Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yumurtada yumurta?

Archangel_

Öne çıkan mesajlar

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/tavukculuk/Belgeler/web English Doc/journal (Dergimiz)/Dergimiz Cilt 7 Sayi 1/Cilt 7 Sayi 1 Makale 11 Yumurta Anormallikleri.pdf

gizli çatlak var iki yumurta birbirine çarpışınca oluyormuş asds

o olmayadabilir tabi

şurda da var https://mehmethocam.com/anormal-tavuk-yumurtalari-ve-nedenleri/

Nedenleri

• Sıcaklık Stresi
  • Tuzlu su tüketimi
  • Tavuğun yaşı özellikle yaşlı tavuklarda daha fazla görülür
  • Özellikle kalsiyum ve D3 vitamini açısından yetersiz beslenme
  • Mikotoksinle
Sosyal ağlarda paylaş

İleti sahibi Kanada da ikamet ediyormuş ve serbest gezen tavuk yumurtası imiş. Tavuklar kesilmeden önce elektrik ile bayıltılıyor falan da tavuğun birini yumurtlayamadan mı kestiler ki? @sardalya mı haklı ?
@Fistan tam karşılık bulamadım sayfalarda ama tehlikeli bir durum yoktur sanırım 

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, sardalya dedi ki:

yildirim carpmis bu yimirtaya

net cevap asdfas

@Archangel_

Ben daha once boyle bir sey gormedim ama soyle bisey var; calsifikasyon process i CaCO3 un calcite formunda oluyor, bununda 700-800 kusur farkli dogal formu var sicaklik, olusum hizi, ortam nemi vs gibi sebeplere bagli olarak. 

Bu tarz bi catlak cok buyuk ihtimalle hem ince kabul hem de kabul dansitesinin azalmasina bagli catlagin tamir edilmesi icin gereken surenin kisa olmasi (catlak disarda degil de icerde oldugunu varsayarak), huzursuz/bolunmus uyku (komple karanlikta uyurken kabul olusumu basliyor), gerektiginden kisa karanlik zaman gecirme gibi biseyler olabilir. Sicaklik farklari da bu tarz seylere sebebiyet veriyor ama boyle kaotik sekiller yerine daha farkli sekillerde olur genelde. Tuz kaynakli olacagini dusunmedim hic, herhangi bir tesis veya ciftlikte ortalik yerde bulundurulmaz. 

Geri kalan seyler de fistan koymus o kaynaklarda yaziyor ama oncelikli olarak su bahsettiklerimi dusunurdum. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...