Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yumurtada yumurta?

Archangel_

Öne çıkan mesajlar

Kalsiyum obekleri. Cesitli sekil ve miktarda olabiliyor. Bu yumurta benzeri yapi sik rastlanabilen bi formu. Zararsiz.

Bol yumurta yapsin diye multivitamin ve kalsiyum u dayamislar muhtemelen. Yumurtanin hafif kahverengi/kirmizi/siyah lekeler yapmasi , ustunde kalsiyum birikmis olmasi vs buyuk ihtimalle fazla d3, fosfor ve kalsiyum aldiginin gostergesi. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Archangel_ dedi ki:

@KHaRoN yumurtanın kabuğuyla birleşik değiller, temizlenebiliyor gibi üzerinden. emin yazmışsın, güveniyorum ?

aynen eminim.

Cok merak edersen yakmayi deneyebilsin. Kalsiyum oldugu icin yanmayacaktir, ezilmeyecektir. 

En yakin sekildeki yumurta fowl mite lar, onlarin da rengi farkli ve duzensiz oluyorlar. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, KHaRoN dedi ki:

aynen eminim.

Cok merak edersen yakmayi deneyebilsin. Kalsiyum oldugu icin yanmayacaktir, ezilmeyecektir. 

En yakin sekildeki yumurta fowl mite lar, onlarin da rengi farkli ve duzensiz oluyorlar. 

bir sır daha sayende çözüldü. organik bir şey olsa tutuşacağı kadar aleve maruz bıraktık, ezmeye çalıştık. değişen bir şey yok.

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, KHaRoN dedi ki:

aynen eminim.

Helal olsun, ilk görünce böcek yumurtasıdır kesin diye düşünmüştüm. İlginçmiş kalsiyumun böyle birikmesi yumurta üzerinde. Kabuk sertliğini etkiler mi bu? Benim migrostan aldığım yumurtalar çok kolay kırılıyor, kabukları ince gibi. Az kalsiyum mu veriyorlar hayvanlara acaba. 

@Archangel_ kabuğun sertliği nasıldı?

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, neutrino dedi ki:

Helal olsun, ilk görünce böcek yumurtasıdır kesin diye düşünmüştüm. İlginçmiş kalsiyumun böyle birikmesi yumurta üzerinde. Kabuk sertliğini etkiler mi bu? Benim migrostan aldığım yumurtalar çok kolay kırılıyor, kabukları ince gibi. Az kalsiyum mu veriyorlar hayvanlara acaba. 

@Archangel_ kabuğun sertliği nasıldı?

Veteriner, ornitolog falan degilim ama bildigim kadariyla bahsedeyim.

O process hem baya ilginc hem de etki eden sayisiz faktor var. Kabul sertligine en cok etki eden faktorlerden birisi haliyle kabugun kalinligi. Kalinlikta kusun kac yasinda olduguna ve daha once kac yumurta yaptigina, kus ne kadar gun isigi goruyor ne kadar karanlikta kaliyor kalsifikasyon ona gore degisiyor. 

Kus yaslandikca daha buyuk yumurta yapmaya basliyor fakat genetik olarak bir yumurtaya ne kadar kalsiyum harcayacagi belli. Ornegin bir kus yumurtasi icin 4,5gr kalsiyum harcasin, gencken 55gr lik yumurtalar yapsa da , sonra 63-64gr yumurta yapsa da bu kabuga giden kalsiyum miktari olan 4,5gr o kus icin sabit olacak. Haliyle kabul inceldigi icin statik dayanimi da daha az oluyor. 

Bununla birlikte bir de gunler uzayinca karanlikta kaldigi zaman azaldigi icin tam kapasitede kalsiyum verememesi durumu olabilir, bir onceki ornekteki 4,5gr lik kalsiyum iceren kabugu yapmak icin gereken sure 9-10 saat olsun, 8 saatlik karanlikta kalan bir kus daha hafif kabul yapacaktir. O yuzden yapay olarak karanlikta birakilan kuslar veya kisin "gezen tavuklar" daha kalin yumurta yapar. 

Direkt ne kadar gun isigi aliyor da d3 sentezliyor, ne kadar fosfor var da kalsifikasyon prosesinde kullanilabiliyor, mineralleri aldigi kaynak sindirime ne kadar uygun yuzey alani ne kadar genis vs diger buyuk ama olculemeyecek faktorler. 

Endustriyel olarak yapanlar onlari da biliyordur muhtemelen. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...