Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev Fiyat / Kira Oranı

Dark_Soul

Öne çıkan mesajlar

Lan aradım aradım bulamadım nette hazırını , muhtemelen keywordleri yanlış yazdım.

Şimdi diyelim 500k maliyetle ev aldım bunu kiraya verdim 2k'dan.
Her sene %5 zam yapıyorum kiraya. Evin maliyetini kaçıncı yılda çıkarıyorum? Muhtemelen bunun baya basit bir formülü var , matematiğim vasat olduğu için uğraşmadım B)-

Şöyle zikko birşey yazdım , kaçıncı yılda maliyeti karşıladığınızı hesaplıyor , zam oranını önden veriyorsunuz vs.

https://www.jdoodle.com/a/OXb
Sosyal ağlarda paylaş

Ne uğraşıyorsun ki böyle bir hesapla. Zaten her sene %5 zam yaparsan 10 yıl sonra bayağı bir kaybın olur. Öyle ev alacaksan almanın anlamı yok.
Zammı enflasyon oranında hesaplarsan hiç yüzdelere girmeden evin fiyatını kiraya bölerek sonuca ulaşırsın.
Muhtemelen kira artışı enflasyondan düşük olacaktır ve kiracısız geçen ayları düşünerek, artık senin öngörün neyse biraz düşersin.
Ama başkası bu evin kira artışı enflasyonu da geçer diyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

abicim bu işin ederi belli. 14 ile 24 yıl arasında değişir. 14 yılda kira ile fiyatını getiren ev de bulamazsınız zaten neredeyse hiç, nadir yani baya. tabi istanbul'dan bahsediyorum. diğer illeri bilmem. bir de ne kadar lükse kaçarsanız o kadar yükseliyor bu değer. gerçek deniz manzaralı 150 metrekare eve verirseniz 3 milyon TL'yi, 10bin TL'ye kiraya bile verseniz, 25 yılda anca dönüşü oluyor. ki 10bine falan veremezsiniz şu anda.

14 yıldan daha düşük bir ev bulursanız ve paranız varsa kaçırmayın, gözünüz kapalı alın. zaten bu tür evler genelde kot1, yarı zemin falan oluyor, öyle bir evi de sadece kira getirsin diye almak çok anlamlı değil bana göre. ben yapacak olsam ileride oturacağım kalitede bir ev alıp kiraya veririm yani.
Sosyal ağlarda paylaş

her yıl tüfe kadar arttırabiliyorsun kiranı ama bu birazda taleple ilgili.
Örneğin: 2013 te ben içerenköye taşındığımda erenköydeki güzelim evler 2-2.5k civarındaydı.

Geçen arkadaşım 2 tane ev buldu birinede çıktı 1900 e.

Talebe göre düşüş bile olabilir. bu biiiir
ikincisi oturmayacağın ev almak doğru değildir. güzel bir yatırım değildir.

500k yatıracaksan, sıcak para istiosan illaki hemen dönsün diosan az karla faize koy anam.
yok sabrım var birazda riske gireyim diyorsan melek yatırımcı ağlarına bak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...