Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fenerbahçe 2018-2019 ALİ KOÇ Sezonu Genel Tartışma

Phyx

Öne çıkan mesajlar

O transferler zaten asiri hataliydi ki. Ama Fenerin durumu ayri - yerine aldiklari adamlar tamamen menajer kazigi tekrar ayni duruma girmeyelim.

Bir de herkesi elden cikarmana gerek yok. Takimda skor yapabilen adamlari gonderip, skor yapamayanlari tutmak tabii ki akil kari is degil..

Ben sadece marjinal farktan bahsediyorum. Mesela Guilano'nun gidip Benzia'nin gelmesiyle kaybettigin marjinal fark, Volkan'in gidip (zaten kotu de diyelim cok iyi) X kalecisinin gelmesinden daha fazla. Tum tezim o yani..

Yoksa kale gecen sene de sikintiydi ama takim ikinciydi. Cunku takimin dandikse, kalecinin cok iyi olmasi bir anlam ifade etmeyebilir, gecen sayfada dedigim 19.20. basamak olayi...
Yani dedigim gibi defansta Ahmet Calik, Maicon, Ozan varken kalede Buffon olmasiyla olmamasi arasinda bir fark yok. Kalen bir tik az daha iyi olsun, ama defansin iki tik iyi olsun. E peki bunu yapmak icin neye ihtiyacin var para. Kaynak yaratimi da degerli assetlerden yaratilabilir.

FM oynamiyoruz da planlama icin yonetimler var. Vizyon Ali Koc niye secildi bunlar dusunulmeyecekse, Harvardlarda niye okundu. Siz Muslera ornegine takildiniz ama ben genel kadro muhendisliginden bahsediyorum. En para yapabilecek Muslera ise eger, ornegi onun uzerinden vermek sacma degil...
Sosyal ağlarda paylaş

Her takımda en kritik görevi alan 2-3 oyuncu bulunur. Bunlar diğerlerinden çok daha yüksek maaş alırlar, takım ortalamasının 2-3 diğer as kadro elemanlarının da 1-2 gömlek üstüdürler. Bu adamların çok para alıyor olması takım dengesini bozmaz. Herkese bu kadar para saçarsan o problem olur.

Takımında Sneijder - Melo - Muslera'ya 4'er milyon verebilirsin. Ama tutup bunların 2 sınıf altı Belhanda'ya Maicon'a Rodrigues'e hatta müthiş performansına ve yokluğunda nasıl battığımızı görmemize rağmen Gomis'e bunu verirsen o kadro mühendisliği orada batar.

Muslera bugüne bugün yeri geldiğinde takıma 2 şampiyonluk getirmiş, yeri geldiğinde takımı ligde madara olmaktan kurtarmış ve hala kurtaran bir kaleci. Bugün FB'nin kalesinde olsaydı 17. diye dalga geçtiğimiz FB muhtemelen GS'den ve BJK'dan daha fazla puan toplamıştı bu sezon şimdiye kadar.

İyi performans gösteren her oyuncuyu aynı sınıfa koyamazsın, bayrak oyuncu olacak 2-3 kritik adamdan bahsediyoruz, arada ücret farkı da normal.

FM oynamadığımızın farkındayım, o yüzden sadece sayısal bakarak "genel kadroda adam başı şu kadar para düşüyor" demiyorum, kadro yapısından bahsediyorum. FM'de olsa "lan takımın kalanı dökülürken Muslera ne, hepsini sat sıfırdan ortalama kadro kur" derdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Aradaki ucret farki elbette olur. Ancak takimlardaki tavan ucret cok onemli, hele ki Turk klupleri icin...

Herkesin 2-3 aldigi ortamda, sen bir adam 5-6 verirsen eger, tum tavani ileriye cekmek zorunda kaliyorsun. Bu sefer Feghouli de 4 aliyor, Xelcuk 3.5 aliyor..O yuzden senin Sneijder'e ihtiyacin yok..Elmander, Nagatomo, Mariano gibi adamlara ihtiyacin daha fazla..

Ha takimin bunu kaldirabilecek seviyede oldugu zaman - gider cilek alabilirsin ben firsat transferine karsi olmadigimi soyledim. Ama bunu yaparken ilerideki butcen bunu karsilayabilecek mi? 3 yillik 5m taahut verirken diger pozisyonlardan eksik kalmayacaginin garantisi var mi? Bunlarla gel bana..

Besiktas ne zaman tavan fiyatini yukari cekti, patladi. Bu isin ekonomisini denklemden cikaramayiz. Olay Ronaldoya 15m verelim gelsin degil. Hayir, 22 tane kaliteli adami ortalama 2-3m'a oynatabiliyor muyuz? Bana bundan bahsedin. Sneijder'in oldugu takimda sol bek Tarik Camdal olmasin. Kalecinin en degerli oldugu takimda en zayif oyuncularin savunma olmasin. Bunlar muhendislik isleri. Benim isim degil, maasli calisanlarin, secilen yoneticilerin gorevi..
Sosyal ağlarda paylaş

Muslera bu parayı aldığı halde takıma Nagatomo, Linnes, Mariano getirebiliyorsun, nitekim geldiler işte. Benzer şekilde defans ön libero vb ne lazımsa da getirebilmen gerekir iyi yöneticiysen.

Olay tutup Belhanda Fegho için o ücreti yukarı çekmemek. Yeni bir Sneijder ya da Alex bulursan bas parayı getir tabii ki.

Bak geçen sene gol rekoru kırmış Gomis'i bile katmadım o aradaki çizginin üst kısmına.

Oyuncular için maaş tavanından çok ortalama maaş dengesi kritik.
Sosyal ağlarda paylaş

Gözlerime inanamıyorum. Muslera'nın bu sezon son derece kötü oynadığını kimse itiraf edememiş. Elleriyle verdiği 3-4 maç var, kurtardığı maç yok. Yani 4m'lik değil 2m'lik bile oynasa razıyım. İsmail Çipe'yi oynatsan bu sene Galatasaray ekstradan puan kaybetmezdi mesela en kötü. Anadolu takımlarında bu sene çok iyi kaleci performansları izledik vs vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Muslera bu parayı aldığı halde takıma Nagatomo, Linnes, Mariano getirebiliyorsun, nitekim geldiler işte.

Olay tutup Belhanda Fegho için o ücreti yukarı çekmemek. Yeni bir Sneijder ya da Alex bulursan bas parayı getir tabii ki.

Bak geçen sene gol rekoru kırmış Gomis'i bile katmadım o aradaki çizginin üst kısmına.

Oyuncular için maaş tavanından çok ortalama maaş dengesi kritik.

Yine gözüme inanamıyorum. Belhanda ve Feghouli bu senenin en iyi 2 oyuncusu. Sakatlandıktan sonra orta saha gözle görülür derecede düştü GS'de. Feghouli de 3-4 maçtır merkeze çekildiğinden beri takımın en iyisi. İnanılmazsınız, ezbere yorum yapıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

İnanamaman normal çünkü dediğin gibi 2-3 maça göre bakıyorsun. Kriterin son 2-3 maç olursa "taş gibi oynuyor, neden eleştiriliyor" demen gayet normal. Ben geldiğinden beri bakıyorum, bu sezon başında bir süre gereksiz oynatılmama durumu da oldu ama esas performansını sadece 2-3 maçtır gösteriyor. Öncesinde geçen sezon bayağı etkisizdi, bu sezon da sahaya bile sürülmedi.

Belhanda'nın en iyilerden olması iddiası gerçekçi değil, ama Feghouli de Belhanda da bu takımın en iyisi olsalar bile "bu takım"ın en iyisi olmak çok bir şey ifade etmiyor. Bu takım GS'nin gölgesi çünkü. Bayrak adam olacak veya kritik olacak bir performansın ışıltısını bile gösteremediler henüz. Fernando ve gidecek olmasına rağmen NDiaye çok daha iyi birer aday mesela.

Hele bir Sneider, bir Melo, hatta bir Podolski ile kıyaslanacak durumda değiller hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Besiktas ne zaman tavan fiyatini yukari cekti, patladi. Bu isin ekonomisini denklemden cikaramayiz. Olay Ronaldoya 15m verelim gelsin degil. Hayir, 22 tane kaliteli adami ortalama 2-3m'a oynatabiliyor muyuz? Bana bundan bahsedin. Sneijder'in oldugu takimda sol bek Tarik Camdal olmasin.

okuyan da sneijder'e o kadar cok para verdik ki sol beke para kalmadi ucuza bir adam aldik mecburen sanar

tarik camdalin aldigi parayla 11 adam oynatirsin

argumanin gene gecersiz

sana saldirmaya calismiyorum ama cok yanlis noktalardan bakiyorsun

bonservissiz falan almis olsak dedigin onerme dogru

veya sneijder olmasa tarik camdal da bu kadar maas istemeye yuzu olmazdi desen o da dogru ama cumlenin gidisi ve gelisi onu anlatmiyor.

topic hijacked :)o
Sosyal ağlarda paylaş

Tavan ucretten kasit o zaten. Herkesi yukari cekiyor. Kacirdiginiz nokta yine gelecek taahuttlerle alakali. Yani geleckteki gelirleri gecmis kontratlara ipotekledigin zaman forvet alamiyorsun iste gorundugu gibi.
Problem Sneijder in CL oynandigi surece 5m almasi degil. Problem o Cl gelirleri gelmedigi zaman da senin takir takir 5m oduyor olmak zorunda olman. Gelirlerin yariya duserken giderlerin ayni kaliyor.
Bizi sampiyon yapti haketti yea 5milyonu okay peki yapamazsa ucretinde indirime ok diyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo direk para olmamasi. Beceriksizlik boyutu ayri tabi de. Parasi olan takim takir takir planlamasini yapar, forvetini alir. Akbaba'yi aldiktan sonra a para yokmus demek zaten isin ayri boyutu da donup dolasip ekonomiye geliyoruz hep.

Hatali transferler, gelir/gider dengesi, overpaid oyuncular. Bunlari duzeltebilen klup ucar zaten. Vizyon baskandan bu bekleniyordu, husran su ana kadar.

Sattigin kadar alabilirsini bosuna koymadi UEFA.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...