Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

140journos

Deathblade

Öne çıkan mesajlar

Çocuk ağlıyor 13 yaşındayım okumak istiyorum her gün mandaların önüne gitmek istemiyorum diye, batılarda bir yerde sabah sıcak yatağından çıkmış ırkçının biri ofisinde kahvesini yudumlarken ona öğretmen layık görmüyor, keko diyor geçiyor.

O öğretmen senin gibi 100 adam yetiştireceğine, gitsin tek o çocuğu yetiştirsin, ülkeye kazandırsın yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

kekoyu ben kurtlere dememistim, kurt-turk genel yobaz tayfaya dedim. ayrica irkcilikla bir alakasi yok, karadenizde daha zor sartlarda asma koprulerden gecip okula giden cocuklar var. ogretmene maas baglarim diyene kadar hergun gitsin arabayla biraksin cocugunu annesi?
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

kekoyu ben kurtlere dememistim, kurt-turk genel yobaz tayfaya dedim. ayrica irkcilikla bir alakasi yok, karadenizde daha zor sartlarda asma koprulerden gecip okula giden cocuklar var. ogretmene maas baglarim diyene kadar hergun gitsin arabayla biraksin cocugunu annesi?
karadeniz'dekine de gitsin öğretmen. bu kadar boşta öğretmen varken, gitsinler en ücra köşeye kadar.3-5 kişi var köyde diye devlet imkanı olduğu halde eğitmesin mi gidip o çocukları? 1 kişi dünyayı değiştirir unutma.

Ayrıca ne arabası afedersin o köyde? adam 1 ay yol kapalı kalıyor DEVLET açmıyor diyor. 5-6km miş en yakın okul, o çocuklar karda kışta 10 km yol mu yürüsün okula gitmek için?

edit: Öğretmen veremiyorsa ulaşım sağlayacak devlet, yolu açacak, servis çekecek vs.

Ne sikime devlet var, vatandaşına okuma yazma öğretmeye tenezzül etmeyecekse.
Sosyal ağlarda paylaş

dunyadakii hicbir devletin oyle bir gucu yok. alaskaya da gitsen yollar kapaniyor, norvece de gitsen yollar kapaniyor. her koy yolunu devamli acik tutamazsin sen acana kadar kar yagisiyla onceki actiklarin kapanir.

ankarada bile koy okullarinda ogrenci sayisi dusukse okul kapatiliyor, ogrenciler uzaktaki okula gidiyor.

kisin kar yaginca 1 ay gidemiyorsa gitmesin kalan surede gitsin. ama videodakiler toptan okuldan almis hergun ugrasmak istemedikleri icin cocugu goturmekle.

dedigim gibi bos beles bir video. bu konustugumuz hicbir sey adam akilli tartisilmamis.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

dunyadakii hicbir devletin oyle bir gucu yok. alaskaya da gitsen yollar kapaniyor, norvece de gitsen yollar kapaniyor. her koy yolunu devamli acik tutamazsin sen acana kadar kar yagisiyla onceki actiklarin kapanir.

ankarada bile koy okullarinda ogrenci sayisi dusukse okul kapatiliyor, ogrenciler uzaktaki okula gidiyor.

kisin kar yaginca 1 ay gidemiyorsa gitmesin kalan surede gitsin. ama videodakiler toptan okuldan almis hergun ugrasmak istemedikleri icin cocugu goturmekle.

dedigim gibi bos beles bir video. bu konustugumuz hicbir sey adam akilli tartisilmamis.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/6-yillik-ar-ge-calismasi-sonucu-ortaya-cikti-karla-mucadelede-cigir-acacak-formul-41081028?fbclid=IwAR0Qip5HjK6hre0eevgEmgrqQM34eW1o9VXQbtkVfiaLeFl9fVVxurtspTE

soyle bi gelisme var. Umarim degerlendirirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gitmesek de görmesek o köy bizim köyümüzdür fenomeni epey ilginç. Mahmut Makal'ın "Bizim köy" romanını tavsiye ederim. Kendi anılarını anlattığı, bir nevi köy edebiyatını başlatan kitap. ( Tekrar bakınca burası yanlış anlaşılabilir. Makal köy enstitüsünden mezun olduktan sonra 40'larda Ankara'ya 60 km uzakta köy öğretmenliği yapar. Köyün berbat şartlarını yalın bir gerçeklikle anlatır. DP 50'de seçim propagandasında kullanır bu kitabı. Fakat sonradan komünist olduğu için baskı görür.)

Köyü köylüler hiç romantize etmez dikkat ederseniz. Köylü olmayanlardan gelir yüceltme. Hatta köyden gelenler veya ana babası köyden göçenlerde hep köy kurtulunacak bir mahrumiyet yeri olarak bahsedilir. Bu da öyle önüne geçilmesi kolay bir şey değil.

Tarım hayvancılıktan yeterli para kazanılmıyor ve desteklenmesi lazım. Fakat diyelim hasbelkader köyde bu şekilde geçimi sağlayanları orta gelirli yaptık. Onların çocukları birikmiş sermayesini tarıma mı yatıracak yoksa kapağı şehre atmaya mı çalışacak?
Şimdi şehirli olup tarıma geçenler oluyor tek tük, şarap ve zeytinyağıyla başladı daha çok ama başka örnekler de görüyorum. Fakat işte zaman lazım, orada tecrübe birikimi de olmalı. Artık köylü sayısı iyice azalınca belki komün tarzı yerleşimlerle yeni köylülük başlayabilir. O zaman daha saygın bir iş olur diye umuyorum. Hatta şehirlerde de üretimin artması lazım.

Ayrıca AKP hükumetleri zamanında eğitimin bütçeden aldığı payın git gide gerilediğini de vurgulamak lazım. İmam hatipler ve Fatih projesi gibi fantezilerle verimsiz kullanımı da cabası. Bu taşımalı eğitimin arkasında mantığın devletin merkeziyetçi refleksi olduğunu düşünüyorum. Gözümüzün önünde olsun gibilerden. Fakat gerçekten kırsal bölgeler için saçma sapan bir uygulama oldu. Hatta yurt da açmıyorlar yeterince, ne idüğü belirsiz tarikat ve vakıf yurtlarına koymak zorunda kalıyor insanlar çocuklarını. 40-50 km köy yolunu her gün servisle gitmek gerçekçi bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Lyv said:

µh said:

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/6-yillik-ar-ge-calismasi-sonucu-ortaya-cikti-karla-mucadelede-cigir-acacak-formul-41081028?fbclid=IwAR0Qip5HjK6hre0eevgEmgrqQM34eW1o9VXQbtkVfiaLeFl9fVVxurtspTE

ne kadar faydali bakmak lazim da halihazirda zaten muazzam cozuculer var
benim calistigim yerde ucak pistlerine sikilan kimyasaldan sikiyoruz, -10 derecede falan direk cozuyor ama bu tarz cozumlerle oyle kilotmetrelerce yolu acamazsin veya 1 metrelik kari eritemezsin, 1 karislik kar + buzlanma karsiti oluyor en fazla. baya fazla sarf etmen gerekiyor bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

@eldar Valla dediğin gibi, Ege'de "köye yerleşme" baya popüler son zamanlarda. Özellikle şarap ve zeytinyağı.

İş yaptığımız bir tanıdığımız, başlarım sanayiciliğe deyip işini kapattı, gitti hayvancılık yapıyor. (Köyde değil gerçi - hafif şehir dışında)

Devlet tarım ve hayvancılığı nispeten teşvik ediyor, ama yeterli değil ve her konuda olduğu gibi elbette yandaşcılık ve suistimal var.

Bu adam bütün robotları (sağma makinaları) vs. destek ile aldı, bildiğim kadarıyla da tanıdığı vs. yok. Oldu mu oluyor yani.

Geçen gün konuştum daha, iyi ki yapmışım şu işi kafam çok rahat dedi. Hatta bir robot daha alacağım, destek çıkmasını bekliyorum dedi.

Bu aralar toprakla uğraşmak, özümüze dönmek gibi konuyu romantikleştiren akımlar da var. Organik tarım + ihracat ikilisi baya tercih ediliyor mesela, iş modeli anlamında da.

Ben önümüzdeki dönemde bir köye dönüş bekliyorum, beyaz yakalı romantizmi ile sınırlı kalmayacak gibi. Ay canım çekti benim de şimdi asdfas.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

@gökkuşağı Devlette kimin güç sahibi olduğunun önemi yok, kürtlerin hor görülüp minimum hizmet götürülmesi Türkiye'de bir devlet geleneği. Konuyu konuşurken iktidarda kim varsa ona sallarız. Belki anlarsın diye kısa özet: ad hominem yapıp mal mal konuşmaya gerek yok yani. :)

Iktidara salla da dostlar alisveriste gorsun o zaman duduk. Bir tane hukumetle ilgili mesajin var, onda da tarim ve hayvancilik desteginden bahsetmissin.

Su videodan sonra tek salladigin batilarda bir yerdeki ofis calisani. Adam daha maasini gormeden TRT payindan tut, kacak elektrigine vergisi kesiliyor zaten. Elinde kurekle gidip koyun yolunu mu acsin? Haftasonlarinda hobi olarak koylere ogretmen mi atasin? Birak vergisiyle ilgili yorumunu yapabilecek kadar ifade ozgurlugu olsun bir zahmet.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

@eldar Valla dediğin gibi, Ege'de "köye yerleşme" baya popüler son zamanlarda. Özellikle şarap ve zeytinyağı.

İş yaptığımız bir tanıdığımız, başlarım sanayiciliğe deyip işini kapattı, gitti hayvancılık yapıyor. (Köyde değil gerçi - hafif şehir dışında)

Devlet tarım ve hayvancılığı nispeten teşvik ediyor, ama yeterli değil ve her konuda olduğu gibi elbette yandaşcılık ve suistimal var.

Bu adam bütün robotları (sağma makinaları) vs. destek ile aldı, bildiğim kadarıyla da tanıdığı vs. yok. Oldu mu oluyor yani.

Geçen gün konuştum daha, iyi ki yapmışım şu işi kafam çok rahat dedi. Hatta bir robot daha alacağım, destek çıkmasını bekliyorum dedi.

Bu aralar toprakla uğraşmak, özümüze dönmek gibi konuyu romantikleştiren akımlar da var. Organik tarım + ihracat ikilisi baya tercih ediliyor mesela, iş modeli anlamında da.

Ben önümüzdeki dönemde bir köye dönüş bekliyorum, beyaz yakalı romantizmi ile sınırlı kalmayacak gibi. Ay canım çekti benim de şimdi asdfas.

Off eşim tarafının çiftliği var perakende için satış yeri var her şey müsait ama içgüveysi olmak istemiyorum.

F.ck the sosyal baskı
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

sipeyskeyk said:

@gökkuşağı Devlette kimin güç sahibi olduğunun önemi yok, kürtlerin hor görülüp minimum hizmet götürülmesi Türkiye'de bir devlet geleneği. Konuyu konuşurken iktidarda kim varsa ona sallarız. Belki anlarsın diye kısa özet: ad hominem yapıp mal mal konuşmaya gerek yok yani. :)

Iktidara salla da dostlar alisveriste gorsun o zaman duduk. Bir tane hukumetle ilgili mesajin var, onda da tarim ve hayvancilik desteginden bahsetmissin.

Su videodan sonra tek salladigin batilarda bir yerdeki ofis calisani. Adam daha maasini gormeden TRT payindan tut, kacak elektrigine vergisi kesiliyor zaten. Elinde kurekle gidip koyun yolunu mu acsin? Haftasonlarinda hobi olarak koylere ogretmen mi atasin? Birak vergisiyle ilgili yorumunu yapabilecek kadar ifade ozgurlugu olsun bir zahmet.

Götünden anlamak için kasarsan anlarsın, en kolay çözüm. Böyle sorarsan da istersen sabaha kadar anlatırım.

Oraya öğretmen gönderilmemesinin suçlusu herhalde uh değil, onunla olan konuşmamız buraya yazdığımız mesajlarla alakalı, gönderilmemesini desteklediği yani yetmez ama evetçi olduğu için asşkfjasf.

Herhalde devlet suçlu, sen ben mi suçlu olacağız. Şuan iktidarda AKP olduğuna göre, son 16 yıldır da ülkeyi yönettiklerine göre bir zahmet onlar suçlu olsun.

Ben de vergimi veriyorum kol gibi, yandaşlara pay edilsin veya 10 metrede bir imam atansın diye vermiyorum, bu çocuklar okutulsun diye veriyorum, insanlara sağlık hizmeti verilsin diye veriyorum.

Ama senin için ne düşündüğümün önemi yok, spesifik bir konuda iktidar partisini geçmişte desteklediğim için, AKP ne yapıyorsa destekliyor olmam ve olan her şeyin benim suçum olması gerekiyor yaklaşımındasın/ız.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Lyv said:

µh said:

ne kadar faydali bakmak lazim da halihazirda zaten muazzam cozuculer var
benim calistigim yerde ucak pistlerine sikilan kimyasaldan sikiyoruz, -10 derecede falan direk cozuyor ama bu tarz cozumlerle oyle kilotmetrelerce yolu acamazsin veya 1 metrelik kari eritemezsin, 1 karislik kar + buzlanma karsiti oluyor en fazla. baya fazla sarf etmen gerekiyor bu arada.

yol olayi icin infrastructure iyi olmasi lazim. yazin erisimin zor oldugu yere, kisin kar acmayi ummak dogru olmayacaktir.

devlet yol yabdi demiyorum ama yol onemli bir arac devletin baglanmasi icin (rusya demiryolu agi en saglam ornegidir)
ayni sekilde makine ve ekipman uretimi vs vs.
ancak devletin zamaninda yapmadigi, itin gotune sokmak icin caba harcadigi yerleri simdi 5-10 senede ihya etmesini ummak da dogru degil. olmayacak isler bunlar.

cok cok ileride belki ppp usulu, ama sert kosullar ile belli bolgeler sirket kontrolune falan verilir. ancak o zaman infra ayaga kalkar. ben bu adamlarin hicbirisinden duzgun bir fon ile kalkindirilmis genel bir infra+yol+toprak reformu beklemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Tarıma desteğin ekonomik mantığı çok güçlü. Zaten öyle olmasa gelişmiş ülkelerin hepsi bu kadar destek vermezdi.

Şehirde çalışan insan da yemek yiyor, tarım üretimi düşünce yediğin yiyeceğin fiyatı artıyor. Ayrıca köyden gelenin maliyeti çok daha yüksek. Toplu yaşam belirli bir nüfusu geçince çok maliyetli oluyor. İstanbul'da bunu görüyoruz trafiğin yol açtığı ekonomik kayıp herhalde yıllık on milyarlarca dolardır.
Yurtdışından borç alarak yerleşimin olmadığı yerlere yol yapıp nüfus yoğunlaşmasına yol açma politikası vergilerimizle yapılabiliyorsa tarıma destek hayli hayli yapılır. Fakat ben demin de yazdım, tek mesele destek verilmesi değil. Köyün genel olarak yaşanılır bir yer olarak görülmemesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...