knight'ın kendisi o) "Oraya gidicen, bir anda onurlu mu olucan" diye sorması da buna işaret, Gawain anlamıyor tabi.

Özetle filmden anladığım insanız, iyi bir insan olmak için annesi doğurmamış da yoktan kendi iradesiyle varolmuş havasında Hollywood karakteri gibi tereddütsüz, korkusuz, hatasız olmamıza gerek yok. Önemli olan daha iyisini, doğrusunu yapmaya çalışmak.

Ha marvel filmleri gibi "büyük güç büyük sorumluluk demektir!" ya da "Kaynaklar sınırlı, herkesin yarısını yokedelim!" gibi derin mesajlar filmde 100 defa tekrarlanmadığı için bu mesaj gözden kaçmış olabilir ?

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...