Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

niye mümkün değil

FromTheHell

Öne çıkan mesajlar

geçen gün de bi belgeselde iki karadeliğin yan yana geldiğinde büyüğün ufağı yuttuğunu söylediler
ama üç karadelik denk gelirse en ufağı büyüklerin etrafında 8 çizerek çılgın bi hızla başka bi yöne fırlıyomuş

aha dedim solucan deliği oluşturuyo yara yara
inandım falan bi süre
sonra ayıldım
Sosyal ağlarda paylaş

uzay zaman bükülmesine gerek yok
hızların toplamı basit olduu için v1+v2 diye hesaplanıyo
c ye yaklastıkca hızların toplamı

(v1+v2)/1+(v1*v2)/c^2 oluyor

yani 100km/s hızda giden bir araçtan 200km/s bir füze atarsan

300/1+(100+200)/300*300

den yaklaşık 245 cıkıyor
bu sebeple C yi aşmak mümkün olmuyor

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Relativ/einvel2.html
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

uzay zaman bükülmesine gerek yok
hızların toplamı basit olduu için v1+v2 diye hesaplanıyo
c ye yaklastıkca hızların toplamı

(v1+v2)/1+(v1*v2)/c^2 oluyor

yani 100km/s hızda giden bir araçtan 200km/s bir füze atarsan

300/1+(100+200)/300*300

den yaklaşık 245 cıkıyor
bu sebeple C yi aşmak mümkün olmuyor

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Relativ/einvel2.html

Bu da nereden baktigina gore degisiyor. Gozlemci icin newton formulleri bi ihtimal gecerli kaliyordur ama sen isik hizina yaklastikca senin icin aynisi gecerli olmuyor. 0.9c'de 2 tane fuze attik oldu sana 0.9c x 2 yalan biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

https://youtu.be/KZ0gQevrPTo

Hizin isik hizina yaklastikca mumkun bu. Baskasi seni isik hizina yakin hizda hareket ediyor olarak gozlemlediginde degil.

Sebebi de isik hizina yaklastikca zamanin senin icin daha yavas gecmesi ama senin bunu mevcut ortam icinde farketmiyor olman.

Atiyorum ciktin uzay gemisiyle 0.9+ c ile hareket ediyorsun, benim icin dunyada 5dk gecerken senin icin 3-4 dk gecmis oluyor, haliyle 10 sene gezip dolasip dunyaya gelince dunyada 15sene gecmis oluyor. Boylece "gelecege" gitmis oluyorsun ama bi yere gittigin yok aslinda.
Sosyal ağlarda paylaş

Işık hızına yaklaştıkça kütlenin sonsuza yakınsaması(dolayısıyla hızı arttırmak için gereken enerjinin sonsuza yakınsaması), uzay/zaman, relativite gibi problemleri geçtim, olay daha Newton fiziğinde patlıyor zaten.
Bir tren ilerlerken altındaki raya geri yönde kuvvet uygular. Trenin içindeki tren de alttaki trene kuvvet uygulayacak yani. Merminin silahı geri tepmesi gibi. Eğer 2 tren eşit güçteyse ilk trenin ileriye gitmek için uygulayacağı kuvvet, ikinci trenin onu geriye itmek için uygulayacağı kuvvete eşit olur, sonuç olarak ilk tren yerinde sayar.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

1c'dir o. 1 olsa yerinde duramazsiniz da, benim esas sastigim, BonePART'in typo'suz mesaj atmasina sevineceginize 300 yazmasina bik bik ediyor olmaniz.

Resmen nimet sunmus size, farkinda degilsiniz.

typo olmasa ne, hesabı yanlış yapmış sdfd.
paydada 100*200 yapacağına 100+200 yapmış 245 bulmuş. halbuki 299.99 çıkar o.

yani 100+200 diyebilirsin kafadan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...